Balázs Richárd

Két éven belül jöhet a fej-transzplantáció?

Az idén vitatják meg először az emberi fej átültetésének lehetőségét egy amerikai sebészeti konferencián. A cél az eljárás iránt érdeklődő felek közös munkájának elősegítése.

Az ötletet 2013-ban vetette fel először Sergio Canavero, az olasz Torinói Fejlett Neuromodulációs Csoport munkatársa, aki a beavatkozással azok életét szeretné meghosszabbítani, akiknek izmai és idegei károsodtak, vagy akiknek a szervein eluralkodtak a daganatos megbetegedések. Állítása szerint a legnagyobb akadályok, mint a gerincvelő összeillesztése, valamint az immunrendszer támadása az új testrész ellen, elhárultak. Az első műtétre akár már 2017-ben sor kerülhetne.

A kérdés azonban, hogy a társadalom készen áll-e egy ilyen megoldásra? És mit szól mindehhez a tudomány?

Az első sikeres fejátültetést 1970-ben végezték el. Az amerikai Ohio állambeli Case Western Orvosi Egyetem csapata Robert White vezetésével egy majom fejét ültette át egy másik majom testére. Nem próbálták meg összekötni a gerincvelőt, ezért a majom nem tudta mozgatni a testét, mesterséges segítséggel azonban tudott lélegezni. A majom kilenc napig élt, halálát az immunreakciók okozták. Bár azóta nem sok újabb próbálkozás történt, az alkalmazott eljárások minden esetben komoly előrelépéseket tanúsítottak. "Úgy vélem, eljutottunk arra a pontra, ahol technikai szempontból minden megvalósítható" - tette hozz Canavero.

Canavero eljárásában a fogadó fejét és a donortestet egyaránt lehűtik, így hosszabbítva meg a sejtek túlélésének esélyét oxigén hiányában. A nyak körüli szöveteket elmetszik, a nagyobb vérereket parányi csövekhez kötik, mielőtt a fejet mindkét esetben elválasztanák a gerincoszloptól. Ezután a fejet a donortesthez illesztik. A gerincvelő összeolvasztásához Canavero polietilén-glikollal kezelné a fogadó fej és a donortest adott területét, ahová a műtétet követően több órán át fecskendeznék be még ugyanezt az anyagot, ösztönözve a sejtmembránok zsírjainak összekapcsolódását. Ezt követően az izmokat és a vérereket kell összevarrni.

A fogadót 3-4 héten át mesterséges kómában tartják, a mozgás elkerülése érdekében. A gerincvelőt beültetett elektródák stimulálnák, a kutatások szerint ezzel erősíthetők az új idegi kapcsolódások. Canavero szerint, amikor a páciens felébred, képes lesz arcizmainak mozgatására, valamint a beszédre, majd megfelelő fizioterápiás kezelésekkel egy éven belül újra járhat. Mint kiderült, már most többen jelentkeztek az új testet ígérő eljárásra.

A legbonyolultabb és egyben legkritikusabb része az eljárásnak a gerincvelő összeolvasztása. Állatkísérletek szerint a polietilén-glikol serkenti a gerincagy idegeinek növekedését. Canavero szeretné agyhalott szervdonorokon kipróbálni a megoldást. "Nincs bizonyíték, hogy a gerincvelő és az agy kapcsolódása hasznos érző vagy motoros funkciókat eredményez a fejátültetés után" – fejezte ki kétségeit Richard Borgens, az Indiana állambeli Purdue Egyetem Paralízis Kutató Központjának igazgatója.


Sergio Canavero

Amennyiben a polietilén-glikol nem válna be, más lehetőségek is rendelkezésre állnak, többek közt az őssejtek, vagy a szaglóhámból kinyert sejtek. Mi van azonban az immunrendszerrel és az idegen szövetek kilökődésével? Robert White majma 45 éve ennek esett áldozatul, ma azonban már egészen más a helyzet. "Az immunkilökődés megelőzésére kifejlesztett rendszerek és a mögöttük meghúzódó alapelvek jól megalapozottak" - mondta a terület egyik szakértője, William Matthews, az Amerikai Neurológus és Ortopédus Sebészek Akadémiájának elnöke.

Canavero koránt sem az egyetlen, aki a fejátültetés lehetőségét vizsgálja. Xiao-Ping Ren, a kínai Harbin Orvosi Egyetem kutatója nemrég bizonyította egy alapvető fej-transzplantáció lehetőségét egy egér esetében. Ren szeretné Canavero eljárását is kipróbálni egereken és majmokon.

A másik nagy feladat egy olyan országot találni, ahol engedélyeznek egy ilyen transzplantációt. "Az igazi akadály erkölcsi. Egyértelmű, hogy sok ember ellenezni fogja" - mondta Canavero, aki az Egyesült Államokban szeretné elvégezni az első beavatkozást, de valószínűnek tartja, hogy Európában könnyebben kaphat engedélyt.

Akadnak olyanok is, akik szerint, ha egyszer elindulnak ezek a műtétek, nehéz lesz megállni a lejtőn, az emberek pedig elkezdenek kozmetikai okokból testet cserélni. A sebésztársadalom mindenesetre nagyon kevés esélyt ad annak, hogy a beavatkozás elterjedjen. "Nem hinném, hogy ez valaha is működni fog, túl sok a probléma övezi az eljárást. Hogyan tarthatnánk egészségesen bárkit négy héten át kómában?" - nyilatkozott Harry Goldsmith, a Kalifornia Egyetem sebész professzora.

