Gyurkity Péter

Dobja Windows-os telefonját a HP

A Microsoft támogatása nélkül nem látják értelmét a termékvonal megtartásának.

Hónapokkal ezelőtt olyan hírek jelentek meg az interneten, miszerint a HP lemondana az Elite X3 okostelefon további forgalmazásáról, amit akkor a cég gyorsan cáfolt. Ezzel szinte egy időben arról is olvashattunk, hogy egy újabb telefonon dolgoznak, most viszont egyértelművé tették a gyártó álláspontját.

A Canalys Channels Forum alatt több partnercég vezetői is említést tettek a Microsoft utóbbi időben végrehajtott lépéseiről, és míg egyesek a hardveres szegmensbe való belépést kifogásolták, mások éppen a mostani visszavonulást hozták fel példaként arra, hogy miért nem érdemes folytatni a meglévő termékvonalakat. Ez utóbbiak között bukkan fel a HP, amely az Elite X3 típus révén volt érdekelt a Windows Mobile további sikerében, miután azonban a redmondi cég gyakorlatilag lemondott ezen vonal fejlesztéséről, nem látják értelmét a telefon megtartásának, ami egyben a tervezett további termékek sorsát is eldönteni látszik.


A HP ugyanis a magyarázat szerint több másik terméken is dolgozott, amelyek mind az Elite X3-ból indultak volna ki, eltérő szegmenseket igyekezvén lefedni. A Windows Mobile nélkül azonban ezen megoldások sikeres szereplésére minimális az esély, és mivel a HP nem vállalhatja magára a szoftver és a teljes ökoszisztéma fejlesztését, inkább lemondanak erről a vonalról. Az X3 forgalmazása és támogatása ugyan 2019-ig megoldott lesz (legalábbis a mostani ígéret szerint), a telefon beszerzése azonban hamarosan igencsak megnehezülhet.

A HP távozásával szinte senki nem maradt a Microsoft táborában. Utóbbi cég egyébként a friss pletykák (helyesebben egyes elemzői vélemények) szerint a teljes Surface-vonalat is feladhatja, mégpedig az elkövetkező 1-2 évben.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • felemelő #19
    Még egy dolog, amit nagyon elszúrtak.

    Ugye az triviális, hogy több fejlesztőt és pénzt kellett volna bele tenni.
    De az sem mindegy, hogy mit fejlesztenek alapból, gyárilag az oprendszerbe.

    Az UWP appokat én alapból nem ilyen "teljesképernyősre" terveztem volna egy Windows-ba, hanem a saját jól bevált stílusában ablakokban futnak. Vagyis nem borítanak fel mindent a win8 féle 'beletoszok a rendszer közepébe' dologgal, hanem barátságos együttélésben mindkét rendszer előnyei jöttek volna elő.
    Ekkor megoldható (átlátszó módon, vagyis nem észrevéve a technologiai eltéréseket), hogy a telefonon futó UWP appok, ha a telefonnal a PC-m közelébe megyek [bluetooth, wifi], akkor a PC képernyőjén is láthatóak lesznek és az érintések a képernyőn is végrehajtódnak, ahogy az egerezés is a mobilon.
    Egy ilyen UWP ablakból kihúzhatóak és belehúzhatóak lettek volna kapásból az állományok, tehát a készülékek közötti adatcsere is egyszerűsödik, triviális lesz. Ugyanakkor pl. az ablak UWP-nek megmondható lehet, hogy mindkét gépen legyen másolat az adatokról és ha egymás közelébe kerülnek (vagy összekötöm internettel), akkor szinkronizálódnak az appok (PC és teló UWP appjának adatai).
    Ilyen alapok mellett apróság hogy a telefon a PC tapipadjaként is hunkcionálhatott volna kapásból.
    Stb, stb. ötletek ezerrel... ha már az ötletekért is fizetett volna a MS (vagy csak hajlandó meghallgatni a felhasználókat), olyan teló+PC ökoszisztémát rittyenthetett volna, hogy ahhoz képest a másik kettő fapados.
    Csak mert ha valaki később indul, akkor ezt ki is lehet használni előnyére.
    Ismeri a versenytársak gyengéit, hibáit és ez elkerülhető, túlléphető.

