5
  • Agyturbinikusz
    #1
    Én valahogy úgy érzem, ennek csak anyagi oka van, hiszen a Vietnami munkás 1 tál rizs helyett megelégszik 0.5 tál rizzsel.
  • zakzag
    #2
    Valójában az óriáscégek miatt van az, hogy az egyes országokban mennyit ér a munkaerő. Ha mindenhol ugyanannyit érne, nem lenne értelme kínába/vietnámba vinni. Viszont nem is kapnánk meg fillérekért. De lehet h az lenne a jobb, minthogy a világ felét mélyszegénységben tartsa a gazdagabbik fele, hogy olcsón vehesse a szarjait.
  • bdzsana
    #3
    Nagyon jól hangzik, hogy a világ gazdagabbik fele mélyszegénységben tartja a másik felét, csak nem igaz.
    Valós példákat kell megnézni, mi lett azokkal az országokkal, ahova a gazdag nyugat kivitte a gyártást. Kína se önmagától lett szuperhatalom, hanem nagy szerepe volt a nyugati technológiának. De érdemes összehasonlítani az afrikai "nyugat által kihasznált" exgyarmatországokat, azokkal az országokkal, ahova nem tette be a lábát a nyugat.
    Érdekes, hogy a "kihasznált" országok valahogy ezerszer fejlettebbek a többinél.
    Nyilván az olcsó munkaerő jó a nyugati cégeknek, de a gyártáshoz fontos a jó infrastruktúra sőt az oktatás is mert már a gyáraknak is egyre képzetebb munkaerőre van szükségük.
    Igen, az olcsó munkaerőért helyezik ki a gyártást a cégek más országokba, de ez nem elszegényedést hanem fejlődést okoz a térségben. Tehát a kérdés itt az, hogy jobb lenne e ma az élet Kínában, ha nem települtek volna oda a nyugati cégek. Vagy az afrikai országokban? Egyértleműen nem.
  • zola2000
    #4
    Nem tudsz sokat a mai Vietnamrol.

    Egyébként ha csak a fizetés számítana, akkor Afrikába vinnék, de ott nincs elég jó infrastruktúra, elég jól képzett munkaerő, mérnök stb.

    Indiával is próbálkoztak de feladták (csak helyi igényre termelnek)
  • Agyturbinikusz
    #5
    Ez tény, igaz múltkor olvastam róla, a fővárosi lakás árak elérték a csillagokat, de sok ember a mai napig abból él, hogy megveszi a 20kg-os rizst zsákban és kiporciozva adják el, mert hiába ér $1m a lakás, nincs elég pénze, hogy, egy zsák rizst megvegyen.

    Volt vietnámi lakótársam, sőt kollégám is, én nagyon bírom őket, csak ne a szardíniát süssék paradicsomban, mert majd összehánytam magam, csak a szagától.