• fszrtkvltzttni
    #128
    És szerinted a vándorló majd letelepedő tömegek számára ez nem a fejlődés korszaka volt? Ezért mondtam, hogy ne egy népet figyelj, mert annak a fejlődése tényleg ciklikus, ezért ha az emberiség fejlettségét a legfejlettebb részével azonosítod, akkor tényleg ciklikus képet kapsz. Ez viszont szerintem helytelen. Egy fiktív példán meg is mutatom miért:
    Legyen az egyik emberiség olyan, hogy a jelenlegi tudományos ismeretekkel rendelkező de szűk, pár millió fős elit uralkodik 7 milliárd rabszolga fölött, akiket gyakorlatilag a létfenntartás határán tartanak.
    Legyen a másik emberiség olyan, hogy mind a 7 milliárd ember számára képesek biztosítani, a XX.század elejének polgári életszínvonalát.
    Melyik a fejlettebb? A te gondolatmeneted szerint az első, mert ott nagyobb a tudás. Szerintem a második, mert ott az átlag fejlettség magasabb.
    Róma azért virágzott, mert gyorsan ki tudott emelkedni a környező népek közül. És azért bukott el, mert e környező népek kezdtek fejlődésben felzárkózni.