5
-
felemelő #5 "az optikai kábelek telepítése helyett nekiálltak a rézdrótokat polirozni"
Ugye erre vannak a jogszabályok, illetve támogatásoknál a technikai előírások.
Csak ehhez a kormányzatnak el kell fogadnia, hogy szakkérdésekben meg kellene hallgatni a szakembereket és nem politikai döntéseket hozni, hanem a politikai szempontokat szinkronba hozni a szakmai szempontokkal. -
_svd_ #4 Jelen esetben a példád nem jó. (Amúgy sem, mert például Németországban jelentős pénzt tolnak az optikai kábelhálózat kiépítésére. A hol nem éri meg, mert kevesen laknak megy a régebbi technika, maximális sávszélességgel.)
Visszatérve.
A műholdakat 5 évenként cserélni kell, ha addig nem hullanak le maguktól.
Ez azt is jelenti egyben, hogy nincs újra hasznosítható része a műholdaknak.
Tovább pályán tartani nem lehet, mert elfogy az üzemanyag. Illetve a kis méretű, de nagy sebességű törmelékek és részecskék üzemképtelenné teszik a holdakat.
Mivel a visszatérő holdak szétesnek és egy részük valóban és is, káros gázokkal és részecskékkel valamint törmelékkel szennyezik a levegőt. Ami aztán kiülepedik. Többek között a tüdőnkbe is kiülepedik.
Egy kommunikációs tornyot évtizedekig lehet használni. Egy lefektetett üvegszálat is hosszú ideig lehet használni. A digitális - optikai modemek cserélhetőek. A régi kábel új sebességekre képes. Nem kell 5 évenként mindent újra elkészíteni és pályára emelni.
A drágább lehet rosszabb. Hosszú távon sokkal rosszabb.
-
Cat #3 Az olcsóbb a nyerő okozta azt, hogy Angliában és Németországban az optikai kábelek telepítése helyett nekiálltak a rézdrótokat polirozni, és jött az ADSL meg VDSL meg mittoménmi. Ezekhez csak a telefonközpontot kellett felturbózni, de csak annak néhány kilométeres körzetében tudtak valódi szélessávot nyújtani. Viszont ezzel elérték azt, hogy évtizedre bebetonozták a korábbi állapotot, mert ennek a fejlesztésnek meg kellett térülnie, mielőtt nekiállhattak volna a valódi előrelépésnek, az optika behúzásának mindenhova.
Az eredmény az lett, hogy a briteknél és a németeknél messze legszarabb az internet Európában, mind árban, mind szolgáltatásban, mert ezt a hátrányt azóta se tudták behozni. -
felemelő #2 Nem lehetne a politikát kihagyni?
Ez (elvileg) gazdasági kérdés.
A kormány ne cégeket támogasson (közvetve úgyis az lesz belőle, hiszen a szolgáltatásokat csak cégek tudják nyújtani), hanem ártámogatást adjanak azoknak az igénybevevőknek, akiket támogatni akarnak.
Onnan meg piaci verseny döntse már el, hogy kik milyen technologiával nyújtják ezeket a szolgáltatásokat. Az olcsóbb és jobb legyen a nyerő. Hiszen ténykérdés, hogy minden egyes felhasználónál egyedi döntési kérdés, hogy melyik az alkalmasabb technologia. Arról még nem is beszélve, ha az igénybevevőnek még külső személy számára nem egyértelműen objektíven megállapítható döntési opciói is lehetnek.
És hogy ez az általában piaci verseny alapú USA-ban is kérdés, na az nagyon sokat elmond az USA jelen állapotáról. -
lammaer #1 Milyen meglepő hogy Musk nem filantróp okokból vásárolta be magát a Trump kormányba...