    Egyáltalán, nem a PC-s win-t kell szétverni, hanem kihasználni hogy sok a win és olyan szimbiózist teremteni alapszolgáltatásban, amiben egy PC és egy telefon több, mint a két készülék, együtt élnek, egymást erősítik. (szinergia)
    Jó kapcsolat esetén minden windowsos PC felhasználó kapásból windows phonet akart volna. Az ötlet nekik is eszükbe jutott, csak fordítva ültek a lovon, a PC-t verték szét a telefon kedvéért.
    Pedig ha jó céges szolgáltatásokat építenek a telefonba és így indítanak, akkor nagyot haraphattak volna kapásból a piacból, ha sikerül pozicionálni magukat az "ez nem játék és nem tákolmány" pozícióba.

    Pl. a minimális hw követelménybe bekerülhetett volna az infravezérlő, így távszabályzóként is mehet a telefon.

    De nagyon látszik, nem is kerestek igazán új utakat, nem akartak valódi innovációt, csak technokratán megcsináltak egy másolatot az alma üzleti modelljéből... de az ugye nem működött, mert már volt a piacon egy apple, kettő meg nem kellett.

    Miért is akartak saját hardvert 8a koppintáson túl)?
    Mikor mindig abban voltak erősek, nagy gyártói kapcsolat rendszerrel, hogy heterogén hardver bázison is fusson a sw, amit készítenek.

    Ja és persze ami megint csak fontos.
    Amíg nem fut be a termék, addig mi a francért kértek érte pénzt? Mikor a versenytársak ingyen adják és "kiciócó" kínaiaknál még egy pici licence díj is döntési szempont.

    Szóval a lényeg elbaltázták!
    Nem volt az a piac annyira kilátástalan, csak nem volt hozzá egy termék, ami átütő lett volna.
    A nagy név, a nagy gyártó egy darabig vitte, de aztán kifulladt, mert nem mutatott fel semmit és ugye a korábbiak miatt a bizalom sem volt meg, hogy nem váltanak megint valami teljesen újra, a régi ügyfeleket sz*rban hagyva.
  • Zombee #18
    Jó, de ezen nincsenek telepített Google szoftverek, a rendszer sem frissül, és az appok sem sokáig. Ha a rendszer nem frissül, és nem adnak el új készüléket, fogyni kezd a maradék felhasználói bázis, és az appokat is egyre kevésbé fogják frissíteni.
  • wraithLord #17
    Wut?
  • AgentKis #16
    "Pláne, mert nem jönnek rá rendszerfejlesztések, új appok, ami miatt idővel kevésnek bizonyulhat."
    Te használsz okostelót?
    Hetente 1-2 frissítés a minimum, csak a feltelepített google szoftvereknél (play, map, stb.!
    Van olyan régi 2,7-es androidos okos telcsim, amire ma már a googleplay alkalmazás sem fér rá, így eléggé behatárolt a használhatósága, mivel a rajta lévő verzióval be sem lehet már jelentkezni sehová.
  • wraithLord #15
    Gondolom, semmit. Attól, még nem törlődnek a windows-os telefonok a tér-idő kontinuumból.

    Addigra pedig ki tudja, mi lesz, mire cserélni akarják őket. Egy erősebb telefon évekig bírja. (Pláne, mert nem jönnek rá rendszerfejlesztések, új appok, ami miatt idővel kevésnek bizonyulhat... :D)
  • SanMaster #14
    Most mit csináltok, windows Mobile bajnokok... ifos meg szardroid.... hmmmm?!

    Sííírjatoookkk! Bruhhááááá
  • takysoft #13
    A Windows Mobile bukásának annyi oka van, amik önmagukban is földre nyomták volna... hogy csoda, hogy idáig túlélte. És ezek jellemzően nem külső okok, hanem elhibázott döntések.

