4
-
Ellaberin #4 Itt valóban a Kínától való félelem a hajtó erő. Mivel, ha Amerika le tudja gyártani magának a szükséges chipeket, már nem lesz annyira kedve milliárdokat ölni Tajvan védelmébe.
Európa is nem játszik; mindennel IS el vagyunk késve és a szokásos széthúzások miatt sose zárkózunk fel. -
Sir Cryalot #3 Ez még nagyobbacska cucc ( 160m ) https://www.nature.com/articles/s41598-022-07323-z -
kvp #2 Anno meg Magyarorszagon is vizsgaltak a rontgen litografiat, mukodik, csak draga es ionizalo sugarzassal sokkal nehezebb dolgozni. Raadasul tobb reteg eseten nem nagyon hasznalhato, mert a folso reteg besugarzasa karositja az alatta levo, mar kesz felvezeto retegeket. A neutronsugarzast hasznalo megoldasok jok lehetnek, de azok tenyleg dragak es nehezen maszkolhatoak. A kozvetlen, iranyitott proton sugarzas is jo, de azzal ugy lehet csak rajzoni mint egy katodsugarcsovel, tehat tomeggyartasra nem jo. Ket evtizede volt egy ilyen rendszer a muegyetemen kutatasi celra.
https://en.wikipedia.org/wiki/X-ray_lithography
https://www-pub.iaea.org/MTCD/publications/PDF/P1251-cd/papers/23.pdf
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1369702107701293
ps: A tajvani eroltetett fejlesztes celja az, hogy olyan technologiaik legyenek, amik masnak nem, igy az USA es a nyugati vilag ra legyen kenyszerulve, hogy megvedje oket a kommunista Kinaval szemben.
-
Sir Cryalot #1 Az derült ki hogy irdatlan figyelem irányul a csúcstechnológiás 10nm node-okra a régebbiek kárára is, zavartalanul folytatódott a szokásos röhejes e-pénisz (hash rate, RTX stb.) méregetés a válság közepette is, az igazán érdekes dolgokhoz meg nyilván nincs is szükség <10 nm-re aminek amúgyis datacenterben a helye nem a végfelhasználóknál.
Amúgymeg azt olvastam hogy ez az ASML féle EUV lehet nem is olyan érdekes mint amit részecskegyorsítóval lehet csinálni és lehet Kínában már azzal számolnak.