72
  • morguldae
    #72
    "Elvileg mindent meg lehet javítani, még azokat a termékeket is, amelyek szereléséhez olyan egyedi csavarokat alkalmaznak, amelyekhez legfeljebb a szaküzletekben találhatók szerszámok." - igen az a legnagyobb parasztság amit csinálnak! Szedné szét az ember, hogy megjavítsa, aztán nem tudja szétcsavarozni a köcsög spéci fejű csavarok miatt! Rohadna el mind aki ilyeneket csinál!
  • ostoros
    #71
    Én oligarchiának hívom ezt a rendszert.
    Amikor a politikusok egymásra acsarkodnak, valójában az oligarchák különböző csoportjai acsarkodnak egymásra, a húsos pite elosztása fölött.
    Utoljára szerkesztette: ostoros, 2018.10.25. 13:02:20
  • felemelő
    #70
    +1000, ez a lényeg.

    A szabadversenyes kapitalizmus sok problémára egyszerű, hatékony és praktikus, ráadásul jó megoldás, de az irányító/ellenőrző állam hiányában "fenevaddá válik".
    A demokrácia szólna arról, hogy *társadalmilag* hasznos (vagyis a társadalom minden szereplőjének optimális, megfelelő, jelen esetben a gyártók és a vevők (+környezetvédelem meg mindenféle távlati célok) érdekeit is figyelembe vevő) szabályok szerint működjenek a dolgok.

    De mára a demokrácia sem a párbeszédről, vitákról, kompromisszumokról szól, hanem marketing demokráciává vált. Akinek frappánsabb jelszavai vannak (igazságtartalom érdektelen), aki többet és hatékonyabban reklámoz, aki több pénzt tud bele tenni, az a győztes.
    Ez meg már valami teljesen más rendszer.
  • ostoros
    #69
    Ez is az oka annak, hogy már a gondolata is irtózattal tölt el világkormánynak. Már az EU-tól is kiráz a hideg, hát még az EEÁ-tól, amivé alakítani akarják egyesek.

    Sokan úgy képzelik el az egységes emberiséget mintha a star trek világában lennénk, én tartok tőle, hogy inkább a Warhammer 40 K világa jönne el, a földönkívülieket és a Warp-ot nem számítva...
  • ostoros
    #68
    Ez meg már a demokrácia deficitje... Hogy mindig a tőkés érdeke jön ki első helyen, nem hogy a többi ember, hanem a JÓZAN ÉSZ rovására.
    Még ha nem is képviselik a politikusok az emberek véleményét, legalább a józan észért kiállhatnának, de nem, nem, azt nem szabad...
  • esztyopa
    #67
    *Gumitömítést, seeger gyűrű, és kb. minden a gépészetben használt kötő és tömítőelem szabványos és cserélhető.*

    Ez az elmélet ! Néha úgy tűnik,hogy *szabványtalanítási*részleg működik a gyártóknál.hogy még véletlenül se legyen helyettesíthető a tönkrement filléres vacak.A fejlettebb,ujabb változata ugyanazon készüléknek,a saját -régebbi verziójával sem csereszabatos -semmiben.
    A nyomtatóval gyártható *alakos,spéci* alkatrész legyártása /eltekintve attól,hogy fogalmam sincs,hogy hol foglalkoznak az én 1 db.filléres vacakom legyártásával/ többe kerül,mint az új eszköz/
    Felvilágosítanálak,hogy a tömeggyártás*fogyasztási modellje* ezt - teljesen kiküszöböli ! Egy filléres vacak legyártása nem hoz annyi profitot,mint egy új eszköz megvásárlása.
    A másik probléma,hogy a *kezelési utasítások* NEM javítási tanácsadók ! Jogi rizsával vannak tele,no meg azzal,hogy-vigye szarvízbe,ahol közlik Veled,hogy a gép nem javítható !/Nekik sem buli fillélres vacakok keresgélése,beépítése/
    Ha mégis megtörténik a csoda,akkor a 67e .-Ft-os mosógépeddel nem szórikáznak,hanem*komplett panelt* cserélnek 40/50e.-Ft-ért
    /Ha meg nekiállsz szétszedni - mire rájössz,hogy hogy lehett volna,a készülék jóvátehetetlenül tönkrement.Ez így van kitalálva/
    10 esetből így 1x tudom megjavítani a cuccot,pedig régebben gond nélkül javítottam szinte mindent !
    De lehet,hogy Te hihetetlenül ügyes polihisztor zseni vagy,és véleményedet a reklámokra alapozod !