Canavero nem izgatja magát a kritikák miatt. "Azért vetettem fel két évvel ezelőtt az ötletet, hogy az emberek megvitathassák" - mondta. "Ha a társadalom nem akarja, akkor nem csinálom. Az azonban, hogy az emberek nem akarják az USA-ban, vagy Európában, nem jelenti azt, hogy máshol sem akarnák"

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Jawarider #62
    Sly örökké fog élni :)
  • fszrtkvltzttni #61
    K&H biztos, tudtommal az OTP is. Viszont elég sok fajta költség van, ami pl. a penzforgalomtól is függ, meg életkortól, stb. Normál esetben havonta 500-1000Ft közé le lehet szorítani a teljes költséget.
  • Kornan #60
    Hello

    Pár napja találtam két videót, ami idevág, lehet már ismeritek, mert sokan látták és nem mai darab. Erősen szkeptikus vagyok velük kapcsolatban, mindenesetre érdekesek:

    The Afterlife Dysfunction

    Athene's Theory of Everything

    Egyébként egy gamer srác csinálta a haverjával. Érdekes emberek, a csatornájukban van több minden is.
    Utoljára szerkesztette: Kornan, 2015.03.03. 21:52:21
  • Kornan #59
    Most hirtelen eszembe jutott, hogy akkor akár állatokra is át lehetne ültetni a fejet. Valakin bosszún akar állni a maffia, aztán átültetik a fejét egy disznóra vagy csak berakják a egy kalitkába, ami életben tartja. Horror.

    Levágott fejek videójátékokban:

    Emperor battle for Dune
    Team Fortress


    Levágott fejű kutya, durva videó, nem ajánlom senkinek:

    Horror
    Utoljára szerkesztette: Kornan, 2015.03.03. 21:22:18
  • Ahoy #58
    Igen erről vannak hipotézisek... meg például, hogy a döntéseink a döntés pillanatában már egy ideje megszülettek az agyunkban, a tudatalattiban. Erre már vannak bizonyítékok is.

    ... viszont az nem tudom mikor fog valaha is kiderülni, hogy az, hogy éppen gépelek itt, és megélem a pillanatot, AZ MI? Meddig kellene például leválasztgatni a rendszerről részeket, hogy a tudat még tudat maradjon?

    Pont ma hallgattam egy előadást a thalamus-ról, tulajdonképpen ez az agyunkban a kapcsolóállomás. Az agyi régiók oda vissza kommunikálnak egymással, de ugyanakkor feldolgozó folyamatok is zajlanak itt. Egészen pici régiójának a sérülése is kómához és egyéb vegetatív állapotokhoz vezethet, annak ellenére pl, hogy az agykéreg teljesen ép, minden fő rétegével.

    Lehet sohasem tudjuk meg, mi az a komplexitási pont, amikor bizonyos élő anyag öntudatra ébred. (Vagy akár élettelen is... Galaxishalmazok csomói a kozmoszban félelmetesen hasonítanak nagyban idegsejtekre... de ez persze filozófia inkább :)
    Utoljára szerkesztette: Ahoy, 2015.03.03. 20:01:07
  • Gery13 #57
    egy ilyet kb 50 év mulva a halálom előtt mindenképpen bejátszanék :D
    de reméltem valami tenyésztett klon testet kapok, biztos jo drága lesz.
    nekiállok gyüjtögetni
  • asgh #56
    Valahol olvastam egy érdekes elméletet arról, hogy a tudat amolyan "virtuális gép" az agyban.
    Az "alapgép", azaz az ösztön, tudatalatti, stb. amolyan "natív kódban" fut és képes nagyságrendileg összetettebb problémákat nagyságrendileg gyorsabban megoldani, mint a tudatos gondolkodás, sőt valójában minden megoldás a tudatalattiból érkezik, csak a tudat hosszú fáziskéséssel képes csak feldolgozni az eredményt.
    Ezért van az, hogy az ember gyorsan ráérez dolgokra, de el kell telnie egy időnek, amíg tudatosodik benne. A különböző meditációs technikák, de úgy általában a gyakorlás kiiktatja a "tudatosodás" fázist és a tudat alatt, ráérzéssel - nevezzük akárhogy - kapott eredményt azonnal a gyakorlatban alkalmazza.
    Így képes a művész, sportoló, tudós, jógi stb. látszólag emberfeletti eredményeket elérni.
    Az elmélet szerint az emberi tudat igazából csak társadalmi kommunikációs felület és egyedül a bonyolult emberi társadalom működtetésében van szerepe. A tudat segítségével képes az ember mások eredményeit felhasználni a saját problémái megoldásában. Így bár a tudat valójában egy borzasztóan rossz hatékonyságú rendszer egyedi szinten és komolyan gátolja az ember problémamegoldó képességeit, más tudatokkal kommunikálva hatékonyabbá válik, mintha minden problémát egyedül kellene megoldania.
  • sárkánylovag #55
    Mennyi lesz egy SZTK-s várólista idő fejcserére ?
    60 év ?
    Utoljára szerkesztette: sárkánylovag, 2015.03.03. 13:41:05
  • Elmin #54
    És tudsz esetleg olyan bankot, számlát ajánlani?
  • T_I #53
    Igen felvirrad a remény, de fejet cseréltessek vagy testet? :D :D :D