Berta Sándor

Hasznosak, de fejlesztésre szorulnak az okos­szemüvegek

A gyártóknak meg kell oldaniuk a túlmelegedési problémát és hosszabbítaniuk kellene az üzemidőt is.

A Gartner piackutató cég elemzői szerint az okosszemüvegek elsősorban a karbantartási munkákat végzőknek lehetnek hasznosak és az ágazat nyereségét 2017-ig évente mintegy egymilliárd dollárral növelhetik. De mielőtt ezek az eszközök tömegesen elterjednének minél előbb szükség lenne néhány alapvető módosításra és fejlesztésre.

A jövőben a technikusok az okosszemüvegük segítségével sokkal egyszerűbben, hatékonyabban és gyorsabban végezhetnék el a javítási és a karbantartási munkáikat. Azonnal láthatóvá válnának például a hibás alkatrészek és hozzáférhetők lennének a szükséges leírások, könyvek, útmutatók. Egyúttal az is kiderülne, hogy raktáron van-e pótalkatrész vagy rendelni kell, de az illető akár a kollégáját is felhívhatná és élő streamkapcsolat keretében egyeztethetne vele, illetve oldhatná meg a problémát. Végül akár videókat és fotókat is lehetne készíteni, s ezzel precízen dokumentálni a munkavégzést, a biztonsági és más előírások teljes körű betartását.


Az okosszemüvegek esetében a legnagyobb problémákat a következő dolgok jelentik: a készülékek egy része hajlamos a túlmelegedésre a videók streamelésekor, amennyiben ez bekövetkezik, akkor azonnal automatikusan lekapcsolnak. A tesztelők megállapították, hogy 35 Celsius-fokos környezeti hőmérséklet mellett az üzemidő 30 perc, ezután következik be a túlmelegedés és a kikapcsolás. Súlyosbítja a helyzetet, hogy a videók streamelésekor az akkumulátorok kevesebb, mint 30 perc után lemerülnek. A kültéri munkákhoz és használathoz legalább 4 órás üzemidő lenne elengedhetetlen.

Fontos lenne az is, hogy az okosszemüvegek sokkal robusztusabbak legyenek, mert csak így válthatnák ki a biztonsági szemüvegeket. Ami pozitívum, hogy már most is vannak olyan gyártók, amelyek kifejezetten ilyen modelleket kínálnak. További gond, hogy a megfelelő minőségű streameléshez 3G-kapcsolatra van szükség. A továbbított felvételek minősége egyértelműen hálózati kapcsolat minőségétől és stabilitásától függ, ami viszont erősen változó. A tesztek során kiderült, hogy az Orange 3G-szolgáltatásának minősége átlag alatti volt, a kapcsolat pedig minden volt, csak stabil nem. A Swisscom 3G-hálózatát az átlagos minőség és viszonylag stabil kapcsolat jellemezte. Jó minőségű kapcsolatról és stabil kapcsolatról számoltak be viszont azok a szakemberek, akik egy belső streamplatformot és a Vuzix okosszemüvegét WLAN segítségével használták.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • kvp #2
    Az epson megoldasa csak a kijelzot, a szenzorokat es a fulhallgatokat tette a szemuvegbe. Ez egy kabelen csatlakozik egy mobiltelefon meretu, Android-ot futtato telefonhoz, aminek a kijelzoje helyen egy teljes meretu erintofelulet van. A mukodese is megegyezik egy atlagos android-os keszulekkel es az aksi sem a felhasznalo fejen van. Mivel van hozza remote destop tamogatas, ezert barmilyen hagyomanyos destop kornyezet is elerheto rajta. Ha nem overlay-kent (HUD-kent) szeretnenk hasznalni, akkor a napszemuveges takarolapok helyere atlatszatlanok is szerelhetoek, igy teljes erteku 3D-s virtualis szemuvegge alakul, ami alkalmas filmnezesre, jatekra es termeszetesen desktop munkara is. (a telefonhoz kotheto kulso billentyuzettel akar egy 'tobbmonitoros' virtualis iroda is kialakithato) A telefon hasznalat kozben toltheto kulso aksirol is, tehat a felhasznalo az overe vagy hatizsakjaba szerelt nagyobb aksival napokon keresztul hasznalhatja, tovabba itt helyezheto el egy esetleges muholdas uplink is.
  • NullZ3r0 #1
    Megoldás, amíg fel nem találják a szuperakksit: fejlesszenek inkább okossisakot vagy legyen egy drótja a zsebbe mint a fülhallgatóknak, és mobilról működjön az egész. Nem hiszem, hogy olyan nehéz lenne megoldani.