MTI

Korábban halnak meg a későig fennmaradó emberek

Az éjszakai baglyok korábban halnak, mint a koránkelők - állapították meg amerikai és brit kutatók.

A brit Surrey-i Egyetem és a chicagói Északnyugati Egyetem kutatói 430 ezer, 38 és 73 év közötti személy részvételével végezték kutatásukat. Eredményeik szerint az éjszaka szélsőségesen aktívaknál a 6,5 évnyi kutatási idő alatt mintegy 10 százalékkal nagyobb volt a halálozás kockázata, mint a korai kelőknél. "Ez a közegészségügy egyik olyan problémája, amelyet nem lehet ignorálni" - mondta Malcolm Schantz, a Surrey-i Egyetem kutatója. Úgy véli, az éjszakai baglyoknak biztosítani kellene a lehetőséget, hogy későbbre halaszthassák a munkaóráikat.

"Az éjszakai baglyoknak, akik megpróbálnak a koránkelők világában élni, komoly egészségügyi problémáik lehetnek" - mondta Kristen Knutson chicagói társszerző. A résztvevők 27 százaléka vallotta magát "határozottan reggeli típusnak" és mintegy 9 százalékuk "határozottan esti típusnak". 35 százalékuk "inkább" reggel, 28 százalékuk "inkább" este aktív. Regisztrálták testsúlyukat, dohányzási szokásaikat és társadalmi helyzetüket is. A vizsgálat 6,5 éve alatt a résztvevők közül mintegy 10 ezer 500-an meghaltak. Az éjszakai baglyok csoportjában több mint 10 százalékkal többen hunytak el, mint a koránkelőkében.

Az éjszakai baglyok hajlamosabbak a pszichés problémákra, diabéteszre, gyomor- és légzési panaszokra. Éjszakánként kevesebbet alszanak, több cigarettát, alkoholt, kávét vagy illegális drogot fogyasztanak. A nagyobb halálozási kockázat a tudósok szerint arra vezethető vissza, hogy az éjszaka aktívaknak állandóan belső órájukat leküzdve kell élniük. Alapulhat a pszichés stresszen, és azon is, hogy ezek az emberek a testüknek nem megfelelő időben esznek. Az alváshiány, az éjszakai ébrenlét vagy a drog- és alkoholfogyasztás is hozzájárulhat a korai halál kockázatához.

A szakértők szerint az éjszaka aktívak speciális bánásmódot igényelnek. Belső órájuk genetikailag meghatározott, "nem egyszerű jellemgyengeség" - emelték ki. "A munkaórákat rugalmasabbá kellene tenni a baglyok számára. Nem kellene őket arra kényszeríteni, hogy felkeljenek egy 8 órakor kezdődő műszakhoz" - tették hozzá. Korábbi tanulmányok már kimutatták az összefüggést az alváshiány és a szív- és érrendszeri megbetegedésekre vagy diabéteszre való hajlam között, de ez az első alkalom, hogy a korai halál kockázatát is vizsgálták. A tanulmány a Chronobiology International című szaklapban jelent meg.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • gforce9 #4
    Brit tudósok.... mindig van lejjebb....
  • wraithLord #3
    "Az éjszakai baglyoknak, akik megpróbálnak a koránkelők világában élni, komoly egészségügyi problémáik lehetnek"
    Neee... Akkor nem a későn fekvők halnak korábban, hanem akik keveset alszanak. Ki gondolta volna...

    Amúgy én pont ezt csinálom, korán kell kelnem, de későn fekszek, mert vagy nincs időm időben aludni, vagy nem akarok aludni, mert mást is akarok csinálni, nem csak dolgozni... és erre este van lehetőség.

    A franc gondolta volna, hogy ez nem feltétlenül egészséges... :D

    Szerk.: Ja, látom, már másnak is feltűnt.
    Utoljára szerkesztette: wraithLord, 2018.04.17. 10:14:46
  • lammaer #2
    Csak mennyit és mekkora semmiért :D
  • Vanek úr #1
    Úúúú, b+! Tulajdonképp újra feltalálták a spanyol viaszt. :) Hiszen az "Az éjszakai baglyoknak, akik megpróbálnak a koránkelők világában élni, komoly egészségügyi problémáik lehetnek" állítás magyarra fordítva azt jelenti, hogy aki nem alszik eleget, annak mindenféle bajai lehetnek. Vagyis nem azt nézték, hogy valaki "éjszakai bagoly"-e, vagy sem; hanem hogy alszik-e annyit, amennyit kellene, vagy sem. És ezt már rég óta tudjuk, hogy az alvásmegvonás nem egészséges. :)
    Hiába, no. Máshol is felvesznek pénzt a semmiért. :)
    Utoljára szerkesztette: Vanek úr, 2018.04.15. 10:17:33