16
  • zola2000
    #16
    Kis önkritika: aztán venné kb mindenki a 30%al olcsóbb kínait ami tényleg ugyanolyan jó, miközben a "pénzéhes" nyugati cégeket szidja.
  • zola2000
    #15
    "Ez ugyanis most bevált és hosszú távon akár olcsóbb is lehet, mint a műanyagok hagyományos beszerzése"

    Ha olcsóbb lenne akkor eddig is így csinálták volna. Szerintem törvénnyel kéne rákényszeríteni a cégeket, hogy maradjon is így.
  • wraithLord
    #14
    A bambuszból készült evőpálcika is fából (lignin) van, a bambusz egy elfásodó szárú fűféle. :D
  • Gabbbbbbbbbbbb
    #13
    Van fém evőpálcika is és a fa pálcikából is van olyan, ami fakanalakhoz hasonlóan mosható és akár 10-20 évig lehet használni..
  • t_robert
    #12
    A legtöbb evőpálcika fából van ráadásul rengetek közte az egyszer használatos. Olyan gyorsétkezdeszerüen adott evőeszköz(mint nálunk a műanyag), amit 10 perc múlva dobják is a szemétbe. Aztán létezik olyan evőpálcika is ami értékes míves darabok és azokat meg is tartják 1-2 évre többször használva. Na minden esetre olvastam róla cikket, hogy évente több 10 ezer hektárnyi erdő megy rá csak a sok száz milliárd evőpálcikára. Aminek döntő részét ma már egyszer használnak. Pont arról szólt a cikk, hogy mennyivel környezet barátabb lenne, ha rászoktatnák a kínaikat az alumínium kanálra, villára és késre, amit aztán sok évig lehetne használni.
  • Kissssss0 #10
    "A helyzet az, hogy nem tudunk igazán olyan anyagot a műanyag helyett, ami kiváltaná."

    nem is kell újabb anyagot kitalálni mert ugyan úgy végezné mint a műanyag, amit itt csinálni kellene az hogy megszüntetjük ezt a primitív "odaszarunk ahova jól esik azt viszlát" viselkedést.
  • kvp
    #9
    "Na meg hát elég nehéz volna egy számítógépet csak fémből, fából, üvegből és papírból legyártani."

    Az elso szamitogepek pont ezekbol voltak. Fem aramkorok, fa vagy femlemez doboz, uvegburkolatu aktiv elemek, impregnalt papir es keramia aramkori szigetelesek es kondik, tovabba szovet vagy papir huzalburkolatok. Ezek melle kesobb megjelent a keramia es/vagy uveg alapu chip tokozas is. A muanyagok hasznalata az joval kesobbi otlet.

    Semmi nem akadalyozna meg a gyartokat ma sem abban, hogy egy telefont femkeretu, uvegburkolatu hazban, keramialap alapu nyomtatott aramkorokkel es keramiatokos chipekkel rakjanak ossze. Mindegyik technologia a mai napig gyartasban van. Sot a melyuri rendszerek jelentos resze meg mindig keramia alapu aramkorokkel keszul, mert strapabirobbak mint a muanyagok.

    Igazabol chip on glass technologiaval ma mar akar uveglemezre is lehetne szerelni minden aramkort, de a kermialapok stabilabbak es jobban birjak a hot. Igy semmilyen muanyag alkatresz nem lenne a keszulekben, raadasul nagymertekben utes es hoallo lenne.

    Persze a mai irany az, hogy a fem es uveg az kivul egy diszito jellegu elem, mig belul muanyag keretre, muanyag nyaklemezekre, muanyag tokozasu chipek kerulnek, muanyag folia aksival es muanyag foliabol keszult oled kijelzovel. Miert? Mert igy sokkal olcsobb.

