1
  • Sequoyah
    #1
    Jobb kesobb, mint soha. A tavol keleti fuggoseget mar minimalizalni kellett volna regota.
    A jarvany okozta chip hiany miatt vegre realizaltak, hogy milyen veszelyes ez a fuggoseg. Ha csak akkor lepnek amikor Kina megtamadja Tajvant, es teljesen megszunik ott a chipgyartast, akkor sokkal nagyobb bajban lenne a vilag.

    Nem vagyok ellene a globalizacionak, mert javitja a hatekonysagot, es gyorsabb fejlodest eredmenyez. De a strategiailag legfontosabb agazatok teljes globalizacioja (egyutt a centralizacioval) igencsak kockazatos. Kockazat es tenyleges bukas kozott pedig csak az ido jelenti a kulonbseget.

    Vannak olyan agazatok, ahol a globalizacio miatti fejlodes-tobblet boven ellensulyozza az idonkenti osszeomlas okozta karokat, es igy is megeri. Strategiai agazatok eseten viszont nem. Ha a chipgyartas osszeomlik, akkor nem csak a chip-kereskedelem szenved veszteseget, hanem a mas iparagak hosszu sora. Ha a gyogyszergyartas omlana ossze, akkor emberek halnak meg. Szoval megeri odahaza gyartani, akkor is ha ez dragabb, es allami tamogatast igenyel.

    Es gyanus, hogy ehhez allami tamogatas fog kelleni. Ugyanis egy chipgyar matekja egyszeru. Ha evente 1 milliard profitot jelent a tavolkeleti gyartas, es 30 evente egy krizis csak 15 milliard veszteseget okoz, akkor nekik megeri a kiszervezes, es nem erdekli oket hogy 10 masik rajuk epulo iparag 100 milliardot veszit.
    Szoval a magasabb gyartasi koltsegeket es az erre koltott adopenzeket le kell nyelni, mert igy is megeri.