    Utoljára szerkesztette: esztyopa, 2018.10.24. 19:09:31
  • wraithLord
    #66
    Van hozzá céleszközöket tartalmazó készlet, lépésről lépésre leírás, és videó, hogy hogyan kell szétszedni a telefont, és kicserélni az akksit. Jobban már ki se lehetne nyalni az ember s*ggét.
    Ilyen kényes dolgokat inkább magam csinálnék, a szervizben sem ügyesebbek, vagy legalábbis nem vigyáznak rá annyira. És pl. az üveg hátlap belső feléről igen könnyű véletlenül lekaparni a festéket, amitől ronda lesz. Akinek van még garanciája rá, vagy a kisebb esztétikai hibák nem zavarják, az persze vigye nyugodtan szervizbe.

    Ha azt akarod, hogy víz- és porálló legyen, vagy ragasztgatni kell, vagy rendesen csavarozni és szigetelni. A pattintgatós megoldás nem jó. A ragasztgatás olcsóbb, és vékonyabb lehet a telefon, ezért ragasztgatják. Meg persze azért (gondolom), hogy ne merjék szétszedni.
  • Andrevv
    #65
    Már egy ideje mérgelődök, hogy a mobilokban a rohadt akkut sem lehet kicserélni, szervizbe viszem a 2 éves telefont, drágábban cserélik ki mint az egész értéke. Pedig csak egy egyszerű akku csere lenne amit én is ki tudnék cserélni ha nem kellene hőfúvó meg minden féle spéci eszköz, hogy szét lehessen nyitni. Lehessen lepattintani és kész.
  • Sir Cryalot
    #64
    a fingóappokat és animojit meg thumbsup kultúrát magukba szippantóknak minden oka meglehetett az aggodalomra eddig is, robotizálás nélkül is.
  • kvp
    #63
    Ha mar minden termeles gepesitve van, akkor mi akadalyozza meg az eroszakszervezetek gepesiteset? A nyugati demokraciakban nem szoktak megkerdezni a nepet semmirol. Keleten meg nincs demokracia. Igazabol a nagytokesek hatalmat csak a sok eltero helyi politikai struktura akadalyozza mert mindet nem lehet megvenni. Ha kialakul egy egyseges regios vagy vilagkormany, akkor csak oket kell lefizetni es nincs tobbet demokracia vagy barmi mas.

    A mernokokrol pedig annyit hogy a Google mernokei mar kormanyzati vedelmi projektekbe szolnak bele erkolcsi alapon. Ez eleg nagy hatalmat jelent csak sokan meg nem fogtak fel, szerintem az erintett mernokok sem.

    A kenyelmes javithatosaghoz komplett ujratervezes kellene hogy ne a gyartasi koltsegekre hanem a javithatosagra optimalizaljanak. Persze a javitas joga itt inkabb azt jelenti hogy torvenyileg meg lehessen javitani ami fizikailag amugy javithato. Es utanna pl. az Apple vagy a Tesla ne tiltsa le a hardvert tavolrol.
  • gabpapa
    #62
    Javítottál már meg valamit életed során?
  • dyra
    #61
    Ez a demokráciákban nem így fog működni. Egy olyan ország ahol túl sok munkanélküli lesz az első populista politikust megválasztja a nép. Ráadásul a szegénység olyan társadalmi instabilitást okozhat ami komplett rendszereket söpör el.
    Utoljára szerkesztette: dyra, 2018.10.24. 07:21:29
  • hypno
    #60
    Minthogy minden termelés végső célja az emberi kereslet kielégítése, nincs semmi gond a gépesítéssel. Lehet hogy kevesebben fognak szalag mellett dolgozni, vagy úgy általában termelő tevékenységet végezni, de a fogyasztási képességüket fenn kell tartani, mert különben maga termelés veszti el az értelmét. A mérnök meg azért adna alanyi jogú bért, mert különben ő is fölöslegessé válna, mert a francnak se lenne szüksége a hozzáértésére, ha nincs aki megvegye amit a fene nagy hozzáértésével előállít.

