Gyurkity Péter

Épül az új orosz űrkikötő 

Videón látható az új kozmodróm, amely nagyobb rakétáknak és kapszuláknak ad majd helyet.

A Szovjetunió szétesése egyben a fontos bajkonuri űrközpont elvesztését is jelentette Oroszország számára, bár a gyorsan megkötött szerződés értelmében továbbra is biztosítani tudták a különböző küldetések végrehajtását. Az ország régóta tervezi egy saját helyszín kialakítását, ezzel kapcsolatban pedig most egy új videót is szemügyre vehetünk.

Nem túl meglepő, hogy az RT tette közzé a videót, amelyen egy leginkább irodakomplexumra hasonlító helyszínt vehetünk szemügyre. A Vosztocsnij űrkikötő az Amúr régióban épül fel, Szibéria keleti részén, nem túl messze, nagyjából 100 km-re a kínai határtól. A tervek szerint a Moszkvától hat időzónára található környéken egy hatalmas bázist építenek ki, amely mintegy 30 ezer embernek jelenti majd a munkahelyet és egyben az otthont is. Az építkezés második fázisának részeként, 2018-ra készül el a kilövőállás, amely méretében nagyobb lesz a korábbiaknál.


Erre szükség is lesz, hiszen az orosz fél itt szeretné megkezdeni az új, PTK NP névre keresztelt kapszulák alkalmazását, amelyek a Szojuz utódjaként futnának be. A nagyobb kivitel megköveteli a nagyobb rakéták bevetését is, ez utóbbit a szintén új Angara módosított változata biztosítaná, amely a remények szerint szintén 2018-ban emelkedhet majd először a magasba. A Vosztocsnij ezt követően az elsődleges központ szerepét töltené be, míg Bajkonur a háttérbe szorulna, bár finanszírozása elvileg egészen 2050-ig biztosítva van.

Ahogy írtuk, a munka még évekig tart, a fejleményekről azonban mindenképpen beszámolunk majd.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Myers #6
    "Az olyan emberek félhetnek, akik értelmi / megbízhatósági szintje alulmúlja egy gyári robot szintjét. "
    Sajnos nem kell félniük, egyre csak szaporodnak. Ha így lenne, már mostanra is jelentős hiány mutatkozna belőlük, ehelyett túlsúlyba kerültek.

    @ostoros: ez is egy jó megközelítés. Minél értékesebb a terület, annál alacsonyabb az ingerküszöb baj esetén.
  • cylontoaster #5
    Néhány ezer éve elkezdték alkalmazni az igavonó állatokat, kiváltandó az emberi munkaerőt. Ennek következtében az emberekre már nem volt szükség és kiszorultak az élettérből. Ja nem?

    Egyelőre baromira nem ott jár az MI fejlesztés, hogy tartani kéne az emberiség kiszoríthatóságától. Még csak tanulni képes robotok fejlesztése sem várható a közeljövőben, és a tanulás és a ténylegesen új alkotására való képesség rohadt messze áll egymástól.

    Az olyan emberek félhetnek, akik értelmi / megbízhatósági szintje alulmúlja egy gyári robot szintjét. Ez viszont pont serkenti az általad emlegetett evolúciót.

    (Amúgy meg 2. ipari forradalom? Lezárult vagy 100 éve, elütés vagy ennyire lemaradtál?)

    Vagy szokj le arról amit szedsz, vagy szokj rá valami kedélyjavítóra, szar hobbi a világvégét várni.
  • overseer-7 #4
    Olaj "Hordo"kovskij meg társai, és a többi rothshiled érdekeltségek
    Nekik kell szibéria.. kell meg gyakorlatilag minden.. az egész föld, és az összes ember munkateljesítménye.
    A 2. Ipari forradalom után, már nem lesz szükségük emberre. Elbúcsúzunk majd a bolygótól. A föld 3.5 Milliárd éves evolució legnagyobb teljesítményét, az embert lehúzzák a klotyón.

    Most még csak azért engedik meg a létezésünket, mert szükségük van a munkateljesítményünkre.. kreativitásunkra.

    De nemsokára jön az erős MI, és nem kell majd ember aki dolgozik, gondolkodik. Ezt a gépek új korában már nem emberek fogják végezni.
    Már ma is nagyon sok minden automatizálva van.

  • ostoros #3
    Pontosan azért jó ötlet. Az ottani gazdaságot támogatni kell, mert Oroszország a távol-keleten gyenge. Ezért ott kell fejleszteni az ipart, és növelni az ottani lakosságszámot.
    Aki Szibériába költözik, az jelenleg adókedvezményt kap.
    Nagyon jól tudja az orosz vezetés, hogy Szibéria erőforrásaira mások is ácsingóznak.
  • Myers #2
    Ráadásul jó ötlet a kínai határra rakni? Gondolva a jövőre, mikor majd a sárgák bejelentkeznek Szibériáért.
  • fonak #1
    A mostani olajárak mellett ebből nemigen lesz semmi egyhamar...