SG.hu·

A Saul fia az angolok szerint is a legjobb film

A Saul fia az angolok szerint is a legjobb film
A Saul fia a BAFTA-díjat is megkapta.

Nemes Jeles László Oscar-díjas filmje, a Saul fia már tavaly is halomra nyerte magát a díjátadókon, s most egy újabb elismeréssel gazdagodott: a Brit filmes akadémia díját, a BAFTA-t kapta meg a legjobb idegen nyelvű kategóriában. A Saul fia két olyan filmmel, is versengett, melyekkel tavaly az Oscar-díjátadón is egy mezőnyben volt (Mustang, Dheepan), illetve két 2016-os nagyágyút (Julieta, Toni Erdmann) is kapott maga mellé.

A legtöbb jelölést természetesen a Kaliforniai álom (La La Land) kapta, szám szerint 11-et, de legjobb filmnek lett még jelölve az Érkezés, a Holdfény, A régi város (ezek Oscar-jelölésre is esélyesek), valamint az Én, Daniel Blake. Cseppet sem meglepő módon a legjobb film a Kaliforniai álom lett, a legjobb főszereplőknek járó díjakat Emma Stone és Casey Affleck vitték el, míg a legjobb angol film díját az Én, Daniel Blake kapta meg.

Kapcsolódó cikkek és linkek

Hozzászólások

Jelentkezz be a hozzászóláshoz.

© NEXUS62017. 02. 16.. 13:31||#11
Bocs a helyesírásért.
😉
Utoljára szerkesztette: NEXUS6, 2017.02.16. 13:31:42
© NEXUS62017. 02. 16.. 09:32||#10
Az Oszkár nyilvánvalóan elég torzan mér, csak mert rögtön a független filmek nem kerülnek be. Lásd Felhőatlasz esete. A legnagyobb költségvetésű független film, elég nagy hullámokat is vert, de értelemszerűen, mivel az Oszkár Hálivúd stúdióinak saját gálája, meg sem említették. Talán külföldi filmként kellett volna indulnia.
Pedig hát ugye gyak nem másról, mint a faji, nemi, szexuális, genetikai, stb elnyomásról, megkülönböztetéről, erőszakról szólt. Zsidók esete momentán kimaradt a sztoriból.
Ha csak ezt az egy esetet nézem is marhára kitűnik a rendszer egyfajta hiányossága. Szal nagyon nem kell várni tőle semmit. Az ember elfogadja és kész, nem igazán szoktam az Oszkár gálára fennmaradi.

Amúgy meg amit írsz, hogy miért höbörög sok ember, abban tökéletesen leírod, hogy mi az a 4-5 kategória, amiért a filmek Oszkárt kapnak. És ebből egy a holo/gonosznácis filmek, ez kb tény (a senkit nem érdeklő amcsi művészvilágot bemutató meg egy másik). Ha abba 4-5 kaetgóriába nem esik be adott film, akkor felejtős. Aztán ugye emellett vannak az évfordulós események. Pl Ben Húr 75 éve készült és akkor egy látványos közönségfilm kap egyből 9 Oszkárt, hogy legyen miről írni az újságoknak a köv napon, meg mutassa a szakma hogy ma is tudunk ilyen filmet csinálni. Ha ekkor viszel be más kategóriájú filmet, akkor max jelölt kategóriát kaphatsz.

"szerintem nem megérdemelten kapott Oszkárt"
Ez nyilván irreleváns (melyik érdemelte volna meg?), mindig az számít, hogy az adott szervezet hogy látja."
Bocs de nekem számít. Hobbim a filmművészet egy szinten, és szerintem ha egy elsőfilmes, amúgy ahhoz képest jó, de nem világszínvonalú filmre adom a legnagyobb díjat, azzal egyrészt minősítem magam, elismerem a részrehajlásom. Ráadásul xar hejzetbe hozom azokat akik csinálták. Hova tovább, mi még a cél? Valójában, ha nem extrém módon tehetséges az adott alkotó, akkor olyan szinten terhelem meg karrierjét, amibe a legtöbben belerokkannak.

