140
  • NEXUS6
    #60
    "Ez most kérdés vagy állítás? Már a blikk színvonalára süllyedtél hogy csak kérdőjellel mersz állítani valamit. Tehát azt állítod hogy a Hold felszínéről hozott összes minta egy 5 millió éven belüli meteor becsapódás hatására került a felszínre legalább pár méteres mélységből? Van erre valami forrásod vagy ezt megint csak kitaláltad? (nyilván ez utóbbi)"
    És neked, hogy nem pont így volt? ;)"

    Gondoltam még egy kis adalékot adok: az elmúlt 3,3 Mrd évben becslésem szerint a meteor becsapódások a Hold felszínén 220 604 milliárd t kőzetet mozgattak meg. Ez azt jelenti, hogy négyzet km-enként 5 805 373 t-át. Azért azért ez a folyamat elég rendesen átrotálta felszínt úgy vélem, szal statisztikailag valószínűleg igazam van.
  • NEXUS6
    #59
    "Végre valami amiben egyetértünk"
    Vicc volt ám! ;)

    "Csakhogy ez nem történt meg, erről szól az idézet is. Amire te építesz az egy túlhaladott álláspont."
    Nem túlhaladott, csak épp nem egyformán súlyosan érintette az egész Földet, a legutóbbi kutatások eredményei szerint. A tengerpart menti populáció pl. úgy tűnik viszonylag sikeresen túlélte.

    "Ez egy ritka nagy badarság. Afrikában akkor is éhen halnak ha minden jól megy úgy hogy az ENSZ folyamatosan tolja az élelmiszer segélyeket."
    Gondolom azért szaporodnak, mint a nyulak (1950 230 ezer, jelenleg 1 Mrd 300 ezer, 2100 várhatóan 4 Mrd+). Ez a sztereotípiád kicsit ellenkezik a valósággal, úgy tűnik. Ami nem változtat azon a tényen, hogy egy katasztrófa esetén a milliós városokban élő lakosság jelentős része napok-hetek időviszonylatában halálra van ítélve.

    "Azonban nem tudod a szuper vulkán hatását ilyen szintű bizonyossággal előre vetíteni (más sem tudja). Tehát csak fantáziálgatsz, akár ez is lehet akár az is. Akkor állíts valamit biztosra ha szilárd bizonyítékokat is tudsz mögé tenni."
    Látom továbbra is szellemi akadályba ütközöl amikor megpróbálod megérteni egy technikai civilizáció eltűnése és egy faj kipusztulása közötti különbséget. Ja bocs, meg sem próbálod felfogni.

    "A te vita kultúrád viszont ezek szerint ilyen primitív hazugságok szintjére jutott. Csak hogy a klasszikust idézzem, ez nem a King's College színvonal."
    Nyilván nem, de én csak alkalmazkodom az elvárásaidhoz. Igazából nekem úgy tűnik pont egy ilyen emberrel akarsz szájkaratézni, ha majd változik a stílusod talán az enyém is.

    "Ez most kérdés vagy állítás? Már a blikk színvonalára süllyedtél hogy csak kérdőjellel mersz állítani valamit. Tehát azt állítod hogy a Hold felszínéről hozott összes minta egy 5 millió éven belüli meteor becsapódás hatására került a felszínre legalább pár méteres mélységből? Van erre valami forrásod vagy ezt megint csak kitaláltad? (nyilván ez utóbbi)"
    És neked, hogy nem pont így volt? ;)

    "Egyre betegesebb szintre jutsz el. Újabb kitaláció. Tehát beleszámítottad semmi nem maradt, helyes. Mutasd a számítást!"
    Mi van??? Hogy érted azt hogy semmi nem maradt? Amúgy meg számítsd ki te is az 5000000 év alatt elnyelt teljes dózist, energiát, ha más jön ki, egyeztetjük, hogy melyikünk módszere nem stimmel! Remélem nem haladja meg a képességeidet egy ilyen ált isk fizika szakkör szintű feladat!? ;)

    "Felvilágosítalak a töltött részecskék is részei a sugárzásnak. Vedd észre hogy az egész példád irreleváns mivel egy low earth orbit objektumról beszélsz, az itt magára hagyott objektumok pár évtized alatt letérnek orbitról. Releváns példás esetleg van?"
    A részecskék is, valóban? Nem mondod, hogy hol tart manapság a tudomány!? Ja, LEO-n ennyi a sugárzás, nyílván mert a Föld kitakarja egy jelentős részét, meg a Van-Allen öv sugárzása is minimális, magasabb pályán valszeg viszont erősebb lesz, pont ezért releváns a LEO, mert ez a legalacsonyabb szint.

    "Miért nem mész még lentebb és mondod rögtön azt hogy a ózdi vaskohóban 1 órát sem bírna ki az a műhold."
    Hát pedig pont ezt mondtam! :) Amennyi ionizáló sugárzást beszed a műhold 500000 év alatt LEO-n az pont annyi, mintha 1500 fokra fűtenéd (gy kohóban) a számításaim szerint. De lehet, hogy tévedek? Neked mennyi jött ki?

    "Azt döntsd el végre hogy mi az ami biztosan elpusztítja a civilizációt a szuper vulkán vagy a napkitörés, vagy bármelyik vagy csak a kettő együtt? Azzal hogy folyamatosan új ötletekkel állsz elő csak jó szokásod szerint dezintegráltod a vitát."
    Látom az alchelymerkór előrehaladott állapotában vagy, szal már kiesett, hogy honnan indultunk. Én jó kiscserkész lévén persze segítek, arról volt szó, hogy szerintem az emberi civilizáció várható élettartam még néhány 10 ezer, max 100 000 év. És az ez idő alatt nagy valószínűséggel bekövetkező természeti katasztrófákat okoltam ezért (az említett katsztrófa típusokat hoztam példának).
    Közben találtam becslést is a szuper napkitörés gyakoriságára, a nagyobbak 10 évente látogatnak meg bennünket, de igazán szuperből kb 100 évente kapunk egyet. 2012-ben is volt egy 1859-eshez hasonló nagyságú, csak iszonyat szerencsénkre elkerülte a Földet.

    'Nekem csak azt tűnt fel hogy csak ontod magadból az ilyen megalapozatlan állításokat. Amikor alátámasztás kérek akkor pedig elsunnyogsz. Úgy gondolod hogy te itt frankón előre látod hogy itt mekkora világvége lesz, miközben a grid-ért felelős szakemberek nem
    hozták létre a megfelelő protokollt. Én megnéztem milyen tervezési, monitorozási, beavatkozási, javítási lépeseik vannak, és számomra úgy tűnik hogy számolnak a problémával."
    Igen úgy tűnik. De ugye pl. Fukushimában is megvoltak a protokollok, csak épp a cunami elvitt mindent, amivel gyakorlatilag meg tudták volna oldani a helyzetet. A katsztrófa attól katasztrófa, hogy maradéktalanul a biztonsági protokolok betartásával sem elkerülhető, hogy a bekövetkező események jelentős anyagi kárral, emberi áldozattal járjanak. A protokoll csak akkor véd meg, ha az esemény súlyossága nem haladja meg a rendszer rugalmasságát. A legerősebb napkitörés meghaladja.

    De valszeg a Natgeo megrendelésére csinálnak elég borúlátó hangvételű elemzéseket egy 1859-es szintű napviharra az egyetemek, biztosító társaságok, hogy lehessen jó kis minmeghalunk áldokumentum katasztrófaisemeretterjesztősókat csinálni. :)
    Utoljára szerkesztette: NEXUS6, 2018.08.03. 16:33:11
  • defiant9
    #58
    "A korrózió nem azt jelenti, amit most te annak vélsz, "
    Hanem mit? A "Corrosion in space" szócikk alatt az is megtalálható az amit írtam.

    " de nagyon jó szó arra, hogy szokásos bullshit mellébeszélésbe kezdj a levegőről"
    Jó szokásod szerint próbálsz kihátrálni mivel állítottál valamit ami vagy pongyolaság volt vagy tévedés.

    "mert elmondtam, hogy Voyager alkotói, köztük Carl Sagan mennyire saccolta a Voyager élettartamát"
    Nocsak, tehát már nem kiszámolták hanem csak saccolta. Esetleg akkor nem kellett volna olyan magas lóról nyilatkozni ha tudod hogy ilyen gyenge az emlékezeted. Én rákerestem és nincs találat arra hogy 8 millió évet mondott volna, linket esetleg kaphatunk?
    Olyat találtam hogy a felsége azt nyilatkozta hogy csak maga a lemez 1 milliárd évet bír(a felszíne).
    These golden phonograph records affixed to the Voyager 1 and Voyager 2 spacecraft are now beyond the outermost planets of the solar system and Voyager 1 has entered interstellar space. Both records have a projected shelf life of one billion years.
    Ezeknél én azonban jobbnak tartom azt a megközelítést hogy amivel találkozik a szonda(sugárzás, anyag) annak milyen hatása lehet.
    Nektek valami bizarr elképzelésetek van az űrről mintha az hemzsegne valamitől ami szétporlaszt mindent.

    "Az a jó a prekoncepcióval, hogy mindig lehet találni rá anyagot."
    Tehát NEKED volt egy prekoncepciód. 8 millió év. Várom a phd-s találatokat amivel alátámasztod(ezek szerint könnyű lesz). Engem az sem zavar ha olyat találsz hogy csak 1 millió vagy olyat ami szerint 18.
    Én beidéztem egy számítást miszerint a hidrogén atomoknak mekkora hatásuk van. 2 millió évente 1 gramm hidrogén atom. Ezzel szemben te semmit nem tudsz felmutatni.

    "A tudomány nem így működik, hogy valaki leír valamit, legyen az bármilyen phd. fokozatú kutató, és akkor az úgy van. Józan észről beszéltél, nos, hol van ilyenkor?"
    Itt az van hogy leírt valaki valamit és mögé tett egy számítást én ezt beidéztem. Ellenben Te leírod hogy hallottad hogy Carl Sagan mást saccolt amire még linket sem tudsz adni. Ez utóbbi lenne inkább a tudományos módszer vagy az előbbi?
  • defiant9
    #57
    "Igazad van!"
    Végre valami amiben egyetértünk.