    A javítás joga egy elég jó gondolat, de nagyobb haszna lenne annak, ha valaki fantáziát látna mondjuk a szerethető dolgok belsejének újratervezésében, mert abból akár divatot és ezzel egyben keresletet is lehetne csinálni.
    Nem vagyunk egyformák. Én pl. olyan vagyok, hogy hozzám nőnek a dolgaim. Megszokom a kinézetüket, a fogásukat. Örülnék neki, ha nem kellene tőlük időről időre megválni, mert - ahogy valaki már említette - a mai rendszerek már nem működnek velük, vagy mert teljesen gazdaságtalanul működnek.
    Az egyre újabb és sokfélébb termékek gyártása persze megnehezíti, hogy mondjuk egy telefon belsejét a szükséges mértékbe újratervezzék és modernizálják, de pl. az Apple simán megtehetné, hiszen mióta az iphonet 2007-ben kihozták, talán ha húsz modellt gyártottak összesen.
  • kvp
    #59
    A gepesitessel ket dolog jon:
    -0 oras munkaido a tobbsegnek (munkanelkuliseg)
    -tobb mint 8 oras munkaido a keves hozzaertonek (a mernokoknek)

    Egy kapitalista akkor fizet ha az adott munkanak van erteke szamara. Egyre kevesebb ertekes ember van. A betanitott munkasok nem kepezhetoek at mernokke, nemhogy azonnal nem, de jellemzoen egyaltalan nem. Az atlag munkaido persze 4 oras lesz, de ez ugy jon ki hogy 12+3*0, tehat 1 mernokre jut 3 munkanelkuli. Ezek utan a mernok persze miert is adna onkent a nehezen megkeresett penzebol masoknak alanyi jogu bert? Mert a tokesek biztos nem fognak adni...
  • barret
    #58
    Sajnos igazad van,de ez sok embernek nem fog tetszeni...
  • ostoros
    #57
    "Ha nem lenne tervezett avultatás, ha szerelhetőek lennének az alkatrészek és az eszközök, akkor itt nagyon rövid idő alatt óriási gazdasági válság lenne. Emberek milliói kerülnének az utcára, mert a hosszú életű, javítható termékek gyártásához sokkal kevesebb munkaerő kell, hiszen a kereslet, a piac is sokkal kisebb. Ezt senki sem szeretné."

    Na, és mi lenne, ha mindenki csak 4 órában dolgozna, és megélne az alacsonyabb fizetésből is, mert nem kellene folyton újabb terméket venni a tönkrement helyett?
    Nem arról megy a duma, hogy a gépesítéssel egyre kevesebb a dolgunk, vagyis egyre kevesebbet kellene dolgozni? Évtizedek óta mondják, hogy a gépesítéssel majd eljönnek előbb a hat majd négy órás munkaidők. Hát rohadtul nem jöttek.
  • ostoros
    #56
    A hiánygazdaság az csak egy duma. Hiány volt, sok mindenből, de nem azért amit te mondasz, hanem a fejletlen ipar miatt.
  • kvp
    #55
    "Ehhez képest most mi van?"

    Pont a kinai modellt probalja atvenni Magyarorszag es ujabban az USA egy resze is. Ez nem feltetlen jo, de az allamkapitalizmus kozvetlen formajat nem engedi se az EU, se ugy altalaban a nyugati nemzetkozi tokes vilag, ezert trukkoznek egy uj nacionalista nagytokes reteg kialakitasaval. Nem tudjuk hogy ez jo-e, de kozponti iranyitas eseten konnyebb a gazdasagot a rovidtavu profit helyett a hosszutavu gondolkodasra atallitani.

    A javitas joga jo lenne tehat a javithato dolgokat legyen jogunk megcsinalni. Viszont sajnos a fejlodes iranya az, hogy nem javithatoak a termekek. Az alternativa az ujrahasznosithato termekek gyartasa. Ez akkor lenne hatekony, ha a javitas energiaigenye szintjen lenne az ujrahasznositase. Elvileg lehetoseg van ugy tervezni a termekeket, hogy ne csak olcson legyenek gyarthatoak, de olcson legyenek ujrahasznosithatoak.
  • dyra
    #54
    Régen lehet, hogy a kínálat alkalmazkodott a kereslethez manapság már inkább keresletet csinálnak bizonyos termékekre amire amúgy egyáltalán nem lenne kereslet. Ez nem csak kézzel fogható termékekre igaz hanem szolgáltatásokra is pl ha menő és trendi a kiszervezés (mert sikerült elindítani egy ilyen hypot) akkor a cégek egymásra licitálva szerveznek ki vagy ha menő a felhő alapú szolgáltatás akkor egymásra licitálva vezetik be a felhő alpú szolgáltatásokat. Akkor is ha ezek első osztályos matekkal is rossz döntések. Ilyenkor szokták mondani "stratégiai" döntés volt.

