SG.hu

Az optikai kábelek telepítése helyett Musk műholdjait támogathatja az amerikai állam

Trump elnök kereskedelmi minisztériumának új szabályai szerint a 42 milliárd dolláros nagysebességű internetfejlesztési program már nem az üvegszálas kábelt fogja előnyben részesíteni.

A Trump-kormányzat közölte, hogy átalakít egy 42 milliárd dolláros szövetségi támogatási programot, amelynek célja a nagysebességű internet országos kiterjesztése, beleértve néhány olyan szabály enyhítését, amely Elon Musk műholdas internetszolgáltatásának, a Starlinknek kedvezhet. Howard Lutnick kereskedelmi miniszter nyilatkozatában elmondta, hogy a programot úgy alakítják át, hogy „technológiasemleges megközelítést alkalmazzanak” az államok közötti pénzosztás során. A program szabályai, amelyeket még a Biden-kormányzat idején hoztak létre, korábban az otthonokhoz csatlakoztatott üvegszálas kábelekből álló szélessávú vonalakat részesítették előnyben.

„A minisztérium eltörli a Biden-kormányzat értelmetlen követelményeit” - mondta Lutnick. A Kereskedelmi Minisztérium emellett eltörli azokat a szabályozási és egyéb akadályokat, amelyek lassítják az építkezést és a háztartásokhoz való csatlakozást - tette hozzá. A kongresszus 2021-ben hozta létre a szélessávú méltányossági, hozzáférési és kiépítési programot, hogy a szélessávú internetet az ország legtávolabbi területeire is kiterjessze. A Kereskedelmi Minisztérium szabványokat és szabályokat dolgozott ki a pénzeszközökre pályázó államok és területek számára - többek között azt, hogy előnyben részesítik az üvegszálat, amely a leggyorsabb internetszolgáltatási sebességet biztosítja.

Musk - aki Trump elnök közeli tanácsadója, és segít egy kormányzati hatékonysági kezdeményezés vezetésében - a SpaceX, a Starlinket gyártó rakétatársaság vezérigazgatója. A Starlink alacsony magasságú műholdak segítségével biztosít internetet a bolygó bármely pontjára. Cége világszerte közel ötmillió előfizetőt szolgál ki, és a tavalyi év végén Észak-Karolinában a katasztrófavédők is használták, amikor egy hurrikán után leállt a kommunikációs hálózat. A Kereskedelmi Minisztérium internetes programjára még nem folyósítottak forrásokat, és a republikánusok példaként használták a programot, amelyet a bürokrácia lassított.

Egyesek azzal vádolták a Biden-kormányzatot, hogy igazságtalanul elzárta a Starlinket a támogatásoktól, és azt mondják, hogy a műholdas szolgáltatás azonnal ki tudja szolgálni az ország legeldugottabb területeit. 2023-ban a Szövetségi Kommunikációs Bizottság elutasította a Starlink kérelmét, amely egy külön vidéki szélessávú program keretében közel 900 millió dolláros támogatásra irányult, mondván, hogy a vállalat nem tudta bizonyítani, hogy képes lenne teljesíteni a finanszírozáshoz szükséges szolgáltatási követelményeket.

Brendan Carr, az FCC akkori republikánus biztosa, jelenleg pedig a hivatal elnöke ellenezte ezt a döntést, és azt mondta, hogy az intézkedéssel az FCC felkerült az „azon közigazgatási ügynökségek egyre növekvő listájára, amelyek Elon Musk vállalkozásai ellen lépnek fel”. Musk üzleti érdekeltségei - amelyek közé tartozik az elektromos autókat gyártó Tesla és az X közösségi médiavállalat is - aggodalmakat keltettek az esetleges összeférhetetlenséggel kapcsolatban, mivel fontos döntéseket hoz Washingtonban. Szerdán egyes közérdekű csoportok aggodalmuknak adtak hangot amiatt, hogy Lutnick szélessávú program módosítására vonatkozó tervei közvetlenül Musknak kedvezhetnek. "Az üvegszálas szélessávú internet egyértelműen jobb, mint más internetes lehetőségek - például a Starlink műholdak -, mivel lényegesen nagyobb sebességet biztosít” - mondta Drew Garner, a Benton Institute for Broadband & Society nonprofit szervezet politikai elkötelezettségért felelős igazgatója.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • felemelő #5
    "az optikai kábelek telepítése helyett nekiálltak a rézdrótokat polirozni"

