27
  • dyra
    #27
    unalmas már ez a linux téma nekem is. Most is arról írok otthon már vagy 20 éve azt tolom szintén. A gyerekeimet meg a páromat nem tudom rávenni használják. Azt se tudják amúgy mit használnak, jó halották már a Windows nevet, ikonokat látnak oszt csá.
  • nlght
    #26
    20 éve élsz egy kő alatt, de a világ sokat változott azóta, nézz ki alóla.
    A win11 miatt fog megduplázódni a linux userek száma. Sokan nem fogják felrakni a win11-et, a céges gépen nekem win11 fut, nem kérek belőle az otthoni gépekre, itt húzom meg határvonalat, elég volt.
    Szóval sokat köszönhet a Linux a Microsoft balfaszkodásának.
    Amúgy tényleg egyszerűbb egy népszerű desktop linux disztro telepítése, mint egy win11esé.
  • Macropus Rufus
    #25
    "20 éve hallgatom a linux hívőket, na. Egy idő után uncsi... XD
    Még IT szakembereknél és progamozóknál sem láttam soha.
    Nagyjából ennyire praktikus."
    A világ legnépszerűbb rendszere jelenleg a linux. Kivéve a desktop piacon. Szóval 20 éve hallgatod de nem figyelsz rájuk ;)
    Még a szaros tévékben is sok esetben linux alapú rendszer fut. A kocsik fedélzeti rendszerében is sok esetben ez van, és akkor a tablet/teló vonalat nem is említettem. És igen az Android egy linux distro. ;) lehet, hogy nem láttál soha programozóknál, de vélhetően pl. egy ps játékot sem ps alatt fejlesztenek ;) de biztos láttál már náluk Androidot futtató telefont :)
  • Macropus Rufus
    #24
    "Hát, az átlag user nem akar tökölni azzal hogy egy frissen felrakott / megvásárolt játék vajon fog e működni hibátlanul Linuxon vagy sem."
    ez egy gamer user. Az átlag usernek max. pasziánsz van a gépén. Ő netezik, chatel meg ilyesmi és nem játszik. Nem ismerem a mostani gamereket, de élek a gyanúval, hogy nem olyanok mint 35 éve mikor még én is nagy gamer voltam. Mi a ha kellett konfig állományokat módosítottunk csak azért, hogy menjen valami. A mostani meg patchek keres a neten, hátha valaki megoldja helyette a problémát. És hát igen, egy ilyen gamer user befosik ha kell egy picit matatni egy rendszerben, oldja meg helyette a patch. És ebben igazad van, a linux nem ilyen. Ahhoz ilyen szinten már érteni kell. De egy átlag user esetében ez a probléma nem fog elő jönni.

    "Nem akar azzal foglalkozni hogy vajo az Openoffice tényleg mindent office fájlt rendesen kezel e amit esetleg kapni fog másoktól."
    Kb. mindennel is. Kivéve azokat amik makrózva vannak mert ott gond lehet. Am. egy átlag user nem fog makrózni. Sok esetben még az Excelt is rácsos Word-ként használják. Egyéb iránt az odt az EU hivatalos dok. formátuma, amit mind az Office mind a LibreOffice támogat. (OpenOffice már nem annyira menő... mondjuk ebből következtethetek arra, hogy le vagy maradva némileg? ;) )

