MTI

A Noé című film betiltását követelik Egyiptomban a vallási vezetők

A Noé című hollywoodi film betiltására szólította fel a hatóságokat az egyiptomi al-Azhar, a szunnita iszlám legtekintélyesebb vallástudományi és -jogi intézménye.

Darren Aronofskynak, a Fekete hattyú rendezőjének a bibliai figura köré épülő filmjének premierjét világszerte március végén - Magyarországon március 27-én - tartják, de az al-Azhar tiltása miatt nagy valószínűséggel az észak-afrikai ország mozijaiban nem lesz látható. "Az al-Azhar, az intézet vezető imámja, a Legfőbb Vallástudósok Tanácsa és az Iszlám Kutatói Tanácsa elutasítja isten prófétáinak, hírnökeinek és Mohamed próféta társainak képszerű megelevenítését" - olvasható a vallási tisztségviselők közleményben. A filmben Russell Crowe által alakított Noé és családja több helyen is megjelenik a Koránban, főleg az írás róla elnevezett egyik fejezetében. A nagypresztízsű grémium nyilatkozata szerint a film "sérti a saría elveit és alapjait, és kihívja a hívők haragját".

Egy 2011-ben a YouTube videómegosztó portálon megjelent iszlámkritikus film, az Innocence of Muslims (A muszlimok ártatlansága) több napig tartó, heves tüntetéseket váltott ki az amerikai nagykövetség kairói épülete előtt. Az összecsapások és különböző jogi indítványok eredményeként a YouTube végül megszüntette a videó elérhetőségét Egyiptomból és egy sor másik országból is.

Nem csak vallási akadályokba ütközhetnek filmek az arab világ legnépesebb országában. Ugyan a világszerte érdeklődést keltő A Tér című dokumentumfilmet - amely a kairói Tahrir téri tüntetésekből induló forradalmat dolgozza fel - idén Oscar-díjra jelölték, a hazai mozikban mindeddig nem volt látható. A hatóságok adminisztratív okokra hivatkoznak, mondván, hogy a film gyártói elmulasztották kitölteni a megfelelő okmányokat.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • ZsL #4
    Az özönvíz legendájának természetesen van valóság alapja, de nyugodtan feltehetjük, hogy nem egyetlen nagy, egész Földre kiterjedő áradás volt, hanem sok "kicsi", különböző időpontokban, ami azon a helyen lakók számára tragikusan emlékezetes maradt. Kisbolygó becsapódások és vulkános sziget vízbeömléses robbanása miatt alighanem évszázadonként egy-két ilyen esemény folyamatosan történik a Földön, csak a korábbi év(tíz)ezredekből nem maradtak fenn róluk pontos, naptári dátum szerinti feljegyzések.
  • Zombee #3
    Baromi egyszerű. Az iszlámnak és a kereszténységnek vannak közös gyökereik, sőt elvileg ugyanazt az istent imádják, Jézust is elfogadják. A közös motívumokban semmi meglepő nincs, az ilyen mesés vallási tanításokat nem a vallásalapítók írják, a Bibliába is évszázadok alatt válogatták össze azokat a történeteket, amikkel meg támogatni akarták a keresztény ideológiát. Ezért vannak az apokrif írások is, amikről a szerző ugyanúgy azt állította, isteni kinyilatkoztatás, valamiért mégsem került bele a végleges változatba, de vannak olyanok is, amik régen benne voltak. Olyan ez, mint a filmeknél a kivágott jelenetek. És van a bővített változat, kisebb, eldugott keresztény egyházak Biblia-változataiban még szerepelhetnek. Wikipediáról puskáztam, hogy hol: kopt és etióp keresztények. Függetlenek Rómától, ókorból fennmaradt közösségek. Kevesen lehetnek, gondolom emiatt nem ostorozza őket a Vatikán az "extended cut" Bibliájuk miatt.

    A Korán már valószínűleg átvett elemeket a Bibliából, ahogyan a Bibliához is már meglévő történeteket, ókori verseket használtak fel. Az özönvíz legendája pl. biztos nem Jézus korában keletkezett, az még a Biblia szerint is régen volt. Lehet valóságtartalma, csak a valóságot kell definiálni. Az ókori ember viszonylag kis részét ismerte a világnak, de ők akkor az egésznek hitték, és tegyük fel, volt régen valahol, valamikor egy áradás, az akkori ember hihette azt, hogy elöntött a víz mindent. Később évszázadok, esetlen 1-2 ezer év alatt formálódott ez a történet azzá, ahogyan a Bibliába került, mindenki tett hozzá, vagy elvett valamit, arról nem is beszélve, hogy közvetlenül azok, akik eldöntötték, mi kerüljön a Bibliába, szintén átdolgozhatták. Az Isten haragja gondolat pedig nem ördögtől való, régen a vallás, az istenek tisztelete, a hitük olyan szinten az élet része volt, hogy egy közönséges folyami árvizet is hihettek isteni csapásnak. Ahogyan pl. a sáskavészt is, ami mai napig ismert jelenség.

    A vallási fanatikusokkal nem érdemes foglalkozni, volt, aki A Da-Vinci kódon is felháborodott, pedig az csak egy, a kereszténységgel egyidős gondolat volt ponyvaregényben, meg egy abból készült filmben.
  • paby88 #2
    "Tiltsuk" egyébként nekem ez tök új hogy Noé a koránba is benne van lehet hogy csak van valami igazság ezekbe a vallási "történelem" könyvekben?
  • NEXUS6 #1
    Naplemente után alkoholt inni, meg zabálni azt lehet, de a mozifilmet meg betilcsuk, mert szerepelnek benne ilyen kultikus személyiségek és ez már bálványimádás? Hogy ez van? Ilyen alapon a könyveket is tilcsuk be, mi lesz a következő döntésük, Korán-Biblia-Tóra égetés?