MTI

A kialvatlanság krízishelyzetben megnehezíti a döntéshozatalt

Élet és halál kérdése lehet a műtőben, a harctéren vagy egy rendőrségi akció során a váratlan körülményekre való helyes reagálás, a döntéshozatalt azonban jelentős mértékben megnehezíti a kialvatlanság, a krónikus alváshiány - ezt laboratóriumi vizsgálatokkal is igazolták amerikai pszichológusok, akik eredményeiket a Sleep szakfolyóirat májusi számában tették közzé.

A döntéshozatal egy dinamikus folyamat, amelynek során az érintett személy a változó körülmények állandó figyelembevételével cselekszik - olvasható a ScienceDaily hírportálon. A Washingtoni Állami Egyetem (WSU) kutatói első ízben terveztek meg egy olyan laboratóriumi vizsgálatot, amelynek során szimulálni lehet, hogy a felhalmozott alvásadósság éles helyzetekben miként befolyásolja a döntéshozatalt, katasztrofális következményeket eredményezve. Az alvásdeficit fizikai és mentális hatásait elemző korábbi kutatások kimutatták, hogy a krónikus kialvatlanság ugyan koncentrációs zavarokat okozhat, ám laboratóriumi körülmények között úgy tűnt, hogy csak viszonylag kis mértékben befolyásolja a döntéshozatali képességeket.


"Jelentős azonban az eltérés a laboratóriumi eredmények és a való élet között, ahol katasztrofális következményekkel járhatnak a kialvatlanság okozta rossz döntések" - magyarázta Paul Whitney, a WSY pszichológiaprofesszora. A kialvatlan kezelők számlájára írják egyebek között a csernobili atomerőmű 1986-os katasztrófáját vagy a Challenger űrhajó szintén 1986-ban bekövetkezett tragédiáját. "Az volt a célunk, hogy laboratóriumi körülmények között vizsgáljuk a valós döntéshozatali mechanizmus főbb elemeit" - fogalmazott Paul Whitney.

A vizsgálatban 26 egészséges felnőtt önkéntes vett részt, akik hat napot töltöttek a hotelszerűen kialakított laboratóriumban. A csoport egyik fele 62 órán át nem alhatott, míg a többiek pihenhettek, miközben viszonylag egyszerű kognitív feladatokat végeztettek velük. Számok sorozatát mutatták a résztvevőknek, akiknek 1 másodperc leforgása kellett eldönteniük, hogy azokat a pszichológusok előzetesen az "elfogadható", vagy a "nem elfogadható" kategóriába sorolták. A "jó" számok megjelenésekor meg kellett nyomniuk a gombot, és a helyes válaszokért virtuális pénzjutalom járt, míg a helyteleneket veszteségként könyvelték el. Egy idő után mind a két csoport tagjai megtanulták a helyes válaszokat. Amikor viszont megfordították a feladatot, és az önkénteseknek a "rossz" számokra kellett reagálniuk, a kialvatlan önkéntesek minden igyekezetük ellenére igen gyengén teljesítettek.

"Adataink azt mutatják, hogy bármennyire is küzd valaki, hogy jó döntést hozzon, az alvásdeficit olyan változásokat idéz elő az agyában, amelyek lehetetlenné teszik, hogy helyesen reagáljon a változó körülményekre" - hangsúlyozzák a tanulmány szerzői.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • mrzed001 #4
    Kezdjük ott, hogy a "tömeggel" rendelkező hangok a legdurvábbak, és a legkevésbé csillapíthatóak.
    Ilyen a basszus, a becsapódó ajtó, az ütvefúró, kalapács ... de még a fapapucsban lépkedő hölgyike is (testhang). Ezeket közel lehetetlen kiszűrni, tompítani (csak a forrásánál lehet, hogy ne érje el), mert a falakban mennek ... végig egyszerre az összesben.
    Míg ha lent üvölt egy gyerek, becsukod az ablakot és már nem is hallod (léghang).

    Amúgy az a durva, hogy a hirtelen fellépő testhangok mindegyikére azonnal ébred az ember. Ébred nem is jó szó, inkább felriad.
    Egy folyamatosan szóló riasztó mellett lehet aludni (az agy kiszűri a folyamatos ismétlődő léghangot, és ignorálja), de a robbanásszerű durranással becsapódó ajtó mellett nem.

    És tovább megyek, nem csak az orvosnak gáz (ok, nekik a legjobban), ha nem tudja kialudni magát, de pl a szellemi foglalkoztatásúaknak is (bíró, jogász, gépész, infós, könyvelő ...) is.
    Egy rakodómunkás max lassabban csinálja fáradtan, de amikor pl egy programozónak vagy bírónak vagy építésznek gondolkodnia kellene (átlátni, érteni) ... kb annyira egyszerű feladat ilyenkor koncentrálni, mint tornádó mellett kártyavárat építeni.
  • halgatyó #3
    Ez a 10mg adrenalin jó volt:-))
    természetesen igen hosszas lenne felsorolni minden zajforrást, pl. a nagy döngéssel becsapódo lépcsőház ajtót (és persze hogy egész éjjel közlekednek a lakók), vagy a hajnali kettőkor megszólaló autó/másik-lakás riasztót (Tesla megirigyelhetné, hogy mekkora aksija van több héten át bírná)
  • mrzed001 #2
    Totál egyetértek. Meg a fapapucsban meg tűsarkúban a béna betiltandó sz.r laminált parkettán csattogókat se felejtsd ki.

    A múltkorában véletlen átkapcsoltam a Szomszédok egy ismétlésére, amikor is Kulka "mentős doki" épp hazaesett reggel egy esti műszak után, hogy megy lefeküdni (amikor mentek többiek dolgozni-suliba).
    Hát, megmosolyogtuk, mert épp felújított egyik drága szomszédunk (2 hónapja reggel 8-20-ig), hogy szegény jó doki, ugyan hogy nézne ki 3 nap nem alvás mellett pl itt a szomszédunknak hála ?!??
    Hogyan menne menteni az embereket ?
    Őt tolnák oda a beteghez kerekesszékben?
    - 10 mg Adrenalin ... nem, nem a betegnek, a dokinak adja be kérem !
  • halgatyó #1
    Nemcsak a "harctéren". Sokkal fontosabb és életközelibb helyzetek is vannak: buszsofőr, kamionsofőr, egyéb veszélyes foglalkozások.
    A cikkbeli kutatás nagyon helyes, de már rég gyakorlati intézkedések kéne hogy legyenek a felesleges zajterhelés (idegbajos kutyaugatás, részegek ordítozása és dajdajozása, Zöld Takony szórakozóhely a 11. kerületben, hangtompító nélküli motorversenyek éjjel, dömdömzene-buzi szomszédok, stb)
    Nem csak a veszélyes foglalkozások miatt, hanem a folyamatos egészségkárosítás miatt is.