22
  • Kara kán
    #22
    „Bár a bolygónak hetvenötször kellett volna nagyobb tömegűnek lennie, hogy csillag lehessen” (Wiki)
  • Kara kán
    #21
    Sejtettem.
  • gaszton421
    #20
    A Jupiter összetétele majdnem azonos a Napéval, mindössze a heliumnal nehezebb elemekből van némi dúsúlása. viszont az az összes radioaktív nehezebb elem az szükségszerűen a magban van, 50000 km vastag hidrogén és héliumréteggel árnyékolva, (történetesen ezek az elemek a leghatékonyabbak a sugárzés elnyelésében), szóval onnét nem jön ki semmi. A Földön sem jutna el a magból a felszínre senmmi, amit mi háttérsugárzásként érzkelünk az nem a Föld magjából jön hanem a Föld kérge dúsult fel nehezebb elemekkel a meteroitok és becsapódó aszteroidák által.

    A Jupiter mint protocsillag is elvetélt ötlet, 50x kisebb a tömege mint a fúzióhoz minimálisan szükséges tömeg. (az M5 törpecsillagokhoz képest)
  • Kara kán
    #19
    Egyébként, tényleg készpénznek vettem, hogy a Jupiternek van saját sugárzása. Miért is?
    Úgy okoskodtam, hogy ha a Föld belsejében van radioaktív tevékenység (a sok radioaktív elem miatt, ugye?), akkor a sokkal nehezebb Jupiteren is van.
    (Kérdés, hogy miből áll a magja. Szerintem nem csak fémhidrogénből, hanem fémmag is van ott, akárcsak a Földön, de ez csak hasra ütés.)

    Persze, ez még mindig csak részecskesugárzás lenne, az ibolyántúli sugárzást ötlete nem is tudom honnan jött. Talán olyasmire gondoltam, hogy ahol nagy meleg van, ott fénykibocsátás is történik.

    Meg még olyanra is gondoltam régen, hogy a Jupiter egy protocsillag lehet, és akár beindulhatott ott valami, amiből csak újabb évszázmilliók múlva lesz valami.
  • Kara kán
    #18
    Sejtettem valamit, de nem voltam biztos a dogomban, ezért utánanéztem.
    Írtam téves dolgokat is, valóban, de a szándékot kell értékelni.
    Utoljára szerkesztette: Kara kán, 2017.10.07. 11:03:16
  • Irasidus
    #17
    Kint az űrben nagyon sok szerves anyagot és komplex vegyületet detektáltak már, nem beszélve a Jupiterről ami ellent mond neked. Az idézett cikk, meg nem ibolyántúli sugárzásról szól, hanem a Jupiter mágneses terébe (ami 10X-es a földinek) belépő töltőt részecskéket mint egy részecskegyorsító, felgyorsítja (ciklotron sugárzás) ami valóban károsítja az élet építőköveit - a Jupiter körül, de ugyanez a helyzet a Földi Van Allen-övben is. Ez a sugárzás az ami rádi tartományban sugároz, illetve hősugárzása jelentős még a Jupiternek... De ez a Jupiter légkörétől, és főleg a légkör alsóbb rétegétől igen távol van, nem beszélve arról, hogy az Európa vastag jégpáncélja megvédi a sugárzástól az alatta lévő óceánt (és valamiért, nem a felszínén keresnék az életet). Kulcsszó googléban: magnetoszféra. Kicsit össze vissza beszélsz, és érződik, hogy nagyon kapálózol, hogy igazad legyen, a probléma az, hogy nincs igazad, csak fogalmad sincs a sugárzásokról, így lesz az ultariboláyból ciklotron sugárzás.klikk
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2017.10.07. 06:00:32
  • Kara kán
    #16
    Na, szóval a lényeg az, hogy baromi nagy szerencsénk van nekünk a Földdel, mert amúgy kint, az űrben cudar világ van általában.

    Re: a Jupiter Európa nevű holdja

    „Radiation menace

    Assuming the ocean contains biologically-useful compounds and that some of these find their way to the surface, they may not survive very long there.

    “It is unlikely that any big molecules will be found in exposed regions,” says Chris Paranicas, also from Johns Hopkins University.

    Radiation in the form of high-energy electrons and ions continuously bombard the top layers of Europa’s icy crust. This deadly dose is due to the fact that Europa—along with the three other Galilean moons (Io, Ganymede and Callisto)—orbits within Jupiter’s radiation belts.

    These belts are much like Earth’s Van Allen belts but bigger, since Jupiter’s magnetic field is ten times stronger than Earth’s. Electrons and ions from the solar wind become trapped in the magnetic field and spiral down onto Jupiter’s poles to create impressive auroras.

    The radiation in Jupiter’s belts is a million times more intense than in Earth’s belts. For this reason, spacecraft—such as the Galileo orbiter—have typically tried to spend as little time as possible inside the belts. Although the radiation is generally well-understood, no one has yet figured out precisely what the effect is on Jupiter’s moons.”
    Innen
    Utoljára szerkesztette: Kara kán, 2017.10.06. 23:07:59
  • Kara kán
    #15
    Én kifejezetten a Jupiterre írtam, hogy nem lehet ott élet.
    A holdjain lehet, mélyen a felszín alatt, kivéve, ahol nem annyira vészes a sugárzás vagy esetleg a sűrű légkör védelmet nyújt.
  • gforce9
    #14
    Ez a földnél is ismert jelenség és számolható, nyilván a mágneses mező ha eltéríti a napszelet akkor az valahol sűrűbb kell legyen. Mármint a töltött részecskék sűrűsége. Mindenesetre ha egy üstökösön vagy épp a csillagközi térben kimutathatóak szerves molekulák, akkor elég merész kijelenteni hogy márpedig a Jupiter holdjain nem lehet, mert túl nagy a sugárzás. Jég alatt bőven lehet akár komplex élet is.
  • Kara kán
    #13
    Na, jó, a Kalisztó annyira nem vészes.

