6
  • kvp
    #6
    "Az implementáláshoz a helyes módszerek megtalálása már sokkal valósabb alternatívának tűnik deep learning-el és tartok tőle, hogy már ma is jobb eredményt hozna, mint a fejlesztők által készített _áltagos_ implementációs szint."

    Ha van eleg letezo szabvanyos feluletu implementacio egy gep betanitasahoz, akkor lehet hogy inkabb azokat kellene hasznalni es nem a gepet tanitani. Ebbol viszont max. egy onbovito funkcio konyvtar lesz, egy szakertoi rendszerrel megtamogatva, ami kepes a feladathoz kesz kodot valasztani. Mondjuk ez nagyjabol eleg is, es ha berakjak egy wizard moge akkor a tervezest vegzo fejlesztoknek is jol jonne. Lehetne mondjuk Google intelligent code wizard a neve. (egyebkent pont van hasonlo fejlesztes a Google-nel, csak meg nagyon az elejen jar)
  • mcganyol
    #5
    on:
    Ez is egy irány, de nem biztos hogy a legjobb. Természetesen az a kérdés, hogy hová tesszük az abasztrakciót. Erre egy elég jó (és ennél kiforottabb) ötletnek tűnik a modell alapú programozás. Azt kb egy féléves tanfolyam keretében meg lehet tanulni és meglehetősen jó eredményeket tud adni. Sajnos nem elég univerzális, ráadásul ha valami nem, vagy nem úgy működik rögtön magától ahogy elvárnánk, akkor nagyon nehéz, vagy inkább lehetetlen megjavítani. Ilyen eszköz pl a Yakindu

    Másik viszonylag érdekes dolog, hogy informatikus hiány jellemzően nem a faék egyszerű projektek miatt van, ahol persze az a lényeg, hogy nagyon kevés kattintással bárki meg tudja csinálni (ezt ma kb az office adja, word-excel-access-powerpoint a felmerülő informatikai problémák jó részére gyorsan alkalmazható). A bonyolultabb dolgok gépi _tervezése_ az szerintem még távol van, mert nincs igazán megfelelő betanító adat (mivel minden probléma más és más és nehéz ezeket jól absztrahálni. nyílván, lehetséges, mert egy tapasztalt architekt is ezt csinálja fejben, de ettől szerintem még legalább 10+ évre vagyunk) Az implementáláshoz a helyes módszerek megtalálása már sokkal valósabb alternatívának tűnik deep learning-el és tartok tőle, hogy már ma is jobb eredményt hozna, mint a fejlesztők által készített _áltagos_ implementációs szint.

    off:
    Teljes specifikáció előre, már igen rég óta nem nagyon van (és amíg volt sem működött). Ez utoljára a vízesés modellben volt így elképzelve, kb 15 éve és ma néhány nagyon-nagyon spéci esettől (<1%) eltekintve (mondjuk pl egy repülésirányítási rendszer, vagy paks vezérlése) ez egyszerűen nem elég hatékony. Általában az órabér sem menő, mert a megrendelőt pont nem szokta érdekelni, hogy neked az 5 perc vagy 3 nap. Funkciónkénti árat szokás adni (amit amúgy lehet, hogy a háttérben a fejlesztő óra alapon becsül). Egy funkció jellemzően menet közben is változik, de eleve erre kell készülni (amikor meglátja amit kért, akkor jön a "hú de jó, csak annyi kis változtatás kéne, hogy az és az egy kicsit máshogy legyen...")
    A megrendelő nem hülye, legfeljebb nem tudja pontosan előre hogy mit is akar, de ez természetes. Amelyik fejlesztő ezt nem látja át/be és nem megy ezeknek a dolgknak az elébe (pl rugalmas design-al, vagy legalább fejlesztés közbeni visszakérdezéssel) azt hívnám inkább hülyének, vagy legalábbis korlátoltnak.
    Akit érdekel ez a téma, de laikus https://www.agilealliance.org/ -on olvashat róla
    Utoljára szerkesztette: mcganyol, 2017.06.13. 10:55:33
  • M2 #4
    Azt el lehet intézni egy választással: vagy teljes specifikáció a szerződéskor, vagy órabér. :-)
  • cylontoaster
    #3
    És persze folyamat számlázza neki a hülyesége miatt feleslegesen lefejlesztet dolgokat, hátha tanul belőle :)
  • M2 #2
    Leghasznosabb egy olyan szoftver lenne, ami elé leül a megrendelő és végigviszi vele a hülye kéréseit és azoknak a negatív következményeit. :-)
    Egy példa: "Azt szeretném, hogy ha bárki az oldalamra látogat, fogadja egy teljes képernyős üdvözlő ablak!"
  • kvp
    #1
    Akarhogy is nezzuk, a programozo feladata nem valtozik, csak magasabb szintre kerul az absztrakcio. Ahogy ma mar nem kell se assembly-ben, kodolni, se operacios rendszer nelkul fejleszteni, ugy jelentek meg a 60-as evek elejetol az egyre fejlettebb program konyvtarak, amik raadasul egymasra epulnek. Azzal, ha az abszarakcios szintet tovabb noveljuk egy meg fejletebb kornyezettel, attol meg ugyanugy kell valaki aki meg tudja fogalmazni, hogy tulajdonkeppen mit is szeretnenk program formajaban latni. Ez az ember a programot tervezo, jellemzoen mernok. A favago munkat pedig a legtobb helyen mar reg kivaltottak valamilyen automatizacioval. Ha megsem, az max. azert lehet mert olcsobb ra embert fizetni mint egyszer jol megcsinaltatni egy magsabban kepzett szakemberrel vagy keresni ra egy kesztermeket.

    Tenyleges attores akkor lenne, ha a programtervezo mernok feladatkoret is at tudnak venni az mi-k, tehat gepek dontenenek majd arrol is hogy tulajdonkeppen mit is akarnak kifejleszteni. Ez meg egyelore nem varhato.