    "Még ha a fentieknél minden tökéletesen klappol Linuxon, akkor sem tud előnyt felmutatni a windowshoz képest az átlagfelhasználó számára, tehát nincs motiváció hogy minek menjen át a user Linuxra. "
    Pl. azt, hogy ingyé van? Az azért elég előny nem? :) (persze meg is vehetett és akkor kapsz egy rakat dolgot még mellé, de alapjába véve ingyenes)
  • Macropus Rufus
    #23
    próbáltál már ldpa azonosítás mellett wifire csatlakozni vele? ;) egyből rá fogsz jönni, hogy milyen jó az a rendszer :D
  • Macropus Rufus
    #22
    "Egy átlag user meg nem fog feltenni Linuxot, mert valószínűleg nem fog érteni hozzá."
    azért az Androiddal jól elvannak ami ugye szintén linux. (de pontosítunk: linux az csak a kernel neve. Maga a distro az Android)
    És milyen szépen el van vele több millió ember, többen vannak mint akik Windows-t használnak ;)
  • Macropus Rufus
    #21
    " Egy átlag user meg nem fog feltenni Linuxot, mert valószínűleg nem fog érteni hozzá. Akinek netezni és chatelésre kell a gép, arra pont jó lesz neki a Windows 11 is."
    egy átlag user sem úgy születik, hogy érti Windows rendszereket. Szóval teljesen mind1 mit elé ülteted le, amennyiben csak netezni, meg filmezni és chatelni akar. Egy átlag usert nem érdekli az, hogy a Gépház hol van és mire jó, meg az sem, hogy miért van Vezérlőpult amikor ott a Gépház. Ő használni akarja. Erre meg tökéletesen megfelel egy linux is. Mondom ezt úgy, hogy a volt páromnak anno Ubuntut tettem a gépére, hogy próbálja ki. (addig Windows-t használt). Kellett vagy 2 hét mire megszokta. Mindent meg tudott tenni vele amit egy átlag user meg akar tenni a géppel. Ő nagyon szerette az a rendszert.
  • Gabbbbbbbbbbbb
    #20
    Kezdjuk ott, hogy evrol evre konnyebb, felhasznalobaratabb a Linux. 2024-ben kvazi minden nem anticheat-es Windows jatek jol fut Linux alatt, 5-10 eve ez nem volt igy, csak 2023-ban is sokat javult minden teren ez a resze az okoszisztemanak.

    Telepitesrol meg ennyit, hogy: magyar, hu, budapest, next, next, automata particionalas teljes lemez felhasznalasaval, next, next es ujrainditas. Windowst nehezebb felrakni offline fiokkal.

    Fedora Silverblue meg ugyanolyan elven mukodik, mint Chrome OS, felhasznaloknak tenyleg nem kell ertemi hozza szinte egyaltalan. Nincs az, mint Ubuntu/Mint-nel, hogy allandoan van valami gond frissitessel, ami hozzaero interakciot, vagy reinstall-t igenyel.
    Ez is egy nagyon uj dolog, ami csak mostanaban lett kiforrott.


    Nem 5+ eves tapasztalatok alapjan kellene velemenyt alkotni. Nem veletlen van mar 4% felett a statcounteren,ugy hogy win11 elott 2%-on allt, a novekedes nem elhanyagolhato.


    Egy komoly problema azert van, neha elofordul, hogy egy laptop wifi kartyaja, vagy webcam-je nem tamogatott..
    Utoljára szerkesztette: Gabbbbbbbbbbbb, 2024.07.12. 18:38:22
  • kvp
    #19
    "Akkor hogyan rakod fel egy olyan gépre, ami éppen fejlreállt és 0-ról kell? Hogyan oldja ezt meg az átlaguser?"

    Hogy oldja meg, ha az Android fejreall es ujra kell telepiteni 0-rol? Elviszi egy szervizbe, ahol vagy van hozza telepito vagy nincs es vagy ujra tudjak huzni vagy nem. De tobbnyire ilyenkor gazdasagi totalkaros a telefon es kidobjak vagy legalabbis kap egy olyan csere alaplapot, amin jo az os. Ugyanilyen keszulekek a modern windows-os gepek is. Jonnek egy gyari telepitessel, ami tartalmazza az egyedi driver-eket es az adott hardverhez a boot kulcsot. Csak a gyarto markaszervize tudja ujrarakni a rendszert (ha akarja), egyebkent tonkrement es kesz.