    Az Orosz Gazdaság a hatalmas Hadi kiadásokat nem viselte el, a megtermelt vagyonhoz képest eszméletlen erőforrásokat toltak bele a KGST elműködtetett ha a számokat nézzük a mostani rendszer rosszabb adatokat ad egy csomó mutatóban és az adósságunk és megsokszorozódott.

    Ezt a HVG-n írta egy hozzászoló.
    "Érdemes a maga korába helyezve elemezni a viszonyokat.
    1.1989-ig eltartottuk a 90 000 fős megszálló csapatokat és 150 000 fős magyar katonaságot, üzemeltettünk kb. 900 harckocsit, kb. 200 repülőgépet, meg 60-70 helikoptert. Ma ennek a tehernek a töredéke terheli azországot, van egy kb. 30 000-es kaotnság, túlzással ennek a fele a HM. Kb. 10 bevethető harckocsi, 10-15 repülő, meg néhány helikopter. Óriási külünbség, költségekben .
    2.Az ipar kb. 30%-a hadiipar votl. Még a kínai haditengerészetnek is szállított az akkori EMG vízalatti akusztikai eszközöket. De volt egy a kor színvonalától kevéssé elmaradt közúti járműgyártás, és még az USA-ba is exportáltak CNC szerszámgépeket.
    3.15 millió emebrt etettünk, köztük a magyar és a megszálló orosz katonaságot is. Ma 9,7 millió magyarnak is importálni kell élelmiszert, nem elég a hazai termelés. A hazai éllemiszeripar majdnem megszűnt.
    4.Ma eszement beruházási döntéseket hozunk, ezer milliárdokat költünk a hazai és külföldi sportra, meg egyházakra. Akkor majdnem a kor színvonalán állt az oktatás, az egészségügy, - ma nagyobb az elmaradásunk.
    5.Az akkori kölcsönök nagy része hadidiiparra meg a fejlődő világ támogatására ment, ma az ezermilliárdos ingyen EU pénzt is ellopják.
    6.Mindezek ellenére volt egy szerény , a korabeli viszonyokhoz képest elfogadható, tömegesen elérhető jólét. Ma 3 millió ember nyomorog, az ország magánvaygonának 70-80%-a a lakosság 1-2 %-nak kezében van.
    7.1982 után szerényen, de elindultunk a kombinált úton, a kínaiak részben a magyar kombinált modellt vették át, alapelveiben azt működtetik."