Szal, adják Nemes Jeles Lászlónak a különböző kitűnő díjakat ezután, amelyek kicsit úgy működnek, hogy nehogy lehúzzanak már egy Oszkáros alkotást, pláne ilyen témában. És szegény srácra iszonyat tetljesítménykényszert raknak, ami biztos jót fog tenni az alkotói szabadságnak, kísérletezésnek, hogy elsőfilmesként megtalálja a saját hangját, ami még nyilvánvalóan nincs neki. Szépen követelik majd tőle a hasonló stílusú, témájú filmeket, ami egy darabig vicces lesz neki is, mert kisújvól kirázza őket, de 5-10 év múlva a háta közepére sem kívánja őket, feltéve ha igazán tehetséges.
© zetortraktor2017. 02. 15.. 16:38||#9
A "kaptak rendesen"-t nem hiszem, hogy bárki is vitatná, de a legegyszerűbb a tények előrángatása: hány holokausztos témájú film készült az elmúlt 10 évben és hány kapott Oscart a legjobb filmek között? Ha már csak az elmúlt 10 évvel cáfolható az a marhaság, amit írt Egyeske, akkor nem is kell 20-30 évre visszamenni. De persze lehet. Egyszerűen csak sorolni kell a címeket.

Az egész kifogásrendszer egyébként úgy működik, hogy amikor a régi Hollywoodról szóló film nyeri agyon magát, akkor azt mondják, hogy persze, mert a régi Hollywoodról szólt. Ha egy életrajzi film egy deificites illetőről, akkor azért, mert olyan (és hálás a téma), ha pedig bármilyen kisebbségről szóló, akkor azért, mert kisebbségről szól. Ha pedig a Gyűrűk ura, akkor... nem tudom. A lényeg, hogy aki ilyen kifogásokat keres, az van annyira süsü, hogy nem veszi észre, hogy az előtte lévő 5 évben egy témába vágó film sem nyert.

Ha majd most a La La Land nyer, akkor is lesz majd "persze"ember. Ha a Loving nyer, akkor is lesz. Ha a Mancherster By The Sea nyer, akkor is lesz. Csak előtte utánaolvasnak, hogy miről is szólnak ezek a filmek, mert hogy megnézni nem fogják, az is biztos.

"szerintem nem megérdemelten kapott Oszkárt"

Ez nyilván irreleváns (melyik érdemelte volna meg?), mindig az számít, hogy az adott szervezet hogy látja. De remélem, nem azt mondod, hogy a Mustangnak kellett volna kapnia. Mondjuk az IMDB-n talán az áll a legjobban, de nem..., az a film nem... (Mondjuk, tudom, hogy vannak kivételek, lehet, hogy te is az vagy, de akik ilyet mondanak, azok 99%-a nem látta a több jelöltet, a törököt, a kolumbiait, a dánt és a jordánt. Egyébként a legtöbb jelölt elsőfilmes rendező munkája volt.)
© NEXUS62017. 02. 15.. 15:45||#8
Őööö, a múltkor végignyálaztam az Oszkáros filmek listáját a II. VH-tól. Nos azért kaptak rendesen, holós/gonosznácis filmek. A kérdés jogos, hogy arányaiban vajon nagyobb számban, mint más komoly történelmi eseményt bemutatók? A válasz szerintem egyértelműen igen, hogy ez az amcsi művészvilág nagyrészének származása, a nyugati kultúra általános zsidókkal szembeni lelkiimeretfurdalása, vagy mi miatt van, azon lehet vitatkozni.

Szabó István (akit én is a legjobb magyar rendezőnek tartok) szintén a náci kort boncolgatta több filmjében, az Oszkár díjat kapott Mephisztójával is. 89-ben a Hanussent jelölték, ugyan ebben a korban játszódik. Még A légy c. animációs film kapott Oszkárt magyarok közül, szal ennyi. Összességében tehát nem sok magyar film kapott Oszkárt, de abból 2 rögtön ilyen témájú, nem csoda hogy torzul az ember érzékelése ebből a szempontból.

