3
matek, mit miért?
  • carl_panzram
    #3
    Szia!

    Köszönöm szépen a választ, főleg a második résztét. Így már tiszta ez a történet. De ez a matekkönyvekbe nincs benne, és egy matektanár szájából sem hallottam. ( pedig van otthon egy tucat matekkönyvem, legalább)
  • bazs1
    #2
    Hallo,
    Megpróbálom röviden és egyszerűen elmagyarázni.
    A negatív kitevőt, például a -3-at, fel tudod írni két szám különbségeként, ami a legegyszerűbben a 0-3 lesz. Ha a kitevőben egy kivonás szerepel, akkor az alábbi hatványozási azonosságot kell alkalmazni:

    Ha tudjuk, hogy minden 0-tól eltérő szám 0. hatványa 1, és felhasználjuk az előbbi azonosságot, akkor ezt kapjuk:

    Remélem, hogy így már érthetőbb a dolog!

    Utoljára szerkesztette: bazs1, 2017.05.14. 23:21:14
  • carl_panzram
    #1
    Üdv,
    Újként a fórumon (remélve, hogy egy matematikus is olvassa, vagy egy penge matekos) szeretnék segítséget kérni.
    Matekozok és hiányzik ez az, hogy megértsek dolgokat.
    Épp hatványozok.
    Kérdés:
    Negatív kitevő esetén, miért kell úgy eljárni, hogy törtet képzek oly módon, hogy az 1 alá beírom a hatványalapot( legyen az egész, vagy racionális szám)? a matek korrepetátorom, aki vegyészmérnök, azt mondta, hogy azért, mert ez egy szabály. Ok, szabály. De valamiért csak kialalkult az a szabály...Mi a jelentősége az 1-nek?Miért lehet ezt megtenni?
    (nem vagyok egy erős matekos...)
    Ha bagatell volt a kérdés, elnézést, csak nem tudom, hol kérjek segítséget.
    Köszönöm.