30
  • MartinIstiNZ
    #30
    Szerintem a cikkben magán biztosítótársaságokról van szó úgyhogy az amúgy jogos erkölcsi feltevésektől függően nagy eséllyel nem arról van szó, hogy valaki kevesebbet fog fizetni hanem nagyon sokan többet. Tehát nem annak lesz bármi előnye belőle aki egészségesen él hanem a biztosító húzza majd le azokat akik elbírálásuk szerint nem.

  • Tetsuo
    #29
    Ez már elég régóta így is van. Aki beteges, meg idősebb, annak drágább, illetve nem megoldható az életbiztosítás.
    Szerintem ez így igazságos. Elfogadom, hogy ha idősebb leszek, drágább lesz a biztosításom, mert az egészségesekkel, a fiatalokkal szemben ez így igazságos.
    Portfolio.hu cikk

    #28 Ha vétlen vagy egy balesetben, vagy kevésbé vétkes, akkor miért ne a társadalombiztosítás térítené az orvosi ellátás költségeit? Ez a szociális háló lényege. Azután életbiztosítást persze, hogy nem vagy nehezen köthetsz, drágán. Ez evidens.
    Ha extrémsportoló vagy, akkor az abból kifolyólag megtörtént balesetet ne fizesse teljesen a TB, mert te készakarva növelted a kockázatot, merő hobbiból. Erre vannak külön biztosítások, amit előtte kell megkötni - természetesen.
    Egy láncdohányos, iszákos, rosszul táplálkozó ne vegye már el a kórházi helyet olyan embertől, aki önhibáján kívül lett beteg stb.
    Egyszerűen nem értem, hogy ez neked miért nem fair. Minél jobban, a részleteibe bele tud menni egy biztosító, hogy mennyire a te hibád, mennyire másé, annál inkább igazságos a rendszer.

  • ostoros
    #28
    Lásd egyel lentebb. Ha ne adja ég egy kamion leszedte a lábaidat, milyen jól fog esni, hogy a biztosító beárazza a mozgás hiányos életmódodat, igaz? Olyan emberséges lesz, hogy szinte már vágysz is az élményre, mi?
  • ostoros
    #27
    Tök mindegy ki találta ki. Nehogy már csak azért, hogy több profitot termeljenek a biztosítók, jobban lehúzhassák az embereket! Most még lehet hogy te egészséges vagy, de 30 év múlva is az leszel? Vagy balesetet szenvedtél, és mivel rokkant vagy, keveset mozogsz, hááát így jártál. Akkor mit mond majd a biztosítód az életbiztosításodra, hm?
    Ejnye Tetsuo bácsi, ne akarjon már nálunk életbiztosítást kötni, hisz fél lábbal már a.... ööö.. öregek otthonában van, de ha nagyon szeretné van ön számára egy NAGYON kedvező ajánlatunk!
  • ostoros
    #26
    Tévedsz.
  • Tetsuo
    #25
    Újra: Arról van szó, hogy azért kellene (igazságosan) többet fizetni, amiért mi magunk növeltük a rizikóját egy költségesebb betegellátásnak.

    Az is igazságosabb lenne, senki sem vitathatja, hogy repülőn a nehezebb emberek valamivel többet fizetnének. Egy algoritmus szerint csak a túlsúly miatt, nem pedig az abszolút súly miatt fizetnénk többet - így megfelel? Tehát aki nagy termetűnek született, de karbantartja magát, az nem fizetne többet.

    Láncdohányosok előtt kapna helyet egy tűdőszanatóriumban az, aki nem dohányzott. Ez így lenne korrekt, nem? Neked nem?!
  • Tetsuo
    #24
    Értem. Tehát a biztosítóknak minden ember egyforma kell legyen, különben jön az eugenika. (Amit egy filoszemita ember talált ki és nem a nácik, de persze végül féljünk a náciktól.)
  • Tinman #23
    Társadalombiztosítás. Szívesen.

    El is kell gondolom magyaráznom:

    Befizetsz egy összeget. Cserébe, ha kínod van a BIZTOSÍTÓ (TB = Társadalombiztosító) kifizeti a kórháznak HELYETTED az ellátás/kezelés/vizsgálat díját.

