2
  • manypet
    #2
    "Modern Amerika tortenelmenek (a 20. szazad) nagy reszeben a trosztok kialakulasat (egyesules, felvasarlas) alapvetoen nem engedelyeztek, csak kiveteles esetekben."
    A 19. században meg engedélyezték, és mégis rengeteg cég volt.

    "az addigi tobb tucatnyi szereplo 2-3 oriasra csokkent"
    Alighanem nem ártana számolgatnod még egy kicsit. Nincs az az iparág, ahol ilyen kevesen lennének. Említetted pl. az élelmiszeripart. Nos, csak a városomban van legalább 6 élelmiszeripari cég, amiről tudok. Ennyit a halandzsáról.

    "Az arak nottek a minoseg csokkent."
    Az árak a fizetésekhez képest éppen hogy csökkentek, nem is kicsit. 100 éve egy autó luxusnak számított, csak a leggazdagabbak engedhették meg maguknak. Most még a minimálbéres alatt is döcög egy járgány. 50-60 éve egy átlag magyar faluban jó, ha utcánként volt egy TV, oda ment mindenki nézni az adást. Most lassan ott tartunk, hogy szobánként van egy. Szóval nem látom, hogy annyira drágult volna bármi is. Az ellenkezőjét sokkal inkább.
    És a minőség? Nos, szerintem egy mai VW lényegesen jobb minőségű, mint egy 50 vagy 100 éve gyártott. Ahogy egy mai számítógép is sokkal komolyabb minőségű, mint egy C64-es.
    Szóval most nem tudom, hogy tényleg beeszed azt a sok hülyeséget, amit írsz, vagy csak trollkodsz?

    Amúgy a nagy cégek túlhatalmát szinte mindig az állami közbeavatkozásnak köszönhetjük. Ha nem tenne semmit az állam, akkor kisebb hatalmuk lenne. Pl. Rockefeller cégét, a Standard Oil-t anno feldarabolták. És lett értelme? Ja nem. Több cége lett a csávónak, és a több cég külön-külön többet ért, mint az egy nagy. Ezzel lett akkor Rockefeller a világ leggazdagabb embere. Köszi a "megmentést", de jobb lett volna, ha nem tesznek semmit. Még jobb lett volna, ha állam bácsi nem pofázik bele abba, hogy annak idején ki és milyen formában működtethet olajfúrótornyot. Mert amint elkezdett "megmenteni" mindenkit, onnantól sikerült Rockefellernek kitúrnia a kis vetélytársait, mivel az állami szabályozásnak a kicsik nem tudtak megfelelni. Ja, hogy az állami szabályozást éppen Rockefeller erőltette? Mint ahogy a mai multik is a szocialista pártokat támogatják? Hát persze! Hiszen nekik jó az állami szabályozás. Hiszen az mindig nekik kedvez, a kicsiket meg szívatja. Nemigen látunk multicéget, amelyik kapitalista/libertárius pártot támogatna. Ellenben a amcsi Demokrata pártot telepakolják zsével. Milyen érdekes, nem?
    Utoljára szerkesztette: manypet, 2024.03.27. 00:27:22
  • Sequoyah
    #1
    Modern Amerika tortenelmenek (a 20. szazad) nagy reszeben a trosztok kialakulasat (egyesules, felvasarlas) alapvetoen nem engedelyeztek, csak kiveteles esetekben. A vallalatoknak kellett bizonyitani, hogy ez szukseges.
    A 80-as even kornyeken fordult a hozzaallas. Onnantol kezdve engedelyeztek minden egyesulest, es az allamnak kellett bizonyitani, hogy kozvetlen kart okoz a fogyasztoknak.

    Persze a cegek azt mondtak, hogy az extra profitnak koszonhetoen majd tudnak arat csokkenteni, es penzt kolteni a minoseg javitasara, a birosagok pedig bevettek, es meg ma is elhiszik ezt a meset:)

    Aztan latjuk mi tortent. Nagyon sok iparagban (tavkozles, elelmiszeripar, autoipar, hadiipar, epitoipar, tarsashazak...) az addigi tobb tucatnyi szereplo 2-3 oriasra csokkent, ami regionalisan sokszor csak 1. Az arak nottek a minoseg csokkent.

    Persze, a kozvetlen kart nagyon nehez bizonyitani, azok csak hosszu tavon adodnak ossze, de az elkerulhetetlenul megtortenik.

    Ugy latom semmi valtozas nem tortent. Az orszag monopolizalasa folytatodik, es csak a legextremebb esetekben lepnek kozbe.