    Ugye erre vannak a jogszabályok, illetve támogatásoknál a technikai előírások.
    Csak ehhez a kormányzatnak el kell fogadnia, hogy szakkérdésekben meg kellene hallgatni a szakembereket és nem politikai döntéseket hozni, hanem a politikai szempontokat szinkronba hozni a szakmai szempontokkal.
  • _svd_ #4
    Jelen esetben a példád nem jó. (Amúgy sem, mert például Németországban jelentős pénzt tolnak az optikai kábelhálózat kiépítésére. A hol nem éri meg, mert kevesen laknak megy a régebbi technika, maximális sávszélességgel.)

    Visszatérve.
    A műholdakat 5 évenként cserélni kell, ha addig nem hullanak le maguktól.
    Ez azt is jelenti egyben, hogy nincs újra hasznosítható része a műholdaknak.
    Tovább pályán tartani nem lehet, mert elfogy az üzemanyag. Illetve a kis méretű, de nagy sebességű törmelékek és részecskék üzemképtelenné teszik a holdakat.

    Mivel a visszatérő holdak szétesnek és egy részük valóban és is, káros gázokkal és részecskékkel valamint törmelékkel szennyezik a levegőt. Ami aztán kiülepedik. Többek között a tüdőnkbe is kiülepedik.

    Egy kommunikációs tornyot évtizedekig lehet használni. Egy lefektetett üvegszálat is hosszú ideig lehet használni. A digitális - optikai modemek cserélhetőek. A régi kábel új sebességekre képes. Nem kell 5 évenként mindent újra elkészíteni és pályára emelni.
    A drágább lehet rosszabb. Hosszú távon sokkal rosszabb.
  • Cat #3
    Az olcsóbb a nyerő okozta azt, hogy Angliában és Németországban az optikai kábelek telepítése helyett nekiálltak a rézdrótokat polirozni, és jött az ADSL meg VDSL meg mittoménmi. Ezekhez csak a telefonközpontot kellett felturbózni, de csak annak néhány kilométeres körzetében tudtak valódi szélessávot nyújtani. Viszont ezzel elérték azt, hogy évtizedre bebetonozták a korábbi állapotot, mert ennek a fejlesztésnek meg kellett térülnie, mielőtt nekiállhattak volna a valódi előrelépésnek, az optika behúzásának mindenhova.

    Az eredmény az lett, hogy a briteknél és a németeknél messze legszarabb az internet Európában, mind árban, mind szolgáltatásban, mert ezt a hátrányt azóta se tudták behozni.
  • felemelő #2
    Nem lehetne a politikát kihagyni?

    Ez (elvileg) gazdasági kérdés.

    A kormány ne cégeket támogasson (közvetve úgyis az lesz belőle, hiszen a szolgáltatásokat csak cégek tudják nyújtani), hanem ártámogatást adjanak azoknak az igénybevevőknek, akiket támogatni akarnak.
    Onnan meg piaci verseny döntse már el, hogy kik milyen technologiával nyújtják ezeket a szolgáltatásokat. Az olcsóbb és jobb legyen a nyerő. Hiszen ténykérdés, hogy minden egyes felhasználónál egyedi döntési kérdés, hogy melyik az alkalmasabb technologia. Arról még nem is beszélve, ha az igénybevevőnek még külső személy számára nem egyértelműen objektíven megállapítható döntési opciói is lehetnek.

    És hogy ez az általában piaci verseny alapú USA-ban is kérdés, na az nagyon sokat elmond az USA jelen állapotáról.
  • lammaer #1
    Milyen meglepő hogy Musk nem filantróp okokból vásárolta be magát a Trump kormányba...