18
  • Kara kán
    #18
    Amúgy teljesen lényegtelen, hogy mit írunk mi ide, mert nemhogy mi, hanem Magyarország sem fog a közeljövőben (100 év) űrhajókat kilőni. :-)

    Utoljára szerkesztette: Kara kán, 2017.10.15. 12:23:49
  • Kara kán
    #17
    Minthogy veled vitatkozzak, bekapcsolom a rádiót.
    Ja, amúgy az is interaktívabb mostanában, mert be lehet telefonálni.
  • Irasidus
    #16
    Érdekes, hogy SpaceX szerint meg igen, másrészt az, hogy összeszerelek modulokból egy bolygóközi űrhajót egészen más, minthogy felépítek egy bázist a Holdkörül meg a Holdon is, megállnak ott is, meg a Föld körül is. Nagyon szépen illusztráltad, hogy mennyire nem értesz hozzá. A delta v-et úgy pakold egymásra - elméletben - hogy mindegyik után tegyél sok sok millió dollárt, másrészt minél kevesebb jármű, annál olcsóbb, de te halmozod őket.
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2017.10.15. 05:41:47
  • kvp
    #15
    "Túl sok scifit néztél, ez sokkal de sokkal többe kerülne, mint egy direkt indítás."

    Egy inditas eseten, de ha tobb van, akkor nagyon hamar visszajon. Egyebkent meg bizonyos jarmumeret folott nem tudunk direktben inditani. Egy ISS meretu melyuri hajot nem igazan lehet egyben felloni es ha megis sikerulne, akkor nagyon nem erne meg egy kor utan eldobni. Leszallni es ujra felvinni pedig biztosan dragabb mint fent ujratolteni a rakomanyt es az uzemanyagot a kovetkezo korre. Mindez persze attol fugg, hogy 3 embert szeretnenk 1x elvinni oda-vissza vagy havonta 30-50 fot, tobb folyamatosan ingazo hajoval. Az utobbi surusegnel valt gazdasagossa a transzatlanti szallitas, nem az elso felfedezo hajonal, ahol jo ha a harmaduk visszaert.
  • Kara kán
    #14
  • who am I 7
    #13
    CSntkk

    viccet félretéve iparkodhatnának, mármint az emberek, háborúk és politikusok helyett lehetne esetleg értelmesebb dolgokra is költeni a pénzt
  • Kara kán
    #12
    kis érzékeny! :-)
  • Irasidus
    #11
    Bizonyos dolgokban realitásoknál kell maradni, például ha valami drágább, az nem feltétlen jobb. Ne kötözködj feleslegesen! Kösz!
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2017.10.12. 15:30:17
  • Kara kán
    #10
    Akkor ideje neked is sci-filmeket nézni!
  • Irasidus
    #9
    Túl sok scifit néztél, ez sokkal de sokkal többe kerülne, mint egy direkt indítás.
  • kvp
    #8
    Az a gond, hogy nem csak a Hold koruli allomas is kell, hanem a Fold koruli is. A Marsutazas koltseghatekony modellje a kovetkezo lenne:
    -Fold koruli allomas a melyuri hajo osszerakasahoz es inditasahoz
    -Mars koruli allomas a melyuri hajo fogadasahoz, a leszalloegyseg osszerakasahoz es inditasahoz
    Jarmuvek:
    -foldi LEO teherszallito
    -foldi LEO szemelyszallito
    -melyuri hajo
    -marsi leszalloegyseg es LMO felszallo egyseg (ha lehet kombinalva)

    Ha a Holdon akarjak ezt tesztelni, akkor kelleni fog egy Hold korul keringo bazis, ami a Mars korul keringo tesztelesere es a folyamatok meg a jarmuvek kiprobalasara alkalmas. A Hold sugarzasvedelme kb. azonos a Mars koruli palya vedelmevel, tehat tesztelesre jo.

    A fentiek fenyeben a Hold koruli allomas csak addig kell, amig a Mars korulihez minden ismeret adott nem lesz, utanna max. atrakasi pontnak a Hold fele. Viszont a Fold koruli allomas kelleni fog a melyuri jarmuvek epitesehez es a felszinrol felszallo jarmuvek atrakodasahoz. Idealis esetben minden jelentosebb gravitacioval rendelkezo meglatogatott egitest korul kellene egy allomas, sok esetben csak szemelyzet nelkuli atrako pontkent.
    Utoljára szerkesztette: kvp, 2017.10.11. 10:41:26
  • xyl
    #7
    Csak a nyomás alatti ISS modulok, amiknek nemcsak betűjele, hanem rendes neve is van:

    Zvezda - orosz
    Poisk - orosz
    Pirs - orosz
    Zarya - orosz
    Rassvet - orosz
    Leonardo - olasz - NASA üzemelteti
    Beam - amerikai
    Quest - amerikai
    Unity - amerikai
    Tranquility - ESA - NASA - olasz
    Cupola - ESA (olasz)

    Destiny - amerikai
    Kibo - japán
    Harmony - NASA - ESA - olasz
    Columbus - ESA

    Szóval, az oroszok, az ESA, azon belül az olaszok igencsak hozzátettek a dolgokhoz. Az, hogy ki mennyit fizetett az más kérdés.


  • gaszton421
    #6
    Ha egy ilyen megvalósul, valószínűleg a jenkik fogják fizetni a nagyobbk részét és megépíteni is, akárcsak a mostani ISS esetében dettó.
  • gaszton421
    #5
    Ez a Holdról vételezett vízből készített üzemanyag egy akkora "bullshit" hogy már szinte fáj rá válaszolnom. Ha a Marsra akarunk utazni sokkal olcsóbb, energetikailag és pénzügyileg közvetlenül indítani is mint megállni a Holdnál, (már ez majdnem ugyanannyi delta V-t igényel , mint közvetlenül a Mars felé indítás Hohman pályán), a Hold felszínéröl indított tankerrel szállított üzemanyag vételezése után még el kell Hagyni a Hold vonzóerejét.
  • T2k
    #4
    A jenkik mi a francot akarnak hozzátenni a bulihoz, felküldenek majd néhány házilag kiképzett és fegyverekkel kitömött terroristát?
  • saxus
    #3
    Leszámítva, hogy LEO-n már helyből védi az űrhajósokat a Van Allen öv, míg a Hold körül nem igazán. Ráadásul le és feljutni egy gravitációs mezőből költséges, szemben ahhoz képest, hogy ha már eleve pályán vagy. Tippre ez arról szólna, hogy kutathassák azt, hogy milyen lenne a mélyűri űrutazás (ami már csak a Marsi küldetés miatt is érdekes lenne), illetve későbbi távlatabbi tervekhez jó lenne kiindulópontnak. Például Holdról bányászott vízjégből készült üzemanyagot egyszerűbb onnan vételezni, mint a Földről elcipelni.
  • gaszton421
    #2
    Ez eléggé elfuserált ötlet, nincs különösebb haszna amit sokkal olcsóbban nem lehetne megoldani alacsony Föld körüli pályáról. Ami van azt nagy költségek árán lehet fenntartani. Nem sokkal olcsóbb mint egy Hold bázist fenntartani.
  • gforce9
    #1
    "Deep Space Gateway"

    hmm Akkor már csak egy lépés a BSG?