56
Proci es alaplapcsere olcson. Milyen chipsettel erdemes?
  • dewdew
    #13
    Dikkma!
    Egy olcsobb lap azzal a chipsettel, amit te mondtal? Vagy nincsen olyan?
    Vegulis nem hiszem, hogy az osszes AMD procit Abit es ASUS alaplappal adjak el.
  • dewdew
    #12
    Raadasul eddig csak 64MB ramom volt, es a Vanta ezzel vitte a dolgokat. Most van 288 (mert a harom foglalat most igy nez ki: 128,128,32) es nem tudom kiprobalni, mert eppen Angliaban vagyok, a gepem meg otthon, es egy haveromat kertem meg, hogy vegyen RAM-ot, mert most annyira olcso. Ha hazamegyek augusztusban - tehat meg jo sok ido - akkor akarok beruhazni egy uj alaplap+pcoresszor parosra, de meg mindig nem tudom, hogy mire.
    Akkor most az AMD-hez a VIA chipset stabil, vagy vannak vele inkompatibilitasi problemak?
  • dewdew
    #11
    Nekem meg meg "szamitastechnikai gyerekkoromban" soztak ram ezt a lapot. Amire kellett, megfelelt, de most mar tenyleg en is a minoseg fele huzok.
    Sajnos erre a szarra tenyleg nem lehet BIOS-t frissiteni, ez van. Kuka, vagy eladom. Vegulis van a lap+Cel400-ra vevom 30ezerert. Tehat vegulis nem egy hatalmas kiadas egy uj lap es egy uj proci, de lakast is mostanaban kellene vennem, es az asszony megol, ha ilyenre ba**om el a penzt.

    Hogy mire kell a gep? Mint irtam az elejen: Elsosorban digitalizalasra. Persze a jo jatekokat sem vetem meg, plus egesz nap megy az MP3 (tudom, ehhez eleg egy P120 is), internet.
    A Vantat meg leszolhatjatok, de szerintem en valami szelvesz szeriat fogtam ki, mert hasit, mint atom. Meg nem volt szerencsem GF2MX-hez, tehat nem tudom osszehasonlitani, de ezzel meg vagyok elegedve, meg nem volt olyan, ami akadt volna 800*600-ban. (Bocs volt F1 2000)
  • Dikkma
    #10
    Akkor nekem is, de nem az enyém volt. Meg akkoriban ki frissítgetett biost?
    Szóval: Duron/TB, király alaplappal.
  • Coine
    #9
    Hehh :-)))
    Megértelek, nekem még anno Pentium MMx korszakban volt dolgom 1 ilyen szörnyeteggel, soha többet Tomato/Zida...
  • Dikkma
    #8
    Nincsen? Mit tudom én, ilyen nekem a kezembe nem kerül, soha.
  • Coine
    #7
    Igaza van Dikkma-nak, az alaplapon nem szabad spórolni, legyen az Via vagy Intel.
  • Borg
    #6
    Dikkma, tomato alaplapon bios frissités?
    Álomvilágban élsz:)))))
    pont ez az kategóriás alaplap olyan, hogy a 600as procit már csak 588asnak ismeri fel. Ja és a cel2t p3nak...ála VIA85p:))
  • Coine
    #5
    Nemhiába van nekem is az :-)) (Abit BE6-II)
    De az i815 technikailag előrehaladottabb, pölö: UATA 100, beépített háló+hang+video(ez a szar sajna, de ott az Asus CUSL2-C amiből kiszedték..) és a legfontosabb: AGP Pro
    Meg az FCPGA foglalat.
  • Borg
    #4
    Igaz, hogy ez az X. topic aminek ilyen lehetetelen neve van, hülye kérdés, of course intel proc és chipsetes alaplap. AMDvel lehet próbálkozni mer hosszabb a csikja a tesztprogikban, és ha nem vagy a minöség párti akkor nyugottan AMDzz, a VIA chipsetet viszont felejtsük el jó?:))
    Na de nem is ez a lényeg, tényleg tudni kellene mire kell neked a gép, és föleg mi az anyagi kereted rá.
    Coine jól beszélt, csak szerintem a 440BX (pl ABIT BE6-2) még mindig sokkal jobb mint a i815ös alaplapok.
  • Dikkma
    #3
    1. A bios frissítéssel bármilyen processzort bele tudsz rakni egy bx-be, feltételezem, hogy bírja az alaplapod a 133 MHz-es fsb-t. Tehát, ha frissítesz biost, valószínűleg használhatod az alaplapod - egy Slot1-->FCPGA átalakítóval - Celeron2-höz, vagy egy olcsóbb PIII-hoz - eléggé lementek az áraik.
    1.5. Celeron2-őt venni anélkül, hogy elhatározod, hogy nem fogsz tuningolni, nem nagyon ajánlom. Figyelj! A tuning - legalábbis az fsb-tuning - ingyen van. Ha veszel egy Celeron2-őt, mondjuk 25000-ért, akkor a 40%-al meghúzott darab is ugyanúgy 25 k lesz.
    2. A Duronnál nem kapsz olcsóbb processzort. Persze a te esetedben át kell állni a SocketA-ra. Ez persze nem gond : a régi alaplapod értékesítheted, így máris olcsóbb az új. Amin viszont nem ajánlom, hogy spórolj! A KT133-A chipset már alapkövetelmény, főleg, ha a terveid közt szerepel egy nagyobb TB is. Ezek már most is léteznek - mint azt Te is tudod - 133-as fsb-vel. Csak a KT133-A tudja ezt biztosítani neki, így egy ilyen chipsetes alaplapot ajánlok. Ezen ne spórolj!
    2.5 Duron 700-as is megy 900-on, én nem tennék különbséget 600@900 vagy 700-as processzor közt. Egyrészről nem ajánlom a tuningot! Tényleg van veszélye. Másrészt, ha megkapsz egy 700-as Duront olcsón, akkor miért ne menjen gyorsabban... ezt neked kell eldönteni, én azt mondom : ha veszel egy processzort ; és egy jó, minőségi alaplapot, akkor jobban jössz ki, mint egy proci+gagyi alaplap. A későbbi támogatás miatt vegyél KT133-A-t!!
    3. Vegyél Duront!

