Gyurkity Péter

Mikroszkopikus robotokkal gyógyítanák a rákot

Egész rajokat, illetve azok tagjait is tudjuk már mozgatni az emberi szervezeten belül.

A robotika területén belül külön szegmens jött létre a mikroszkopikus eszközök kifejlesztése és széles körben való alkalmazása céljából, ez pedig szorosan összefügg az orvostudomány fejlődésével, hiszen többek között itt nyílik lehetőség az újszerű megoldások, akár forradalmi áttörések megvalósítására. Most a robotrajok tagjainak különálló irányítását sikerült megoldani, ami újabb fontos lépcsőfok.

A Philips Innovative Technologies szakemberei jelentették be, hogy nemcsak mikroszkopikus robotok egész raját, de azok egyes tagjait is sikerült megbízható módon mozgatniuk a testen belül, ez pedig további újítások előtt nyitja meg az utat. A Journal Science Robotics magazin oldalán közzétett tanulmányban arról olvashatunk, hogy az eddig a rajok mozgatására alkalmazott egységes mágneses mezőt egy gyengébb hatással kombinálták, ezzel pedig az általuk alkalmazott (a testbe juttatott) parányi mágneses csavarokat forgó mozgásra bírták rá, ami lehetővé tette az egyes példányok irányítását. Ezzel apró motorok és akkumulátorok nélkül valósul meg ezek célzott irányban történő noszogatása, ami több területen is előrelépést segíthet elő.

Felmerül például a rákos sejtek célzott megsemmisítése, mégpedig a mellékhatások minimalizálása mellett. A véráramba befecskendezett miniatűr fémkapszulákat ugyanis ezen csavaros megoldással kinyithatjuk, az ebből kiáramló radioaktív magok pedig kizárólag az erre kijelölt sejteket ölnék meg, hiszen a kellő időpontban újból lezárnánk a kapszulákat, elejét véve a további sugárzásnak. Legalább ilyen előnyös lehet a beültetett gyógyászati eszközök utólagos módosítása, ezek formáját ugyanis a gyógyulás folyamata alatt megváltoztathatnánk, tovább növelve a kényelmet és csökkentve az ezzel kapcsolatos panaszokat (valamint jó eséllyel tovább gyorsítva a gyógyulást).

A jövőben tovább egyszerűsödhet a mágneses mezők létrehozása és alkalmazása, itt kisebb és kényelmesebb megoldásokkal állhatnak majd elő, a helymeghatározást pedig röntgen és ultrahang segítségével tehetjük gyorsabbá. Ezek egyelőre felvetések a kutatócsoport részéről, de talán nem kell már sokat várni arra, hogy a gyógyászatban élesben is kipróbáljuk az új platformot.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • TokraFan #12
    Bíztató fejlesztés!
    Csak a cikk végére ne tegyünk már olyan naiv marhaságokat, hogy "talán nem kell már sokat várni..."! A rákkutatás nem sokat haladt előre, mai napig a kemo és a sugárkezelés adja a gerincét, melyek sajnos csak bizonyos ráktípusok esetén mondhatók hatékonynak, számos tumorfajta esetén a hatásuk konvergál a nullához. Egyhamar nem is lesz alternatív megoldás, azt meg már 30éve is naponta olvastuk, hogy pár éven belül használható csoda eljárásunk lesz a gyógyításra.
    Lesz is, majd valamikor, egyszer...de arra még sokat kell várni...nem keveset!
  • SaGaIn #11
    @RND Keresd meg a gyógyszered mert elgurult valahová...
    Utoljára szerkesztette: SaGaIn, 2017.02.24. 10:41:20
  • paby88 #10
    inkább replikátorok :)
  • orbano #9
    Inkább a fehérjeszintézist magoltad volna be ilyen hatékonyan... majd ha átlátod, mire jó a tRNS, mRNS, rRNS, és nem azt hiszed ezek valami mérgező adalékanyagok, akkor gyere vissza okítani szimptómáidat :)))
  • molnibalage83 #8
    Kb.
  • fszrtkvltzttni #7
    Paleofaszság...
  • gforce9 #6
    Te mégis miről beszélsz?
  • RNDTRMTTM #5
    Ügyes és találékony az ember, de ezekkel a "találmányokkal" csak a tüneteket kezeli, miközben a valódi okokat elhallgatja. Például hogy mikor az extrém hőnek kitett szerves anyagok ehetetlenből "ehetővé" válnak (na persze kis sóval meg fűszerrel), akkor valójában arról van szó, hogy a hő által szétroncsolt, immáron könnyen felszívódó, de a test számára teljesen idegen anyag beszivárog a sejtekbe (ahogy a szivacs is magába szívja a vizet, vagy a növény gyökérzete is felszívja a tintát), aztán 30 év elteltével megjelenik az első szimptóma, a dugulás első apró jele. A civilizált ember pont annyiad részét éli le a lehetséges életének, mint a tintát felszívó növény.
  • SaGaIn #4
    Gyerekeinknek unokáinknak jó lehet majd egyszer, ha addig nem zsigereljük ki a Földet illetve lélegezhető marad a levegő, iható a víz nem mint kína egyes részein...
  • Pluskast #3
    Aztán csak nehogy Borgok legyenek a végén :)