    "hogy ugyan valóban nem halt ki az emberi faj, csak éppen genetikailag kimutathatóan ekkor csökkent pár ezer főre a populáció (véletlenül), de ez nyilván olyan részletkérdés, ami a te ingerküszöbödet már nem érte el."
    Csakhogy ez nem történt meg, erről szól az idézet is. Amire te építesz az egy túlhaladott álláspont.
    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!
    Since the publication of Ambrose (1998), the Toba supereruption and its proposed 6-year-long volcanic winter continues to be cited repeatedly, particularly in introductory paragraphs, as the natural catastrophe that brought humanity to the brink of extinction (human populations reduced to 10,000 individuals). Recent studies have clearly shown that volcanic winter conditions never occurred in East Africa after the eruption (Lane et al., 2013a ; Jackson et al., 2015), and we have shown that there was a very limited vegetation perturbation in the Southern Rift Valley of East Africa after the eruption. Further, we demonstrated the overestimation of SO2 injections in Toba supereruption climate model simulations by one or two orders of magnitude. This overestimation includes the early models of Rampino and Self (1992) that helped to build the volcanic winter model proposed in Ambrose (1998). The hypothesis that Toba triggered the 1000-year GS-20 cold period is also unlikely to be correct given that rapid cooling in the NH actually started a few hundred years before the Toba eruption, not to mention the fact that modeling by Robock et al.


    "Amíg busmanék kiássák a hamu alol a kaját ha kell, kocka meg a tudatba belahal, hogy lenullázódott a 3 db évekig nevelt WoW-os karaktere."
    Ez egy ritka nagy badarság. Afrikában akkor is éhen halnak ha minden jól megy úgy hogy az ENSZ folyamatosan tolja az élelmiszer segélyeket.
    "Amíg busmanék kiássák a hamu alól a kaját ha kell"
    Nocsak. Mond már el milyen kaját lehet termelni a hamu alatt? Mi az amit csak egy busman tud kiásni és mondjuk az EU mezőgazdasági gépei nem? Az alapvető gond egyébként az hogy felállítottál egy elméletet amivel meg akarod támogatni a kijelentésed miszerint bizonyosan el fog tűnni a civilizáció, hab a tortán hogy nyomtalanul. Azonban nem tudod a szuper vulkán hatását ilyen szintű bizonyossággal előre vetíteni (más sem tudja). Tehát csak fantáziálgatsz, akár ez is lehet akár az is. Akkor állíts valamit biztosra ha szilárd bizonyítékokat is tudsz mögé tenni.

    "Csak klasszikust tudok idézni, aki a legutóbbi ilyen kérésemre azt válaszolta, hogy ott a googli, ajánlom akkor most neked is ezt viszont!"
    Nyilvánvaló csúsztatás, én azt mondtam hogy egy beidézett szöveg eredetije megtalálható a google kereső segítségével, és be is tettem a linket. A te vita kultúrád viszont ezek szerint ilyen primitív hazugságok szintjére jutott. Csak hogy a klasszikust idézzem, ez nem a King's College színvonal.

    "Talán csak nem kidobta egy meteor nem olyan régen a felszín alól olyan mélységből, ahol korábban a sugárzás/hőingás, akármilyen környezeti hatások kevésbé érték?"
    Ez most kérdés vagy állítás? Már a blikk színvonalára süllyedtél hogy csak kérdőjellel mersz állítani valamit. Tehát azt állítod hogy a Hold felszínéről hozott összes minta egy 5 millió éven belüli meteor becsapódás hatására került a felszínre legalább pár méteres mélységből? Van erre valami forrásod vagy ezt megint csak kitaláltad? (nyilván ez utóbbi)

    "Főleg mert nem az a kérdés, hogy a sugárzás hat-e gyakorlatilag (hat), hanem hogy 5 millió év múlva mi marad az ember alkotta szerkezetekből. Ha csak a sugárzást veszem alapul se sok minden, de ha a kérésed szerint a többit is beleszámítjuk, akkor gyak semmi."
    Egyre betegesebb szintre jutsz el. Újabb kitaláció. Tehát beleszámítottad semmi nem maradt, helyes. Mutasd a számítást!

    "kiemelték a sugárzást mint tényezöt"
    Olyan szinten tudatlan vagy hogy csak emlegeted a kozmikus sugárzást, de ezek szerint fogalmad sincs az alkotó elemeiről. Felvilágosítalak a töltött részecskék is részei a sugárzásnak. Vedd észre hogy az egész példád irreleváns mivel egy low earth orbit objektumról beszélsz, az itt magára hagyott objektumok pár évtized alatt letérnek orbitról. Releváns példás esetleg van?

    " 750 kJ energiát kap sugárzás formájában egy LEO pályán levő objektumban"
    Szalmabáb gyártó nagyüzemed van? Miért nem mész még lentebb és mondod rögtön azt hogy a ózdi vaskohóban 1 órát sem bírna ki az a műhold. A gond hogy 36000+ km-el magasabban lévő viszonyok amik relevánsak.

    "Nem hiszem, ha nem tűnt volna fel ez eddig is példa volt."
    Azt döntsd el végre hogy mi az ami biztosan elpusztítja a civilizációt a szuper vulkán vagy a napkitörés, vagy bármelyik vagy csak a kettő együtt? Azzal hogy folyamatosan új ötletekkel állsz elő csak jó szokásod szerint dezintegráltod a vitát.

    "Igaz, hogy egy évig nem tudod feltölteni a telődat, hogy vedd a jeleket, de az más kérdés. Kaja víz közlekedés szintén off, ha nem tűnt volna föl."
    Nekem csak azt tűnt fel hogy csak ontod magadból az ilyen megalapozatlan állításokat. Amikor alátámasztás kérek akkor pedig elsunnyogsz. Úgy gondolod hogy te itt frankón előre látod hogy itt mekkora világvége lesz, miközben a grid-ért felelős szakemberek nem
    hozták létre a megfelelő protokollt. Én megnéztem milyen tervezési, monitorozási, beavatkozási, javítási lépeseik vannak, és számomra úgy tűnik hogy számolnak a problémával. Ami nekem érdekes volt az hogy az esemény alatt csak a terhelt hálózati részektől akarnak szabadulni (40-90%-os szintre lemenni), én úgy gondolnám hogy a legbiztosabb az lenne 15-60 perc rendelkezésre álló idő alatt(bár a NASA azon dolgozik hogy 1-2 napos előrejelzési modelljük legyen) szépen lekapcsolnának mindent annyit mindenki kibír, és földelnék az egész hóbelevancot. Azonban inkább abban gondolkoznak hogy stabilizálják a hálózatot. Nyilván nekik van igazuk, mert ők látnak minden szempontot. Bár szerintem tuti lennének kimaradások. De hogy a civilizáció vége? Eh...
  • Irasidus
    #56
    A korrózió nem azt jelenti, amit most te annak vélsz, de nagyon jó szó arra, hogy szokásos bullshit mellébeszélésbe kezdj a levegőről. De ugyanígy remek beszélgetés alap, hogy hülye vagyok szerinted, mert elmondtam, hogy Voyager alkotói, köztük Carl Sagan mennyire saccolta a Voyager élettartamát. Szintén nagyon nagy élmény olvasni az idézeteidet, amik vagy másról szólnak, vagy csak egy részéről annak amiről szó van. De tudod mi gázabb ennél is? A prekoncepciód! Az a jó a prekoncepcióval, hogy mindig lehet találni rá anyagot. Két perc guglizás után, találtam anyagot arra, hogy a gravitáció nem is létezik, Einstein tévedett, és semmi sem úgy van, ahogy. És most nem a sötét webről beszélek, hanem doktorokról, kutatókról, akik írtak egy csomó tanulmányt, publikáltak. Így is lehet játszani, hogy kiválogatod a neked tetsző dolgokat, a többiről meg tudomást sem veszel. Ezt csinálod most, csőlátás ezerrel. A tudomány nem így működik, hogy valaki leír valamit, legyen az bármilyen phd. fokozatú kutató, és akkor az úgy van. Józan észről beszéltél, nos, hol van ilyenkor?
  • NEXUS6
    #55
    "Pedig ez ellentmondás, ha az emberi faj képes fennmaradni akkor a sörösüveg is képes."
    A netes poresz meg pláne, mint a felhalmozott tudás része gondolom! Igazad van! XD
    Befejeztem.

    "Most akkor az van hogy valaki írt egy computer szimulációt egy olyan kaotikus rendszerre(klíma) amit nem vagyunk képesek szimulálni majd kihozott egy eredményt, és van olyan aki ezt képes beidézni mert azt hiszi hogy ezzel alátámaszthatja a fantáziáját igonralva azt a valós tényt hogy még a primitív, környezeti hatásoknak közvetlenül kitett korai homo sapiens-ek is túlélték az eseményt."
    Most akkor az van, hogy szorri, de ez is egy tudományos álláspont, ami pont annyit nyom a latban mint egy ehhez képest bármely alternativ, bár azért azt tegyük hozzá, hogy ugyan valóban nem halt ki az emberi faj, csak éppen genetikailag kimutathatóan ekkor csökkent pár ezer főre a populáció (véletlenül), de ez nyilván olyan részletkérdés, ami a te ingerküszöbödet már nem érte el. Mint ahogy az sem, hogy az akkori életmódot folytató emberekre nyilván sokkal kevesebb hatása volt egy ilyen katasztrófának, mint lenne annak manapság egy olyan populációra, akik egész nap azzal szórakoznak hogy számítógép elött űlnek és hülyeségeket irogatnak, az élelmiszer beszerzésük meg kimerül abban, hogy naponta rendelnek online egy pizzat, meg egy üveg kólát. Amíg busmanék kiássák a hamu alol a kaját ha kell, kocka meg a tudatba belahal, hogy lenullázódott a 3 db évekig nevelt WoW-os karaktere.

    "Ismét eljátszod azt hogy engem számon kérsz hogy linkekkel támasszam alá az állításom, azonban amikor én kérem ugyanezt akkor te ezt nem teszed meg. Miért nem?"
    Csak klasszikust tudok idézni, aki a legutóbbi ilyen kérésemre azt válaszolta, hogy ott a googli, ajánlom akkor most neked is ezt viszont! ;)

    "Továbbra is várom a magyarázatod hogyha a Holdon 3.3 milliárd éve véget ért a vulkanikus aktivitás akkor miért maradt meg a lávakövek jól ismert lyukacsos struktúrája?"
    Húuuuu, hát ez akkor egy fogós ravasz kérdés? Akart lenni...
    Talán csak nem kidobta egy meteor nem olyan régen a felszín alól olyan mélységből, ahol korábban a sugárzás/hőingás, akármilyen környezeti hatások kevésbé érték?
    Ja és mellesleg azt olvasom, hogy a holdi vulkánosság jelei még 100 millió éve is megvoltak, de ez is nyilván részlet kérdés.