A Saul viszont, ellentétben Szabó filmjével, szerintem nem megérdemelten kapott Oszkárt. Nem rossz film egy első filmes rendezőtől, de pont annyira jó. Bár Hálivúdban manapság egy combosabb reklámklipp után is odaadnak az embereknek 100 miló $-os filmek rendezését, szal eleve a mezőny gyík. A nagy öregek, meg nagyon megöregedtek sajnos.

A film egy létező, de vitatható auswitzi naplót igyekszik maximális pontossággal megjeleníteni, a nézőt dokumentumfilm szerűen körbevezetni, egy elég elnagyoltan kidolgozott sztorira felfűzve. Egyetlen pozitívum, hogy a film nyomasztó, szürreális hangulatát végig jól megőrzi. Ebben a hangulatban nem tűnnek fel viszont a film hiányosságai, a forgatókönyvet, konkrétan a szerepeket, dialógokat, a sztorit, vagy a színészi játékot illetően sem. Ennek köszönhetően az ember nem azt gondolja, hogy rosszak ezek az elemek, hanem, hogy ez direkt ilyen, mint egy zs kat filmnél.
Azonban pl. a kamera sem olyan újszerű, mint az előszörre tűnik, hiszen 2 évvel korábban az igencsak művészies Birdman hasonló kamerakezeléssel mutatott be egy hasonló szinten szürreális világot. Azzal a különbséggel, hogy ott elsőrendű színészek, jó szövegek, összetett sztori stb volt. A Birdman 4 Oszkárt kapott azt hiszem, de a két film között nem 3 Oszkár a különbség, ha őszinték akarunk lenni.

Egy szürreális jelenkori budapesti, vagy akár newyorki sztori ilyen minőségben, kapott volna Oszkárt? Aligha!
© zetortraktor2017. 02. 14.. 22:31||#7
Ja, egyébként gondolom, arra céloz, hogy a 2016-os holokausztfilmek hány jelölést kaptak.
© zetortraktor2017. 02. 14.. 22:30||#6
A jobb alsó sarokban jelzi, hogy melyik kommentet. Azt a bődületes marhaságot, amit duke írt.

Nem mintha bármit is cáfolni kéne rajta, hiszen kábé pont az ellenkezője igaz, hogy szinte sosem nyer holokausztról szóló film. Mondhatni minden többet nyer, fantasy, szatíra, komédia, gengszterfilm. Eskü, hogy nem néztem utána, csak fejből írom azt, amit kábé mindenki tud, hogy legjobb filmnek járó Oscart nyert a Schindler listája, meg talán még valami. Idegen nyelvű Oscart a Saul mellett nyilván behúzta Az élet csodaszép vagy 20 éve (és simán előfordulhat, hogy pár évtizede egyszer-kétszer kapott ilyen témájú film, de mostanában iráni meg mexikói meg olasz film nyert. Meg lengyel, ami simán a háború után játszódott.
© kalapos012017. 02. 13.. 23:15||#4
Ritka nagy marhaságot írtál, remélem, tudod. És nem csak azért, mert a 2016-os holokauszt filmek is aratnak, meg előtte is szénné nyerték magukat.
© Ender Wiggin2017. 02. 13.. 20:46||#3
Hát nézzétek már meg, hágy "holo-filmet" gyártottak az évek során és abból hány kapott díjat. Meg fogtok lepődni. Persze fafejnek lenni könnyebb...
© zsozso292017. 02. 13.. 19:25||#2
Én még nem láttam nem is fogom megnézni
+1
© duke2017. 02. 13.. 18:27||#1
Holokauszt filmmel dijjat nyerni nem sportszeru. Mert tudjuk, hogy barmilyen dijjat, latatlanul is odaitelnek barmilyen holokausztfilmnek, mert senki nem merne megtenni, hogy egy holofilm egyszer ne nyerjen.
Utoljára szerkesztette: duke, 2017.02.13. 18:28:33