    Jééé... ez pont olyan, mint amikor befizetsz egy összeget, majd ha csőtörésed van, fizet helyetted a biztosító. Ma is tanultunk valamit. Tök jó, mi?
    Utoljára szerkesztette: Tinman, 2019.02.05. 21:01:54
  • Akva
    #22
    Bingó!
  • ostoros
    #21
    Ezt hívják társadalmi szolidaritásnak, tudod? Egyébként a legnagyobb bibi az egésszel a "precedens". Nem szabad biztosító cégeknek megengedni, hogy ilyet csináljanak, mert a következő lépés a genetikai betegségekre szűrés lesz.
    Ilyenek a génjeid, hát többet kell fizetni, na hát többet kell fizetned, miért nem születtél tiszta génekkel, hm? Az a büdös apád nem figyelt oda, amikor megcsinált, most tessék, fizessél érte! Ez már az Eugenika világa lenne. Kvázi nácizmus.
    Szóval a legelső ilyen törekvéseket is csírájában halállal kellene büntetni.
  • ostoros
    #20
    Nem az.
  • Tinman #19
    Miért csak a futásban tudsz gondolkodni?

    Az úszás is csodásan rögzíthető, és a kerékpározás is. Egy Garmin 920XT-t használok erre a célra és még túrázáshoz is tökéletes, nem, hogy az előbbi sportokhoz.

    Az meg urban legend, hogy szétvered a lábad a futástól. Bocs nem... csak a bénabarmok verik szét a lábukat az aszfalton. Az ízületek is edzhetők, erősíthetők és azok szoktak lesérülni, akik túl sokat képzelnek magukról. Vannak olyan barmok, akik 0-ról maratonra 1 év alatt akarnak felkészülni... ezek elmebeteg emberek és abból a téves nézőpontból indulnak ki, hogy "de van akinek sikerült". Igen van, mert az emberek genetikai adottságai eltérők. Van aki 0-ról 2 év alatt már ultrákat fut, van aki meg az első félmaratonját. Egy biztos: Az ízületek is edzhetők! Megfelelő mennyiségű folyadékbevitellel, normális táplálkozással, FOKOZATOS terheléssel sima ügy.

    Anno 2000-ben jött rám, hogy én akkor futni fogok. Fél év se kellett és lesérültem. Abbahagytam a futást. Kb. 6 éve újra fellángoltam, de ezúttal ésszel csináltam és nincs semmiféle ízületi fájdalmam, se kopásom, se semmim, pedig már lassan 40 vagyok.
  • Tinman #18
    Az okosórák közül a normálisabbak, már 0-24-es csuklós pulzusmérést is tudnak, meg persze a megtett távolságot is rögzítek. Ez 2 nagyon fontos adat. Akinek egész nap 60 a pulzusa, és rögzít az óra 1km-t, az mondjuk ki: lófaszt se csinált.

    Akinek u.e. az eszköz 15 km-t rögzített arra a napra úgy, hogy 1.5 órán át 100 feletti BPM-et rögzített, az borítékolható, hogy aznap elég sokat megtett az egészségéért.

    De az óra a dolog csak egyik szelete. A rendszeres szűrővizsgálatokkal is lehetne plusz "pontokat" szerezni. Pl. 8 évenként vastagbélszűrés = 25%-al olcsóbb TB és vagy egyéb életbiztosítás.
  • Tetsuo
    #17
    Ne tereljél. Ha már csak a cigarettázást figyelembe veszi a biztosító, az is igazságosabb, mintha nem venné figyelembe. Ugyanígy van a többi rizikófaktorral. Tökéletes persze, hogy nem lesz a rendszer, de ahhoz közelít és nem attól távolodik ha egyre több szemponttal számol.

    Utoljára szerkesztette: Tetsuo, 2019.02.05. 16:51:01
  • Tinman #16
    Kívánom, hogy a családod tegyen meg mindent azért, hogy tudatosan az egészségesebb életmódot válassza és ezáltal jóval kisebb terhet rójon a közös állami kasszára.
  • Tinman #15
    Az okosóra csak a történet egy szelete. A kb. 3-4 havonta történő vérvétel, cukorszintmérés meg a másik. Aki önként vállalná igenis fizessen kevesebbet. Azonnal vállalnám.