    Ahogy az emberek se iphone-t, se android-ot, se egy autot nem tudnak 0-rol ujratelepiteni, ugy a pc-s telepitgetes meg hazi barkacs javitas is ki fog halni. Az EU-s right to repair torvenyek miatt a szakszervizekben esetleg lehet olyan szakember, aki tudja mit kell ilyenkor csinalni, ha nem akarjuk a teljes keszuleket selejtezni.

    ps: Ma emberi modon telepitheto kereskedelmi operacios rendszer egy darab van, a raspberry pi os, ami egy kesz image es pont egy linux varians. Csak felrakja a gyerek (akiknek keszult) egy sd kartyara, bedugja es kesz. Minden mashoz egyreszt erteni kell, masreszt hozzaferesi jogok kellenek a hardverhez, harmadreszt zart szoftver kell. A jovo az, hogy minden vasarloi informatikai rendszer (telefon, tablet, laptop, okos tv, ora, stb.) gyarilag lezart black box-kent jon, ahogy a legtobb Apple termek es jatekkonzol.
  • wraithLord
    #18
    Igen, az emberek túlnyomó többsége vagy Windowst, vagy MacOS-t használ.

    Én a beépített GNU és Unix parancssoros alkalmazások miatt használok Linuxot. És azért, mert a legtöbb in-house akadémiai programot (az én esetemben bioinformatikával kapcsolatos bigdata és egyéb adatfeldolgozó/analizáló programok) BSD-n vagy Linuxon lehet compile-olni és használni. Valamilyen BSD használatára még nem gondoltam, mert ott a Linux, és mivel Mac-em nincs, és nem is tervezek venni, ezért is marad a Linux.

    Sima irodai munkára tökmindegy mit használsz, de mivel az emberek túlnyomó többsége Windowst és Microsoft Office-t használ (vagy MacOS és Microsoft Office), emiatt a Linuxot nem ajánlanám ilyen egyéneknek. Ha Linuxra is lenne MS Office, mint ahogy MacOS-re van, úgy már más lenne a helyzet... vagy ha nem a MS Office lenne a legelterjedtebb.
  • militavia
    #17
    20 éve hallgatom a linux hívőket, na. Egy idő után uncsi... XD
    Még IT szakembereknél és progamozóknál sem láttam soha.
    Nagyjából ennyire praktikus.
    Utoljára szerkesztette: militavia, 2024.07.12. 13:19:05
  • wraithLord
    #16
    Most erre azt tudom mondani, hogy igen, sokkal többféleképpen lehet nem tudni valamit megoldani, mint de.
  • militavia
    #15
    Csudaszép feltevések. Kitől? Nem mindenkinek van olyan ismerőse.
    Hogyan akarsz effektíve google-val keresni bakker, ha éppen le van halva a géped és telepíteni kéne?
    Tényleg "kurva effektív" telefonon bohóckodni...
  • wraithLord
    #14
    Pl. megkérdezi valakitől, aki tudja, hogyan kell? Mondjuk én az ilyen problémákat Google-ön való kereséssel szoktam áthidalni, de nyilván egyszerűbb valakitől megkérdezni. Ehhez nem kell szakértelem, csak valakinek el kell mondania, hogy "mit kell megnyomni/hova kell kattintani".

    Nekem legalábbis sikerült Messengeren elmagyarázni egy lány ismerősömnek (aki nemhogy nem ért az ilyesmihez, de nem is érdekli), hogy miért nem akar bootolni a laptopja, miért nem látja a laptopja a rendszer-SSD-t, és ezt hogyan tudja megoldani.

    És igazából a 0-ról való installnál a legnehezebb dolog az, hogy a pendrive-ról bootoljon gép. Ha előbbi problémát meg tudta oldalni 1-2 mondatos instrukciókból, akkor a bootolási sorrend átállítása/boot menü előhívása ennél sokkal egyszerűbb. A többi (még az install média létrehozása is) csak olvasni tudás és kattingatni tudás kérdése.
  • militavia
    #13
    Ühüm...