    Az ujrahasznositas pedig nem megoldas, meg igazabol csak a burkolatokhoz es a teherhordo elemekhez hasznalhato ujrahasznositott muanyag, de a feszultseg alatt levo alkatreszekkel eritkezo komponensekhez nem igazan.
  • mumoka 2012
    #8
    aj-aj jön még 1 ingyenes hulladék gyűjtő vele 1 újabb kuka a cuccost meg jó drágán eladják nekünk .
  • barret
    #7
    Jó hosszú írást kreáltál! Nem találom benne a visszaváltható pet palackot. Pedig hosszú évekig használatban volt!
  • t_robert
    #6
    Na meg hát elég nehéz volna egy számítógépet csak fémből, fából, üvegből és papírból legyártani.
  • t_robert
    #5
    A dolog nem ilyen egyszerű. A műanyag nagy része egy idő után felbomlik a napfény hatására és szét esik apró mikrórészekre. A tengerbe kerülő pet palack is 1-2 év múlva már nem palack. A mikrószemcséket kiszűrni a tengerből meg nem olyan egyszerű, hogy benyúl az ember és kiemeli a palackot a vízből.... Mára vélhetően sokkal több a mikrószemcsékké szétesett műanyag a tengerekben, mint a még egyben levő műanyag mennyisége. És miközben azt mondják, hogy tele a tenger müanyaggal ez kb. azt jelenti, hogy megnéz az ember egy köbméter tengervizet, akkor abban lesz átlagosan néhány műanyag mikrószemcse. Nem lehet átszűrni több miliárd köbkilométer tenger vizet.... egy dolgot lehet tenni. A még mechanikusan kiemelhető műanyagokat kiemelni(úszó szemét szigetek) természetesen csökkenteni a bekerülő műanyag mennyiségét. A helyzet az, hogy nem tudunk igazán olyan anyagot a műanyag helyett, ami kiváltaná. Nem lehet fából, fémből és üvegből technikai eszközöket és még csomagolást se gyártani praktikusan. A fém és üveg bányászata és előállítása hatalmas energiát igényel. Az erdőket meg nem vághatjuk ki mert kell a fa. Például csak Kínában évente több 10 ezer hektárnyi erdőt kell kivágni azért, hogy hagyományos fa evőpálcikákat gyártsanak. Ha a Pet palack helyet visszahoznák a nehéz és drága üveget akkor is rábasznánk. Pont olyan környezet szennyező ha a szállítmányok harmad súlya göngyöleget jelentene. Az idősebbek még emlékeznek, hogy milyen súlya volt egy 2 decis kólás üvegnek. vagy egy literes üditős üvegnek. A visszagyüjtött üveget szállítani kell ha egyből felhasználható, akkor vegyszerrel kimosni, ha nem akkor meg olvasztani... majd újra szállítani a súlyát. Ma már előre csomagolt élelmiszerek nélkül nem lehet ilyen tömegű embert ellátni. Az élelmiszerek tartos csomagolása meg évente több száz millió tonna csomagolóanyagot igényel. Elmultak azok az idők már 100 éve, hogy reggel kiballogatt a háziasszony a helyi piacra és vett valamit kajának a családnak. Majd fözött belőle valami ebédet. Ma nem így müködnek a társadalmak döntő része. Ma berohanunk munka után a áruházba és lekapunk a polcról pár gyárilag előcsomagolt élelmiszert a polcról és rohanunk a kasszához. Ehhez viszont igen jelentős részben kicsi súlyú műanyag csomagoló anyagra van szükség. Olcsón.....
  • Kissssss0 #3
    eddig is kényszeríteni kelet volna őket erre.
  • barret
    #2
    Szedjenek pet palackot a tengerből! 100+ évre megvan a korlátlan nyersanyaguk!
  • wraithLord
    #1
    Wow, több mint 100 évvel az első műanyag kitalálása után eszükbe jutott az is, hogy mi lesz a műanyagból készült tárgyakkal, miután már nincs rájuk szükség. :D Ja, nem. XD