    "Rendben, akkor a fotonokat is tedd bele a számításodba. meg a többi komponenst is:"
    Nyilván. Főleg mert nem az a kérdés, hogy a sugárzás hat-e gyakorlatilag (hat), hanem hogy 5 millió év múlva mi marad az ember alkotta szerkezetekből. Ha csak a sugárzást veszem alapul se sok minden, de ha a kérésed szerint a többit is beleszámítjuk, akkor gyak semmi.
    Nem szeretek szájkaratézni, ha nem muszáj, de ha jól sejtem akkor most ez is egy öngól volt a részedről?

    "A hubble 0.1mm-es fólia problémáját az okozta hogy a töltött részecskék rugalmatlanná tették az anyagot ami ezután hőtágulási ciklusoknak volt kitéve. A Hubble alacsony pályán mozog:
    Hubble orbits in low Earth orbit at an altitude of approximately 540 kilometers
    Itt az árnyékos/napos oldali hatás miatt -100 és +50 Celsius közötti hőingás van."
    Inkább olyan +120/-120 fok a hőingás, hogy pontosak legyünk. Amúgy meg amilyen cikket olvastam erről a NASA honlapján ott is kiemelték a sugárzást mint tényezöt, de valószínűleg a NASA mérnökei akkor tévedtek. Megadhatom, az elérhetőségedet nekik?

    "A voyager pedig értelemszerűen még távolabb van. Itt már elhanyagolható a hatás. Sőt kb. konstans pár K közelében van. Ezért is írták hogy a külső benyelt energiacsomagok nagy része arra megy el hogy 'felmelegítse' az anyagot, az a csak ezután jön hogy a hőmozgás kiszakítson a rácsból egy atomot. Ez persze ritkán bekövetkezik, de csak nagyon ritkán."
    Őöööö, izé itt is érzékelek némi pongyolaságot. Hát igen, nulla/pár száz K hőmérsékleten valamilyen a Nap termikus sugárzási spektrumába tartozó foton marha ritkán szakít ki bármilyen részecskét is egy anyagdarabból. Azonaban a kozmikus sugárzás energiaszintje már van olyan magas, hogy elektronokat, atommagukat lökdössön ki, de nem ez a lényeg. A becsapódó nagy energiájú protonok, alfa részecskék, mint a billiárdgolyókat lökdösik az atommagokat összevissza. És ugyan valóban nem egy nagy energiatartalom ez átlagértékét tekintve, csak ugye tekintve, hogy ez nem hőmérsékleti jellegű sugárzás, így nem alakul ki termikus egyensúly, ami által a beadott energiát ki is sugározza. Szal 5000 000 év alatt 1 kg vasdarab olyan 750 kJ energiát kap sugárzás formájában egy LEO pályán levő objektumban, tekintve hogy ez ismétlem, nem egy hőmérsékleti jellegű sugárzás, ezért ez viszont hatásaiban akkumulálódik, gyak összekócolja a fém kristályszerkezetét. Kicsit pongyola, de ennek a beszélgetésnek teljesen megfelelő színvonalú példát keresve, ennek végeredménye kb az, mintha ezt egy olyan állapothoz hasonlítjuk, amikor ezt az energiát egyszerre kapná meg és a vasra jellemző fajhőt figyelembe véve ezáltal egy kb egy 1500 fokos vasdarabot kapunk, az meg mondjuk pont a vas olvadáspontja. Szal bizonyos analógiákat felhasználva szerintem egy ilyen általános iskolai fizika szakköri példát végig vive kimondható, hogy 5000 000 év múlva űrszondánk rendezetlensége csak a kozmikus sugárzás hatását figyelembe véve az olvadt vaséhoz hasonlatos, amely mint tudjuk meglehetősen kevés struktúrát őriz meg.

    "Eddig szuper vulkán kitörés volt az ok. Nem jött be, most akkor váltunk?"
    Nem hiszem, ha nem tűnt volna fel ez eddig is példa volt.

    "Komolyan úgy gondolod hogy a civilizáció végét jelenti egy napkitörés?
    radio and GPS transmissions could come back online fairly quickly."
    Kb. 20 Katarina hurrikán nagyságú katasztrófát okozna az USA-ban egy ilyen, jogos, ha viszont a GPS helyreáll, akkor bizonyára megmenekültünk. Igaz, hogy egy évig nem tudod feltölteni a telődat, hogy vedd a jeleket, de az más kérdés. Kaja víz közlekedés szintén off, ha nem tűnt volna föl.
  • defiant9
    #54
    "A szuper-vulkán eltörölheti a földi civilizációt,"
    Feltételes mód miért? A hogyan nélkül ez egy üres állítás.

    "és űreszközök az űrben történő korróziójának!"
    Jaja, van ilyen jelenség: Between 160 and 560 km, the atmosphere consists of about 90% atomic oxygen. Ugyanazt a buta hibát követed el mint Nexus aki a low orbit Hubble-el példálózik. Ha lenne légköri hatás 36.000+ km-en akkor nem a korrózión lenne agyalni, mert a drag szépen lelassítaná a műholdat a sűrűbb légkör irányába. Egyébként a korrozió kapcsán még józan paraszti ésszel is tudja mindenki hogy a korrodált réteg akadályozza a további korróziót fizikailag elzárva az alsóbb anyag rétegeket, illetve ilyen réteget szokás szándékosan is felvinni a felületre,
    The Zinc-Oxide coating is now routinely used to protect components of spacecraf
    Ehhez persze nem árt ha van némi józan paraszti ész a tarsolyban, és ez a védőréteg probléma ami elől Nexus is csak elsunnyogni tudott,

    "elpusztíthatatlan anyagokat vizionálsz"
    Ostoba szalmabáb állítás. Az anyag nem elpusztíthatatlan csak sok energia kell egy stabil állapotból való kimozdításhoz, amit az űrben nem tudtok felmutatni. De még egy nyamvadt sörösüveg kapcsán sem.

    "Nagyon gusztustalan a stílusod."
    Mondja az aki konkrétan állítja hogy 8 millió év alatt meg fog semmisülni a voyager szonda. A kérdésre hogy ezt mi alapján is állítja pedig elsunnyogás a válasz. Természetesen a lehetőség továbbra is nyitott hogy megmutasd mi alapján is állítasz ilyet.

    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!
    How will the Voyager Golden Record last for 1 billion years?
    NASA made the record from stable, inert materials, and placed it in the vacuum of space where erosion is not an issue. The record sits underneath an aluminium cover. The only sources of decay are cosmic radiation and the interplanetary/interstellar medium. Cosmic radiation takes a long, long time to create visible distortion (basically it affects an area one atom wide). The interplanetary and interstellar medium consist mostly of monoatomic gases at very low density. Again, one atom at a time takes a long time to make a noticeable dent.
  • Irasidus
    #53
    Bocsi, de minkét dologban igaza volt, csak szokás szerint mellébeszélsz. A szuper-vulkán eltörölheti a földi civilizációt, az meg, hogy elpusztíthatatlan anyagokat vizionálsz, nevetséges határas súrolja. Csak egy kicsit nézzél már utána a műhold, és űreszközök az űrben történő korróziójának! Nagyon gusztustalan a stílusod.
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2018.08.01. 19:53:01
  • defiant9
    #52
    A hubble 0.1mm-es fólia problémáját az okozta hogy a töltött részecskék rugalmatlanná tették az anyagot ami ezután hőtágulási ciklusoknak volt kitéve. A Hubble alacsony pályán mozog:
    Hubble orbits in low Earth orbit at an altitude of approximately 540 kilometers
    Itt az árnyékos/napos oldali hatás miatt -100 és +50 Celsius közötti hőingás van.
    Azonban
    A geostationary orbit: 35786 km
    A voyager pedig értelemszerűen még távolabb van. Itt már elhanyagolható a hatás. Sőt kb. konstans pár K közelében van. Ezért is írták hogy a külső benyelt energiacsomagok nagy része arra megy el hogy 'felmelegítse' az anyagot, az a csak ezután jön hogy a hőmozgás kiszakítson a rácsból egy atomot. Ez persze ritkán bekövetkezik, de csak nagyon ritkán.
    Égitestek közelében én a mikro meteoritokat látnám fő problémának, azonban ez a távolsággal jelentősen csökken.
    The micrometeorite impact rate above geosynchronous orbit is tiny and the particles produced will tend to stay in roughly circular orbits.

    "De, pont ilyen az említett szuper napkitörés, ami az elektromos rendszerek nagy részét hosszútávra kiiktatja."
    Eddig szuper vulkán kitörés volt az ok. Nem jött be, most akkor váltunk? Kérnék linket a hosszú távú kiiktatásról. Nincs kétségem hogy mára már eléggé felkészültek a sok discovery channel-es riogatást látva és a vízvezeték szivattyúk esetleges helyreállítása prio1-el megtörténne, de a legvalószínűbb hogy semmi bajuk nem lenne mivel a kitörés idejére a civilizált helyeken lekapcsolnák a hálózatot védve a transzformátorokat. Komolyan úgy gondolod hogy a civilizáció végét jelenti egy napkitörés?
    radio and GPS transmissions could come back online fairly quickly.
    Utoljára szerkesztette: defiant9, 2018.08.01. 19:42:59
  • defiant9
    #51
    "Nem érzek ellentmondást. A Kalahári sivatagban meztelen seggel rohangászó purdék miért is képviselnék egy letűnt civilizáció bármilyen nyomát"
    Pedig ez ellentmondás, ha az emberi faj képes fennmaradni akkor a sörösüveg is képes.

