3
  • kvp
    #3
    Az intel ebbol kiesett, nem kaptak meg a penzt amit kertek. Az europai cegek kozzul hany maradt ahol meg van fuggetlen termeles, tehat sziliciumtol a tokozott chipig vegigmegy a folyamat?

    Az STM nem jo pelda, pl. az emlitett europai gyaraikbol kettot mostanaban adtak el, Europan kivuli cegnek. Az egyetlen termelo ABB gyar pedig az EU teruleten kivul van (Svajcban). A nemet GlobalFoundries tenyleg termel, az jogos es vegul is papiron maltai ceg, tehat EU-s. Van jopar regebbi, kis kapacitasu uzem is. A listat vegignezve szinte csak meghagyott regi gyarakat latni. Ami uj fejlesztes az pedig nagyon specialis terulet, pl. teljesitmeny felvezetok. (ami nagyon jo uzlet, de evente par ezres-par tizezres tetelekrol van szo) Persze latszik, hogy probalkoznak, pl. a Bosch epitett tavaly egy gyarat, mert rakenyszerult, mert a nemet autoipar majdnem lefekudt a chiphianytol, de a tobbi epulo gyar az nem Europaban lesz.

    https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_semiconductor_fabrication_plants

    Az uzemek nagyresze Kina-Japan-USA-Tajvan-Delkorea kozott oszlik meg es a tomegtermeles sem Europaban van.

    ps: Raadasul az EU itt jelentette be az uj terveit:
    https://www.weforum.org/events/the-davos-agenda-2022
  • Cat #2
    Hülyeséget beszélsz. 2 perces Google keresés:

    Európai cégek: Infineon (az ausztriai Villachban nyitottak most egy új gyárat), Bosch (Drezdában nyitottak tavaly gyárat), STMicroelectronics (öt gyáruk van Európában: Agrate, Catania, Crolles, Rousset, és Tours), ABB (Lenzburg), Philips (Hamburgban és Hollandiában van üzemük)

    Amerikai cégek: Texas Instruments (Freisingben van gyáruk), Intel (Írországban van három gyáruk), GlobalFoundries (AMD-é volt korábban, Drezda)
  • kvp
    #1
    Az intel ajanlatat nem fogadtak el, hogy ha kifizeti az EU nekik a gyarat, akkor Europaban epitik fel. Mas ceg szoba se jott, igy egyszeruen nincs olyan ceg amit tamogatni lehetne.

    A vilag gyartosorait keszito ceg meg itt van, de az is kerdeses meddig es ha nem alapitanak egy uj termelo ceget, akkor abbol sem lesz piaci elonye az EU-nak.

    Szoval szep mondatok, de nincs mogotte gazdasagi hatter es kicsi a valoszinusege, hogy az EU allami ceget alapitana osszeuropai kozos tulajdonnal. (esetleg talan a nemet-francia autogyarak csinalhatnak ilyet allamilag tamogatott kozos vallalkozaskent, de azt meg elvileg az EU torvenyei tiltjak, persze a nemetekre nem vonatkoznak a torvenyek)