81
  • dyra
    #38
    Igen elvennem illetve van akinek nem is adnék. A határt nem.nekem kell meghúzni hanem szakembereknek. Az önvezető autót se nekem kell tesztelni hanem szakembereknek. Van aki mentálisan van aki fizikálisan alkalmatlan vezetni. Ez egyén függő nem.lehet határokat húzni. Van aki 80 évesen is fitt jó sofőr van aki 20 évesen egy időzített bomba. Van aki mentálisan alkalmatlan. Ki kellene őket szűrni és máris radikálisan javul a balesetstatisztikai mutató. Több kamera az utak mellé az ostobakat gyorsabban kiszűrni adott útszakaszon egy szabványos rendszeren tájékoztatni a többi sofőrt várható idiotarol az úton. Ezek egyszerű innovációk már ma is van olyan navi rendszer ahol tudod figyelmeztetni az azonos rendszert használókat.

    Ezek nem olyan innovációk amiket humanoknak nem lehet elkészíteni.
  • dyra
    #37
    Láttad az Uber autót amikor átment egy bringason? Kapaszkodj meg. Ha egy humán vezeti azt az autót az az ember még ma is bringazna.

    Kb ilyen szintű a hasonlatod. Elemezgessuk már kicsit számokkal a dolgot. Mennyi ember vezet naponta menni kilométert és arra mennyi halálos baleset jut?

    Kb csak becsülni lehet de nálunk is az utakon naponta X millió kilométert vezetnek arra kivetítve a szerencsétlen balesetek száma nem sok.

    Szerencsétlen balesetek leszögezhetjük mindig lesznek.

    Továbbá milyen informatikai hatterre van szukseg, hogy az általad emlitgetett rendszer kiepuljon? És ha kiépült az a humanoknak miért nem adthat vészjelzést?

    Ez valami olyan lesz amit csak robotok értenek vagy mi? Ezeket a fejlesztéseket humanok is tudják használni. És kapaszkodj meg a család ma is él és együtt reggelizik.

    A vezetés segítő rendszerek jók. Ezt nem vitatom. De az onvezetes egy másik kategória.
  • defiant9
    #36
    "Ostobassag elvenni az emberektől még tovább hulyulnenk csak"
    vs.
    "Őket ki lehetne szűrni"
    Tehát akkor a saját minősítésed szerint ostoba megoldásod hogy mégiscsak elvennéd bizonyos az emebektől a jogsit. Hol húznád meg a határt, milyen elv alapján?

    Idősektől is elvennéd?
    "A forgalommal szemben hajtott fel az M4-esre egy idős sofőr"
  • defiant9
    #35
    "Nem kéne csonthülyének nézned az embereket."
    Valótlan állítás, nem nézem.

    "Ők is tudnak egymásnak szólni, hogy veszélyes szakasz"
    Tipikusan nem, legjobban akkor látszik amikor kilométeres egymásba szaladások vannak a ködös/lefagyott autópályán.

    "Van agyuk látják mi a helyzet, a korábbi tapasztalataik alapján lehozzák a verdát."
    Néha figyelmetlenek és nem látják, néha pedig rosszul mérik fel hogy amit látnak az mit is jelent. Néha ezen tanulási folyamatban kifizetett tanulópénz pedig 1-1 baleset.

    "Mindenzt gyorsabban mint bármelyik önvezető."
    Valóban, néha nagyon gyorsan kerülnek balesetveszélyes helyzetbe, elkélne a több óvatosság 
    Az önvezetés még fejlesztés alatt van, sok mindenben ma is jobb mint az ember, sok mindenben gyengébb. Az előbbi halmaz nő, a második pedig csökken, a trend adott. A technológiát az egyén felől nézve az fogja kereskedelmileg sikeressé tenni amit már számtalanszor elmondtam hogy tehermentesíti az embert, a közösség felőli nyereség pedig a kevesebb baleset/hatékonyabb közlekedési rendszer lesz.
  • dyra
    #32
    Bizony, pechedre tavaly is voltam a ringen vezetéstechnikai treningen. Sőt azon több alkalommal. Nyári gumival meg telivel is. Kisteherautóval meg szemelygepjarmuvel is.