    Akkor hogyan rakod fel egy olyan gépre, ami éppen fejlreállt és 0-ról kell? Hogyan oldja ezt meg az átlaguser?
    Még a Win telepítés előtt is kellett egy USB install kulcsot csinálom. Az átlaguser ENNYIT SEM TUD.
  • lammaer
    #12
    Hát, az átlag user nem akar tökölni azzal hogy egy frissen felrakott / megvásárolt játék vajon fog e működni hibátlanul Linuxon vagy sem.
    Nem akar azzal foglalkozni hogy vajo az Openoffice tényleg mindent office fájlt rendesen kezel e amit esetleg kapni fog másoktól.

    Még ha a fentieknél minden tökéletesen klappol Linuxon, akkor sem tud előnyt felmutatni a windowshoz képest az átlagfelhasználó számára, tehát nincs motiváció hogy minek menjen át a user Linuxra.
  • wraithLord
    #11
    Szerintem pl. egy Ubuntu felrakása kb. ugyanolyan nagy "ördöngősség", mint a Windows install. Ha nem akarsz semmi extrát (pl. meghajtókkal machinálni, hogy melyiken mi legyen, partíciókat megszüntetni, létrehozni stb.), akkor mind a kettőnél szimpla kattintgatás az egész. Persze előtte érdemes elolvasni, amit kiír oda a képernyőre úgynevezett betűkkel, ami a legtöbb embernek tényleg nehezére esik.

    Van pár GNU/Linux disztribúció, ami tényleg nem egyszerű eset, de az Ubuntu kb. a Linuxok Windowsa. Fedora is talán egyszerű még. Debian is kezd egész egyszerű lenni, bár az még nem tol az ember segge alá mindent. Más egyszerűbbet még nem próbáltam azt hiszem.
  • militavia
    #10
    Az átlagember a win-t nem tudja feltenni, nemhogy Linuxot. A linuxfanok műszaki optimizmusa és valóságtól elszakadása mindig elképesztett.
    Ráadásul, amilyen itthon az átlaguser, virágbolti oprendszere van, tehát ha egyszer megfekszik a gépe, még felrakni sincs mit. Vagy eleve telepítve volt az oprendszer, de emiatt a kódja sincs meg, ergo nem tudja újra felrakni.

    Gépváltáskor még is szoptam egy kicsit a 11 telepítésével és partícionálással, pedig kb. 1998 óta a vista és 8 kivételével telepítettem én már mindenféle win-t-
  • militavia
    #9
    Asztali PC-men win 11 van és 0 performance gondja van. Hasít. Egyelemes példából extrapolálni nem bölcs.
  • barret
    #8
    Átlag felhasználónak a linux maga a tökély.Pont.
  • Gabbbbbbbbbbbb
    #7
    >Egy átlag user meg nem fog feltenni Linuxot, mert valószínűleg nem fog érteni hozzá.

    Senki sem született úgy, hogy ért hozzá. Viszont egyre kevesebb tudás kell egy ilyen rendszer napi szintű használatához. Egy `immutable` Fedora Silverblue üzemeltetését még nagymamám is meg tudná oldani. Telepítést is, ha 300%-al bátrabb lenne.

    >Minden Windows így jött ki, mindegyiknek évek kellettek mire azt lehetett rá mondani, hogy most már jó.
    >Egy kiforrott, 9 éven keresztül foltozott windows 10 után át kell térni egy béta szagú windows 11-re, amit megint foltoznak majd 9-10 évig.

    Szerintem ilyen már nem lesz a jövőben. Windows 10-nél is először foltozgatták és "jó" lett, de utána befigyelt a vállalati "enshittification" és most az is gusztustalan már, erre tesz rá 3 lapáttal a W11, de teljesen reménytelen, hogy ebből jó süljön ki. Majd jön a 12 pár év múlva és egy hangyacsápnyit sem lesz jobb.
  • Vanek úr
    #6
    Kicsit mindenkire reagálva, de kicsit mégis inkább főként az #1-re összpontosítva...