    Ehhez képest most mi van? Az egy politikai marketinges mese, hogy az a rendszer nem működött. Működött csak erősebb gazdasági érdekek ezt a mostanit jobban preferálják. Lehetne fenntartható világot csinálni. Mindenki sokkal szegényebb lenne az pedig ennek az emberiségnek nem menne. Túl sokan akarnak túl sokat. Minden megfog bukni ahol az egyén nem tud szuper gazdag lenni kerüljön az bármibe is.
    Utoljára szerkesztette: dyra, 2018.10.23. 15:34:14
  • TomecK
    #53
    Gumitömítést, seeger gyűrű, és kb. minden a gépészetben használt kötő és tömítőelem szabványos és cserélhető. A kicsi speciális alakú műanyagokat meg 3D nyomtatni kell, csak nem otthon a haverral, meg Pistikével, hanem komoly nyomtatón, meg kell rendelni. (5 ezer Huf körül lesz így)
  • bundasjezus
    #52
    Sajnos érdek alapú társadalomban élünk érték alapú helyett. Atomizálódik a társadalom, elmagányosodik mindenki. Erős közösségek helyett önző egyéniségek világát éljük. Súlyos pszichológiai-lelki gondjaik vannak az embereknek. Ez valahogy tabu, pedig szerintem sokkal fontosabb téma, mint a drog, az alkohol vagy a kábítószer. Mert ezek csak okozatok, de az okokat valahogy össztársadalmilag nem akarja senki sem felgöngyölíteni. A lényeg, hogy lelki problémákat fizikai eszközökkel nem lehet orvosolni. Vagy legalábbis csak ideig-óráig lehet, elég ránézni a társadalomra és a fogyasztói szokásokra, hogy ez mennyire hatásos. Semennyire. Nincs mese, ha jobb világot akarunk, akkor a fejünkben kell rendet tenni. Ehhez pedig az oktatáson és az érték alapú gondolkozáson át vezet az út. A fogyasztói társadalom akkor is működne, ha kacatok helyett a szükséges dolgokat vennék az emberek. Csak már rég nem tudjuk, hogy mire van szükségünk. Itt a baj.
  • wraithLord
    #51
    "...Ezért vásárlással próbálnak örömet okozni maguknak..." Ez nagyon így van, és igen, ez egy másik folyamat okozata (a nyugati "felvilágosult" társadalomé), és igen, ebbe kapaszkodik bele a marketing.
  • bundasjezus
    #50
    A black friday és a hasonló dolgok a fogyasztói magatartás szélsőségei. Valóban a gyártók és a forgalmazók is eléggé rájátszanak erre, etikátlanul tekintenek a fogyasztóra és minden eszközzel próbálják meggyőzni őket, hogy vegyék meg a terméküket. De csak azt lehet hülyének nézni, aki hagyja magát hülyének nézni. Sőt, igényli, hogy hülyének nézzék. A black friday-en az ösztönlények csordajelenetei és új termékek megjelenésekor a bolt előtt, az utcán hosszú sorokban történő sátrazás csupán okozatok és nem okok. A társadalom beteg lelkének tünetei. Sokan azért vásárolnak minden sz*rt, mert örömet okoznak maguknak ezzel. Endorfin szabadul fel bennük vásárlás során. Ez pedig függővé teszi őket. A nagyvárosi emberek többsége sivár, ingerszegény és boldogtalan életet él. Boldogtalanok a szakmai és a magánéletükben egyaránt. Ezért vásárlással próbálnak örömet okozni maguknak. A black friday okait itt kell keresni. Az Apple pedig fokozottan rájátszik erre, hiszen ők nem terméket árulnak elsősorban, hanem életérzést. Aki boldog, kiegyensúlyozott életet él, az megtalálja az örömét az élet bármely területén. Aki nem boldog, annak szüksége van erre az "életérzésre", hogy pótolja az űrt az életében. Ezért vesz egy Apple terméket és ez már elég neki ahhoz, hogy elhiggye magáról: ő boldog.

    A fejlett társadalmak elektronikai hulladékának nagy része Ázsia és Afrika fejletlen országaiba kerül. A helyieknek pedig az jelenti a megélhetést, hogy guberálhatnak a kidobott telefonok, monitorok, mosógépek között fémek után kutatva. Amit eladnak és abból él a család egész héten. Ez is egyfajta újrahasznosítása a fémeknek, hiszen az így összegyűjtött fémből valahol újra termék lesz. Ha az elektronikai hulladék a fejlett országok határain belül maradna és ott kerülne újrahasznosításra, akkor a fejletlen országok lakói elesnének ettől a jövedelemtől is. A jelenlegi helyzet sem ideális állapot, de a semminél jobb és valamennyire mindenki jól jár: a gyártók is, a fogyasztók is, az afrikai guberálók is.
  • wraithLord
    #49
    Igen, a tanulmányok elég sok mindenről szólnak. :D
    A környezetbarát technológia témája meg kb. karöltve jár-kel a globális felmelegedéssel. Ez a mai trend. A különbség, hogy a GW tény.

    De persze ebben nincs vita köztünk, jó lenne, ha igazad lenne.


    Utoljára szerkesztette: wraithLord, 2018.10.23. 14:26:52
  • M2 #48
    "max akkor valósulhatna meg ez a nagy környezetbarátság és újrahasznosítás"

    Már több tanulmány szólt róla, hogy a környezetbarát technológiákkal akár magasabb profit is megvalósítható. Ha eddig nem tűnt volna fel, hogy a csapból is ez folyik, akkor most már legalább érted, hogy miért.
  • wraithLord
    #47
    "A gyártók pedig alkalmazkodni fognak hozzá."

