Szekeres Viktor

Repülő tőrök klánja

A heti gazdag filmkínálatra nem panaszkodhatunk. A francia krimit egy kínai történelmi-romantikus kalandfilm váltja, ami már az egész világot elbűvölte.

Úgy tűnik a távol-keleti filmesek igen gazdag táptalajra leltek a korai középkor vérzivataros történelmében. Az utóbbi időkben ugyanis egymást követik az idedatálható, erős harcművész jelleggel bíró, nagyköltségvetésű kosztümös filmek, mint a tavaly nálunk is bemutatott Hős, a Tigris és Sárkány vagy a Harcos, hogy csak a legismertebbeket említsük. A Repülő Tőrök Klánja külsőségekben nyilvánvalóan ugyanezt a hullámot lovagolja meg, de hamar kiderül, hogy most tartalmilag másról van szó.

A film története nem a vérengzésre, hanem a cselszövésre és az érzelmekre koncentrál és három ember sorsán keresztül mutatja be Kína IX. évszázadának világát. A főalakok egyike Mei, aki az egyik helyi bordély legújabb felfedezettje, és akinek különös ismertetőjele, hogy vak (valamint, hogy remekül bánik a karddal és a tánc is a vérében van). A másik pólust, Leo kapitányt csak egy cél vezérli: felszámolni a császárellenes Repülő Tőrök szervezetét és ezért mindent megtesz Mei, a feltételezett összeesküvő kézre kerítéséért. A harmadik pólus Lin, aki Mei segítségére siet, de persze őt sem kell félteni hátsó szándékok tekintetében. A Repülő Tőrök Klánja ezen három szereplőt követi úton.

Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide!
Klikk a képekre a nagyobb változathoz

A filmes szakmunkások frontján - illetőleg ez esetben talán a "művészi fronton" kifejezés talán jobban megállja a helyét - nagyon erős a film. A direktor Yimou Zhang neve nem ismeretlen a hazai mozinézők számára sem, hisz ő rendezte a nálunk is nemrég bemutatott "Hős" c. történelmi kalandfilmet. Ugyancsak ismerős lehet a színészek közül az angyalarcú Zhang Ziyi, akit már régi ismerősként üdvözölhetünk a magyar filmvásznakon, hiszen a Repülő Tőrök Klánja már a hetedik mozifilmje, ami eljut hozzánk. Zhang Ziyi a vak Mei szerepében olyannyira szuggesztív, hogy az ember el sem hiszi, hogy milyen halálos fegyver a lány - a kérdés pedig megfogalmazódik a néző fejében, hogy vajon mennyi időre van még szüksége Hollywood-nak arra, hogy filmgyártóinak hordája ismét gyarapodjon két távol-keleti arccal. Bár egyelőre úgy tűnik a rendező kitart hazájának filmművészete mellett, de Zhang Ziyi korábbi hollywood-i szárnypróbálgatása (ugye ő volt a főgonosz a Jackie Chan-féle Csúcsformában 2-ben) halványan Jet Li amerikai filmes karrierjét vetíti elő.

Ordas közhely lenne leírni a filmről, hogy kötelező vétel, hogy meg kell nézni, hisz a kritikák nagy többsége mind ezt szajkózza, de hát az igazság mellett nem lehet elmenni, na. Egyszerűen vétek lenne kihagyni ezt a gyönyörűen fényképezett filmet - talán nem véletlen, hogy ebben a kategóriában jelölték Oscar-ra a Repülő tőrök klánját. Xiaoding Zhao (vagy magyarosan Csao Hsziao-ding) volt a film operatőre, akinek csodálatos képei és színkompozíciói (gondoljunk csak a zöldben úszó bambuszerdőkre, a sárga búzamezőre vagy a vércseppektől csillogó havas tájra) különös fényt kapnak annak tudatában, hogy ez volt az operatőr első fényképezése.

Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide!
Klikk a képekre a nagyobb változathoz

Természetesen még lehetne sorolni, hogy a képi világ mellett mi az, ami magasan kiemeli a filmet az éves termésből, de felesleges. A műfajtól szokatlan csavaros történet csak az egyik komponens - gondolom sokan meglepődnek majd, hogy a hangsúly nem a szokás szerint fantasztikusan megkoreografált harcjeleneteken van, hanem egy szerelmi háromszögön, amely afféle távol-keleti Rómeó és Júlia sztoriban csúcsosodik ki.

Legszívesebben mindenkinek ajánlanám a filmet, azonban nyilvánvaló, hogy az ázsiai wuxia-mozi (repkedős-karatéjozós) még a Tigris és Sárkány hatalmas sikere ellenére is erősen rétegműfajnak számít - és sajnos sem a hazai, sem a külföldi marketing nem tett meg mindent a film sikerének kiaknázásért. (Érdekes összehasonlítás: Amerikában a Tigris és Sárkány 128 millió dollárt hozott, míg a Repülő Tőrök Klánja mindössze 11 milliót.) Bár a film a műfaj újonc nézőinek és a bélapátfalvi Jean Claude Van Damme rekreációs szakkörnek lehet, hogy nem tűnik majd olyan mozgalmasnak (jellemző párbeszéd a mozifolyosóról: - Milyen film ez? - Olyan, mint egy Van Damme-múvi, csak kevesebbet verekednek.), de ha nem a percenként váltakozó végkimenetellel kecsegtető akciódömpinget várunk el tőle, hanem igazi filmes élményt, akkor nem fogunk csalódni. Még az enyhe giccsbe hajló romantikus szilánkokat is megbocsátjuk a rendezőnek és létük megkérdőjelezését jóhiszeműen csakis saját kulturális tájékozatlanságunknak tudjuk be.

Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide!
Klikk a képekre a nagyobb változathoz

Mindezek ellenére nyilvánvaló, hogy szép lassan kialakul majd Yimou Zhang filmjének/filmjeinek a rajongótábora - és az ő feladatuk marad az "ige hirdetése", valamint az, hogy vigyenek magukkal még egy (ázsiai film-szkeptikus) embert, ha megnézik a filmet.

Repülő tőrök klánja (House of Flying Daggers / Shi mian mai fu)
kínai-hongkongi akciófilm, 111 perc, 2004

Rendező: Yimou Zhang
Forgatókönyvíró: Yimou Zhang, Feng Li, Bin Wang
Operatőr: Xiaoding Zhao
Zene: Shigeru Umebayashi
Producer: William Kong, Yimou Zhang
Vágó: Long Cheng

Szereplők:
Takeshi Kaneshiro (Jin)
Ziyi Zhang (Mei)
Andy Lau (Leo)
Dandan Song (Yee)

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • [HUN]PAStheLoD #16
    Én azthittem ez valami gagyi horror, mikor kijött tavaly, így lemaradtam róla, valahogy... nincs mentség erre a bűnre, de hogy enyhítsem a tudatot már töltöm, és mingyárt nézem is ;] [amíg nem ér le addig a Hero-t]
  • [HUN]PAStheLoD #15
    Sztem pedig egyszerűen utánozhatatlan az a film, főleg a mondanivalója egyedi.. a hangulat a zene és a látvány... áh meg is nézem mingyárt ^.^
  • winnie #14
    a szinkronra majd várni kell még fél évet, de a lemaradással nem értek egyet, hiszen a tolmács, az xx2 vagy a mennyei királyság is hamarabb kerül a hazai mozikba, mint az amerikaiakba.
  • CalebJoe #13
    Ja Repülő Tőrők Háza megint a hülye magyar fordítás biztos nem nézem meg szinkronosan már tavaly valamikor láttam feliratosan jó le vagyunk maradva megint.
    Szerintem az ilyen típusú filmeket nem sokan értékelik itt nálunk, de majd kiderül.
  • FoxMulder #12
    i2k: aki nem lát a dolgok mögé, annak bizonyára nem jelentenek többet a színek puszta színeknél...
  • FoxMulder #11
    Repülő Tőrök Háza lenne inkább a helyes cím, ha már az angol House, nem? :)

    A film bámulatosan jó, mindenkinek ajánlom, bár a valószerűtlen tőrhajingálások kissé zavaróak (szinte mintha az akarakukkal irányítanák a levegőben, arra változtat irányt, amerre ők akarják), de mindenképp gyönyörű képi világa van és egyéb művészi szempontból sem lebecsülendő...
  • IMYke2.0.0.0 #10
    Nekem épp a Hős volt "túlspirázva"... az esőcseppeket "eltörő" kard, a szinte már Walt Disney-s, íjjal körbelőtt alak a kapun... stb.
    A három szereplő egyéni elmesélése, meg a szerelmi szál mesterkéltsége iszonyat béna volt a Hősben.


    ===============================
    .:i2k:. melóból:
    Munkahelyi gép: Hewlett-Packard HP Compaq dc 7100 CMT .:|:. Intel® 915 G chipset .:|:. Intel Pentium 4 540 (3200 MHz, FSB 800) .:|:. 512 DDR (400 MHz) RAM .:|:. 80 GB SATA .:|:. Intel® Graphics Media Accelerator 900 (integrált) .:|:. Intel Broadcom NetXtreme Gigabit Ethernet for HP (integrált) .:|:. 340W-os táp - Aktív PFC .:|:. Windows XP HUN SP2 .:|:. HP 1730 LCD (17", 25ms, 1280*1024/75Hz, analóg/DVI, Pivot-képes).
  • Hoz_Hun #9
    Szerintem meg fényévekkel jobb a Hős-nél. Nekem sokkal jobban bejött. A sztori is jó, és a képi világa nyagon-nagyon szép, semmi "túlspirázást" nem láttam benne.
  • Stormreaver #8
    Nem annyira rossz film, de a rendező előző munkájától (Hero) azért jócskán elmarad. Ott az élénk színekben pompázó látvány nagyon jól kiegészítette a film történetét, pontosabban a történetmesélés szerkezetét (a főbb szereplők egyéni perspektívái hozták magukkal az egyes színárnyalatokat), és persze maga a film cselekménye is rendkívül velős volt.
    Itt viszont ugyanebből már csak a túlspirázott és immmár öncélú látvány-forgatag maradt, amit egy elnyújtott és nem túlzottan érdekes sztorival próbál meg a rendező lenyomni a néző torkán. Hiába jók a színészek, hiába fantasztikus a látvány, a film a bárgyú (és abszolút kiszámítható) sztori miatt nagyon hamar unalomba fullad. Én a Hero után ennél sokkal töbet vártam Yimou Zhang -tól.
  • trabant #7
    Link? :D