    Betartom a kreszt. Türelmes vagyok. Vezetés közben nem telefonálok egyszer egyszer előfordult kihangositva.

    Zenét vagy hangoskonyvet előfordul hallgatok.

    Mondanam, hogy ez ritkaság de nem az. Normálisabb cégek a sokat vezető embereit elküldi ilyenre. A megnormalisabbak a ritkábban vezetőket is.

    A kocsimban tempomat sincs csak ABS meg kipoegesgatlo. Télen a hóban is megyek. Nyilván az utviszonyoknak megfelelően.

    Nekem nem fogod bemagyarazni hogy nem tudok vezetni. A futár és sofőr haverjaimnak se, a kereskedő kollégáimnak pláne nem havonta mennek 5000 - 10 000 ezer kilométert.

    Van buszsofőr haverom is, három danos karatemester több mint egy Milla balesetmentes vezetéssel a háta mögött.

    A mainstream marketinges baromságot nyomod itt felfelé. Idióták vannak. Őket ki lehetne szűrni és már is radikálisan csökkenne a balesetek száma.

    Az ittas vezetést is jobban kellene szankcionalni máris radikálisan csökkennének a balesetek.

    És akkor kiderulne, hogy az átlagember szó szerint kiválóan vezet.

    De az idióták az utakon maradnak akkor is mikor önvezető autók lesznek. Ha nem kapja meg az elsőbbséget vagy egy kereszteződésben eltrafaljak az baleset. Ami védhetetlen. Ha egy idióta kijön a savjabol és letarol azzal se tud mit kezdeni. A legtöbb halálos baleset ezekből van. Leállósávban előzni? Nemrég volt egy ilyen eset. Még is halt egy 28 éves ember. De ilyet csak idióták csinálnak ami szűrhető lenne.

    De ezek az emberek az utakon lesznek akkor is mikor onvezetes már kezd terjedni. Akkor majd azt mondjuk megsebiztonsagos az önvezető?

    Már az is vicces, hogy az egész emberiségre vonatkozóan jelentesz ki dolgokat.

    Amúgy most változott a munkakorom és kevesebbett vezetek korábban nem volt ritka a napi 500 és én élveztem. Jó kocsi, vagy zene, vagy hangoskönyv vagy semmi. Meg fel is toltodtem kiszakadt a monitor elől és örültem neki mikor körbe kellett menjek a telephelyek közt.

    A vezetés elvennék mi lenne? Nyomkodnam a billt abban az időben is? Telefonoznek? Meetingelnek? A tököm kíván már velük. Örülök ha mást csinalhatok.

    Nem véletlen szeretik az emberek a jó kocsikat. Jó vezetni őket. Ostobassag elvenni az emberektől még tovább hulyulnenk csak. Bocs a hibákért mobilról irtam.

  • dyra
    #31
    Sok mindenben öltek már pénzt ami később nem jött be. Az hogy tolják bele a lovet semmit nem jelent.
  • dyra
    #30
    Bizony, pechedre tavaly is voltam a ringen vezetéstechnikai treningen. Sőt azon több alkalommal. Nyári gumival meg telivel is. Kisteherautóval meg szemelygepjarmuvel is.

    Betartom a kreszt. Türelmes vagyok. Vezetés közben nem telefonálok egyszer egyszer előfordult kihangositva.

    Zenét vagy hangoskonyvet előfordul hallgatok.

    Mondanam, hogy ez ritkaság de nem az. Normálisabb cégek a sokat vezető embereit elküldi ilyenre. A megnormalisabbak a ritkábban vezetőket is.

    A kocsimban tempomat sincs csak ABS meg kipoegesgatlo. Télen a hóban is megyek. Nyilván az utviszonyoknak megfelelően.

    Nekem nem fogod bemagyarazni hogy nem tudok vezetni. A futár és sofőr haverjaimnak se, a kereskedő kollégáimnak pláne nem havonta mennek 15 - 25 ezer kilométert.

    Van buszsofőr haverom is, három danos karatemester több mint egy Milla balesetmentes vezetéssel a háta mögött.

    A mainstream marketinges baromságot nyomod itt felfelé. Idióták vannak. Őket ki lehetne szűrni és már is radikálisan csökkenne a balesetek száma.

    Az ittas vezetést is jobban kellene szankcionalni máris radikálisan csökkennének a balesetek.

