MTI

Az uniós roamingdíjak megszűnése óta megugrott a külföldi mobilhasználat

A roamingdíjak 2017. júniusi megszüntetése óta az Európai Unión belüli utazások során generált mobiladat-forgalom a tízszeresére nőtt a "roam-like-at-home", azaz a belföldi díjszabás szerinti barangolás bevezetését megelőző év forgalmához képest - közölte az Európai Bizottság roamingpiacról készült első felülvizsgálatában.

A felmérésből kiderült, hogy az unión és az Európai Gazdasági Térségen (EGT) belüli roaming internethasználat 2018 nyarán volt a legintenzívebb, a külföldi mobilinternet-használat tizenkétszer magasabb volt, mint mielőtt eltörölték a kiskereskedelmi roamingdíjakat. Azt közölték, hogy ugyanebben az időszakban a külföldről kezdeményezett telefonhívások száma csaknem a háromszorosára ugrott. Nagykereskedelmi szinten a díjplafonok jelentős csökkenése miatt a nagykereskedelmi roamingdíjak még lejjebb szorultak, így majdnem minden roamingszolgáltató számára fenntartható lépést jelentett a roamingdíjak eltörlése.

A jelentés azt is megállapította, hogy a roamingpiacon kialakult versenydinamika a közeljövőben valószínűleg nem fog változni, ami azt jelenti, hogy továbbra is szükség van a jelenlegi kis- és nagykereskedelmi szabályozásra. A jelenlegi roamingszabályokat az elkövetkező években is alkalmazni kell annak érdekében, hogy a polgárok a továbbiakban is többletköltségek nélkül élvezhessék a barangolás előnyeit az EU-n belül - tették hozzá. Az Európai Unió 2017 júniusában törölte el a roamingdíjakat, azóta az európaiak az unión belüli utazásaik során ugyanúgy használhatják mobiltelefonjukat hívásra, SMS-ezésre és internetezésre, mint saját országukban, többletköltségek nélkül. A barangolásról szóló rendelet 2022 júniusáig van hatályban.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • felemelő #1
    Vagyis azon ritka esetek egyike történt, amikor a politika letörte a gazdasági szereplők pénzsóvár túlhatalmát, az extraprofit éhségét, de mégis a gazdaság (mind a szolgáltatók, mind minden egyéb gazdasági szegmens és a vevők magánemberként és vásárlókként is) jöttek ki jól belőle, ritka forint helyett a sűrű fillérrel sokkal jobban jártak, hiszen mint tudjuk a valós költségek, a hálózat kiépítése után már jelentéktelen, vagyis a forgalomnövekedés tiszta nyereség.