  • Coine
    #2
    Namármost neked kell új alaplap is, ebből adódhat, hogy 1 jobb BX-es lapot kapsz 20ért tuti és abba tudsz Celeron II-t rakni, és ahogy látom ez neked bőven megfelelne.
    AMD alaplapoban nem vagyok otthon, majd más segít neked.
    A Duron is jó és 1 gyengébb lap (Amptron,Acorp,Aristo...........) is teszi a dolgát.
    De te írtál olyat is, hogy nem vagy elzárkózva sem a TBördtől sem a P3-tól, mondd meg neked most 1 low end gép kell vagy mi? Nemtom, de egy TBörd/P3+Noname TNT2 Vanta 32MB hááát elég abszurd.
    Kicsit pontosítsd, hogy mit szeretnél és talán többet tudnék segíteni.
    Amúgy i815 az a KIRÁLY, márha az új intel chipsetre gondoltál, mert feltételezem, hogy nem a P4-hez való i850-re gondoltál. :-)
  • dewdew
    #1
    Szeva Mindenkinek!

    Egy olyan kerdessel fordulnek hozzatok, amiben valoszinuleg tudnatok nekem segiteni.

    Procivasarlas elott allok, es nem tudom eldonteni, hogy Intel vagy AMD.

    FIGYELEM! Ez a topik NEM intel vs amd-nek indul, hanem a normalis velemenyekre, es esetleg tapasztalatokra vagyok kivancsi.
    A kovetkezo a pontos helyzet:

    Lassan ket eve egy Cel400 van a gepben egy szar alaplapban. Tomato 6ABX (440BX). Maga a lap annyira nem rossz, soha nem volt vele stabilitasi problemam, igaz, nem is huztam a procit. Megprobaltam, de barmilyen beallitasnal szep fekete kepernyot kaptam, be sem bootolt a rendszer (ez most alaplapi hiba, vagy proci, nem tudom, nem is erdekes). A lapon nincsen felesleges audio es video integralva, 2 ISA, 5 PCI, 1 AGP van rajta, tehat a kulso megjelenese egy normalis inteles alaplaphoz hasonlit.
    Elerkezettnek lattam az idot arra, hogy haladva a korral egy normalis procit kellene vennem, mert a C400-as nem egy villamgyors megoldas, foleg nem, ha videot akarok digitalizalni (van egy Sony DV kameram). Szetneztem a piacon (vagyishat folyamatosan szemmel tartom, ezert tudom, hogy mi a jo, es mit mennyiert adnak), es mint olcso megoldaskent egy CeleronII 600-700-ra gondoltam eloszor (most nem kell ide a sok AMD orult, hogy a Celeron az fos, es a Duron a kiraly, mert en is tudom, de igy nem kellett volna alaplapot cserelnem).
    Csakhogy!!
    Meglatogattam szepen a Tomato oldalat (www.zida.com), de ott annyira nem foglalkoznak az emberrel, mint allat, szinte semmilyen erdemleges informaciot nem talaltam meg a laprol (csak annyit, ami a doboz hatuljara is ra volt irva). Ezert irtam egy szep tiszteletteljes levelet a Zidanak, hogy legyenek szivesek, es tajekoztassanak engem, hogy megis mekkora a legnagyobb proci, ami belemegy az alaplapomba. Es ekkor ert a hatalmas megdobbenes, mert a valasz ez volt:

    The fatest CPU support is slot1 PIII 550 and Celeron 500Mhz by 6ABX

    Na fasza! 400-rol 500-ra cserelni hulyeseg lenne, ezert ha procit cserelek, akkor alaplapot is kell.

    Ennyi bevezeto utan akkor raternek a lenyegre:
    Ha alaplapot is kell cserelnem, akkor mar felmerul a kerdes, hogy Intel, vagy AMD.
    DE!!!!
    Mi van akkor, ha NEM AKAROM TUNINGOLNI a procimat? Tehat egy "noname" alaplap kell nekem (minden felesleges dolog nelkul, nem kell integralt ez-az) egy eros processzorral. Es itt felmerul bennem a Duron.
    Tehat ha nem akarom huzni a procit, mert egy 700-as Duron nekem tokeletesen megfelel, akkor vennek hozza valami fos alaplapot jo olcson. Altalaban minden lap stabil, ha nincsen kergetve, tehat ha nem tuningolok, ezert gondolom, hogy nekem megfelelne egy "sima egyszeru" is.
    A tuningorultek most ne valaszoljanak, vagy fogjak vissza magukat,
    MERT:
    Veszek egy olcso lapot 20ezerert, plus egy procit 20-ert. Ha hallgatnek arra, amiket a tobbi topikban olvastam, akkor nem usznam meg az alaplapot 40 alatt. De nekem nem kell tuning. Es miert nem?
    Azert, mert az olcso alaplapommal sporoltam 20ezret, a procit hasznalom egy evig, utana eladom 10-ert, a lap megmarad, veszek bele egy uj procit (ami eppen 20-ba kerul: mondjuk 1000-es Duron, ha lesz), akkor nekem az 10ezerben van, mert a regi procit eladtam. Azzal elvagyok ujabb egy evig, utana proci elad 10-ert, veszek 20-ert egy 1,3 GHz TBirdet, es az megint jo egy evig, utana meg ugyis megint alaplapot kell cserelnem, mert valtozik a foglalat.
    Igy ket evig elvagyok abbol a plusz 20ezer Ft-bol, amit most kiadnek egy jobb alaplapra, es mindig jo gepem lenne. Nem egy csucs gep, de eros. Viszont ha most veszek egy jo alaplap+Duron 600@900 parositast, akkor az jovore is csak 900 lesz, mig ha bejon a tervem, akkor jovore mar 1000-es lenne, ket ev mulva meg 1300, a felhuzott rendszerrel meg ott a riziko, hogy megsul a proci, nem szereti a videokartya, stb, stb. A FOP38-rol nem is beszelve! Nekem nem kell husdaralo a szobamba.

    Es itt jon az, amiert a topik indult:
    Melyik chipset a jobb? (procival parositva). Tehat nem vagyok elzarkozva a Celerontol, vagy a PIII-tol, mert az egesz mesemet azokra a procikra is ra lehet ultetni.

    Tenyleg van a VIA-nak sok-sok kompatibilitasi gondja, vagy az ujak mar elegge kiforrottak? Az Intel uj chipsetjeit egyaltalan nem ismerem, arrol is kellene par jo tanacs.
    Melyiket melyik procihoz a legcelszerubb hasznalni ugy, ha nem akarom huzni a gepet.
    Ha tudtok konkret olcso alaplapokat, amit mertek ajanlani ismetlem: NEM TUNING celra, akkor szivesen fogadom azt is.

    A gepben 256MB PC133, SB Live! es noname TNT2 Vanta 32MB van.

    Ezekre a kerdesekre varnam a segito valaszaitokat, de NEM intel vs amd-t akarok belole!!!

    dewdew

    ui: ha valaki tud valami erdemlegeset a regi alaplapomrol (Tomato 6ABX 440BX slot1), akkor szivesen varom a hozzaszolasat.
    Elofordulhat, hogy bele lehet tenni CeleronII-ot? Mar hallottam ilyet, hogy elvileg nem tamogatja, aztan meg megis megy benne.
    Slot1-FCPGA atalakito van? (a mostani celeronom PPGA-s atalakitoval megy)