    És akkor kiderulne, hogy az átlagember szó szerint kiválóan vezet.

    De az idióták az utakon maradnak akkor is mikor önvezető autók lesznek. Ha nem kapja meg az elsőbbséget vagy egy kereszteződésben eltrafaljak az baleset. Ami védhetetlen. Ha egy idióta kijön a savjabol és letarol azzal se tud mit kezdeni. A legtöbb halálos baleset ezekből van. Leállósávban előzni? Nemrég volt egy ilyen eset. Még is halt egy 28 éves ember. De ilyet csak idióták csinálnak ami szűrhető lenne.

    De ezek az emberek az utakon lesznek akkor is mikor onvezetes már kezd terjedni. Akkor majd azt mondjuk megsebiztonsagos az önvezető?

    Már az is vicces, hogy az egész emberiségre vonatkozóan jelentesz ki dolgokat.

    Amúgy most változott a munkakorom és kevesebbett vezetek korábban nem volt ritka a napi 500 és én élveztem. Jó kocsi, vagy zene, vagy hangoskönyv vagy semmi. Meg fel is toltodtem kiszakadt a monitor elől és örültem neki mikor körbe kellett menjek a telephelyek közt.

    A vezetés elvennék mi lenne? Nyomkodnam a billt abban az időben is? Telefonoznek? Meetingelnek? A tököm kíván már velük. Örülök ha mást csinalhatok.

    Nem véletlen szeretik az emberek a jó kocsikat. Jó vezetni őket. Ostobassag elvenni az emberektől még tovább hulyulnenk csak. Bocs a hibákért mobilról irtam.

  • dyra
    #28
    Beszélj a magad nevében. Tudok vezetni. Szeretek is. A dugó meg olyan, hogy mehetnek más eszközzel is csak kényelmes vagyok így inkább szivatom magam. De a dugó ha nem én vezetek is elcseszett idő.
  • dyra
    #27
    Hagyjuk is mert te valami másik dimenzióban élsz. Gyanítom egy másik bolygón.

    Ha az autópályán utazgatsz magadban akkor inkább utazgass valami tömegközlekedési eszközzel. Közelitsd meg a várost majd ott más tömegközlekedési eszközzel juss el a celodig.

    Ez a zöld hozzáállás. A tiéd az ami lassan de biztosan szetcseszi a bolygót. Mindent más csináljon helyetted.

    Nem várom hogy ezt megértsd.

    Én inkább setalgatnek a városokban nem kerülgetve a te szaros Taxidat. Nekem az útban van. Meg ahol út van ott általában fa se nő.

    Ez az egész sehova nem vezet. Ha pedig zárt vonalú közlekedésről van szó ott már most is priman megy az onvezetes vicces módon emberi felügyelettel.

    Ez vár rád is az önvezető autóban az autópályán. Recskazas közben csipog majd vedd át a kormányt. Biztos könnyű lesz váltani.
  • dyra
    #24
    Naponta vezetnek a földön emberek milliárdjai. Egyszerűen nem igaz az állítasod miszerint az emberek nem tudnak vezetni.

    Az önvezető autokrol meg semmilyen adatunk nincs. Majd akkor folytassuk ha osszemerhetoek lesznek a számok.

  • dyra
    #23
    Haver hiba provokalsz. Ha már innováció, akkor magad is láthatod, élhető városok manapság a divat és a vágyott jó tömegközlekedéssel. Sétáló utcakkal stb.. logikus is. Efféle kellene menni. Tokmind1 hogy a robot autó ácsorog a dugóban vagy te az idődet ugyanúgy elcseszed. Ennek felismeréséhez kicsit tovább kell gondolkodni. Oké önvezető akkor most mi van? Taxi eddig is volt. Szűk réteg használta is. Az önvezető autó se lesz olcsó egy szűk réteg biztos élvezni fogja majd. De hogy ettől semmi nem változik azon kívül hogy a sofőrök is mehetnek más szakmát tanulni az is biztos.
  • duke
    #20
    "1. Ők is tudnak egymásnak szólni, hogy veszélyes szakasz
    2. Van agyuk látják mi a helyzet,"