    "Most akkor?"
    Most akkor az van hogy valaki írt egy computer szimulációt egy olyan kaotikus rendszerre(klíma) amit nem vagyunk képesek szimulálni majd kihozott egy eredményt, és van olyan aki ezt képes beidézni mert azt hiszi hogy ezzel alátámaszthatja a fantáziáját igonralva azt a valós tényt hogy még a primitív, környezeti hatásoknak közvetlenül kitett korai homo sapiens-ek is túlélték az eseményt.
    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!
    The idea that humans nearly became extinct 75,000 ago because of a super-volcano eruption is not supported by new data from Africa, scientists say.
    In the past, it has been proposed that the so-called Toba event plunged the world into a volcanic winter, killing animal and plant life and squeezing our species to a few thousand individuals.
    An Oxford University-led team examined ancient sediments in Lake Malawi for traces of this climate catastrophe.
    It could find none.
    "The eruption would certainly have triggered some short-term effects over perhaps a few seasons but it does not appear to have switched the climate into a new mode," said Dr Christine Lane from Oxford's School of Archaeology.

    "Gondolom a kozmikus sugárzásból jövő protonokból keletkező hidrogén atomok/molekulák miatt keletkező kristályhibák felszaporodása miatt a fém kisebb nagyobb szemcsékre esik"
    Sajnos továbbra sem vagy képes felfogni azt a tényt hogy ha nagyon kevéssel mész neki a nagyon soknak akkor nem fogsz látható eredmény elérni. Ismét eljátszod azt hogy engem számon kérsz hogy linkekkel támasszam alá az állításom, azonban amikor én kérem ugyanezt akkor te ezt nem teszed meg. Miért nem? Kérem a linket és a számítást hogy mire alapozod hogy a kozmikus sugárzás mennyisége/energiája képes egy 2 tonnás szerkezetet a felismerhetetlenségig amortizálni 5 millió év alatt.
    Továbbra is várom a magyarázatod hogyha a Holdon 3.3 milliárd éve véget ért a vulkanikus aktivitás akkor miért maradt meg a lávakövek jól ismert lyukacsos struktúrája?
    Lunar basaltic lava sample
    Ismét kérem hogy ne sunnyogj azzal hogy a kellemetlen kérdéseket ignorálod!

    "Nem mondtam, hogy elhanyagolható"
    Rendben, akkor a fotonokat is tedd bele a számításodba. meg a többi komponenst is:
    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!
    The main kinds of energy present in the ISM are:
    The CMB
    Thermal IR from dust
    Starlight
    Thermal kinetic energy (3/2 nKT)
    Turbulent kinetic energy (1/2 \rho \sigma_v^2)
    B fields (B^2 / 8 \pi)
    Cosmic rays
    All of these terms have energy densities within an order of magnitude of 1 eV cm^-3.


    Várom a számítást, vagy a linket. Továbbra is javaslom hogy a nagyságrendekre kiemelten figyelj. Csak hogy értsd mire célzok, nem történik antianyag robbanás a Tesco banán pultjában noha antianyag részekék keletkeznek.
  • NEXUS6
    #50
    "Egyenlőre nem tudtad hitelt érdemlően bemutatni hogy ilyen radikálisan megváltozna a szonda formája."
    Jó, akkor egy gyakorlati példa a Hubble hővédelmét biztosító fólia a felbocsájtás után pár évvel már elvékonyodott gyűrődött kilikadt, ezt cserélni, javítani kellett. Biztos mert a harkályok kikopácsolták, meg majmok játszottak rajta. Egymilliószor annyi idő múltán vajon mi lesz ezekkel az objektumokkal?

    "Nem tudtál olyan körülményt mutatni ami az emberiség fejlett felét elpusztítaná míg a fejletlent nem."
    De, pont ilyen az említett szuper napkitörés, ami az elektromos rendszerek nagy részét hosszútávra kiiktatja.Mit csinálsz 1-2 nap után, amikor nincs víz, nincs net, nincs üzemanyag, közlekedés (benzinkutak is árammal működnek), te meg ülsz a nagyváros közepén? Gyalog elindulsz, tömegesen? Minek, hova? Vagy kb 3 nap után egyszerűen szomjan halsz?
    Busmanék meg csak néznek, hogy hülyék ezek a városi emberek.
  • NEXUS6
    #49
    "1. A két állításod közül csak az egyik lehet igaz."
    Nem érzek ellentmondást. A Kalahári sivatagban meztelen seggel rohangászó purdék miért is képviselnék egy letűnt civilizáció bármilyen nyomát, ha arra semmilyen tárgyi bizonyíték nem maradt fenn? Persze ma is vitatkoznak ilyenen egyesek, vagy épp te is nézed az Ősi idegenek c. sorozatot! Fasza mi?;)

    "Nekem ilyen infóm van:"
    Nekem meg ilyen:
    "Biologist Michael R. Rampino and volcanologist Stephen Self argue that the eruption caused a "brief, dramatic cooling or 'volcanic winter'", which resulted in a drop of the global mean surface temperature by 3–5 °C.[11] Evidence from Greenland ice cores indicates a 1,000-year period of low δ18O and increased dust deposition immediately following the eruption. The eruption may have caused this 1,000-year period of cooler temperatures (stadial), two centuries of which could be accounted for by the persistence of the Toba stratospheric loading."
    "According to Alan Robock, who has also published nuclear winter papers, the Toba eruption did not precipitate the last glacial period. However, assuming an emission of six billion tons of sulphur dioxide, his computer simulations concluded that a maximum global cooling of approximately 15 °C occurred for three years after the eruption, and that this cooling would last for decades, devastating life."
    Most akkor?

    "No ácsi. Tehát megmaradnak az atomok, de valami miatt a fémrács szétesik majd újra és összeolvad az egész egy golyóba? Még elképzelni sem tudom hogy ez hogy menne végbe. Írd le konkrétan hogy megy végbe ez a jelenség atomi szinten."
    Gondolom a kozmikus sugárzásból jövő protonokból keletkező hidrogén atomok/molekulák miatt keletkező kristályhibák felszaporodása miatt a fém kisebb nagyobb szemcsékre esik, elporlad, mindez összekeveredik a más anyagokkal, szerves óriásmolekulák, polimerek ugyan így felszabdalódnak a kozmikus sugárzás által, mindez összekeveredik a mikrometeorok anyagával. Nem vagyok szakember, majd ha részletesebb leírást találok belinkelem.
    De látom te ehhez jobban értesz, mint én ;)

    "Akkor nem kellett volna behoznod a képbe az EM sugárzást ha végül elhanyagolhatónak minősíted a hatását."
    Mivaaan? Nem mondtam, hogy elhanyagolható, miért a napsugárzás jelentette hőingás, elhanyagolható lenne? Nem hiszem. Pedig az is EM sugárzás. Nem tudom ez a kijelentés hogyan jött ki neked?

    "1 hidrogén atom nyugalmi tömege 1000 MeV energiát reprezentál.
    A kozmikus sugárzás 1 eV köbcentinként. A fő "probléma" a hidrogén atomokkal való ütközés. Ennek mértékét került kiszámításra a lentebbi idézetben. "
    Khmmm, hát szerintem ennek még nézz kicsit utána, a kozmikus sugárzás különböző típusú és különböző energiájú részecskék spektruma (kb 90 proton 9% alfarészecske 1 % elektron, a tömeggel rendelkező összetevőket illetően) amelynek átlagos/leggyakoribb energiája infóm szerint 0,3 gag eV. A csúcs viszont 3×10/20-on eV részecske, ami kb egy 90 km/h sebességű bézból labda energiája, meg a 10/14-en eV energiájú EM sugárzás. Igaz, hogy köbcentire az általad megadott energiatartama van, de nem mindegy, hogy az milyen energiájú részecskékből áll.
  • defiant9
    #48
    "hogy pár év millió év múlva ez az objektum az állapotából kifolyólag egyértelműen egy mesterséges tárgyként lesz azonosítható."
    Egyenlőre nem tudtad hitelt érdemlően bemutatni hogy ilyen radikálisan megváltozna a szonda formája.

    "Hát annyit mindenképpen, hogy ebben az esetben pont ők nagyobb eséllyel életben tudnak maradni olyan körülmények között is, ami az emberiség fejlett részét bizonyosan elpusztítja. Ebből következően el lehet képzelni, hogy honnan is indul majd a civilizáció újboli felemelkedése."
    Nem tudtál olyan körülményt mutatni ami az emberiség fejlett felét elpusztítaná míg a fejletlent nem. Minél inkább természetközeli egy nép annál nagyobb potenciális veszélyforrás számára az ökoszisztéma legkisebb rezdülése is. Egy természeti katasztrófa "humanitárius katasztrófába" szokott torkolni a fejletlen világban, várják hogy a világ fejlett feléből küldjék nekik még a palackos vizet is. Visszirányú folyamatra nincs példa.
  • defiant9
    #47
    "Nem azt mondom, hogy biológiailag is megsemmisül a faj, de az afrikai szavannákon kóborló max 1-2 millió hominidát én nem nevezném civilizációnak."
    "aztán valamilyen okból úgy eltűnünk, mintha nem is lettünk volna"
    1. A két állításod közül csak az egyik lehet igaz.
    2. Miért pont Afrikában maradnának csak meg 1-2 millióan? Milyen esemény képes erre?

    "Aztán jön egy 10 évig tartó tél, amikor semmilyen mezőgazdasági tevékenység nem folytatható."
    Ehhez forrást kérek. Nekem ilyen infóm van:
    One proposed volcanic winter occurred around 71,000–73,000 years ago following the supereruption of Lake Toba on Sumatra island in Indonesia. In the following 6 years there was the highest amount of volcanic sulphur deposited in the last 110,000 years, possibly causing significant deforestation in Southeast Asia and the cooling of global temperatures by 1 °C

    "És szabad megkérdeznem, hogy ki ez a szakember, esetleg egy linket is tudsz küldeni? ;)"
    Ha látsz egy angol nyelvű idézetet és kíváncsi vagy a forrására akkor nyugodtan másold be idézőjelek közt a google keresőbe és meg fogod kapni.

    "Ezzel szemben, te nem mondtál semmit, konkrétan mit vitatsz?"
    Én teljesen egyetértek a satellite navigator elemzésével.

    "mert ha forgásnak indul a szekezeti szilárdság csökkenése miatt szét is szakadozhat."
    Júj, ez egyre vadabb. Mi a forrása azon részecskéknek amik ilyen pörgést elő tudnak idézni?