    Szerinted a magyarok jó része miért lesz rákos? Az egészségtelen táplálkozás, mozgásszegény életmód, alkohol, dohányzás. Kemény, hogy ezt úgy tűnik eddig nem tudtad ^^

    Az autonóm autózás, pedig a legnagyobb áldás, ami történhet a közlekedésben. De látom azzal se vagy tisztában, hogy mennyire brutális a halálos balesetek és a súlyos sérülésekkel járó esetek száma. Az emberek jelentős része ugyanis túlságosan gyakran nem alkalmas a járművezetésre. Csak a rokoni körben HÁROM embert veszítettünk el. A keresztapám a házuk előtt halt meg, a nyakát törte egy balesetben. A feleségem édesapja utasként halt azonnal szörnyet egy autóbalesetben. A feleségem édesanyjának testvére, pedig tavaly hunyt el, szintén autóbalesetben.

    EGYIK eset sem történt volna meg, ha a járművek önvezetők!!!
    Utoljára szerkesztette: Tinman, 2019.02.05. 16:29:08
  • Tinman #14
    Biztosításról volt szó. A TB szerinted mi? :-D
  • Cat #13
    Franciaországban már most is differenciálnak. A dohányosok többet kell, hogy fizessenek. De ugyanúgy bevezetném ezt az extrém túlsúlyra is. Mert nekem ne magyarázza meg senki, hogy azért 150 kilós mert nehezek a csontjai. Viszont ezért lesz cukorbeteg, ezért mennek tönkre az izületei, a gerince, és mert kövér, és nem mozog, lesz mindenféle egyéb szervi baja.
  • csulok0000
    #10
    Ez sokkal bonyolultabb. Persze vannak rizikó faktorok, amik növelik az esélyét bizonyos betegségeknek, de ez nem azt jelenti, hogy mindenki esetében így lesz. A TB azért egy jó dolog, mert egy mindenkire vonatkozó ugyanakkora összegű teherről van szó, amiért cserébe mindenkit ellátnak ha szükséges. Ha ezt elkezdjük különböző szempontok alapján differenciálni minden egyes ember esetén, akkor minden elképzelhető szempont alapján el kellene végezni. Ha csak azt vennénk figyelembe, hogy az ember mennyire felelős a saját állapotáért és az alapján kellene fizetni, akkor az emberek azon része nagyon rosszul járna, akik látszólag nem tesznek az egészségükért, de ettől függetlenül nincs szükségük olyan mértékű ellátásra, mint amennyit be kell fizetniük. De ugyan ez a másik oldalról: aki mindent megtesz, hogy "egészséges" legyen, ezért szinte alig fizet be valamit, de folyton lesérül a sok sportolásban, bizonyos testrészei tönkre mennek a folyamatos terheléstől.Vagy csak szimplán kiderül, hogy amit 20 évig csinált, az valójában káros :D
  • Tetsuo
    #9
    1. Tényleg nem értem, mi bajod van azzal, hogy valaki aki rendszeresen sportol kevesebb TB-t fizessen, mint aki nem.
    Márpedig ezt az órák meg tudják állapítani.
    2. Remélem tudod, hogy a statisztika nem a különleges esetek keresésén alapszik, hanem egy nagy átlag meghatározásán.
    3. Az ima - legalábbis a keresztény hit szerint - nem evilági, hanem egy spirituális/szellemi szintű segítséget eredményez(het), másrészről a fejlett országok állampolgárainak többsége ateista, tehát a biztosítótársaságok vezetőségének többsége is valószínűsíthetően az, emiat tnem vennének figyelembe effajta lehetőséget. Ráadásul a modern tudományok alapvetően profán természetűek, ellentétben pl. a középkorban kutatott és alkalmazott matematikával.
  • end3
    #8
    Egy okosóra adatai alapján ilyen következtetéseket levonni, összegszerűségre fordítani, kb. olyan, mint azt figyelni, ki olvas rendszeresen Bibliát és hogy kellő gyakorisággal imádkozik-e, mert az is lehetne ilyen hathatós ténymegállapítások alapja. (Sokan élnek a világon egészségben 100 évet is, pedig kb, ennyi a tudatos "ténykedésük" ennek érdekében.) Lehet, ima alapján pontosabb képet kaphatnának a lehetséges kockázati tényezők minimalizálásáról.
    Utoljára szerkesztette: end3, 2019.02.05. 11:42:10
  • Tetsuo
    #7
    Na jó, de végső soron így lenne korrekt. Tehát ha bizonyos tekintetben nagyobb a kockázat, akkor ő fizessen többet, ne mindenki - nem igaz?

