Berta Sándor

EU - folyamatosan felügyelhetők lesznek a vásárlók?

Az európai uniós rendelet hiányosságai miatt a felhasználók akár állandó videós megfigyelés alá is kerülhetnek.

Az EU intézetei jelenleg az úgynevezett ePrivacy-előírás reformjáról tárgyalnak. Már jelenleg is lehetőség van arra, hogy egyes embereket az okostelefonjaikon keresztül azonosítsanak például az egyes üzletekben való vásárlások során. Elég, ha telefonjukon be van kapcsolva a WiFi, és hálózatot keres, mert ez alapján egyedileg eltárolható. Így lehetővé válhat a vásárlási szokások feltérképezése, illetve a személyre szabott reklámok megjelenítése a számukra. Mindez a jövőben a mindennapok részévé válhat, ugyanis a tervezet európai uniós rendelet ennek a gyakorlatnak nem szab majd határt.

Az Európai Bizottság aktuális tervezetében többek között nincsenek az offline követés elleni védekezési vagy panasztételi lehetőségek. A fogyasztóknak csupán felhívnák a figyelmüket arra, hogy egy videókkal ellenőrzött területre érkeztek. Az sincs tisztázva, hogy a figyelmeztetéseket hogyan kellene kialakítani ahhoz, hogy a felhasználók világosan megértsék azokat. Azoknak a fogyasztóknak, akik nem akarják, hogy még vásárlás közben is megfigyeljék őket vagy a vásárlási szokásaikat, esetleg személyre szabott reklámajánlatokat kapjanak, csak annyi lehetőségük lenne, hogy az üzletekbe való belépés előtt kikapcsolják a hálózatot a telefonjukon.

Az ePrivacy-rendelet aktuális tervezete ebből a szempontból nem védi megfelelően a felhasználókat - Klaus Müller, a Német Fogyasztóvédelmi Központok Szövetségének (VZBV) vezetője. A VZBV nem véletlenül karolta fel a témát, a szervezet felméréséből ugyanis kiderült, hogy a német vásárlók nagyon kritikusan viszonyulnak a kérdéshez. 54 százalékuk követelte az offline követések teljes betiltását és csak 34 százalékuk tudná bizonyos feltételek mellett elfogadni a gyakorlatot. A megkérdezettek 68 százaléka pedig azt nyilatkozta, hogy az adataikat csak akkor használhatná fel bárki is, ha ehhez előzetesen kifejezetten hozzájárultak.

Müller kiemelte, hogy a javasolt szabályozások teljes mértékben elfogadhatatlanok. A rendelettervezetről az Európai Parlament jelentéskészítője is véleményt nyilvánított és szintén azt javasolta, hogy szigorítsanak a szabályokon. A jelenlegi tervek alapján az új előírás jövő májusban léphet hatályba. A kérdés már csak az, hogy a rendeletet változatlan formában vezetik-e be vagy a fogyasztóvédők észrevételei nyitott fülekre találnak.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • felemelő #3
    Engem nem maguknak a kameráknak a léte zavar, hanem hogy nincsenek iszonyúan szigorú, technikailag jól megtámogatott és még az állammal szemben is működő szabályok, hogy mikor, kik, miért nézhetik meg, mire használhatják és meddig kell megtartani. (milyen titkosítással tárolni, a kiolvasást milyen közhiteles nyilvántartással követni -ami technikailag akadályozza a kiolvasást, ha nincs az a nyilvántartásban-, stb, stb)
    Azok pedig akik megszegik, mégha pl. miniszterelnöki utasításra teszik is, keményen menjenek börtönbe, az utasítást adóval együtt!
  • BSOD64 #2
    Mi lenne, ha először a zsarolóvírus készítőket figyelnék meg...
  • morguldae #1
    Már most is ott tartunk ha kimész az utcára mindenütt kamerák figyelnek. Gyakorlatilag nem tudsz már olyat csinálni, hogy ne értesülnének róla ha akarnak. Nincs ebben semmi újdonság. Egy nagy börtönben élünk.