SG.hu

Új-Zéland kiadja Kim Dotcomot az USA-nak

Kim Dotcom ismét vesztett az Új-Zélandról az Egyesült Államoknak való kiadatás elkerülésére tett kísérletében, több mint egy tucat évvel a Megaupload fájlcserélő oldal leállítása után, de még nem fogytak ki a fellebbezési lehetőségei.

Az új-zélandi kormány szóvivője bejelentette, hogy Paul Goldsmith új-zélandi igazságügyi miniszter aláírta Dotcom kiadatási kérelmét. "Kiterjedt tanácsokat kaptam az igazságügyi minisztériumtól ebben az ügyben” - mondta Goldsmith a számos hírügynökség által idézett nyilatkozatában. „Gondosan mérlegeltem az összes információt, és úgy döntöttem, hogy Dotcom urat át kell adni az Egyesült Államoknak, hogy bíróság elé álljon. A bevett gyakorlatnak megfelelően rövid időt adtam Dotcom úrnak, hogy fontolóra vegye és tanácsot kérjen a döntésemmel kapcsolatban. Ezért ebben a szakaszban nem fogok további kommentárokat fűzni.”

Tehát ez a kiadatási döntés, akárcsak a korábbiak, nem végleges. Dotcom máris közölte, hogy fellebbezni fog. „Mire a fellebbezések véget érnek, ha egyáltalán véget érnek, a világ egy egészen más hely lesz” - írta. „Szeretem Új-Zélandot. Nem megyek el” - tette közzé újfent. A New Zealand Herald cikke szerint Dotcom várható fellebbezése még több évig elhúzódhat. „Ha a kiadatás megtörténik, az még évek kérdése lesz” - írta az újság.


Dotcom szidta az új-zélandi kormányt, azt írva, hogy „az USA engedelmes dél-csendes-óceáni gyarmata most úgy döntött, hogy kiad engem azért, amit a felhasználók kéretlenül feltöltöttek a Megauploadra, és amit a szerzői jogtulajdonosok közvetlen törlési hozzáféréssel azonnal és kérdés nélkül eltávolíthattak”. A Megauploadot 2012 januárjában állították le az amerikai hatóságok. Dotcom és mások ellen zsarolásra és pénzmosásra irányuló összeesküvés, szerzői jogok megsértésére irányuló összeesküvés, szerzői jogok bűncselekmény elkövetése, szerzői jogok bűncselekmény elkövetésében való bűnsegédlet, valamint táviratcsalás (ez mindenfajta távolról elkövetett dologra vonatkozik) miatt emeltek vádat.

Dotcomnak számos ellene hozott ítélet ellenére eddig sikerült késleltetnie a kiadatását. Egy új-zélandi bíró már 2015 decemberében elrendelte Dotcom kiadatását. A kiadatási végzést 2017-ben az egyik fellebbviteli bíróság, majd 2018-ban egy másik fellebbviteli bíróság ismét helybenhagyta. Az új-zélandi legfelsőbb bíróság 2021 decemberében Dotcom és két másik vádlott, Mathias Ortmann és Bram van der Kolk ellen döntött. Ortmann és van der Kolk olyan egyezséget kötött, amely lehetővé tette számukra, hogy „elkerüljék a kiadatást az Egyesült Államoknak, cserébe azért, hogy Új-Zélandon vádat emeljenek” - áll az Associated Press 2022 májusában megjelent cikkében. Az AP cikke szerint a három Megaupload-vádlott ellen hozott legfelsőbb bírósági ítélet ellenére a kiadatáshoz továbbra is az igazságügyi miniszter jóváhagyása szükséges. „És még ez a döntés is megfellebbezhető” - írta az AP.