    "5 millió év múlva is ebből fog álni, csak egy alaktalan kupac formájában"
    No ácsi. Tehát megmaradnak az atomok, de valami miatt a fémrács szétesik majd újra és összeolvad az egész egy golyóba? Még elképzelni sem tudom hogy ez hogy menne végbe. Írd le konkrétan hogy megy végbe ez a jelenség atomi szinten.
    +Térjünk csak vissza a Hold felszínére. Miért milliárd éves kőzet struktúrákat találunk ott nem pedig egy összeolvad amorf aszfalt szerű ásvány masszát? Fogalmad sincs hogy mennyi energia kellene ahhoz ami képes az univerzum teljes anyagát mondjuk méteres vastagságban szétzilálni. Tejesen zavaros hogy ez a destrukturálódott anyag miért is nem viselkedik pajzsként, megvédve ezzel a belsőbb szerkezetet. Kellene egy forrás ide is, mert úgy látom nagyon elszalad a fantáziád.

    "a sugárzás nagyrésze nem csak nagy energiájú foton,"
    Akkor nem kellett volna behoznod a képbe az EM sugárzást ha végül elhanyagolhatónak minősíted a hatását.
    "hanem proton, meg elektron, ami éri, és ez idővel megteszi a hatását"
    A valóság az hogy az interstellar medium kb. 1 atomot tartalmaz köbcentinként ami nagyrészt hidrogén, kisebb részt hélium.
    1 hidrogén atom nyugalmi tömege 1000 MeV energiát reprezentál.
    A kozmikus sugárzás 1 eV köbcentinként. A fő "probléma" a hidrogén atomokkal való ütközés. Ennek mértékét került kiszámításra a lentebbi idézetben.
  • NEXUS6
    #46
    "Annak hogy ők mennyit tesznek hozzá a civilizációhoz mindenki döntse el saját értékrendje szerint."
    Hát annyit mindenképpen, hogy ebben az esetben pont ők nagyobb eséllyel életben tudnak maradni olyan körülmények között is, ami az emberiség fejlett részét bizonyosan elpusztítja. Ebből következően el lehet képzelni, hogy honnan is indul majd a civilizáció újboli felemelkedése.
  • NEXUS6
    #45
    Khm...

    Van egy anyagdarab, amit mi fellőtünk a csillagok közé és amiről mi tudjuk, hogy ez egy mesterséges objektum. Ez a pályáját tartva akár évmilliárdokig folytathatja az útját, azonban az koránt sem biztos, hogy pár év millió év múlva ez az objektum az állapotából kifolyólag egyértelműen egy mesterséges tárgyként lesz azonosítható. Ez nem ellenkezik az általad beszúrt idézettel!

    Ha mi nem mondjuk meg a megtalálónak, hogy ez az, akkor ő nem biztos, hogy a Voyager-1/2-ként fogja tudni azonosítani. ;)
    Utoljára szerkesztette: NEXUS6, 2018.07.31. 13:52:06
  • NEXUS6
    #44
    "Egyrészt nem apróztad el, gyakorlatilag a teljes emberiség megsemmisülését prognosztizáltad, ezzel nincs gond mivel ez valóban a civilizáció pusztulását is magában foglalja. Ilyet azonban a lokális szuper-vulkán nem tud tenni."
    Nem azt mondom, hogy biológiailag is megsemmisül a faj, de az afrikai szavannákon kóborló max 1-2 millió hominidát én nem nevezném civilizációnak.
    "A nyugati civilizáció 1 milliárd embert jelent, ha egy szuper-vulkán hatásaként néhány százmillió meghal az nem pusztítaná el a civilizációt, de visszavetné néhány évtizeddel, a felhalmozott tudás és kultúra alapján azonban újratermelődne."
    Szerintem te nem vagy tisztában azzal, hogy mit jelent egy VEI-8 kitörés, már megbocsáss.
    Ez egyáltalán nem egy lokális jelenség, hanem egy olyan globális, aminek az egyik része az, hogy adott kontinensen valóban azonnal meghal néhány 10-100 millió ember. Aztán jön egy 10 évig tartó tél, amikor semmilyen mezőgazdasági tevékenység nem folytatható. Ennek az eredményeként elpusztul, éhen hal az emberiség 90%-a és pont. A további pár száz/ezer éves hatás még mindíg egy kisebb jégkorszaknak felel meg, amikor még mindíg korlátozottan végezhető mezőgazdasági termelés, szóval esély sincs a lakosság számának gyors növekedéséhez. Egy olyan katasztrófa ami az emberek életének 90%-át követeli nem igazán alkalmas környezet arra, hogy az emberek olyan tevékenységet folytassanak, ami a civilizáció fenntartásához, újratelmeléshez elengedhetetlen pl. oktatás. Ennek eredményeképp a következő generációknak halvány lila segédfogalmuk sem lesz arról, hogy milyen egy "normális" civilizáció, milyen az internet, a mozi, a könyvek, egy autó, vagy egy repülőgép. A felhalmozott tudás elvész. A civilizáció technikai eszközeinek nagyrésze pár évtizeden évszázadon belül megsemmisül elenyészik, még a romok, a roncsok is. És igen, ha nem sikerül újra felemelkedni, akkor pár millió év után gyak semmit nem találsz, ami mesterséges tárgyként azonosítható.
    Ezt jelenti a VEI-8 szuper vulkánkitörés, és nem pár 10 millió áldoztatot!

    "Onnan jött hogy egy szakember akinek az a munkája hogy műholdak pályáját adjust-álja és korrekciókat hajtson végre, az ezt mondta."
    És szabad megkérdeznem, hogy ki ez a szakember, esetleg egy linket is tudsz küldeni? ;)
    "Ezzel szemben te csak dobálózol olyan komponensekkel aminek a hatásának a nagyságrendjével sem vagy tisztában."
    Ezzel szemben, te nem mondtál semmit, konkrétan mit vitatsz?

    "Ez így bullshit. Konkrétan mi változik meg? A teljes műhold tömege 2000 kg, időtengely pedig 5 millió év. Hol/mekkora lesz ekkora a műhold anyaga szerinted? Nem mondom hogy nincsenek nagy energiájú fotonok, csak nincs annyi össz. energiájuk ami ekkora tömeget ???-valamizél (még mindig nem közölted hogy pontosan mi is lesz a műhold anyagával). "
    Bocsesz, de ezt nem értem, hogy mit is akarsz kérdezni? Van egy 2000 kg-os tömeg valszeg, ami csak növekedni fog, az elnyelt protonok, becsapódó mikrometeorok miatt, de nem biztos, mert ha forgásnak indul a szekezeti szilárdság csökkenése miatt szét is szakadozhat. Mindegy. Szal van 2000 kg vasad, aluminiumod, szilíciumod, meg szerves molekuláid, 5 millió év múlva is ebből fog álni, csak egy alaktalan kupac formájában. Csak mert mégegyszer leírom, a sugárzás nagyrésze nem csak nagy energiájú foton, hanem proton, meg elektron, ami éri, és ez idővel megteszi a hatását, roncsolja a molekuláris, fémes atomrács szinten, gyak hidrogén buborékokat ütnek bele a protonok.
  • defiant9
    #43
    Nasa scientists including Edward Stone, the father of the programme at Nasa's Jet Propulsion Laboratory in Pasadena, say Voyager 1 has yet to pass beyond the reach of our sun's radiation.
    According to Marc Swisdak, an astrophysics researcher at the University of Maryland and lead author of the study

    Leaving the solar system, Stone told Scientific American, will be "a milestone in human activity".
    Both Voyagers will likely outlive Earth, he added: when, billions of years from now, the sun swells into a red giant, the Voyagers, albeit without power, will continue on course for the unknown.
    Swisdak says: "Nothing comes close to Voyager in terms of interplanetary missions.

    1 billion Estimated lifespan of the two Voyager Golden Records, before the information stored on them is rendered unrecoverable.[137]
    Utoljára szerkesztette: defiant9, 2018.07.31. 13:02:03
  • defiant9
    #42
    "hanem mert az ott termelt búza a világ jelentős élelmezéséhez járul hozzá, és ha ez kiesik, és még az éghajlat is megváltozik az egész világon, azaz savas eső, napfény csökkenés ,és a többi, akkor olyan éhiség és pusztulással járna a nyomában, hogy az addig ismert civilizáció megsemmisü"
    Sokan meghalnának, de ez nem egyenlő a megsemmisüléssel. A nyugati civilizáció akkor is civilizáció maradna ha 330 millió amerikaiból csak 30 millió maradna meg, szerintem Valszeg európából ismét elindulna egy népvándorlás az újvilág irányába, meg komoly segélyezés is lenne. Globálisan a 3. világ szegény népessége aki megsínylené azt ha az élelmiszer sufficit defficitbe menne át(a sok közvetlen halottal együtt is). Annak hogy ők mennyit tesznek hozzá a civilizációhoz mindenki döntse el saját értékrendje szerint.

    "A Voyeggerre kiszámították, hogy kb. 8 millió évig bírja, tehát NEXUSon kívül, mindenki úgy gondolja, hogy nem örökké fognak keringeni, és egy idő után felismerhetetlenségig roncsolódnak."
    Ehhez kellene forrás. Én ezeket találtam.
    "Voyager-1 will be in orbit around the centre of our galaxy with all its stars for billions of years," said Prof Stone.
    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!
    A year is roughly 3×106 seconds - so after Voyager has traveled for a million years, it’ll only have impacted a total of a half of a gram of hydrogen.Several sources say that the Voyager “golden record” is expected to last for a billion years - but as far as I can tell, this is a guess, and probably not a very carefully “informed” guess.
    With only 1.8 kg hydrogen gas wafting around the entire spacecraft over a billion years - it’s hard to imagine any significant damage to it whatever. Evaporation of metal atoms from the surface of the probe might be an issue over that time. Even solids like sheet aluminium do gradually “evaporate”. But as Voyager gradually cools down toward absolute zero - that evaporation rate will drop so low as to be negligible even over cosmic timescales.
  • defiant9
    #41
    "Igaz nagyon lassan,de ez a tényen nem változtat"
    Tehát elások(betemetődik) egy sör palackozó üzemet a kontinentális lemezek közepén telistele palackokkal. Szerinted mi lenne ha kiásnám 5/100/1000 millió év múlva? Szerintem kétség kívül üveg palackokat ásnék ki még a legnagyobb időtávon is.
  • defiant9
    #40
    "nukleáris arzenálját ... azzal mérhető össze egy VEI-8 kitörés"
    Az utóbbi nem pusztítja el. A kiinduló állításod valóban a civilizáció pusztulásának ezen képére épít:
    [i]"a mi civilizációnknak bármit is teszünk még nagyon max pár 10-100 ezer évig létezik, aztán valamilyen okból úgy eltűnünk, mintha nem is lettünk volna"[i]
    Egyrészt nem apróztad el, gyakorlatilag a teljes emberiség megsemmisülését prognosztizáltad, ezzel nincs gond mivel ez valóban a civilizáció pusztulását is magában foglalja. Ilyet azonban a lokális szuper-vulkán nem tud tenni.
    A globálisan bevetett nukleáris fegyverek azonban igen, ha kellően 'optimálisan' használják fel őket akkor ezekkel kiirtható lenne a teljes emberiség, de ez egy nem túl valószínű forgatókönyv, semmiképp nem szükségszerű.

