MTI

Egyre jobban veszélyezteti a versenyképességet a szakemberhiány Magyarországon

Bár a szakemberhiány világszerte egyre nő, a magyar munkaadók körében végzett felmérés szerint itthon a globális átlagnál jóval nehezebb megfelelő munkaerőt találni: Magyarországon a munkaadók 45 százaléka, míg világszerte 36 százaléka panaszkodott a szakemberhiányra - derül ki a Manpower munkaerő-piaci szolgáltató legfrissebb felméréséből.

A ManpowerGroup Éves Tehetség Felmérésében 42 ország több mint 37 000 munkaadójának bevonásával azt vizsgálta, hogy a vállalatok hány százalékának okoz problémát nyitott pozícióik betöltése, továbbá melyek a legnehezebben betölthető munkakörök. Kiderült, hogy világszerte a tavalyi évhez képest egy százalékponttal növekedett azon cégek aránya, amelyek toborzáskor nehézségekbe ütköznek. Ez az arány a magyarországi felmérések történetében rekordnak számít, és miközben a globális adat mindössze 1 százalékponttal emelkedett a tavaly mérthez képest, Magyarországon 10 százalékpontos az emelkedés - írták.

A tehetséghiányra panaszkodó magyar munkaadók több mint fele szerint a megfelelő munkaerő hiánya a versenyképesség, termelékenység csökkenéséhez vezet. Míg tavaly a megkérdezettek 45 százaléka nyilatkozott így, az idén ez az arány 51 százalékra emelkedett. A közlemény idézi Kiss Juditot, a ManpowerGroup magyarországi ügyvezető igazgatóját, aki elmondta: fel kell készülni arra, hogy a globális verseny a jövőben tovább élesedik a tehetségekért, ezért a munkaerő-piaci igényekhez alkalmazkodó oktatásnak és képzésnek minden eddiginél nagyobb jelentősége van.

A Manpower felmérése szerint 2014-ben Magyarországon a tíz legnehezebben betölthető munkakör között első helyen áll a szakmunkás, majd a csoportvezető, a mérnök, a sofőr, és a vendéglátóipari dolgozó követi. A hatodik legnehezebben betölthető állás az orvosoké, utána az értékesítő, a könyvelő és pénzügyi szakember, a gépkezelő illetve az informatikus szerepel.

A magyar munkaadók 46 százaléka nyilatkozott úgy, hogy a megfelelő munkaerő hiánya nagy, vagy közepes hatással van az ügyfélkiszolgálásra. Ezen belül 19 százalék válaszolta azt, hogy kifejezetten nagy hatással van a szakemberhiány a társaság működésére. Annak ellenére, hogy érzékelik a szakemberhiányt, meglévő munkaköreiket nem tudják betölteni, a cégek 33 százaléka úgy véli, hogy a megfelelő munkaerő hiánya nem okoz problémát a mindennapi működésben.

Arra a kérdésre, hogy milyen módon érinti a szakemberhiány a vállalatát, Magyarországon az ügyfélkiszolgálási képesség csökkenését a válaszadók 56 százaléka említette, a versenyképesség, produktivitás csökkenéséről 51 százalék számolt be. A munkaerő források bővítésének legnépszerűbb megoldása Magyarországon a toborzás kiterjesztése új célcsoportokra, a cégek 26 százaléka szerint, 22 százalék a pályakezdőkben bízik, míg 17 százalék az oktatási intézményekkel való együttműködést választja.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • elektor #6
    A bevált szakmunkásképzést nem kellett volna megszüntetni meg a technikus képzést. Most ismét feltalálnák valakik a képzést hogy milyen képzett szakemberek jönnek ki az még kérdés. A szakközépiskola nem igazán hozta az elvárásait mert igazából azok iratkoztak be akik nem tudták mit kezdjenek magukkal és nem élvonalbeli osztályzataik voltak. Mostanra meg nem sikk dolgozni inkább menő a siránkozás a segély és a simliskedés de valahol igaznak is tűnik hiszen itthon bejelentett óriási teher a munkaadónak és egy marék apró üti a munkavállaló markát azért meg kihajtanák a lelkét is.
  • vision5 #5
    Szüntetnék meg a tetű hr-es cégeket akik csak adatokkal kereskednek és nem végeznek munkát, mindjárt nem lenne szakemberhiány...
  • lamer the true #4
    Lejárt lemez.

    A héten már a második itt az sg-n.

    Kedves munkáltatók, csak olvassátok el a kommenteket és rájöttök, hogy amit ti versenyképes jövedelmként reklámoztok, az egy nagy 0.
    Aki tud az lelécel innen.
  • halgatyó #3
    A "sem" szó kimaradt. Helyesen: ... sem jósoltuk volna meg ...
  • halgatyó #2
    Sajnos, ez a probléma fokozódni fog. 3 fő okát látom ugyanis:
    -- a tehetséges és többrevágyó fiatalok kivándorlását,
    -- az oktatási rendszerünk szétrohasztását (ld. még "integrált" oktatás, anti-"szegregáció")
    -- az intelligens családok igen alacsony gyermekszámát, éles ellentétben a megélhetési purdégyártás elképesztő ütemével.

    Mindhárom problémára kb. ugyanaz a RENDSZERVÁLTOZÁS lenne a megoldás. Erre azonban belátható időn belül -- sajnos -- nincs esély.
    Bár ha meggondolom, a 20+ évvel ezelőtti "rendszerváltást" jósoltuk volna meg előtte 5 évvel sem.... hát reménykedni lehet.
  • sanyicks #1
    azt látni, a szakemberhiány főleg a parlamentben és a közigazgatásban látszik. A sok semmihez sem értő törtető balfasz...