    Tevedes az embereknek nincs agyuk, mert vezetes kozben 10 kulonbozo dologgal vannak elfoglalva, mikozben a legalapvetobb szabalyokat sem hajlandok betartani, semmi aron se. Az ember erzelmi alapon nem alkalmas a vezetesre kulonosen azert nem, mert az autozast sok ember szorakozasnak tekinti, nem pedig szemelyszallitasnak. A legtobb ember akkor sem tudna keves hibaval vezetni, ha akarna, de persze nem is akar, mert az faraszto es terhes. Azert kell az onvezetes, mert az embereket semmilyen modszerrel sem lehet ravenni arra, hogy vezetes kozben minden tizedmasodpercben feszulten az utat es a forgalmat figyeljek es szorakozas helyett a 100 %-os biztonsagos vezetesre torekedjenek.

    "Ha a közlekedést akarjuk megreformálni nem az egyéni autozgatás felé kellene menni ahol 2 tonnás gépek visznek 60 kilós embereket. "

    Az hogy 2-3 tonnas 5-7 szemelyes autokkal kozlekednek, 500 kilos elektromos autok helyett, az nem onvezetes problemaja, hanem ez is a gyerekes ostoba konzumidiota autosszorakozasnak a kovetkezmenye . Azert kell haromszor nagyobb tomegu, meretu, teljesitmenyu, es szazszor nagyobb teljesitmenyu hangrendszer az autoba, mert sok agyalagyult csak szorakozasra hasznalja az autot nem pedig kozlekedik. Es ez a mentalitas okozza a baleseteket.
  • dyra
    #19
    Oké. Menj a ...
  • dyra
    #17
    Bocs te vagy azon a szinten. Én épp hogy fejlődés párti vagyok. De most egy nem logikus eszközbe öl bele cégek sora eszméletlen fejlesztési erőforrásokat csakhogy egy marginalis réteg igényeit kielégítse.

    A Google már 2010 előtt elkezdte a fejlesztéseket.

    Az vicces az egészben mintha nem is földön lennétek. Olcsó környezetbarát és mindenkinek elérhető eszközöket kellene fejleszteni. Ehhez képest megyünk afféle, hogy az autók is urtechnikasak lesznek. Még több erőforrással.

    Szánalmas vagy haver. Még az összes barom aki ezt erőlteti miközben megfo a bolygó. Egyéb problémákról nem is szólva.

    Soha nem fog eljönni amit mondasz. Max uvegbura alatti városokban elvezheted a kényelmet de csak az 5 méteres betonkeritesig. Azon kívül még szembejön a valóság.

    Már most is sok ilyen város van (mármint ahol egy bizonyos zónán kívül jobb ha nem vagy) Inkább törnek magukat olcsó, biztonságos, környezetbarát autó fejlesztésén. Az lenne az innováció. Nem a Taxi továbbfejlesztése.

    Vicc. Csak sajnos egyáltalán nem humoros.
  • Lysandus
    #15
    Nem kell kamuzni, részemről semmiféle nyomás nem nehezedik az autógyártókra. Sose ültetném be a családom egy önvezető autóba.
  • dyra
    #13
    He he me most milyen szinten van az önvezető? Megy az autópályán?

    Mindezt hány év fejlesztés után? Inkább azon röhögj.
  • csulok0000
    #11
    "Ha a közlekedést akarjuk megreformálni nem az egyéni autózgatás felé kellene menni ahol 2 tonnás gépek visznek 60 kilós embereket. "

    Ez egy sok lépcsős folyamat, ha már eljutunk arra a szintre, hogy a vezetést többnyire a gépek végzik, akkor jó eséllyel az autók is inkább a használtra lesznek optimalizálva és nem az ego fényező igényekre.
  • csulok0000
    #10
    Ne a mostani állapotból indulj ki. Amit most csinálnak azok még csak az alapjai a technológiának. Most próbálják felmérni a lehetőségeket ill. az irányokat, hogy merre érdemes haladni a fejlesztésekkel.
    1. Persze tudnak szólni egymásnak, de nem fognak, mert az embert nem érdekli a másik.
    2. Mindenkinek van agya, de attól még nem fog tudni vezetni. A tapasztalat sem a semmiből jön és mindig lehet valami váratlan- vagy ismeretlen helyzet az adott sofőr számára.
    3. Az önvezető autók már most is gyorsabban hoznak döntést és gyorsabban is reagálnak. Csupán még nagyon hiányos, hogy mire hogyan is kellene jól reagálnia. De mint fentebb írtam, ez még egy erősen fejlődő iparág, tehát még nem feltétlen érdemes a mostani esetekből kiindulni.

