3
  • MerlinW
    #3
    Én csak egyet nem értek. Ha ennyire tiptopnak érzed magad a témában, miért nem publikálsz a szakmának, miért az SG-n pocsékolod a karaktereidet amit 20-an ha elolvasnak? Vannak Discord szerverek asztrofizikusokkal, szakfórumok, szemináriumok, stb. Miért nem velük vitatkozol?
  • Lapajka
    #2
    Nos azért ez eléggé szabatos elgondolás. Tartok tőle aspektus kérdése ez erőteljesen. Azt a pillanatot veszik kezdetnek, hogy már ott volt ugyebár a felhő, ami összezsugorodott Nappá és kialakult a protoplanetáris anyag korong is körülötte, mint bolygók bölcsője. Ez jó csak, ad egy és a felhő mikor alakult ki és hogyan, mennyi idő alatt és miből? Szerintem, eme felhő megjelenése (azaz elkülönülése és eltávolodása kellő távra egy korábbi nagy felhőtől (hiszen egy ilyen sűrű felhő, ami nemhogy napot, de bolygók alapanyagait is tartalmazza (tehát komplett naprendszer alapanyagokat), azért spontán nem sűrűsödik össze az űrben... vagy egy nagy felhőrendszerből válik ki, vagy pedig egy felhő keletkezik egy kozmikus eseményből, mondjuk két nagy üstökös ütközéséből, vagy halott csillag és üstökös ill kóbor óriás bolygó, esetleg másik bolyongó neutroncsillag irdaltan robbanásából... az event helyén lesz a felhő és még irdatlan időre van szükség hogy stabilizáljon a gravitáció és beinduljon újra az égitest alakító folyamat. Ergo a bizonyos felhő keletkezését is nyilván nyugodtan nevezhetjük a Naprendszer kezdetének, akkor máris pár milliárd évet hozzá adhatunk mínuszban, úgy saccolom... mert ilyen pre-naprendszer ill -nap alapfelhők azért nem bukkannak fel hipphopp csak úgy a semmiből az űrben. A konkrét összezsugorodás és magfúzió beindulás Nap világítás kezdetéig, az lehet hogy 200 ezer év volt, csakhogy utána még nem beszélhettünk még mindig csak proto-naprendszerről, tehát leginkább csak a Nap alakult ki még ekkorra (a 200 ezer év alatt), de még az is igen engedékenyen nézve... egy nagy akkréciós protoplanetáris koronggal. Én ezt nem merném máris naprendszernek hívni, hiszen a bolygók még nem alakultak ki, még milliárdnyi év kellett, hogy (majdnem) mai formáját elnyerje a bolygórendszer, hiszen bolygók sem, főleg brutális gázóriások (mint pl Jupiter és Szaturnusz ugyebár) sem alakulnak ki két hét alatt (sem 200 ezer év alatt). Sőt ugyebár van elmélet, hogy bizonyos bolygókat jóval később fogott be a Nap (pl Jupiter, amiről felmerült az is hogy valaha szintén egy csillag volt), valamint tudjuk, hogy volt még egy bolygó is, ami történetesen pont a Földel ütközött, összeolvad és kiszakadt egy nagy darab, az lett a Hold, ezért extra nagy és távolodik (legalábbis ha jól tudom)...
    Namost mondhatjuk hogy kezdeti turbulens állapotban levő bolygó bébikkel már Naprendszernek nevezhető-e vagy inkább majd akkor, ha kialakult a bolygók végleges állapota, ami mondjuk még évmilliárdnyi idő... (és még akkor sem őstengerről beszélünk hanem megengedően a szilárd köpenyről legalábbis)... közben ugyebár megtörténtek az ütközgetések és nem utolsósorban az időközben a Nap által kilökött anyag is hozzá adódott... Szóval hát nem tudom, igencsak rugalmasan lett ez vizsgálva... szerintem... nekem ez a véleményem legalábbis... bocsánat...
  • dimo1111
    #1
    Lófaxt 200000 év,a 6.napon kész lett.