A Legfelsőbb Bíróság 2021-es döntése után egy lap idézte Geoff McLayt, a Victoria Egyetem jogászprofesszorát, aki szerint az igazságügyi miniszter kiadatási határozatának bírósági felülvizsgálata valószínűleg az új-zélandi Legfelsőbb Bíróság és a Fellebbviteli Bíróság közötti tárgyalásokat foglalja majd magában. Ha az igazságügyi miniszter „döntést hoz arról, hogy ki kell adni őket, akkor elképzelhetőnek tartom, hogy azonnal bírósági felülvizsgálatot indítanak a döntése ellen, ami aztán újra elindítja az egészet” - mondta akkor McLay.

A New Zealand Herald oknyomozó riportere, David Fisher egy 2022. májusi podcastban azt mondta: „Szerintem jó esély van arra, hogy még három vagy öt évig tartó bírósági huzavona vár ránk ebben az ügyben. Lehet, hogy az igazságügy-miniszter aláírja a kiadatási parancsot, de aztán ez bírósági felülvizsgálat útján a Legfelsőbb Bírósághoz kerül, majd a Fellebbviteli Bírósághoz és onnan a Legfelsőbb Bírósághoz. És három vagy öt év múlva elérkezik egy olyan pont, amikor Dotcom egészségi állapota már nem biztos, hogy olyasmi, amivel az amerikai rendszer képes megbirkózni - és ez egy új indok lehet a kiadatás meghiúsítására.”

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • ximix #6

    Most akkor melyik ?

    "Megupload-al az volt a probléma, hogy a szolgáltatót csak a bevétel érdekelte, az egyáltalán nem, hogy illegális tartalom megosztására használja mindenki a linkjeit, nem törölték a tartalmakat és gondolom -külföldi- hivatali törlési kérelmekkel sem foglalkoztak. "


    Idézet a cikkből
    „az USA engedelmes dél-csendes-óceáni gyarmata most úgy döntött, hogy kiad engem azért, amit a felhasználók kéretlenül feltöltöttek a Megauploadra, és amit a szerzői jogtulajdonosok közvetlen törlési hozzáféréssel azonnal és kérdés nélkül eltávolíthattak”
  • Kissssss0 #5
    austrália meg új zéland az kb amerika hátsó kertje, wasingtonból egyet füttyentenek és mindenki vigyázzba áll, nem értem kim kölök minek telepedet le oda, az ilyen embereknek(dotcom, assange, stb...) ironikusan de rég kínában vagy oroszországba kellet volna menekülnie, esetleg indiába.
  • mortep #4
    ...és az államokban
  • Gabbbbbbbbbbbb #3
    Megupload-al az volt a probléma, hogy a szolgáltatót csak a bevétel érdekelte, az egyáltalán nem, hogy illegális tartalom megosztására használja mindenki a linkjeit, nem törölték a tartalmakat és gondolom -külföldi- hivatali törlési kérelmekkel sem foglalkoztak.

    Google ilyet nem csinál, szoci médiára felraksz egy drive-on megosztott illegális akármit, akkor bizony a fióknak azonnal kampec van és akár a rendőrök is mennek kopogtatni. (ugye mostanában érvényes telefonszám is kell ezekhez és Google egy hamis adatokkal regisztrált fiókról is tud annyit, hogy el lehessen kapni a csókát)

    Nyilván nem szép dolog, hogy nem Amerikai állampolgárt így ki kell adni, úgy igazából egészen elborzasztó bully magatartás, ami felveti a kérdést, hogy mégis milyen jogállamiság van Új-Zélandon..
    Utoljára szerkesztette: Gabbbbbbbbbbbb, 2024.08.17. 06:56:20
  • tom_pika #2
    kiváló elemzés (de tényleg)
  • wraithLord #1
    Soha nem volt közöm ehhez a Megauploadhoz, úgyhogy nem tudom, mi az, meg mi folyt ott, de ha tényleg csak egy fájlmegosztó volt, akkor ilyen formán mindenkit le lehetne csukni, akinek van felhőszolgáltatása, a Google-től a Microsofton keresztül az Apple-ig mindenkit, mert biztos minden dugig van szerzői jog védett illegális tartalmakkal. Csak biztos Dotcom nem szeret együttműködni kormányszervekkel, van bűnözői múltja, kishal stb. úgyhogy rá lehet szállni.