    Igen, a 11 nem tökéletes. De a 10 sem volt az, sőt, a 7 sem (bár ez utóbbi már nagyon közel volt hozzá :) ). Igen, nálam is volt olyan verzió, amit szerettem, és volt, amit simán kihagytam (pl. 8, Vista, ...), mert nem tetszettek (és szinte biztosan lesznek még ilyen kiadások). De ne akarjunk már felülni a 11-et szidó lemming-vonatra! Nem jó, de (egyelőre még) nem sz@r. Pláne, hogy #5-höz csatlakozva az emberek többségét nem érdekli, hogy mi megy a gépén, ha épp tudja használni. Márpedig aki Windows-on szocializálódott, az fogja tudni használni, ahogy a korábbiakat is.

    Innen #2-höz csatlakozva, #1-re reagálva:
    1. Már a Win7 'élete' legvégén is megkapta a telemetriát; a 10 szintén él ezzel az eszközzel. Vagyis ez nem indok. A 11 a 10 alapjaira íródott (sokat gondolkodtak, hogy kiadják-e külön verzióként, de végül a pénz győzött: jött a 11 név használata, így pedig kellett kinézetre is változtatni). A hírek speciel jogos érv ellene, de egyelőre csak ennyi (bár ez is letiltható külső progival).
    2. Egyrészt az, hogy ki mit mond, és hogy utána mit csinál, az más dolog. Én is úgy voltam vele, hogy majd 7 után már Linuxon élek tovább; de aztán mégis tavaly év végén inkább 10-re frissítettem, mint Linuxra váltottam volna. Persze TPM hiányában elvileg automatikusan a 11 nem megy fel, de vannak olyan segédprogik, amikkel fel lehet installálni TPM nélküli gépekre is teljes valójában. De a korábban említett stick-es megoldás is működik. Mert bár a Linux főként a Steam (és a saját Steam OS-e) miatt több támogatást kap, attól még a játékok nagyobb része még mindig csak Windows alá készül. Attól, hogy az új, felhasználóbarátibb GUI-k kezdenek elterjedni a Linuxnál (és könnyen fel lehet telepíteni), attól még mindig jelentős a telepítési probléma (a Steam-et sem olyan egyszerű felrakni, mint a windows-on, a különböző egyéb boltoknál meg egyéb progikat is fel kell eszkábálni - ha pedig valami gubanc van, akkor meg így is-úgy is elő kell venni a konzolt; és ami a Windows-on egy egyszerű driver upgrade, az a Linuxon egy komolyabb 'munka').
    Vagyis nem hiszem, hogy a Linuxnak most jönne el az aranykora, és ugrásszerűen megnőne a felhasználói bázisa. Persze a régebbi gépeket majd valamilyen módon meg kell oldani, hogy a 11 is működjön rajta, de mivel jelenleg is van rá olcsó és egyszerű megoldás, nem kényszeríti majd semmi az embereket a Windows, mint platform elhagyására.
  • wraithLord
    #5
    Szerintem a legtöbb embernek tökmindegy, hogy Windows 10-et vagy 11-et használ, max a 11-et nem tudja felrakni a gépére.

    Nekem van Windows 11-es gépem is meg 10-es is, ugyanúgy tudom használni ugyanarra mind a kettőt, csak a 11 kicsit máshogy néz ki, és több bugyutaság van benne. Az a gépem, amire tisztán lett a 11 rakva, soha nem bugolt, amelyiken a 10-et frissítettem 11-re, azon pedig egy ideig bugolt a Win11, de már régóta azon se, és ugyanúgy működik, mint a tiszta 11 install.
    Persze én is csak átlaguser dolgokat csinálok Windows-on amellett, hogy játszom rajta, mert dolgozni Linuxban szoktam. Aki tényleg használni akarja, annak lehet, hogy van különbség a kettő között. Amúgy nem sok, legfeljebb a 11 kicsit nagyobb káosz.

