MTI

Múmiák szénatomjai alapján kiderítették, mit ettek az ókori Egyiptomban

Múmiák szénatomjai alapján francia tudósok kiderítették, mit ettek az ókori Egyiptomban több mint négyezer éven keresztül.

Noha korábbi források szerint az ókori egyiptomiak alapvetően vegetáriánusok voltak, azt már az új kutatás állapította meg, hogy milyen arányban fogyasztották a különböző ételeket - tudósított a Science Daily a Journal of Archaeological Science című szaklapban megjelent tanulmányról. A francia kutatócsoport az i.e. 3500 és i.sz. 600 között Egyiptomban élt lakosok múmiáinak szénatomjait elemezte, hogy kiderítse, mit ettek. A fotoszintézissel a növényekbe jut a légköri szén-dioxid, ennek szénatomjai a növényi táplálékkal vagy a növényevő állatok fogyasztásán keresztül kerülnek az emberi szervezetbe.

A növényeket két kategóriába sorolták, az elsőbe - C3 - tartozik a legtöbb növény: a fokhagyma, a padlizsán, a körte, a lencse és a búza. A másik, kisebb csoport - C4 - tartalmazza a kölest és a cirokot. A C3-növények kevesebbet vesznek fel a nehezebb szénizotópból (a C13-ból), a C4-növények többet. Aki több C3-növényt fogyaszt, annál alacsonyabb lesz a nehezebb szénizotóp koncentrációja, aki a C4-növényekből, abban magasabb.

A francia kutatók annak a 45 embernek a maradványait tanulmányozták, akinek a múmiái a 19. században két lyoni múzeumba kerültek. Megmérték a C12 és a C13 (és más izotópok) arányát a múmiák csontjaiban, fogzománcában és hajszálaiban, majd összehasonlították a kapott értékeket a meghatározott tápon tartott sertések hasonló mérési eredményeivel, mert az ő emésztésük nagyon hasonló az emberihez. A haj nagyobb arányban veszi fel az állati fehérjét, mint a csont vagy a fog, és a múmiák hajának izotóparánya megfelel a mai európai vegetáriánusok hajában talált értékeknek. Ez alátámasztja, hogy az ókori egyiptomiak leginkább vegetáriánusok voltak, étrendjük alapja hasonlított sok mai emberére: búzából és árpából állt. A C4-növények - köztük a köles és a cirok - táplálékuk kevesebb mint tíz százalékát tették ki.

Alexandra Touzeau, a kutatás vezetője, a Lyoni Egyetem munkatársa elmondta: az a meglepetés érte őket, hogy a vizsgált hosszú időszak folyamán az étrend nem változott. Ez azt bizonyítja, hogy az ókori egyiptomiak jól alkalmazkodtak a változó körülményekhez, hiszen a Nílus völgye egyre szárazabbá vált i.e. 3500 és i.sz. 600 között. Az igazi rejtély azonban a hal. Könnyen hihetné bárki, hogy a folyam partján élő nép töménytelen halat evett. Domborművek ábrázolják, hogy lándzsával, hálóval halásztak, régészeti leletek szerint pedig Gáza és Amama területén is fogyasztottak halat. Az izotópos vizsgálat azonban arra utal, hogy a halevés mégsem volt széles körben elterjedt szokás.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Muharib #1
    Eleg felrevezeto vegetarianusnak hivni az okori egyiptomiakat, a szo azt sugalja, hogy onszantukbol eltek foleg kenyeren, zoldsegeken es gyumolcson. Ettek ok hust ha epp sikerult hozza jutniuk, ami szamukra sajnalatos modon nem fordult elo eleg surun.
    A tanulmany szintugy felrevezeto, mivel az ellemzes mumiakon alapul. Az altalanos tevhittel szemben nem mumifikaltak mindenkit az okori Egyiptomban, ez a temetkezesi szokas a gazdagabb reteg kivaltsaga volt. A lakossag kevesebb, mint 10%-a, egyes kutatok szerint meg ennel is kevesebb, mintegy 1%-a tudta csak megengedni maganak ezt a luxust. Tehat a mumiakon alapulo ellemzes torzitott kepet mutat az okori egyiptomiak dietajarol, mivel foleg a gazdagabb reteget reprezentalja, leszamitva a termeszet altal mumifikalt mumiakat, de ezek az esetek inkabb a pre-dinasztikus (i.e. 5000-3200), illetve korai dinasztikus periodusra (Dynasty 0-1 i.e. 3200-2890) jellemzoek, mivel kesobb a szegenyebb reteg a Nilusba temette, ertsd: dobta, a halottjait. Mindezek tukreben nem tul meglepo a hal fogyasztas bizonyitekanak hianya az izotopos vizsgalat soran, mivel a hal, mint etel, tisztattalan allatnak szamitott az egyiptomiak koreben, ezert foleg a szegenyebb reteg fogyasztotta.
    Vegul meg egy eszrevetel, a regeszeti lelohely neve Amarna nem Amama, a hiba az eredeti angol nyelvu cikkbol ered, de a fordito kiszurhatta volna ezt az eleg egyertelmu felreirast.
    Mindezek ellenere hozza kell tennem, hogy orulok a regeszettel kapcsolatos cikkek megjelenesenek az SG-n, csak a szerkesztonek jobban meg kene vallogatnia, hogy milyen irasokat kozol a publikummal.