    Ahhoz, hogy ezek az autók a forgalomban számottevően megjelenjenek és korlátozottan közlekedhessenek bárhol még évekre van szükség. Sztem még legalább 10-20 év, hogy valóban használható legyen ez a technológia, de még azt követően is legalább ugyanennyi idő kellene, hogy elterjedjen, mert nem hiszem hogy ingyen megkapnák az emberek. És majd csak ezt követően merülhet fel, hogy korlátozzák a nem önvezető autókat.
  • dyra
    #9
    ez egy minden alapot nélkülöző kijelentés. Mennyi levezetett kilométerre jut most egy baleset? És ahhoz képest mennyi a súlyos? Pláne ahol jó a közlekedési morál már most is meglehetősen kevés.

    Továbbá ha a vezetést segítő rendszerek, elterjednek a kocsikban ez még tovább csökkenthető. Az egész önvezető koncepció, egy felesleges erőforráspazarló technika demonstráció. Semmilyen célunk elérésében nem segítség. Ha a közlekedést akarjuk megreformálni nem az egyéni autozgatás felé kellene menni ahol 2 tonnás gépek visznek 60 kilós embereket.

    Utoljára szerkesztette: dyra, 2020.07.28. 15:53:26
  • duke
    #8
    Nem nehany baleset tortenik, hanem evente tobb 10 millio, sok millio halottal es serultel. Es biztos vagyok benne, hogy a jelenlegi balesetiszamokat 1000-el lelehet majd osztani ha csak onvezetok lesznek. Es minden koltseget a korhazi apolast, a dugok, lezarasok, az elpazarolt ido, katasztrofaelharitas, az eveken at huzodo hatosagi eljrasok koltsegei is, 1000-el oszthatok lesznek. Nem lesz arra szukseg hogy vilagszerte tobb szazezer rendor es egyebb hatosagi ember uldozze az autosokat vilagszerte. Oriasi emberi es anyagi eroforras fog felszabadulni.
  • dyra
    #7
    Nem kéne csonthülyének nézned az embereket.

    1. Ők is tudnak egymásnak szólni, hogy veszélyes szakasz
    2. Van agyuk látják mi a helyzet, a korábbi tapasztalataik alapján lehozzák a verdát.
    3. Mindenzt gyorsabban mint bármelyik önvezető.

    Jöhetsz azzal, hogy Julika néni nem tud lejönni de akkor én meg azt mondom Tedd be a Windowsodot és nézzük meg az hogy vezet.
    Utoljára szerkesztette: dyra, 2020.07.28. 15:23:28
  • kvp
    #6
    "Ez álomvilág és mese. Tekintve, hogy még nyugaton is kb. 11 év a kocsik átlagéletkora, itthon meg 14 év teljesen felesleges erre bármilyen szabályozást hozni úgy, hogy a LÁTHATÁRON nincs a technológia, ami ezt stabilan tudná minden körülmények között.
    Kb. annyi értelme van, mint szabályozást hozni a térhajtóművekre és a fúziós reaktorokra..."

    Egyreszt a forgalmi tesztekhez kell a szabalyozas, hogy egyaltalan emberrel ki lehessen menni a forgalomba 4-es szintu autoval. Masreszt a fejlesztesnhez megadja azokat a kovetelmenyeket amiket tudni kell az engedely megkapasahoz, tehat kvazi kijeloli a fejlesztesi celt.

    Egyebkent a legtobb modern auto amiben van szervo kormany es elektronikus gaz/fekpedal, azokat ki lehet egesziteni egy onvezeto modullal (mondjuk a tetore pakolva). Csak ra kell dugni a diagnosztikai portra a kimenetet es a teljes auto felett at tudja venni az iranyitast. Igy lehet pl. nagyon egyszeruen egy telefon es egy adapter segitsegevel taviranyitos autova alakitani szinten minden modern autot.