    Egy magára figyelő, tudatosan egészségesebben élő emberrel szemben nem fair, ha ugyanannyi élet- és betegbiztosítást kell fizetnie, mint egy kövér, otthon tepedőnek.
    Utoljára szerkesztette: Tetsuo, 2019.02.05. 11:03:58
  • Macropus Rufus
    #6
    Azért gondold végig az 5letedet más aspektusból is.
    Szóval itt van egy ember aki aktívan sportol (és most tekintsünk el attól, hogy pl. az aszfalton futás milyen módon vágja haza az ízületeket, mert akkor ugye ő aktívan tesz azért, hogy haza vágja a szervezetének egy részét ergo semmivel nem különb mint az aki nem sportol). Tehát van egy arc aki sportol. Ezért csökkentik a tébéjét. De vakbél gyulladása lesz. Amiért neki csökkentették a tébét, a műtét ára nem lesz olcsóbb, tehát az illetőnek a műtétjének egy részét a nem sportolok tébéjéből fizetik. Miért? Meg egy jó kérdés: a TB-nek mi köze az életbiztosításhoz? Almát a körtével...
  • tom_pika
    #5
    "Minél előbb megvalósítják annál jobb."

    Kívánom, hogy családodban senki ne legyen beteg önhibáján kívül, hogy továbbra is magabiztosan oszthasd az észt és az életviteli tanácsokat.
  • Ender Wiggin #4
    én nem mondtam semmit évekkel ezelőtt, de az okosóra alapján nem lehet megjósolni, hogy ki szorul majd drágább ellátásra. ugyanis a magyarok jó része rák miatt terheli a TB-t, és csak nagyon kevés olyan rakfajta van, aminek a kockázati tényezőit egy ilyen felületes szarral hitelesen mérni lehet... kb. mint az önvezetés: egy vicc.
  • ostoros
    #3
    Azért a biztosító cégeket nem kellene a TB befizetéssel egy kalap alá venni.
  • Tinman #2
    Évekkel ezelőtt mondtam itt az SG fórumán, hogy mennyire igazságtalan a mostani rendszer és mennyire kellene már egy olyan, ami esetében az aktív, sportos életmódot élők JÓVAL kevesebb TB-t fizetnének, mint a cigiző dagik, akik semmit nem mozognak.

    Minél előbb megvalósítják annál jobb. Az önvezetőkkel egyetemben, ha már általánosan elterjedt lenne is késő lenne -.-
  • Macropus Rufus
    #1
    évekkel ezelőtt mondtam már ezt itt az sg fórumán. Most még így megy. Aztán pár év és nem lesz így, csak annyi, hogy 23x többe fog fájni a biztosításom mint pl. a páromnak, mert férfi vagyok, tehát a szív és érrendszeri bazmegek komolyabban érintenek, mivel a bioszenzorok szerint nincs meg a megfelelő test mozgásom. Aztán a szívritmus mérő valami érdekes görbét is mutat ami még nem gáz, de majd 10 év múlva az lesz. Ez a három együtt elég ahhoz, hogy sokkal többet fizessek mint bárki más. Anno általam vázolt jövő kép az az volt, hogy erről nem tud a user, csak arról, hogy nem vagy csak drágábban köthet biztosítást. Szép új jövő.
    Én ne legyenek kétségeik a sportarcoknak:rájuk is vonatkozik. Csak annyi az egész, hogy kielemzik, hogy merre fut. És lehet kiderül, hogy naponta átfut egy olyan szakaszon ahol eléggé nagy a kockázata, hogy 1x elütik. Már emelkedni is fog a biztosítása. És még kismillió 5letem van amivel lehetne szívtani az e cucc hordókat.
    Nesze osszad meg mindenkivel a kardió adataidat.