SG.hu

Háromszorosára nőhet az iPhone ára

Donald Trump amerikai elnök azzal büszkélkedett, hogy „a munkahelyek és a gyárak visszatértek”, amikor a „felszabadulás napján” tartott beszédében példátlan vámokat vetett ki világszerte. Most, hogy az átfogó globális vámok hatályba léptek, a ruházati cikkektől az elektronikai cikkekig terjedő termékek meredek áremelkedése nagyrészt az amerikai fogyasztókra hárulhat. Most egy neves technológiai elemző arra figyelmeztetett, hogy egy Apple iPhone ára 3500 dollár körüli összegre emelkedne, ha az Egyesült Államokban készülne.

Az elnök és gazdasági tisztségviselői azt ígérték, hogy a vámok következtében számos gyártási munkahelyet végül az Egyesült Államokba „telepítenek át”, ami amerikaiak millióinak ad majd munkát. Dan Ives, a Wedbush Securities pénzügyi szolgáltató cég technológiai kutatásainak vezetője azonban azt mondta, hogy az elképzelés egy „kitalált mese”. Hozzátette, hogy az USA-ban gyártott iPhone-ok a jelenlegi 1000 dollár körüli ár több mint háromszorosába kerülhetnének, mert ki kellene építeni a jelenleg csak Ázsiában létező, rendkívül összetett gyártási ökoszisztémát.

„Ezt az ellátási láncot ki kellene építeni az Egyesült Államokban. Ez 3500 dolláros iPhone-t jelentene” - mondta. És még így is körülbelül 30 milliárd dollárba és három évbe kerülne az Apple-nek, hogy az ellátási lánca csupán 10%-át áthelyezze az Egyesült Államokba - mondta Ives. Az okostelefonok alkatrészeinek gyártása és összeszerelése évtizedekkel ezelőtt Ázsiába helyeződött át, mivel az amerikai vállalatok nagyrészt a szoftverfejlesztésre és a terméktervezésre összpontosítottak, amelyek sokkal nagyobb haszonkulcsot eredményeznek. Ez a lépés segített abban, hogy az Apple a világ egyik legértékesebb vállalatává váljon, és megszilárdítsa domináns okostelefon-gyártó szerepét.

Trump január végi beiktatása óta az Apple részvényei értékük mintegy 25%-át veszítették el, mivel a befektetők aggódnak a vámok hatásától a Kínától és Tajvantól nagymértékben függő, kiterjedt ellátási láncára. Az iPhone-ok mintegy 90%-át Kínában szerelik össze. "Esnek a részvények, mert nincs olyan vállalat, amelyet jobban elkapott volna ez a vámhurrikán, mint Cupertino és az Apple” - mondta. "Ez egy gazdasági Armageddon, de különösen a technológiai ipar számára.” Az iPhone-okat működtető chipeket főként Tajvanon gyártják, míg a képernyőpaneleket dél-koreai cégek szállítják. Néhány más alkatrész Kínában készül, a végső összeszerelés pedig többnyire az országban történik.

Februárban az Apple bejelentette, hogy a következő négy évben 500 milliárd dollárt fektet be az Egyesült Államokban, annak részeként, hogy a Kínán kívüli termelést bővítse, és hogy elkerülje a Trump által az országra kivetett vámokat. A technológiai elemzők egyetértenek abban, hogy az iPhone-árak valószínűleg emelkedni fognak, még akkor is, ha az ellátási láncok maradnak a jelenlegi szinten. A Rosenblatt Securities, egy New York-i székhelyű befektetési bank szerint az iPhone-ok 43%-kal drágulhatnak, amennyiben az Apple a magasabb tarifák teljes költségét áthárítja a fogyasztókra. Neil Shah, a Counterpoint Research kutatási alelnöke úgy becsüli, hogy az iPhone-ok körülbelül 30%-kal kerülhetnek többe.

