Balázs Richárd

Sugárzásállóvá tehetjük a sejtjeinket?

Kiderült a Föld legszívósabb organizmusának egyik, a sugárzással szembeni ellenállásának titka.

A medveállatkák (Tardigrada) parányi, nyolclábú lények. Leggyakoribb életterük a zuzmók és mohák életközösségei, de a világ bármely pontján fellelhetők, így homokdűnékben, mocsarakban, gleccserekben, kőfalakon, háztetőkön, óceáni üledékekben, hőforrásokban, radioaktív hőforrásokban, forró kénforrásokban, jég alatt, tengerparton, tengerben, édesvízben.

Legfőbb tulajdonságuk az extrém túlélési képességük. Képesek életben maradni a világűr vákuumában, ellenállni a különböző hőmérsékleteknek az abszolút nullától közel 100 Celsius fokig, a legmélyebb óceán fenekén uralkodó nyomás hatszorosának, a dehidratációnak, és az éveken át tartó fagynak. Mindezek mellett jókora sugárdózisokkal is képes megküzdeni, melyek a legtöbb földi életformára nézve halálos lennének. Ennek mikéntjét fejtették meg most japán kutatók.

A titok nyitja egy furcsa protein, amit egyfajta pajzsként fejlesztettek ki DNS-ük számára, a sugárzás roncsoló hatása elleni védelmére. A Dsup jelű (Damage supressor, avagy sérülés elfojtó) fehérje látszólag fizikailag rásimul a DNS-re egy burkot képezve a sérülések ellen, anélkül, hogy megbolygatná normális működését, emellett pedig megsemmisíti a DNS-károsító reaktív oxigén származékokat. "Feltevésünk szerint a Dsup szorosan kötődik a DNS-hez, hogy pajzsként védje a környezeti terheléstől, elérhetetlenné téve minden károsító ágens számára" - magyarázta Takezaku Kunieda, a Tokiói Egyetem kutatója. "Ismereteink szerint ez az első azonosított DNS-sel kapcsolatos fehérje, amihez DNS védelem, valamint radioaktivitással szembeni tolerancianövekedés társítható."


Kunieda és munkatársai az egyik legstressztűrőbb medveállatka faj, a Ramazzottius varieornatus génállományának szekvenálása során fedezték fel a Dsup-ot. Meglepetésükre a fehérje az emberi májsejteket is megvédte a sugárzás okozta károsodásoktól, miután azokat genetikai módosítással rávették a Dsup termelésre. "A Dsup-ot előállító emberi sejteknél 40-50 százalékkal csökkent a röntgensugárzás okozta DNS roncsolódás a kontroll sejtekhez képest" - mondta Kunieda. Természetesen ezt a védelmet egy teljes élőlénynél felépíteni sokkal bonyolultabb, mint egy adott sejtnél a laboratóriumban kitenyészteni.

A jövőbeli alkalmazásokat tekintve a Dsup megvédheti az egészséges emberi sejteket a rákterápiák során, vagy a kozmikus sugárzástól. "Hasznos lehet az űrrepüléseknél, a sugárterápiáknál és a sugárzásban dolgozók esetében" - taglalta Kunieda, hozzátéve, hogy mindezt a távoli jövőre vizionálja. Pusztán azonban azért, mert elméletileg több sejt képes a túlélésre egy Dsup termelő élőlényben, ez nem garantálja a túlélését, mivel egyes létfontosságú sejtek vagy szervek elpusztulhatnak a fokozott DNS védelem ellenére, figyelmeztetnek a kutatók.

A medveállatka sem csupán a Dsup-nak köszönheti szélsőséges túlélési képességét. Genomját átfésülve Kunieda más védelmet nyújtó gének másolatait is felfedezte. A reaktív oxigén származékok semlegesítéshez szükséges enzimekből 16 másolattal rendelkeznek, míg a legtöbb élőlény csupán tízzel, a DNS javító MRE11 génekből az átlagos egy helyett pedig négy áll a rendelkezésükre.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • ostoros #22
    Megtalálták az öregedés gátlás egy lehetséges módját?
  • VolJin #21
    Más haszna is van ugyanannak a fehérjének, és a sugárvédelem csak mellékhatás. Egy cikk szerint a kiszáradás túlélésében van jelentősége.
  • NEXUS6 #20
    Hát majd valamikor biztos hasznát vesszük a cikkben szereplő tudásnak, de azért már vannak egész jókis sugárvédő gyógyszerek (nem a vodka, amit az oroszok az első reaktorok közelében osztogattak :)

    Pl egy magyar fejlesztés
  • cylontoaster #19
    Nem konkrétan rá gondoltam zakkant alatt. De láttam már jónéhány embert, aki egyetemet végzett, (nem alapszakot), aztán megzakkant.
    Egy példa: ismerek körzeti orvost, akit szinte ütni kell, hogy ne homeopátiás gyógyszert akarjon felírni.

