7
  • Caro
    #7
    https://www.ksh.hu/stadat_files/mez/hu/mez0008.html
    81% szántó, 15% gyep.
    A maradék: gyümölcsös, szőlő és konyhakert: 2.8%
    Ez a mai magyar mezőgazdaság.
  • Tetsuo
    #6
    Ráadásul nem csak társadalmi, hanem egyéni szinten is az alapvető önellátás része, ami kontrollált társadalmi folyamatok révén redukálódik. Egyre kevesebb ember termeszt gyümölcsöt vagy zöldséget, mert részben egyre kevesebb embernek van rá lehetősége, és akinek lehetősége is van rá, sem foglalkozik veteményessel, inkább dísznövényekkel.
    Minden területen az figyelhető meg, hogy a cél az ember ne lehessen önellátó, hanem mindinkább függjön az államtól, rá hagyatkozzon. Az élelmiszerellátásban is ez van.
  • codaco
    #5
    Nyereséget maximalizálni egyértelműen robotizációval lehet. A robot nem fárad el, a tízezredik gyümölcsöt is ugyanolyan gonddal szedi le és teszi a ládába, mint az elsőt, nagyrészt időjárásfüggetlen a működése, stb. A nehezen szedhető gyümölcsök árát az emberi munka drágítja. Ill. be lehet(ne) állítani, hogy tényleg csak az érett gyümölcs legyen leszedve.
  • Gabbbbbbbbbbbb
    #4
    >A 3.24% GDP-t kitevő agráriumunk túlnyomó része egyébként szántó és nagybirtok, iszonyatosan tőkeigényes, de valójában kevés embert foglalkoztat.

    Ezt nem tudom honnan vetted. Van ilyen is, de bizony azért elég sok embert foglalkoztatnak ők is, főleg, ha az ellátási lánc dolgozóit is beleszámoljuk.
    Van olyan termény, ami nem foglalkoztat sokat, pl. gabona, de olyan is van, amihez tömegek kellenek, pl. pont a saláta ilyen. Saláta mire eljut hozzád 1.5-2.5x pucolják 1-3 helyen, késsel. Nyilván megtermelni sem piskóta..

    Őszibarackot lehet szinte teljesen gépesítve termelni, de úgy a hozam sokkal kisebb. Ha valakinek Szeged méretű a gyümölcsöse, akkor sem mindig egyértelmű, hogy mégis hogyan lehet maximalizálni a nyereséget.
  • Kotomicuki
    #3
    Vannak dolgok az életben, amit nem lehet és nem is célszerű "számszerűsíteni", mert akkor a társadalmunk nagyon hamar szétesik, elpusztul az emberiséggel együtt!
    Ilyen a mezőgazdaság is, amit már régen ki kellett volna venni az üzleti szemléletből, mert nagyjából olyasmi, mint a vasút: önmagában, pláne szétosztva, a nyereséget hozó ágait magánkézbe lökve nem fog hasznot hozni, de ha emiatt megszüntetnék, akkor az jóval nagyobb károkat okozna az egész társadalomban és nem csak pénzügyileg.

    Elfogadom, hogy vannak olyan rétegek, akiket ez nem foglalkoztat, mint pl. anno a dél-afrikai mezőgazdasági minisztert, aki kijelentette, hogy az élelmet nem a fehér gazdák termelik meg, hanem a multik hozzák és ha nem hozzák, akkor visszatérnek az őseik életviteléhez: megeszik egymást.
    Sz'al, megértem, ha ehelyett próbálnának nekünk civilizáltabb lehetőségeket beadni, mint pl. a bogárevés, de én azon a véleményem vagyok, hogy ami évezredeken át jól működött - egy természeti körforgás, emberkéz által - , azon nem kéne változtatni, pláne nem "üzleti", vagy álkörnyezetvédelmi érdekek miatt - még ha arra a GDP-nk 4%-t kéne költenünk, akkor sem.
  • Caro
    #2
    Ez nem egy elképzelt jövő, hanem a realitás, már jóideje.

    A 3.24% GDP-t kitevő agráriumunk túlnyomó része egyébként szántó és nagybirtok, iszonyatosan tőkeigényes, de valójában kevés embert foglalkoztat.

    Ehhez ha esik-nem esik, az mindig úgy van beállítva, mintha az egész ország sorsa múlna rajta, pedig igazából egy nagyon szűk kör zsebéről van szó.

    Ez a közgazdasági szemlélet már más mezőgazdasági ágazatokban is felütötte a fejét. Kevés öreg van még, aki valóban a föld szeretete miatt gazdálkodik, de azért ha ebbe kicsit jobban belegondolunk, nem is elvárható. Annyi eszük meg nekik is volt, hogy a gyerekeik inkább tanuljanak, és ne ezt vigyék tovább.

    A mezőgazdasági termékek valódi árát senki nem akarja megfizetni, főleg hogyha ott az olcsó import árucikk.

    Ezért ehetjünk a pálmaolajjal meg aromával telenyomott, növényi vagy állati hozzávalót minimális mértékben tartalmazó vegyipari hulladékot.
  • Kotomicuki
    #1
    Amikor az üzletemberek gazdálkodni kezdenek..., Isten irgalmazzon mindenkinek!

    Mint a jogtudorászokból lett borászok ihatatlan löttyei...
    De legalább jó drága lesz és a hagyományos agráriumot azért kell majd megszüntetni, nehogy kiderüljön, hogy ennél jobbat, olcsóbban is lehetne előállítani, ha abba nem/sem pofáznának bele a hozzá nem értő politikuspótlékok.