Gyurkity Péter

Túl sokan lopják a WiFi-eléréseket

Egy friss tengerentúli felmérés szerint három év alatt a vártnál sokkal lassabban nőtt a szélessávú interneteléréssel ellátott háztartások száma, amit legfőképp azzal magyaráznak, hogy sokan lopják a vezetéknélküli hozzáféréseket.

A Mintel által elvégzett kutatásban rámutatnak arra, hogy 2006 és 2009 között alig 3 százalékos növekedést regisztráltak a szélessávú interneteléréssel felszerelt háztartások szegmensében, ez pedig jócskán elmarad a várttól. Hozzáteszik, hogy a Facebook és a YouTube korában erre csak egyetlen magyarázat lehet - ezzel pedig nem is finomkodnak.

Az internetszolgáltatók oldalán mutatkozó bevételek növekedésének szerény mivolta véleményük szerint elsősorban annak köszönhető, hogy egyre többen osztozkodnak a vezetéknélküli eléréseken, vagyis egynél több háztartás veszi igénybe ugyanazt a hozzáférést. Ezzel magyarázzák, hogy miközben a megkérdezettek 72 százaléka jelentette ki, hogy rendelkezik interneteléréssel, addig mindössze 56 százalék válaszolt igennel arra a kérdésre, hogy birtokában van-e saját előfizetésnek. Mindez azt jelzi, hogy 16 százalék valamilyen más úton-módon fér hozzá a világhálóhoz, amely azonban nem minden esetben minősíthető legálisnak.

Különösképp feltűnő a magyarázatban, hogy elsősorban a magasabb jövedelmet felmutató háztartásokban hajlamosak a szomszéd elérésének megcsapolására, vagyis a WiFi-elérések engedély nélkül történő használatára - itt persze a fiatalabb korosztályok viszik a prímet, bár azt a felmérésben természetesen nem tudták kimutatni, hogy kik is lopkodják a hozzáférést, inkább arról van szó, hogy kik és milyen arányban osztják meg annak használatát. A 75 ezer dollár éves jövedelem felett teljesítő otthonokban ez például már 20 százalékban van jelen.

Ami a szélessávú elérések megoszlását illeti, itt az USA-ban a tanulmány szerint a kábel vezet 44 százalékkal, míg a DSL a második 38 százalékkal. 9 százalék még a hagyományos dial-up elérést kénytelen használni (ez utóbbiak nyilván vidéken élnek, ahol kevés választási lehetőség van).

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • napalmm #21
    Pl. a minap a Westendben kellett gyorsan net, előkaptam a laptopot és elém ugrott vagy 10 lehetőség. Ezek nagyrésze bolté volt pl. Samsung, KFC, Mcdonalds, és a legtöbb helyre volt jelszó. Mire a mellettem ülő srác: LOL! Feltörtem a Samsungét is... kérdem én, miért ilyen könnyű ez?
  • Narxis #20
    Igen, a magyar jogszabály így rendelkezik.
  • Rotyoka #19
    És ettől független még nem lehet lekódolni? ...
  • cabala #18
    Szerintem meg az a lopás, ami a múlt havi telszámlámon jelentkezett, amikoris a Telenor hálózatán letöltött 35megabytenyi adatért leszámláztak 50e HUF-ot!
  • AgentKis #17
    A cikk címe így is szólhatna: Túl sok szolgáltató akar még többet lopni ügyfeleitől. "Az internetszolgáltatók oldalán mutatkozó bevételek növekedésének szerény mivolta" ez a (fél)mondat magáért beszél!!!
  • AgentKis #16
    Pontosan.
    Szó sincs lopásról, ha én a szomszédomat is ráengedem a netemre (na persze, ha az előfizetés megengedi ) Ő meg cserébe mondjuk lenyírja a gazt az udvaromon. Kinek mi baja ezzel?
  • eatmerr #15
    Nem tudom, hogy hallottatok e róla, valahol nyugaton volt egy per, mert az egyik kis cégtől adatot loptak, mindezt azért, mert nem volt jelszó a wifihez (amatőr:P:D). A bíróság nem büntette meg az adatlopót, mert a cég volt a hibás, hogy nem tett meg mindent azért, hogy ezeket az információkat megvédje. Nagyot nevettem szegény cégen (hogy lehet valaki ennyire hülye), hogy nem őt védi meg a bíróság.

    ahogy komolytalan hozzászólásában olvasható, az nem lopás, ha nincs lekódolva. Bár az szerintem már az, ha le is ment onnan adatot (mert az viszont valakié!). A bíróságnak is így kellett volna eljárnia. Szerintem.
  • nickwearby #14
    "miközben a megkérdezettek 72 százaléka jelentette ki, hogy rendelkezik interneteléréssel, addig mindössze 56 százalék válaszolt igennel arra a kérdésre, hogy birtokában van-e saját előfizetésnek. "

    Erre az is magyarázat lehet, hogy nem minden esetben az előfizető töltötte ki a felmérést,
    hanem pl. gyereke, házastársa stb. akivel együtt lakik.

    De azért kedves, hogy mindjárt az jut eszükbe, hogy az emberek lopnak....
  • Shad01 #13
    Arra nem gondolnak, hogy három vagy több szomszéd összebeszél, hogy a középsőnek fizetik közösen a kábeles netet, a többiek pedig wifiznek?
  • Komolytalan #12
    Az nem lopás, ha egy nyílt hálózatra valaki felcsatlakozik. Ha van rajta akár csak egy vicc kategóriás WEP, és feltöri, akkor már lopás.