Az Apple már korábban is igyekezett diverzifikálni gyártási bázisát Kínából Indiába és Brazíliába, és a kulcsfontosságú alkatrészek gyártását olyan országokba helyezheti át, ahol alacsonyabb vámtételekkel kell szembenéznie, hogy a telefonok költségeit alacsonyan tartsa. Indiát 26%-os vámmal, míg Brazíliát 10%-os vámmal sújtották. Bár a Trump által Brazíliára kivetett vámok a legalacsonyabbak a kulcsfontosságú iPhone-gyártó központok közül, Shah szerint valószínűleg nem termel elég kapacitást ahhoz, hogy kitöltse a Kína által hagyott űrt.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • cateran #8
    Te...nem nagyon koveted az esemenyeket, ugye?
  • Bruce_Willis #7
    Windows Phone-om volt.
    Nagyon szerettem, és mikor befuccsolt, rögtön utána iphone-ra váltottam. Mondjuk rohadt nehéz volt megszokni mindkettőt.
    Azóta viszont a Microsoftban is csalódtam, mert elkezdtek ők is az adatgyűjtés irányába menni, és minden szoftvere egyre erőszakosabb. A Win 11-en is ezt tapasztalom. Nem tudok már úgy megbízni bennük sem mint régen.
    Az apple viszont nem akar mindent erőszakkal megoldani, csak a rendszere buta. De nem az iOS. Azzal most már elégedett vagyok. (10 éve még nem ezt mondtam.)
    Hanem a MacOS. Annyira nem tudtam megszokni hogy a Mac Mini ott porosodik már lassan 3 éve. Minden nyakatekert rajta, mintha én a bal lábammal vakarnám meg a jobb fülemet.
    Imádom a gyorsgombokat PC-n de Mac-en vagy nincs, vagy rohadtul nem esik kézre.
    Zoomolni például nem lehet a képnézegetés közben a fotók appban a ctrl+görgővel. LOL
    És ez csak egy apró dolog, de a munkámnak, és a hétköznapjaimnak a is a része. Sok ilyen van..
    Akkora csalódás volt ez így nekem hogy azt le sem tudnám írni.

    Pedig szerintem nem lenne nehéz egy jó rendszert összehozni, csak néhány fő szabályt kellene betartani. Például a magánélet védelme. És nem kell mindenben különc lenni mint az apple.
  • Cat #6
    "Én azt nem értem hogy Európában hogy bánatba nem tudott még senki összedobni egy jó rendszert, amely nem a megfigyelésről szól, mint például az android."

    Ott volt a firefox OS, kutyának se kellett. Vagy ott van a Tizen a Samsungtól. Az is bukás. (Tévéken is lenyomja az LG WebOS.)
    Sailfish OS? Meego? Windows Phone? Mind bukott. A Huawei elképesztő összeget tol bele a HarmonyOSbe, de az se kell senkinek, csak nem tehet mást, mert nincs Android licence.
  • Kotomicuki #5
    Viszont aki visszatér, annak Kánaán ez a "mesterségesen" felnyomott ár és így ezen cégek fognak piacot szerezni. (Má' megin' a japán/koreai és a (volt) európai cégek, aminek eddig is volt ott telephelyük vannak lépéselőnyben, mer' a zamcsi milliárdosokat nem érdekli a "saját" hazájuknak a sorsa sem.)

    Nem nyavalyogni kell, hanem visszatérni a régi kerékvágásba és ezt már Trump megválasztása előtt is lehetett tudni, hogy bizony megcsinálja, mert Amerika fennmaradásának ez elemi érdeke, még ha ezzel szembe is megy a milliárdos kisebbség vélt érdekeivel, mivel azoknak sem lenne érdeke, hogy eltűnjön az a világ, ahol ők a "valakik", még ha ezt nem is hajlandóak fölfogni...
    (Az Oroszok ellen is azért indítottak a "háttérhatalom" milliárdosai, egyre nagyobb léptékű, fenyegető lépéseket, mert azt hitték, hogy nincs otthon semmijük sem..., aztán kiderült, hogy mégiscsak van egy sebtiben felhúzott, egész jól működtetett hátországuk, amit a kapzsi zamcsik otthon leépítettek - 1:1-ben áttették Kínába, ahol köszönök szépen ezt a lehetőséget (is) - és most már szinte egyedüliként van dögrováson a zusa - "szerencséjükre" ebben is megelőzték őket a BB zügynökök által irányított európaiak.)

