SG.hu

Az iPhone-ban a világ minden tájáról vannak alkatrészek

A Trump-vámok célja, hogy a cégek az USA-ba vigyék a csúcstechnológiai gyártást, de a valóság sokkal inkább egy roppant drága iPhone lesz.

Az Apple pénztermelő malaca egy globális összefogás végterméke. A világ minden tájáról származó alkatrészeket tartalmaz, amelyeket elsősorban Kínában raknak össze, ahol az elektronikai gyártást egy generáción át tökéletesítették. Az összeszerelési folyamat áthelyezése az Egyesült Államokba nem olcsó és határozottan nem könnyű.

Az iPhone 16 Pro ára 256 GB-os változatban 1100 dollár. Az összes belső hardver költsége - vagyis az anyagköltség - körülbelül 550 dollár volt az Apple számára, amikor a telefont bemutatták, mondja Wayne Lam, a TechInsights kutatási elemzője. Az összeszerelés és a tesztelés költségeit hozzáadva az Apple számára egy példány 580 dollár körülire emelkedik. Még ha figyelembe vesszük a reklámköltségvetést és az összes mellékelt szolgáltatást - iMessage, iCloud stb. -, akkor is marad egy egészséges haszonkulcs.

Most pedig nézzük meg a Kínából származó árukra vonatkozó, nemrég bejelentett vámot, amely jelenleg 54%-ot tesz ki. A költségek kapásból körülbelül 850 dollárra emelkednek. Ezzel a haszonkulcs drámaian csökkenne, ha az Apple nem emelné az árat. Márpedig nem úgy lesz egy kütyügyártó cég trillió dolláros megavállalat, hogy önköltségi áron számolja fel a dolgokat.

És mi a helyzet az amerikai gyártású iPhone-nal? Nem spórolna a cég sokat a vámokon? Mert persze az Apple továbbra is vámot fizetne a készülék számos importált alkatrésze után, ráadásul a gyártás áthelyezése az Egyesült Államokba „hatalmas mamutvállalkozás” lenne, amely évekig tartana - mondja Barton Crockett, a Rosenblatt Securities brókercég vezető elemzője. Maga a telefon pedig valószínűleg többe kerülne - sokkal többe. A kínai összeszerelési ökoszisztéma munkaigényes, és nem lenne gazdasági értelme az Egyesült Államokban, magyarázza Crockett. „Nem egyértelmű, hogy egyáltalán lehetne-e itt versenyképes árú okostelefont készíteni”.

Lam becslései szerint az összeszerelési munka, ami Kínában 30 dollárba kerülhet telefononként, az USA-ban 300 dollárba kerülhet. És ha minden egyes alkatrész, az érintőképernyős kijelzőtől a belső tárolóig itt készülne? Kiszámolni sem érdemes, mert egyébként egy varázspálca is elkélne ahhoz. Mindez azt mutatja, hogy ez a vámügy még messze nem dőlt el.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • M2 #4
    Baromság. Majd az Apple berendel pár összeszerelő üzemet, amiből el tudja látni az amerikai kereslet egy részét, cserébe Trump vámmentességet ad nekik.

    A világ többi részén, így magyaroknál is, meg fizeti mindenki az eddigi vámokat.
  • FICEK9 #2
    :( Brühühü...tartsunk gyűjtést szegény almának, nehogy elszegényedjen... :D :P
  • gosub #2
    Ez a cikk tiszta bullshit. Korábban 3 éve az volt a mantra, hogy elviszik kínából az iphone gyártást és ez nagyon jó, nem okoz gondot, stratégiai cél, csúnya kína, nem jelent problémát, mindenki ezt akarja.
    Korábban az volt a mantra, hogy 100$ alatt van az előállítási költsége és az Apple nem tudja már hova zsákolni a profitot és a világ legnagyobb külföldön lévő plnzállományán ül, mert nem akarja megadóztatni.
    Most meg Trampli jött és már jajj szegény Apple alig van nyeresége a telókon, csak sima profitja van, el se bírja hozni a gyártást, sőt legjobb ha kínában marad.
  • mortep #1
    Az iPhone eleve roppant drága. Valszeg fog drágulni, viszont azt azért kétleném, hogy jelentősen, mert akkor a vásárlási hajlandóság is jelentősen csökkeni fog.
    Utoljára szerkesztette: mortep, 2025.04.08. 08:03:33