    Igen, az emberek saját isteni sugallatból verik agyon egymást black friday-en egy LED TV-ért, vagy éjszakáznak az Apple bolt előtt az új iPhone-ért, vagy vásárolnak össze-vissza minden sz@rt, amire semmi szükségük nincs, bármilyen nemzetközi vagy helyi akciós napon.

    Komolyan, a '80-as években volt egy csomó disztopisztikus akciófilm, amiben az akkori fogyasztói társadalmat hajtó marketinggépezet beteg szürreális jövőképét mutatták be. Na ez a mai már simán kezdi túlszárnyalni azt.

    "A természet a leghatékonyabb "gyáros". Folyamatos a körforgás, nincs hulladék, mert ami az egyik organizmusnak végtermék, az a másiknak táplálék."
    Igen, csak kár, hogy az ember sokkal rövidebb távon gondolkodik. Persze előbb-utóbb nem lesz más választás, mint kikukázni a sok fölöslegesen elcseszett nyersanyagot, mert a nehezen hozzáférhető maradék készletekből még kevésbé lesz kifizetődő a gyártás. De addig folytatódik a felélés, és a más technológiák alkalmazása, más nyersanyagokra való áttérés, mert az éri meg jobban. Aztán, hogy lesz-e lehetőségünk újrahasznosítani, eljutunk-e odáig, az majd kiderül.
    Amit mondtál, azzal az ember évezredek óta tisztában van. Ott van az ivóvíz-szennyvíz körforgás. Azt felismerte az ember, hogy nem szeretne rövid úton szarban úszni. Szóval ez a folyamatos körforgás egyáltalán nem új senkinek sem, csak éppen van egyszerűbb és olcsóbb alternatíva is, amíg van hova kib@szni a szemetet, és van a szemét helyett olcsóbb nyersanyagforrás.

    Abban egyetértünk, hogy nem volt még normális rendszer. De ez sem az. Eddig minden jónak tűnő eszmét sikerült erősen eltorzítanunk.
  • Sir Cryalot
    #46
    Jelenleg azt írják az apple javára hogy "dogfooding"-olnak azaz sok kézen átmegy a leendő termék még cégen belül sokat csiszolódhat .

    Utópisztikus dolgokat kár idekeverni. Hiába jönne a távolkeleti ezzel, azt mondanák rá hogy de az nem apple magic/dogfood.


    Utoljára szerkesztette: Sir Cryalot, 2018.10.23. 13:50:59
  • bundasjezus
    #44
    A kínálat alkalmazkodik a kereslethez. Azok a gazdaságok, amik fordítva működtek (CCCP) azok végül mind összeomlottak.
    Mindennek a kulcsa az oktatás. Ha a gyerek a tizensok iskolapadban töltött év alatt környezetbarát szemléletet kap, ebben nő fel, belenevelik, akkor eszerint él majd felnőttként és ezt adja majd tovább a saját gyerekeinek is. Így "készül" a környezettudatos fogyasztó. A gyártók pedig alkalmazkodni fognak hozzá. Pontosan úgy, ahogy ma sincsenek már kétütemű motorral hajtott autók, motorok, mert hiába voltak könnyen szerelhetőek és olcsók, ha eszméletlenül környezetszennyezőek voltak és a fogyasztók mondtak rájuk nemet. Az oktatás, a tájékoztatás az alapja mindennek. WC-zés után is illik kezet mosni. Belénk nevelték, el se tudjuk képzelni, hogy ne így tegyünk. Mégis biztosan vannak, akik nem mosnak kezet pisilés, kakilás után. Ahogyan a kézmosás standard társadalmi elvárás, mert jól felfogott érdekünk, ugyanígy kell standardnak lennie a környezetbarát életvitelnek.