    Szóval:
    - bárki lehet "kutató", önmagában ez nem érv, mégcsak valószínűséget sem növel
    - valószínűbb, hogy a kutatónak igaza van, ha mondjuk elvégzett egy képzést az adott témában. Ettől még a feltételezés feltételezés, de azért más, ha a falusi kocsmában hallja az ember illetve ha egy szakmabélitől.
    - ennek esélyét csökkenti a tény, hogy vannak emberek, akik valami oknál fogva bekattantak, és esetleg elvégzett egy 5-7 éves képzést mondjuk fizikusként, majd a gravitonnyomásról szövegel.

    Szóhasználat: a linkelt wiki oldal is felváltva hívja hipotézisnek és elméletnek. Nem vitaként mondom, mert tudom, hogy igazad van, csak megjegyzem. (esetleg javíthatod :P )
  • Irasidus #18
    Itt azért nem zakkantságról van szó, hanem félreértésről. Egy lehetőséget, tudományos feltételezést globint készpénznek vesz. Itt jegyezném meg, hogy mind rosszul használjátok a tudományos terminusokat (ami jelen esetben félrevezető) mivel nem elméletről van szó, hanem hipotézisről. De ettől ez még tudományos, és nem komolytalan dolog, vagy publikációs szemét, stb.
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2016.09.30. 11:47:59
  • Irasidus #17
    Nem történtek, hanem történhettek, apró különbség még is teljesen mást jelent. A pánspermia és pánspróa hipotézisek (nem elmélet), a kutatások tárgya, nem bizonyított tény. Ugyebár nem tudjuk, hogy van-e a Marson, vagy bármely más égitesten élet, így nyilatkozni sem tudunk róla, csak feltételezésekkel élni. Ami szükséges a tudomány szempontjából, viszont nem árt tudni, mi bizonyított tény és mi csupán feltételezés. De úgy látom többem is leírták ezt. Jó.
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2016.09.30. 11:43:43
  • cylontoaster #16
    A nyilatkozó tudós feltételezte. Avagy a személyes, nem bizonyított nézeteit közölte, az pedig nem sokkal ér többet, mint gombabácsi szava.
    Egyes kutatók feltételezik, hogy a fényre hatással van a gravitonnyomás. Én az értelmes élet jeleit kutatom az SG-n, több kevesebb sikerrel.
    Az hogy valaki "kutató", az pont nem ér semmit, bárki mondhatja magát annak. Nem hülyeség, ha az adott témához csatolt egy iskolai végzettséget, de épp elég zakkant van, ez sem jelent semmit.

    Egyébként is mi a frász az hogy nem nagy genetikai eltérés? Köztem és egy fa közt is nagy az eltérés szerintem, pedig én is tudok tuskó lenni, ahogy a fa. És esélyesen ennél a nevezett két égitest közt csak nagyobb lehet. Amennyiben voltak egyáltalán ilyen cserék.
  • gforce9 #15
    A "nem kizárható" és az "elfogadta" között van különbség. Had mondjak egy példát erre. Amíg fel nem fedezték az elektromágneses hullámokat, addig a telepátia (gondolatátvitel) tudományos szempontból kizárt dolog volt. Viszont ma ez már egy ki nem zárható lehetőség. Nem az embereknél, mert az emberek ilyet nem tudnak. De egy esetlegesen felfedezésre kerülő élőlénynél lehetséges, hogy egyfajta "agyrádiója" legyen. Nem zárható ki. Ettől még nincs elfogadva a telepátia egyáltalán, mert semmiféle tudományosan megalapozott kísérleti bizonyíték nincs erre, csak nem zárható ki. Ennyi.
    Utoljára szerkesztette: gforce9, 2016.09.30. 11:40:05
  • globint #14
    A napokban az Europe hold kapcsán nyilatkozó magyar kutató azzal indokolta az esetleg Europe-n található élet vizsgálatának fontosságát, hogy a Mars és a Föld között, a jelenleg uralkodó nézet szerint, biológiai cserék történtek, így e két bolygó között nem lehet tulzottan nagy genetikai eltérés, viszont az Europe nagy távolsága miatt ez már sokkal inkább várható. Ha ezt nézzük, a nyilatkozó kutató a Marsig elfogadta a pánsperma elméletet, de messzebről viszont nem.
    Utoljára szerkesztette: globint, 2016.09.30. 11:33:27
  • UUUU #13
    Azert egy emberi szervezet, nem kicsit osszetettebb, mint egy izeltlabue. Mindenesetre erdekes tampont lehet kutatastanilag a szelsoseges korulmenyek ellenallasanak lekuzdesenek a fejlodeseben.