    Volt egy sci-film, amelyben egy csajszi leszáll az egyik Jupiter-holdjára, az Iora. Már nem emlékszem mit akart ott barkácsolni, és meg voltak számlálva a percei, ordított is rá a parancsnok, hogy tűnjön el onnan minél hamarabb.
  • Kara kán
    #12
    OK, OK. Már nem jól emlékeztem, de a lényeg ugyanaz.

    A Jupiter mágneses mezeje befogja a napszelet stb., olyan mint a van Allen övezet, csak annak sokszorosa. Nemhogy a Jupiteren, de a holdjainak a felszínén sem lehet megélni.
    https://www.popsci.com/how-juno-spacecraft-will-survive-jupiters-devastating-radiation
    https://www.astrobio.net/news-exclusive/hiding-from-jupiters-radiation/
    https://www.reddit.com/r/askscience/comments/316qay/how_dangerous_is_jupiters_radiation_at_different/

    Sugárzási szintek a Jupiter holdjain
    Utoljára szerkesztette: Kara kán, 2017.10.06. 22:40:24
  • gforce9
    #11
    Mit sugároz a Jupiter? Mert én nem tudok róla, hogy számottevő saját sugárzása lenne. Kicsivel több jön ki belőle, mint amit a napból kap de az kb semmi.
  • Kara kán
    #10
    Maga a Jupiter sugároz, méghozzá nagyon erősen.
    Nemhogy a Jupiteren, de a holdjainak a felszínén sem lehet megélni.
  • fonak
    #9
    Egyébként miért erősebb a sugárzás ott, mint mondjuk a Marson? Gondolom nem a napból jön, akkor az intersztelláris térből érkező sugárzás erősebb ott? Vagy maga a Jupiter sugároz? Bocs a buta kérdésért, nem néztem utána.
    Utoljára szerkesztette: fonak, 2017.10.06. 20:20:06
  • Irasidus
    #8
    A Jupiternek vastag légköre van, ami már önmagában kiszűri az ibolyántúli sugarakat, de nagy magasában található légköri molekulák már azelőtt kiszűrik, mielőtt a légkör vastagabb részébe érne, ami elnyeli ugye. A Jupiter légkörének színét a rengeteg szerves anyag adja, klikk, ekkora mennyiséget nem hozhat se meteor és üstökös, ha lebomlik hamar. Másrészt az nem tudományos terminus, hogy túl erős, és természetesen attól, hogy ismételgeted magadat nem lesz igazad. Én megadtam egy linket, ha már te nem vagy képes megkeresni az állításod alátámasztandó linket, és csak újfent alátmásztatlan kijelentésekkel operálsz.

    Szerves anyagok még a Merkúron is vannak, és hogy van, vagy nincs élet a Nap közelében, vagy akár a Napon(!) azt egyenlőre nem tudjuk, szóval ne jelents ki ilyet. De ez már egy másik történet...
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2017.10.06. 19:35:03
  • Kara kán
    #7
    A Jupiterbe elég gyakran csapódnak bele aszteroidák és üstökösök, így lehet ott mindenféle anyag, de a KOMPLEX szerves anyagok megmaradásához túl erős a sugárzás. Túl erős, érted? Elektromágneses sugárzásról beszélek elsősorban, amelynek van ugye az erős biocid ibolyántúli komponense. Ez sima fizika és vegytan, nem kell ide nagy tudás. Az élet kialakulásához az kell, hogy az anyag bonyolult szerkezeteket alakítson ki (és itt szándékosan nem csak szén alapú vegyületekre célzok!), vagyis olyan környezetre van szükség, amely az atomok/molekulák közötti kötéseket nem vagdossa szét. Nem véletlen az, hogy a Nap közelében sincs élet, pedig energia az lenne bőven.
  • Irasidus
    #6
    Az érdekes lenne, mert már mi is sugárzásban élünk, és fejlődtünk ki, és azért is érdekes, mert a Jupiter légkörében kimutatható a komplexebb szerves molekulák létezése, jelentős mennyiségben. Te valamit nagyon félre értettél, valahol.
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2017.10.06. 17:32:19
  • Kara kán
    #5
    A sugárzás megakadályozza komplexebb molekulák kialakulását. Mindenütt●
  • Irasidus
    #4
    Minden földi élőlényt. Nem ott kialakult esetleges életformákat.
  • Kara kán
    #3
    A Jupiter környékén olyan erős sugárzás van, amely minden élőt megöl.
  • Irasidus
    #2
    Továbbá kimaradt:
    - a Triton aminek szintén feltörő gejzírjei vannak
    - a Vénusz klikk
    - a Jupiter klikk
    - az üstökösök amik tele vannak szerves anyaggal
    - a többi KBO, illetve TNO, kentaur, Oorth felhő... akárcsak a Pluto esetében.
  • globint
    #1
    A SETI életet sejt 7 helyen, plusz a Föld mint nyolcadik, de nem talált értelmes életet eddig sehol, pedig már a Földön is kereste.
    :D