    A környezetbarát gyártás, a profit és a hatékonyság nem egymással összeegyeztethetetlen fogalmak. A természet a leghatékonyabb "gyáros". Folyamatos a körforgás, nincs hulladék, mert ami az egyik organizmusnak végtermék, az a másiknak táplálék. Ezt kell lemásolnunk.
  • wraithLord
    #43
    Igen, csak ez a rendszer bukásra van ítélve. Saját magát emészti fel. Nem fenntartható. Az emberek környezetvédelem szempontjából max csak hülyék (részben tényleg köszönhetően az elavult oktatásnak, a nevelés hiányosságainak, a szűklátókörűségnek, részben a cégek, marketing, média konzumidiotizmusra való kondícionálásnak, zombivá transzformálásának is)... a cégek viszont obligát profitorientáltak és nagyjából pszichopata módon működnek, és a "nagy környezetbarátság" hatékonyság szempontjából csak egy újabb kirakati eszköze a profitorientáltságnak. Ha nem is a cégvezetők, de maga a cég működése, a tulajdonosok szarnak bele mindenbe, ami nem eredményez maximális profitot, és rövid úton kirúgják azt, aki a profitmaximalizálás útjába akar állni. Szóval max akkor valósulhatna meg ez a nagy környezetbarátság és újrahasznosítás, ha valami csoda folytán az jönne ki profit szempontjából a legkedvezőbbnek, ami soha a büdös életbe nem fog bekövetkezni.
    Szóval lehet itt ujj-jal mutogatni egymásra, de a vége úgyis az lesz, hogy egyszerre húzzuk le magunkat a pöcegödörbe. Az egyik félnek a hülyesége, a másik félnek a kapzsisága lesz a veszte.
    "Fenntartható fogyasztói társadalom"... :D
  • bundasjezus
    #42
    Volt már ilyen gazdasági rendszer, amikor lehetett venni egyfajta TV-t, hűtőt, mosógépet, meg ötféle autót. Szocialista hiánygazdaságnak hívták. Óriási siker volt. Pedig azokon a TV-ken is ment a műsor, a mosógép mosott, a hűtő hűtött, a Trabant meg levitt a Balatonra.
  • Sir Cryalot
    #40
    Funkciójában 100% ig megegyező terméket gyárt n+1 elektronikai gorilla, és szolgamód kell másolni az almafoltos szenttehénmintás gorillát, az minden csak nem sikerorientáltság.
    Utoljára szerkesztette: Sir Cryalot, 2018.10.23. 12:48:59
  • Sir Cryalot
    #39
    Ezt hívják kudarckerülő gondolkodásmódnak, erről szokott kiderülni hogy vastagon szokott fogni a toll meg egyéb különféle csalássorozatok eredője.
  • bundasjezus
    #38
    Fogyasztóként és munkámból adódóan a gyártás oldaláról is hozzá tudok szólni a témához.

    Az egész téma kiindulópontja a társadalmi-gazdasági berendezkedésünk: a fogyasztói társadalom. A gazdaság csak akkor működik jól, ha idén nagyobb a növekedése, mint tavaly volt és jövőre nagyobb lesz a növekedése, mint idén. Ha csökken a gazdasági növekedés üteme, ne adj Isten stagnálás van, tehát idén is csak annyit tudunk eladni, mint tavaly, az már komoly gazdasági válságot eredményez. Ha pörög a termelés, akkor van munkahely, az emberek kapnak fizetést, amit el tudnak költeni a boltban. Ennek egyik következménye a tervezett avultatás és a nem szerelhető eszközök gyártása.
    Ha nem lenne tervezett avultatás, ha szerelhetőek lennének az alkatrészek és az eszközök, akkor itt nagyon rövid idő alatt óriási gazdasági válság lenne. Emberek milliói kerülnének az utcára, mert a hosszú életű, javítható termékek gyártásához sokkal kevesebb munkaerő kell, hiszen a kereslet, a piac is sokkal kisebb. Ezt senki sem szeretné.
    Másrészt a piaci verseny kikényszeríti, hogy a gyártók fejlesszenek. Aki nem fejleszt, nem ad ki új terméket, az lemarad és csődbe megy. Rengeteg technológiai vívmányt köszönhetünk a felgyorsult termékfejlesztésnek. Nem az a megoldás tehát, hogy húzzuk be a féket és gyártsunk javítható, szerelhető, hosszú élettartamú termékeket. Ez már nem járható út, ezt el kell felejteni. A gazdaság nem így működik. Aki ilyen termékeket akar, az saját maga ellensége. Se a fogyasztó, se a gyártó nem járna ezzel jól, mert a világgazdaság globálisan működik, mindenki függ mindenkitől. Rendszerben kell gondolkodni és mi mindannyian részei vagyunk a rendszernek.