    -Kötött rendszer, zárt fejlesztői bázis.
    Az Apple-nek összejött, de ugye ők voltak az elsők, és mire a Microsoft belépett a dologba, addigra az AppStore már vígan a legnagyobb volt. Arról már nem is beszélve, hogy addigra bőven volt Android is, ami ellenben nyílt rendszer, és bárki szabadon fejleszthet rá bármilyen licenc vagy díjfizetés nélkül...
    Abban az ökonómiában senki nem akart még fizetni is azért, hogy kiadja a szoftverét egy olyan pletformon, amit sneki se használ. A Google ingyenességgel és hatalmas supporttal nyomta meg a dolgot, és nekik ez bejött. A Play Store azóta világelső.

    -Kötött desing
    Megint... az Apple-nek bejött. De érdemes megemlítani, hogy ők JÓ designt választotak. Egy olyan felhasználói felületetet, ami az embereknek tetszett. Ami vérpistikének is jó, meg mr executive számára is teljesen élhető.
    Ismételten az Android a szabad vonalat választotta. Launcher, keyboard, dialer kb minden cserélhető bármi komolyabb probélma nélkül Play Store-ból. (de amúgy az alap vanilla droid design se rossz, bár embere válogatja... )
    Erre az MS: Csempék b+
    Nem szeretjük a kockákat. Van aki igen, de maradék 95% nagyon nem. Sőt a csilivili színtengert se nagyon. Piros-kék-zöld-lila-sárga... pofádba tol mindent. Nem szép. És főleg nem elegáns. És ami a legfontosabb: nem lehet átállítani. Nincs másik skin. Csak az ocsmány....

    -Funkciók hiánya.
    OTG: sose hallottak róla! MHL? ugyan már....
    a Windows 8 mobilos változatában még egy átkozott fájlkezelő se volt...
    letöltöttem térképeket egy térkép apphoz, és kiderült, hogy vagy importálom közvetlen letöltés után, vagy többé nem férek hozzá, mert nem látok bele a mappákba.

    Persze, megvoltak a maga előnyei. Alapvetően könnyen kezelhető rendszer (legalább is a 10-es). Stabil, és villámgyors.

    De az előbb említett okok miatt esélye se volt.

    Lett volna, ha ezeket nem baltázzák el. És ez nem ilyen hindsight dolog, ezt akkor is megmondta nekik mindenki, amikor belekezdtek, hogy ezt nem így kéne...
  • HyBrIDNyLA #12
    Ballmer kinevezése után az MS éves árbevétele 25-ről 70 milliárd dollárra emelkedett, ami abban az időszakban 2X volt a hasonló nagyságú konszernek árbevételének (pl. Google, vagy IBM). Az élet őt igazolta akkoriban.
  • hgabi84 #11
    " Ugyan nem ismerem, de szerintem nem normális az az ember." -> Nyugodt lehetsz, valóban nem az. :)
  • end3 #10
    Jobb lehetett volna. (Dolgozni kellett volna rajta.) - Azaz, a WP megjelenése időpontjába "regnáló" droid-verzió sem volt valami kidolgozott, stabil leányálom. A zárt fejlesztésnek (lsd. Apple) pénzkeresés szempontjából vannak határozott előnyei, hogy ki lehet-e használni, ez a vizió-hit-marketing, azaz a vevő megszólításának minőségén is múlik. Viszont egy termék rossz bevezető pozcionálása, - ahogyan ez a WP-nél történt, - alapból bukás.

    Például kezdetektől "halálra" kellett volna pénzelni 20, a "desktop"-világban legtöbbet használt,"free" szoftverének fejlesztőit az UVP appok megszületése érdekében.

    (De mellette, úgy nem lehet Windows "ökoszisztémát" generálni, hogy közben évekig "lebegtetik" az alap /hardver-szoftver/ fejlesztését, az app-fejlesztők felé kilátástalan jövőt sugallva.)