5
  • kvp
    #5
    A jelenseg az, hogy az agy elfelejti vagy meg sem tanulja kivenni a zajbol a hangokat. A jobb minosegu zajszuros fulhallgatok azert okozhatnak ilyet, mert szelektiv szuresi funkcioval rendelkeznek, tehat nem minden kintrol jovo zajt szurnek ki, hanem a beszedhangokat atengedik. Ez azt jelenti, hogy ha valaki kozvetlenul a fughallgatot viselohoz szol, akkor azt erteni fogja, meg nagyobb alapzaj eseten is, mert a fules kiszedi a zajt, de atengedi, sot kis mertekben fel is erositi a beszelo hangjat. Viszont ha nincs az illeton a megszokott fulese, akkor nem tudja kivenni a zajbol az emberi hangot, mert elszokott tole.

    Ugyanez a jelenseg jon elo telefonalaskor es videokonferencianal is, ott az audio codec az ami kiszuri a zajokat a savszelesseg igeny csokkentese erdekeben. Tehat kiemelve es szurve halljuk a beszedhangokat, meg akkor is ha a masik fel kozben zajos kornyezetben van.

    A harmadik jelenseg pedig a direkcionalitas elvesztese, ami azt jelenti, hogy nem tudjak megkulonboztetni a szembol es a hatulrol jovo zajokat. Ennek az oka az, hogy a fules elnyeli azokat a torzulasokat amik alapjan erre az agynak lehetoseg lenne, plusz a belso mikrofon+erosito+hangszo kombo miatt a hangok mindig a fulben levo hangszorobol jonnek, meg a nem szurt kulso hangok is. Ugyanez a jelenseg egyebkent megfigyelheto fulbe helyezett hallokeszulekes embereknel is.

    A termeszetben ezt a jelenseget a gyakori kozepfulgyulladas tudja meg eloidezni, de ott jellemzoen mechanikusan serul a beszedtartomany frenkvencia savjanak erzekenysge, igy a zajokat jobban hallja az illeto es igy a jel/zaj arany romlik le.

    Az agyi neurologiai serules elvileg gyogyithato lehet ha idoben eszreveszik, a mechanikus halloidegi sajnos nem. (ez utobbin meg az implant sem segit, mert a periferialis jelatvivo neuronok serulnek amikhez az implantatumokat kotik)

    ps: A cikk megemliti, hogy neurodivergens (ertsd: autista) gyerekek eseten jon gyakran elo a jelenseg. Ok a zajszuros fules nelkul nem is tudnak rendesen feldolgozni a hallott hangokat, egyfajta mellekhataskent segit nekik fokuszalni a hardver. A fentiek fenyeben elgondolkoztam rajta, hogy esetleg egy teljesen zart kameras/atlatszatlan kijelzos AR headset segitene-e sulyosabb esetek eseten a vizualis tulterheles kiszuresere. Elso sorban a gyors mozgasok, villogasok es a tul sok valtozo reszlet kiszuresevel lehetne csokkenteni az agyi terhelest. Ertem itt akar a framerate, akar a reszletgazdasag, akar az egyszerre megvaltozo foltok teruletenek szoftveres csokkenteset, kiegeszitve a kornyezetbol erkezo audio jelek szelektiv szuresevel.
  • csulok0000 #4
    de itt pont arról volt szó, hogy am jó hallással rendelkeznek az érintettek, tehát nem károsodott még a hallásuk és ennek ellenére vannak problémáik.

    Itt am is két különböző dologról van szó:
    1. A hallás fizikai korlátairól(halláskárosodás)
    2. A hallott hangok feldolgozása, tehát amikor az agyi funkció sérült, vagy nem megfelelően fejlődött.

    Csak úgy megjegyezném, hogy én mikor voltam audiológiai vizsgálaton(mert gondom van a beszédértéssel), akkor kijelentették, hogy jó a hallásom, miközben jobb oldalon 4kHz -25dB, 8kHz -70dB, bal: 4kHz -10dB, 8kHz -40dB
    A 10(j)/13(b)kHz felett pedig már semmit sem hallok, még extrém hangerő mellet sem.
    Az is tény, hogy nálam is sokszor az a baj már enyhén zajos környezetben is, hogy hallom amit mondanak, meg is tudom különböztetni a hangokat, de a fejemben nem áll össze értelmes szóvá.
  • Akva
    #3
    Marhaság! Zajban én is rosszul értem a beszédet, de soha nem hordtam semmilyen fejhallgatót/fülhallgatót. Egyszerűen a magasabb frekvenciákat hallom rosszul, ezért a legkisebb zajban is elvesznek az s, sz, z, t, c hangok, ami brutálisan rontja a beszéd érthetőségét.
  • duke
    #2
    Megfontolando, de azert fura lenne, ha napi par ora zajszures tonkretenne az agy hangfeldogozo kepeseget.. Mert a ido nagyreszeben tovabbra is mindent hall, tehat gyakorolhatja a hangok ertelmezeset.
  • Macropus Rufus
    #1
    "mivel hangszigetelő funkciójuk megakadályozhatja, hogy a magas frekvenciájú és hangos zajok elérjék és károsítsák a fület - akár zenehallgatás közben is."
    tehát ez alapján a hangos zene nem károsítja csak az ami a fülesen kívülről jön. Hát ez jó nagy bullshit. Az jó ha van zajszűrő. De az nem igaz, hogy csak a külső erős hangok károsítják a fület. Amikor a csóka olyan hangosan hallgatja a zenét, hogy kb. 1 méterre tőle hallom, akkor ne mondja nekem senki azt, hogy a zajszűrős füles megvédi mert nem fogja. Csak nem megy be a külső zaj. De nem is kell az a szerény 70dB amit kb. 2cm-re a dobhártyától kap, bőven elég annak megalapozására, hogy később esetleg károsodjon a hallása.