Gyurkity Péter

Óceán rejtőzhet a Plútó szíve alatt

Erre következtetnek a New Horizons által visszaküldött adatok és az új modellek alapján.

Legutóbb a Szputnyik-síkság töredezett, változatos felszínéről írtunk a Plútó kapcsán, nem kellett sokat várni azonban az újabb tanulmányra, amely viszont a felszín alatt rejtőző esetleges óceán jelenlétének esélyeit latolgatja. Kutatók szerint itt egy hatalmas óceán lehet, amely az egykori becsapódás miatt alakulhatott ki.

Brandon Johnson, a Brown Egyetem geológusa, tette közzé tanulmányát a hónap második felében, amely szerint folyékony víz lehet a Plútó felszíne alatt. Ezt a következtetést a New Horizons szonda által visszaküldött adatokra, a hőmérsékleti modellekre, valamint a felszínen talált tektonikus bizonyítékokra alapozza, kiemelve, hogy az óceán sótartalma hasonló lehet ahhoz, mint amit a Holt-tenger esetében tapasztalunk (ez tehát 30 százalék körül van). Az óceán rétege akár 200 km vastag is lehet, a számítógépes modellek szerint azonban jóval valószínűbb a 100 km-es kiterjedés.

Az úgynevezett szív-alakzat nyugati részéről van szó, amely egy 900 km-t felölelő területet jelent, ezt valószínűleg egy nagyjából 200 km átmérőjű objektum becsapódása alakíthatta ki. Ez a terület mindig a Charon hold felé néz, vagyis a szóban forgó medence a két világot összekötő arapály-tengely mentén helyezkedik el, ez pedig arra utal, hogy itt „pozitív tömeganomália” alakult ki, ellentétben a becsapódás ténye miatt várt negatív anomáliával. A választ részben a medencében felgyülemlett nitrogénjég szolgáltatja, ez azonban önmagában nem elegendő, így tehát arról lehet szó, hogy a felszín alatti, a mélyben meghúzódó víz felfelé történő áramlása állította helyre az eredeti állapotot, amit a nitrogénjég lendített át egyfajta túlsúlyba, létrehozva az említett pozitív tömeganomáliát – ezért néz pontosan ez a terület a Charon felé.

A felszín alatti óceán jelenléte mindenképpen fontos felfedezés lenne, ennek pontos kiterjedését azonban egyelőre nincs módunkban meghatározni, így kénytelenek vagyunk a számítógépes szimulációkra támaszkodni.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!