    Térjünk át akkor egy a 'civilizáció' pusztulására. Egyrészt a civilizációk nem statikusak, a létüknek az sem feltétele hogy folyamatosan virágozzanak, ez esetben viszont azt kockáztatják hogy egy idegen civilizáció hatása alá kerülnek, asszimilálódnak.
    Van már pár letűnt civilizáció a Föld történetében maják, aztékok, Húsvét-szigetek, ókori római. Itt megfigyelhető a teljes fizikai megsemmisülés de soft-osabb módozatok is.
    A nyugati civilizáció 1 milliárd embert jelent, ha egy szuper-vulkán hatásaként néhány százmillió meghal az nem pusztítaná el a civilizációt, de visszavetné néhány évtizeddel, a felhalmozott tudás és kultúra alapján azonban újratermelődne. Ez az amit a fenti páldák többsége esetén nem mondhatjuk el. Korlátosan de kivétel talán a római, amit ma is a nyugati civilizáció egyik alapjának tekintünk (ennek ellenére szerintem mondhatjuk azt hogy a római civilizáció megsemmisült a birodalommal együtt, akkor is ha nem minden értéke veszett véglegesen oda).

    "De ha a Naprendszer mozgását leszámítjuk is a Föld, Hold szatelit rendszer, a napszél, stb. miatt a pályája hosszútávon eléggé változni fog. Szóval kíváncsi vagyok honnan jött ez a több 100 millió évig stabil marad?"
    Onnan jött hogy egy szakember akinek az a munkája hogy műholdak pályáját adjust-álja és korrekciókat hajtson végre, az ezt mondta. Ezzel szemben te csak dobálózol olyan komponensekkel aminek a hatásának a nagyságrendjével sem vagy tisztában.

    "anem hogy anyagszerkezeti szinten megváltozik."
    Ez így bullshit. Konkrétan mi változik meg? A teljes műhold tömege 2000 kg, időtengely pedig 5 millió év. Hol/mekkora lesz ekkora a műhold anyaga szerinted? Nem mondom hogy nincsenek nagy energiájú fotonok, csak nincs annyi össz. energiájuk ami ekkora tömeget ???-valamizél (még mindig nem közölted hogy pontosan mi is lesz a műhold anyagával).
  • Irasidus
    #39
    Félre értitek egymást. Igaza van NEXUSnak abban, hogy a ma ismert civilizáció elpusztul, vagy gyökeresen megváltozna, és neked is abban, hogy az emberiség valószínűleg nem halna ki. De mivel olyan globális változással járna egy ilyen szupervulkán kitörése, hogy az addigi gazdasági rendszer mindenképpen összeomlik, megváltozik. Egy ezért nyugodtan mondhatjuk, hogy az ismert civilizáció elpusztul. Szerintem. Egy példa: ha, Yellowstone nemzeti park vulkánja kitörne, akkor az USA középső államait több km vastagon borítaná a láva. Nyilván a világ ettől még nem pusztul el, sőt talán az USA sem, de az addig ismert világ nem csak azért változna meg, mert az USA gazdasága összeomlana, hanem mert az ott termelt búza a világ jelentős élelmezéséhez járul hozzá, és ha ez kiesik, és még az éghajlat is megváltozik az egész világon, azaz savas eső, napfény csökkenés ,és a többi, akkor olyan éhiség és pusztulással járna a nyomában, hogy az addig ismert civilizáció megsemmisül. És számtalan példát lehetne említeni még. Ja, és persze van rosszabb geológiai világvége, is mint a szuper-vulkán, csak ezzel még a ngo, disoveri, spektrum nem riogatja az embereket... még.

    Az űrszondákra a kozmikus sugárzás egyrészt roncsoló hatással van mindenre, ugyanis nagy energiás sugárázás hibahelyeket hoz létre az atomszerkezetben., hosszútávon szétporlasztva az anyagokat. Emellett az űrben, a csillagközi űrben is, a por, és mikrometoritok csiszoló hatása érvényesül. A Voyeggerre kiszámították, hogy kb. 8 millió évig bírja, tehát NEXUSon kívül, mindenki úgy gondolja, hogy nem örökké fognak keringeni, és egy idő után felismerhetetlenségig roncsolódnak. Ezért is van szavassági ideje egy űrhajó burkolatának is. Érdemes rákeresni erre. Persze úgy sem fogod.
  • NEXUS6
    #38
    Hát igen. Kb 1 millió évet írnak, de az sem örökkévalóság. Teljesen mások a geológiai léptékek, mint az emberé. Egy katasztrófa után több millió évvel számolnak, amíg környezet, pl a fajok sokszínűsége visszaáll. Az 5 millió év úgy tűnik elég jó becslés volt arra, amennyi idő alatt egy civilizációnak minden nyoma megsemmisül.
  • esztyopa
    #37
    "Ahogy az üveg poharammal sem lesz semmi. "
    Olvass utánna !
    Az üveget az esővíz,pára,folyóvíz,stb.CO2 felvétele után OLDJA ! /Igaz nagyon lassan,de ez a tényen nem változtat./
  • NEXUS6
    #36
    "Csakhogy ez irreleváns, mert egy szupervulkán kitörés sem képes elpusztítani a civilizációnkat."
    Hogyhogy?! Pl az USA teljes nukleáris arzenálját globálisan bevetnék, akkor az nem pusztítja el a ma ismert civilizánciókat? Csak mert kb azzal mérhető össze egy VEI-8 kitörés, ami statisztikailag 50 000 évente várható, vagy is kb 2 az általam megadott időtartamra.

    "Akkor mire is alapozod a bizonyosságot?"
    Milyen bizonyosságot? Azt hogy 100 000 év alatt jön, jöhet jó pár természetes kataklizma? Az sajna tutti. Valszeg nem egy esemény fogja teljesen eltörölni az emberiséget, hanem 2-3 rossz ütemben érkező. Jön egy VEI-8 szintű kitörés, ami globális káoszt éhinséget okoz, esetleg, közeli időszakban még 1-2 VEI-7, aztán egy jégkorszak, ahol az ember rendelkezésére álló éllettér a mainak töredékére zsugorodik. Ha megszakad az a globális folyamat, amit mi civilizációnak hívünk, könnyen kerülhetünk egy dezintegrálódási spirálba.

    "Az civilizáció nyomának megmaradása szempontjából már azon műholdak is elégségesek amik most fent vannak. Ezek nem fognak pályát módosítani ha "eltűnünk, mintha nem is lettünk volna"."
    Rossz hírem van, ezek folyamatosan változtatják a pályájukat. Tekintve, hogy Naprendszer is kering a Galaxys magja körül, semmilyen műhold nem megy kétszer ugyan azon a fizikai ponton keresztül. De ha a Naprendszer mozgását leszámítjuk is a Föld, Hold szatelit rendszer, a napszél, stb. miatt a pályája hosszútávon eléggé változni fog. Szóval kíváncsi vagyok honnan jött ez a több 100 millió évig stabil marad? Ha az lenne, akkor miért nem látunk rahedli kisebb-nagyobb természetes holdacskát ezen a pályán?

    "De, olyannak tűnnek. A holdon milliárd éves becsapódási kráterek vannak, milliárd éves kőzetből nem párologtatja el őket semmiféle kozmikus sugárzás, nincs annyi energiája. Eleve mi lenne az elpárologtatott kőzettel?"
    Nem azt mondtam, hogy elpárolog, bár szublimál valamilyen szinten, ahogy a nagy energiájú protonok akár atommagokat is kilöknek a felszínről, hanem hogy anyagszerkezeti szinten megváltozik. Amúgy meg ne hasonlítsuk már a krátereket, egy pár száz kilós szerkezethez! Ugyan akkora méreteket nézve a Hold formációi is erodálódnak. Hasonlítsd a kráter kb 300 kg tömegű részéhez, hogy olyan dimenzióban mit okoznak, a mikometeorok, a hőingás, a sugárzás. Egy töb, több száz km átmérőjű kráter valamilyen formában biztos megmarad, de még a kisebbek is nagyságrendekkel nagyobb anyagmennyiséget jelentenek, mint egy kis műhold.
  • defiant9
    #35
    "Az általam megadott, a civilizáció élettartamára vonatkozó becslésbe 1-2 szuper vulkánkitörés fér bele statisztikailag"
    Csakhogy ez irreleváns, mert egy szupervulkán kitörés sem képes elpusztítani a civilizációnkat.

    "Az ilyen nagy energiájú napkitörésekről meg nem sokat tudunk, "
    Akkor mire is alapozod a bizonyosságot?

    "Az 200 év távlatában az emberiség szempontjából nem elégséges"
    Az civilizáció nyomának megmaradása szempontjából már azon műholdak is elégségesek amik most fent vannak. Ezek nem fognak pályát módosítani ha "eltűnünk, mintha nem is lettünk volna".