    Munkahelyen az irodai gépeket már csak Windows 11-gyel üzemelik be, illetve ha rendszert kell újrarakni, akkor az új OS is Windows 11 lesz rajta. (Már amennyiben rá lehet rakni, ott nem buherálnak, ha defaultban nem lehet. Kíváncsi vagyok, mi lesz, ha valamelyik gépen rendszer reinstall kell, és nem lehet Windows 11-et rakni rá...)
  • CommieSlayer
    #4
    Windows 7 volt a legjobb Windows.
    Windos 11 tele van bugokkal meg ok nélkül végtelenségig töltő funkciókkal.
  • hawkie22
    #3
    A Windows 11 úgy szar, ahogy van jelenleg. Vettem egy tök új laptopot kb. másfél hónapja, ASUS ROG Strix G17, szóval nem egy szar lapos, gamer laptop, de a Windows 11 úgy megette a 32GB RAM-ját, hogy öröm volt nézni. Futott egy böngészö, ment mellette a Word és semmi más, közben pedig a RAM-kihasználtság folyamatosan 70-80%-on volt, egy tök friss installáción. Ne mondja nekem senki, hogy ez normális. És bármit csináltam, nem lett jobb.
    A legtöbb installált applikációval gond volt Win11 alatt, Home-ról upgradeltem Pro-ra, gondoltam, az valamennyire megoldja a dolgokat, hát nagyon nem. Szóval kb. másfél hét után ment a downgrade Win10 Pro-ra. Azóta nincs gondom a géppel.
    A Win11 Pro licenszem meg ment a másik gamer laptopomra, amit asztali gépként használok, de ott többnyire csak böngészö, Telegram, WhatsApp meg egy tözsdei applikáció megy, semmi más.

    De hogy én addig nem váltok az alap gépemen Win11-re, amíg be nem döl a Win10 és nem lesz több support hozzá, az is biztos.
    Utoljára szerkesztette: hawkie22, 2024.07.11. 16:50:52
  • ntex
    #2
    Nem kicsit túlzás amit írsz. Minden Windows így jött ki, mindegyiknek évek kellettek mire azt lehetett rá mondani, hogy most már jó. És mindegyiknél voltak frissítések amik elcsesztek random valamit. Egy átlag user meg nem fog feltenni Linuxot, mert valószínűleg nem fog érteni hozzá. Akinek netezni és chatelésre kell a gép, arra pont jó lesz neki a Windows 11 is.

    A reklámokra van megoldás amivel ki lehet kapcsolni, ugyanúgy a telemetriára is. A TPM 2.0 hiányáért meg nem az MS-t kell okolni. Biztonsági okok miatt követeli meg a rendszer, gondolom nem véletlenül. Az hogy ez a régebbi processzorokban nincs meg, hát ez van. Egyébként erre is van olcsó, külső megoldás, pár ezer forintba kerül egy alaplapra dugható TPM 2.0 stick. Aki nem akar semmiképp gépet cserélni, így is megússza 3000-5000 forintos összegből.
  • nlght
    #1
    A windows 11 arra fogja ráébreszteni az embereket, hogy
    1. mekkora gányolt fos lett a windows kötelező telemetriával és start menüs reklámokkal, gyászos keresővel és logikátlan belső menükkel. Egy kiforrott, 9 éven keresztül foltozott windows 10 után át kell térni egy béta szagú windows 11-re, amit megint foltoznak majd 9-10 évig.
    2. miért cseréljenek le egy működő pc-t, csak azért mert nincs benne TPM 2.0 chip? Ott van rengeteg linux disztro. Rengeteg szakmabelitől hallottam, hogy nem fogja felrakni a windows 11-et már (pláne nem fog új alaplapot venni), inkább rak fel linuxot, ha a win10 nem lesz támogatott. Ha egy családtag csak netezésre és chatre használja a pc-t akkor mind1 lesz neki az oprendszer. De ha magától ugrik neki egy laikus egy GUI-s linux telepítőnek az is megoldható már, nem olyan bonyolult mint 10-15 éve. Rengeteg guide van a neten. Illetve játszani is lehet már linuxon a Steam/Proton segítségével.

    Szóval én azt várom a win11-től, hogy minimum megduplázza a linux userek számát.