    Egy járható út van, amire jelenleg is törekszenek a gyártók és a jogalkotók. Ez pedig a környezetbarát gyártás és az ezzel kéz a kézben járó újrahasznosítás.
    Fogyasztói oldalról meg lenne mit rendbe rakni a fejekben. Ma is mindenkinek megvan a lehetősége a szelektív hulladékgyűjtésre, a tudatos vásárlásra. Ott a kuka minden utcasarkon, mégis sikerül a félliteres PET palackot eldobni az utcán. Az erdőkben, folyópartokon hegyekben áll a szemét. Nem a gyártó felelőssége, ha hülye a fogyasztó. Ha hülye a fogyasztó, azért az oktatási rendszer a felelős. A gyártó csak alkalmazkodik a helyzethez. Ezért van munkája az embereknek.

    A nejlonzacskó nem tehet arról, ha hülye emberek kezébe kerül, akik utána nem képesek a kukába dobni, hanem elhajítják a utcán, aztán meg hordja a szél. Vagy a konyhai késgyártók is hagyják abba késgyártást, mert az emberek megvághatják/megölhetik magukat vele? Be kéne ismerni, hogy az emberek nagy része sz*rik a környezetre, a tisztaságra és a rendre, nem csak az utcán, hanem a saját lakásában, a saját életterében is. Igénytelenek, funkcionális analfabéták és ösztönlények.
  • ostoros
    #37
    Modjuk az igazi kérdés, az, hogy mitől NEM fosnak, mert amennyire megtudom ítélni mindentől, kivéve a környezetszennyezést és a globális felmelegedést.
  • ostoros
    #36
    Ne engem kérdezz, kérdezd amcsi elnököket, mitől fosnak...
  • ostoros
    #35
    Mellesleg, a pazarláshoz visszatérve eszembe jutott egy másik dolog is. Köztudott dolog, hogy a cement gyártása kibaszottul energiaigényes, mint ahogy az is, hogy a papír zsákban tárolva hamarosan használhatatlan lesz. Maga a gyártó általában fél év garanciát vállal rá.
    Ugyanez a cement , ha otthon te magad beletetted egy műanyag zsákba és légmentesen lezártad, kibír akár két évet is.
    Hogy van az, hogy mégis minden gyártó papír zsákban árulja?
    Ha már tényleg annyira kurva fontos a környezetvédelem, nem ezt kellene szabályoznia a nagyságos EU-nak?

    Csak azért kérdem, mert százezer tonna számra megy kárba a döglött cement EUrópában minden évben, ami tetemes mennyiségű földgáz elégetésével lett legyártva.
    Utoljára szerkesztette: ostoros, 2018.10.23. 11:46:34
  • ostoros
    #34
    De, nagyon sokra mennének vele, ha ők maguk dolgozhatnák fel, és adhatnák el a gyümölcslevet.
  • ugh
    #33
    Arrol nem is beszelve, hogy en oda is megyek a pulthoz es olyat kerek, de a tobbi 99 lusta fasz meg elore csomagoltat vesz, akkor aztan nagyon dobtunk a hangulaton te okor...
  • esztyopa
    #32
    Teljesen rossz irányba keresgéltek !
    ALAPVETŐ,hogy az automatikus gyártósorok a szükségesnél nagyobb mennyiséget gyártanak - szinte mindenből.
    Tehát alapvetően rövid élettartamra vannak tervezve,hogy a reklámokkal elhülyített fogyasztó minnél előbb,és minnél többet vásároljon.
    A MI érdekünk lenne,hogy javíthatók lennének a cuccok,de mi -köztudottan- le vagyunk szarva!
    Annak az *okostojásnak* meg csak annyit üzennék,hogy próbáljon megjavítani egy 50e.-Ft-os masinát,aminek tönkrement egy 5.-Ft-os müanyag vacakja,amit persze nem lehet beszerezni,sőt ! a szarvíznek sincs,és házilag nem készíthető,mert egy spéci alakú vacak.Ugyanez vonatkozik a gumitömítésekre,seeger-gyűrükre,1x használható csavarokra,stb.
    Amíg a profit vezérli a piacot,addig csak egy lehetőségünk van: vásárolj,vásárolj,vásárolj !
  • ugh
    #31
    Latom sikerult atcsusznod a faszfejszuron.
    Van rengeteg olyan bolt ahol nincs ilyen.
    Pl reggel az utvonalamon pont nincs.
    idafingassz valami kretenseget csak nehogy valaki masnak igaza legyen.