    A szabalyozasrol meg csak annyit, hogy terhajtomure meg tenyleg nincs, de fuzios reaktorra mar 1985 ota van nemet (sot igazabol EU-s) szabalyozas, neki sem allhattak volna tervezni az ITER-t amig nem volt leirva mit lehet es mit nem. Eljen az EU-s burokracia. Tenyleg barmit tudnak jo elore szabalyozni.

    A havas uthoz meg csak annyit mondanek, hogy ha van voxel map az utrol, akkor a kornyezo terep alapjan meg tudja mondani, hogy hol van az auto es hol van a ho alatt az ut. Ezek utan nem fog gyorsabban vezetni, mint amit az utviszonyok megengednek, tehat biztosan biztonsagosabban tud a szoftver vezetni mint egy a terepet nem ismero ember. Ha a gyakorlott, az adott utat ismero sofornel nem lesz jobb, akkor is jobb eredmenyeket fog hozni, mert minden utat amit egyszer az egyik auto megtanul, azt onnantol minden mas auto is ismeri. Mintha egyetlen nagyon tapasztalt, minden utat fejbol ismero vezeto vezetne az osszes automata autot. Igazabol onnan latszik, hogy jobbak a szoftverek, hogy sokszor mar akkor jeleznek amikor az atlagos emberi soforok meg fel sem ismerik a veszelyes helyzetet. Egy ido utan a legjobb soforok szinten lesz a tudasuk es ez nem romlik a korral es minden uj auto orokli az elodei osszes tapasztalatat. Ezzel egy halando ember egyszeruen nem tud versenyezni. (Igazabol a legtobb onvezeto MI az emberektol tanulja meg az utvonalakat, folyamatosan nezve hol mennek vegig az emberi soforok az adott utszakaszon es ebbol felismerve a helyes nyomvonalat. Ezert a legtobb onvezetesre felkeszitett auto vezetoje valojaban folyamatosan tanitja az adott tipus globalis MI-jet.)
  • defiant9
    #5
    "Annyit az önvezető is hozni fog nyugodj meg."
    Eleinte lesznek balesetek, aztán az önvezető szépen javulni fog, az ember statisztikája viszont egy helyben toporog majd.
  • defiant9
    #4
    Az L4-nek nem része hogy minden útviszony mellett működjön. L5-meg soha nem lesz, ami ezt jelentené.
    Egyébként technikailag ha már 1000-en végigmentek jó időben az adott útszakaszon akkor lehet digitális térkép a követendő nyomvonalról. Tehát még jobb is tud lenni a gép ilyen helyzetben mint az ember aki soha nem járt arra és az első kanyar után a vontatót hívja az árokba csúszva. Ennek ellenére nem gondolnám hogy ez egy rövidtávon abszolválandó cél lenne mivel legtöbb ember számára már az is jelentős érték hogy az adott város/előváros viszonylatában ingázásnál helyette vezet a gép.
  • dyra
    #3
    Troll vagy vagy simán hülye? Csak önvezető autók az utakon? Miért is? Mert X milliárd emberi levezetett kilométerre jut néhány baleset? Annyit az önvezető is hozni fog nyugodj meg.
  • molnibalage83
    #2
    Ez álomvilág és mese. Tekintve, hogy még nyugaton is kb. 11 év a kocsik átlagéletkora, itthon meg 14 év teljesen felesleges erre bármilyen szabályozást hozni úgy, hogy a LÁTHATÁRON nincs a technológia, ami ezt stabilan tudná minden körülmények között.

    Kb. annyi értelme van, mint szabályozást hozni a térhajtóművekre és a fúziós reaktorokra...

    Hova?
    Minek?

    Megnézném, hogy ezeken az utakon mit művelne az önvezető kocsi úgy. ha még köd is lenne...




    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2020.07.28. 13:36:02
  • duke
    #1
    "A döntés egyúttal azt is jelenti, hogy az autógyártókra komoly nyomás nehezedik majd, hiszen jogi akadályai immár nem lesznek a fejlesztéseknek és erre"

    Kezdesnek nem rossz, de igazi motivaciot az adna, ha ezzel parhuzamosan, lenne egy datum amikortol nem kozlekedhetnek nem onvezeto jarmuvek. pl 2025 utan mar csak onvezetok lehetnenek az utakon.