    Európában azért nincsen még "jó rendszer" a telefonokon, mer' a különösen idegenszívű vezetés hagyta a világvezető cégeit is tönkretenni és a saját zsebre történő pénzosztáson kívül semmi egyebet sem hajlandó tenni az őslakosok központosított üldözésén kívül a kontinensen.

    Trump nem idióta, hanem üzletember, "csak" a másik csapatban játszik és ezért a médiát kezükben tartók mindenfelé elhintik ezt a hazugságot és ahelyett, hogy segítenék - ami érdekük volna, hiszen az ő útjukról már kiderült, hogy csak a pusztulásba vihet - , ehelyett mindenhol betartanak neki, így a köz számára - hiszen minden azon csattan - még nehezebb a visszarendeződés a jobban fenntartható irányába a tuti mindmegdöglünkéből.
    Annyit elismerek, hogy baltával faragó stílusa van, de ilyen ellenszélben már ezt is eredménynek kell elfogadnunk, mivel a vegytiszta, anarchikus őrületnél még az ő csiszolóvásznas ölelése is jobb. Aztán, ha eljutnánk végre oda, hogy nem üldözik és büntetik az igazságot, akkor jöhetne a nála is jobb...
  • Borg18754 #4
    Trump idáig 6 saját cégét vitte csődbe. Ő nem egy zseni, egyszerűen csak pénzt akar keresni bármi áron. Jelenleg pl tőzsdei csalásokkal.
  • Bruce_Willis #3
    Ne legyenek illúzióid, teljesen hülye.
    Annak semmi értelme ha a termékek ára egy ilyen idióta vámrendelkezés miatt az egekbe szökik.
    Ne legyél ilyen önző, ezek a vámok nem csak az Apple-t érintik.
    Lehet hogy több kedvenc márkád terméke is a háromszorosába fog kerülni.
    De ha neked nem is, másoknak igen.
    Például szerszámgépek. Hogy példát is mondjak, a Milwaukee gépeket nagyon sok szakma szereti. Az autószerelőktől a klímásokig mindenki.
    De lehet a hifi cuccoktól a konyhagépekig, bármi érintett.

    Személy szerint, soha nem fogok androidot vásárolni, mert rühellem a google-t.
    Én azt nem értem hogy Európában hogy bánatba nem tudott még senki összedobni egy jó rendszert, amely nem a megfigyelésről szól, mint például az android.
    Sajnálatos hogy csak kettő közül lehet választani, és nincs versenyhelyzet.
    Pedig nem gondolnám hogy egy annyira nehéz összehozni, hogy meg sem próbálják startupok.

    Trump viszont tényleg egy kibaszott idióta.
    Az intézkedés mértéke aránytalan, és a mögötte álló indoklás nem közgazdasági jellegű – sokkal inkább egyfajta szankciós logika mentén született politikai lépés, amely a gazdasági érvek helyett erőfitogtatást tükröz.
    És nem is hazudtolja meg önmagát. Elég csak a mai híreket elolvasni: https://24.hu/kulfold/2025/04/09/donald-trump-amerika-vamhaboru-vilag-vezetok-seggnyalas-alku/
  • M2 #2
    Háromszorosára nőhet az iPhone ára... Dan Ives, a Wedbush Securities pénzügyi szolgáltató cég technológiai kutatásainak vezetője azonban azt mondta, hogy: „kitalált mese”
  • Omega #1
    Lehet, hogy naiv vagyok, de talán nem teljesen hülye a Trump. A hírek szerint elég nagy bajok vannak a megélhetéssel az USA-ban is (a múlt század gyárbezárásai után magas bűnözés, sok hajléktalan, stb...), talán most átállítja a gazdaságot egy olyan rendszerre aminek a lényege hogy kevesebb drága apple helyett több olcsóbb Androidot vesznek az emberek, cserébe jobban élnek az alacsonyabb rétegek is a nagyobb hányadú belföldi gyártás miatt. Hát eddig csak a pusztítás látszott a tevékenységéből.