    "Nem olyan dolgoknak tűnnek, amelyek egy fém darabot hosszútávon megkímélnének."
    De, olyannak tűnnek. A holdon milliárd éves becsapódási kráterek vannak, milliárd éves kőzetből nem párologtatja el őket semmiféle kozmikus sugárzás, nincs annyi energiája. Eleve mi lenne az elpárologtatott kőzettel?
    Rajtad kívül senki nem gondolja azt sem hogy a voyager szondák felismerhetetlené válnának hosszú útjuk során.
    Ahogy az üveg poharammal sem lesz semmi. Tehát összegezve a fantáziálásod a civilizációnk kimutathatatlan eltűnéséről irreális.
  • NEXUS6
    #34
    "De tudok, mégpedig azt hogy azon események bekövetkezési valószínűsége rendkívül csekély, ebben az időtávban valószínűtlen.
    Sem nap/vulkán kitörés, sem jégkorszak nem semmisítené meg a civilizációnkat."
    "Remélem érzed hogy a valószínűtlen és a szükségszerűen bekövetkező között óriási szakadék tátong, hiába próbáld összemosni a kettőt."
    Az általam megadott, a civilizáció élettartamára vonatkozó becslésbe 1-2 szuper vulkánkitörés fér bele statisztikailag, amivel valszeg szembe kell néznünk. A Toba kitörörés 76 ezer évvel ezelőtt majdnem kipusztította az emberi fajt. Az, hogy holnap ilyen bekövetkezik annak valószínűsége valszeg rendkívül csekély, de hogy az adott időszakban ez bekövetkezik az eddigi statisztikákból kb 90%.
    Az ilyen nagy energiájú napkitörésekről meg nem sokat tudunk, lévén hogy csak kb 150 éve érzékeljük az ilyenek hatását. Hát láttunk is egyet. Azonban a mai eszközeink kifejezetten sérülékenyek erre nézve. De nem tudjuk a gyakoriságukat, lehet, hogy soha nem találkozunk velük, lehet hogy holnap is jön egy. Ez csak arra példa, hogy a környezetünk még mindíg rejt potenciálisan veszélyes tényezőket, amelyeket alig ismerünk.
    A civilizációs szintünk sokkal kevésbé egy statikus állapot, ami kis zavar esetén gyak befagy, nem fejlődik tovább, hanem egy ciklikus napról napra évről évre megújuló folyamat, amelyet ha megszakítasz arra a szintre esik vissza, amelyet az adott környezetben az adott emberi közösségek fenn tudnak tartani. Egy ilyen katasztrófa szétzúzza azokat a kapcsolatokat, amelyek a világ többi részével összekötnek. A civilizáció abban mérhető, hogy a napi életed fenntartásában mennyi ilyen távolsági kapcsolatot használsz. Ha vidéken élsz, egy gyak alacsonyabb civilizációs szinten, egy önfenntartásra képes közösségben bármeddig fenn tudod magad tartani, a globális tél időszakát leszámítva ugye. Az emberek többsége azonban ma már városokban él, minden egyes nap, minden egyes percében olyan kapcsolataid vannak, élelmiszer, energia, kommunikáció, amelyek nem a közvetlen környezetedhez, hanem tőled 10-100-1000 km-re levő emberekhez kötnek. Ha ezek a kapcsolatok megszűnnek egyik pillanatról a másikra, akkor egy héten, hónapon belül meghalsz a városban élő társaiddal egyetemben.

    "Szerintem meg megint fogalmad sincs hogy mit idézel, A műholddal két dolgot lehet tenni a szolgálati ideje végén vagy [URL=https://www.scienceabc.com/wp-content/uploads/2017/04/Graveyard-orbit-geostationary-orbit-transfer-orbit-earth_1.webp[/URL] pályára tolod fel, vagy excentrikus pályára ami végén visszatér a Föld légkörébe."
    Szerintem meg nagyon jól tudom mit idéztem, és abban ott van az a mondat, amit beszúrtam. Igen a tanulmány a nav műholdak letakarításáról szól. És benne van, hogy a természetes úton növekvő excentricitás miatt a vizsgált időszakban "csak" a Galileo műholdak 4,6 %-a kerül olyan instabil pályára, ami a légkörbe való belépést eredményezi. Ez 200 év távlatában az emberiség szempontjából nem elégséges. Egy több millió éves távlatban viszont gyak nyom nélkül eltakaríthatja őket.

    "A műhold anyagának struktúrát adó fémes kötés stabil. Nagy energiák kellenek a felbontásához, az űr pedig egy ritkás közeg, nagyon alacsony energiasüsüséggel."
    Ja persze, leszámítva a nagy energiájú kozmikus sugárzást, amely szintjét még ma sem vagyunk képesek a részecske gyorsítókban elérni. Nagy energiájú protonok, amelyek hidrogén buborékokat hozhatnak létre, megtörik a fém kristályszerkezetét, elektronok, elektromágneses sugárzás (Compton-hatás), amelyek elektron veszteséget okozhatnak. Nem olyan dolgoknak tűnnek, amelyek egy fém darabot hosszútávon megkímélnének. Azonban valóban ezek hosszútávú hatását nem ismerjük pontosan, pláne nem millió éves időtartamra vetítve. Én egy kicsit szkeptikus vagyok.
  • esztyopa
    #33
    Találóbb,és valószínübb lenne az a cím,hogy: -új korszakban hal ki az emberiség
  • defiant9
    #32
    "Mint ahogy a mögött sem tudsz semmit felsorolni, hogy miért ne így lenne!? ;)"
    De tudok, mégpedig azt hogy azon események bekövetkezési valószínűsége rendkívül csekély, ebben az időtávban valószínűtlen.
    Sem nap/vulkán kitörés, sem jégkorszak nem semmisítené meg a civilizációnkat.

    "bármit is teszünk még nagyon max pár 10-100 ezer évig létezik"
    "Valószínűtlenek, de bármikor bekövetkezhetnek"
    Remélem érzed hogy a valószínűtlen és a szükségszerűen bekövetkező között óriási szakadék tátong, hiába próbáld összemosni a kettőt.

    "Az elsőt valszeg elő tudjuk idézni mi magunk is"
    Épp arről szólt a kiinduló feltételezés, hogy mekkora hatása/képessége is van az embernek. A földi bioszférájában lévő élet szükségszerűen el fog pusztulni, amennyiben az ember korábban nem pusztítja el a technikai civilizációt akkor a földön kialakult élet viszont tovább költözhet egy másik élőhelyre, ergó mi vagyunk a földi élet utolsó esélye.

    "Szerintem a forrásod kicsit túlbecsülte ezen műholdak pályájának stabilitását. "
    Szerintem meg megint fogalmad sincs hogy mit idézel, A műholddal két dolgot lehet tenni a szolgálati ideje végén vagy [URL=https://www.scienceabc.com/wp-content/uploads/2017/04/Graveyard-orbit-geostationary-orbit-transfer-orbit-earth_1.webp[/URL] pályára tolod fel, vagy excentrikus pályára ami végén visszatér a Föld légkörébe.
    Egyébként pedig az emberiség nem olyan képet fest magáról hogy a kihalási esemény előtt/alatt nagytakarításba fogjon és elkezdje lemozgatni a műholdakat a geoszinkron pályáról, illetve begyűjteni a már e felett lévő objektumokat.

    "Aztán maguk az anyagok, ok kibírhatják akár 1-2 millió évig a struktúrájuk töredékét megőrizv"
    A műhold anyagának struktúrát adó fémes kötés stabil. Nagy energiák kellenek a felbontásához, az űr pedig egy ritkás közeg, nagyon alacsony energiasüsüséggel.
    Egyébként ez a stabilitás a földön is megvan, ha eltemetsz valami szilárd ellenálló anyagot akkor elzárod az energiától ami képes lenne alkotóelemeire bontani. A kontinensek középső régió pedig földtörténeti léptékben is stabilak. Pl. az épp előttem lévő üvegpohár is az örökkévalóságnak készült, és törötten lerína róla hogy nem természetes képződmény:) Egy közeli gamma kitörés képes lenne minket eltüntetni a föld színéről, de nem nyomtalanul.
  • NEXUS6
    #31
    LOL.

    Pár éve már nekem is lejött, hogy szépen sikerült kialakítani a divat technológiák állami támogatásával egy jó kis nemzetközi zöld-oligarchiát. Lehet itt széplelkűsködni, de ez már nem a hippikorszak, hogy mentsük meg a pandamacikat, meg a bébifókákat, mert azok aranyosak. Itt sajna már kő kemény pénzekről van szó elsősorban.
    Irigylem is valamilyen szempontból azokat, akik ezt naív módon még nem látják. :)
  • NEXUS6
    #30
    "Ezen állítás mögött nem látok semmilyen racionális indokot, hasraütés számok."
    Mint ahogy a mögött sem tudsz semmit felsorolni, hogy miért ne így lenne!? ;)
    Jön egy olyan napkitörés, ami az 1859-ben volt, amikor a szikratávíró vonalakat égette ki a falból, az rögtön azt jelenti, hogy 200 évet visszaesünk a fejlődésben az elektromos rendszerek kiesése miatt, a technikai civilizáció összeomlása miatt meghal pár milliárd ember. Na ha erre jönne egy globális aszályos, hideg időszak, kb a középkori kisjégkorszak (ciklikusan pont időszerű), ami további 250 évre elodázza a technikai civilizáció újraépülését, aztán beköszönt még a nagy jégkorszak is és ennyi volt. Ezt követően 5000 év alatt ugyan ott tartunk majd, mint ahol 15 000 éve álltunk.

    "A kataklizma események kifejezetten valószínűtlenek, ellenben az igen valószínű hogy földtörténeti léptékkel mérve hamarosan rendelkezni fogunk azzal a technológiával amivel képesek leszünk megakadályozni egy ilyen eseményt kiváltó meteor becsapódást is."
    Jöhet még szuper vulkánkitörés is, ami szintén nagyjából előre jelezhetetlen, de az újabb eredmények szerint meglepően gyakori esemény a Földön még az utóbbi időszakokban is (nem 5 ezer éves időtávban értem). Valószínűtlenek, de bármikor bekövetkezhetnek, védekezni a hatásaitól nem tudunk. Vagy jöhet akármilyen komolyabb katasztrófa, kiszámíthatatlan csillagközi aszteroida, szupernova kitörés, vagy amit akarsz, tele van velük a natgeo.

    "A kiindulási pont az volt hogy önerőből tesszük a bioszférát emberi életre alkalmatlanná."
    Persze, csak ép nagy különbség van, a technikai civilizációra alkalmatlan állapot, az emberi életre alkalmatlan, a fejlettebb élőlények számára alkalmatlan és az élet számára alkalmatlan földi állapotok között. Az elsőt valszeg elő tudjuk idézni mi magunk is, akár egy atomháborúval, vagy akár az ipari környezeti átalakítások (értsd környezetszennyezés) folytatásával. A többihez kevesek vagyunk, viszont a természet önmagától meglepően gyakran produkál ilyeneket geológiai léptékben.

    "Just as with GPS orbits, it's safe to assume that these satellites will remain far away from our atmosphere for as long as several hundreds of millions of years"
    Aha, más elemzés meg arra mutat, hogy pl. egy 200 éves szimulációs időszakban a Galileo műholdakat illetően azok kb 5%-ának pályája válik instabillá. Szerintem a forrásod kicsit túlbecsülte ezen műholdak pályájának stabilitását.
    https://gsp.esa.int/documents/10192/46710/C4000107201ExS.pdf/46a13e0b-2b02-4655-8f50-a9ef5f334928
    Aztán maguk az anyagok, ok kibírhatják akár 1-2 millió évig a struktúrájuk töredékét megőrizve, ami földi viszonylatban igazi csúcs, nade nem 10 meg 100 millió évig! Addigra abból a műholdból lesz egy mindenféle struktúra nélküli szép piszkos labda, ha valamilyen pályán marad, amiről nagyon alapos analízis után se mondod meg, hogy mennyire természetes, vagy mesterséges eredetű!
  • gaszton421
    #29
    Kb. két éve elhívtak egy lakossági fórumra ahol egy településen arról vitatkoztak vajon engedjék-e a helyi iskola tetejére napelemekt rakni, illetve a község külterületén szélgenerátorokat, (egy másik project), a helyi környezetvédő vezetője egy hölgy volt aki mindkét projektet ellenezte!!! valami elképesztően ezoterikus érvekkel, én mint fizikus elmondtam a véleményemet az elhangzott érvekről, azok fizikai alapjáról. amikor távoztunk megmutatták a környezetvédő hölgy kocsiját, egy Wrangler Jeep 4x4 volt!!

    A projektet később elkaszálták , de megvalósult a szomszéd településen, mit tesz isten a szélturbinákat a környezetvédő hölgy nagybátyjának tulajdonában levő területen!!!
  • defiant9
    #28
    "az a legvalószínűbb forgatókönyv, hogy a mi civilizációnknak bármit is teszünk még nagyon max pár 10-100 ezer évig létezik"
    Ezen állítás mögött nem látok semmilyen racionális indokot, hasraütés számok.

    "valamilyen okból úgy eltűnünk, mintha nem is lettünk volna."
    Ezt meg hogy? Jön a varázsló és eltöröl mindent? A kataklizma események kifejezetten valószínűtlenek, ellenben az igen valószínű hogy földtörténeti léptékkel mérve hamarosan rendelkezni fogunk azzal a technológiával amivel képesek leszünk megakadályozni egy ilyen eseményt kiváltó meteor becsapódást is. A kiindulási pont az volt hogy önerőből tesszük a bioszférát emberi életre alkalmatlanná.

    " De már akár 5 millió év múlva sem lesz olyan paleoxenoasztrorégész aki ki tudná mutatni, hogy voltunk egyáltalán."
    Erről nemrég volt topic, a műholdak ennél jóval tovább fenn fognak maradni
    Just as with GPS orbits, it's safe to assume that these satellites will remain far away from our atmosphere for as long as several hundreds of millions of years
  • NEXUS6
    #27
    Vagy inkább pontosabban az a legvalószínűbb forgatókönyv, hogy a mi civilizációnknak bármit is teszünk még nagyon max pár 10-100 ezer évig létezik, aztán valamilyen okból úgy eltűnünk, mintha nem is lettünk volna. A földi élet, meg még kb 250-500 millió évig jól el lesz nélkülünk, aztán valóban kb 1 Mrd év múlva a napsugárzás intenzitása miatt az életfeltételek megszűnnek. De már akár 5 millió év múlva sem lesz olyan paleoxenoasztrorégész aki ki tudná mutatni, hogy voltunk egyáltalán.
    Csak hogy lássuk az időbeni nagyságrendeket.
  • NEXUS6
    #26
    Minden esetre érdekes, ahogy az utóbbi 1-2 évben csak előjött a céókettőzés után legalább néhány más környezetvédelmi tényező is. Pl. hogy nem a CO2-be hal bele az ember, hanem az autók füstjébe, a levegőszennyezésbe. Na ezt is sikerült persze túltolni, mert ma már mindenki sikítófrászt kap, ha meglát egy dízelmercit az utcán, de hogy gyilkost kiáltanak utána az tutti. A tengerek műanyag szennyezése is legalább látótérbe került, egyetlen eredmény, hogy néhány helyen betiltják a szívószálat.
    Kész, végem! XD
    Na ez az ahogy egy hipszter elképzeli a környezetvédelmet. LOL

    Haverom meséli, kár hogy nem vette fel telóval, amikor az Allé előtt a grínpíszesek egy lerohadt zörgő füstokádó VW transzporterből kikászálódtak és nekiálltak zöld BS szórólapot osztogatni. Fasza! :D
  • defiant9
    #25
    A felszínt lakhatatlanná tesszük, megszűnik a technikai civilizáció és idővel a nap fel fogja perzselni a Földet, tehát az emberi tevékenység következtében elpusztult a Földi élet. Ellenkező esetben a Földi életet tovább lehet költöztetni az űr egy más pontjára.
    Egyébként az hogy a Föld közepén 'elég' meleg van nem jelenti azt hogy ott a plazma halmazállapot az uralkodó, valójában az egy szilárd vas-nikkel mágnes amit folyadék vesz körül. És ezen akkor most elgondolkozhatsz hogy miként is egyeztethető össze a magas hőmérséklettel...:)
  • emberz
    #24
    A földi élet meg az emberi civilizáció, illetve az általunk ismert, ma élő formák két külön dolog. Nem a Földet meg a bioszférát kell féltenünk, hanem magunkat. Gondoljunk csak bele, mi lenne, ha az összes atombombát a Föld közepében felrobbantanánk? Semmi. Az ott uralkodó iszonyatos nyomás és hőmérséklet miatt semmi hatása nem lenne, ennyit az emberiség "hatalmáról"... A Nap estében már a "koronában" elpárologna az egész hóbelebanc... A Föld nem fog elpusztulni a tevékenységeink miatt, és a földi élet sem, csak megváltozik. Ami számunkra ( és nem a földi élet számára!) végzetes lehet. A Föld négy és félmilliárd éves történetében az emberiség csupán a jelenlegi legutolsó fuvallat, amit számtalan másik követ még. Ne a bocsokat sajnáljátok, lesznek helyettük mások. Magatokat sajnáljátok, mert helyettetek is lesznek mások. Vagy már vannak is. És kit érdekel? Hát, a Földet biztosan nem érdekli, miféle formák mászkálnak a forró plazma feletti vékony kis kérgen...
  • gaszton421
    #23
    Az a ritka este fordul. A zöld szervezete, (főleg a sötétzöldek) a kampányaikat olyan totálisan (választási szlogenek szintjére) leegyszerűsített állításokra alapozzák amik esetlegesen részben igazak, de sohasem adjk vissza a valósághoz legkölebbi álláspontot, amit általában a szakemberek képviselnek. Nem véletlen hogy az lyen szervezetek vezetői, sajtóképviselői szinte sohasem biológusok, fizikusok, neadjisten ökológiai szakemberek, leginkább azért mert őket taszítja ez a fajta arrogancia és egyszerűsítés.

    Nagyon jól mondod hogy a legrosszabb az egészben a TI és MI-re osztása a társadalomnak, többé kevésbé midnannyian benne vagyunk a kulimászban és ha nem is tevőlegesen, de valamennien hozzájárulunk a környezetszennyezéshez és a biodiverzitás csökkenéséhez, megveszük azokat a termékeket amit az öserdők irtásával keletkezet területeken termelte, használjuk az energiát amit még jobbára nem környezettudatosan állítanak elő és a termékeket amit a Távol-Keleten környezetszennyező, és esetenként embertelen munakörülmények mellett állítanak elő, ugyanezt teszi a sötétzöldek is , csak egy-két dologban demonstratíve, hivalodóan valami jobbat szebbet használna, de nem vonulnak vissza egy barlangba , a tábortűz mellé, a sajtótájékoztató vagy demonstráció után visszaülnek az autójukba, a facebooon vagy a twitteren ellenőrzik milyen hatása volt az akciójuknak, esetleg beülnek egy vegán étterembe a tudattal hogy most aztán jól megmondták a tutit.

    Komolyan, én az összes álatalam ismert komolyabb környezetvédőt mint beszűkült tudatú , monomániás figuraként ismertem meg, biztosan vannak mások is , (erősen remélem) de ezekkel mégne találkoztam személyesen.
  • NEXUS6
    #22
    Nem, nem. Nekem sem célom a direkt csakazértis másikba belekötés, vagy még nagyobbat mondás. Csupán azt akartam jelezni, hogy a több nagyságrenddel nagyobb CO2 szint sem jelent önmagában még trendszerűen sem a maiból kikövetkeztethető klímát: kevés CO2=hideg, sok CO2=meleg. Erre volt egy példám.

    A modellezés nehézségeihez is csak még egy szempontot adnék, egyetértőleg, hogy a modellezendő objektum egy komplex dinamikus (káosz) rendszer, aminek előrejelezhetőségének hattárait ugyan matematikailag meghatározhatjuk, de azokat nem léphetjük át, még akárhány nagyságrenddel nagyobb számítási pontossággal, vagy számítási képességgel sem.
    Ilyen szempontból én is az alázat hiányát, egyfajta arroganciát érzek az olyan überzöldek esetében, akik rámutatnak arra, hogy hol baxátok el "TI", "MI" viszont a tudás letéteményeseiként megmondjuk a frankót és azt kell csinálni, ha mindenki (értsd akár a földi élet is) belepusztul is.
  • gaszton421
    #21
    Nem tudom nekem irtad-e ezt de a 17-es hozzászólásban amire válazoltál éppen egyetértésemet fejeztem ki ezzel csak azt hiszem amásik Hsz-edre hivatkoztam véletlenul. Ebben pont nem veszünk össze mer pont így gondolom én is.
    A környezetvédelem sajnos egy átkozott dolog abból a szempontból hogy igazából sajnos a saját magunk által okozott pusztítás ellen harcolunk.

    És igen a legfontosabb a teljes rendsr működőképessége, de azt hiszem ezeket az interakciókat, töb millió faj egymásra és az embenek mint legnagyobb, leghatásosabb tagjának az összes hatísát még a legnagyobb szuperkomputerek sem tudják modellezni. z persze nem jelenti azt hogy ebbe bele kell törődnünk , hanem azt hogy több alázattal kell a problémákhoz közelednünk és tartózkodnunk kell az általánosításoktól.