19
  • csigafi #19
    Ő is inkább kutatna a politizálás helyett.
  • Irasidus
    #18
    Nem. A kutatók többsége egyetemeken dolgozik, vagy állami kutatólaborban. Valamivel kevered a kutatót.
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2016.08.28. 21:32:38
  • Irasidus
    #16
    Hát, igen, mindenki tudja, mennyire jól meg vannak fizetve a kutatók, és olyan nincs, hogy valaki nem egy intézmény fizetéséből fedez fel valamit, ilyenről nem is hallottam (... legalább egy napja!) Rohadt tudósmaffia! (<---Írónia). Amúgy a tudomány nem mérnöki feladatokból áll, a 8k hajlítható vízálló kijelző meg az, és a kutatók többsége nem cégnél dolgozik, hanem egyetemeken, vagy kutatólaborokban. Te valamit nagyon összekeversz.
  • bdzsana
    #15
    Úgy beszéltek páran itt a tudományról, mintha valami személy lenne. Mint mindent ezt is a pénz mozgatja. Te is a pénzért mész dolgozni és a pénzből meg akarod venni a 130 centis uhd tv-t, mert 4k-ba akarod nézni halálos iramban 85-öt. Aztán a chingchang cég elkezdi fejleszteni 8k hajlítható görbített vízálló lávaálló összecsukható ehető kijelzőt mert neked az kell csak mêg nemtudod, de megfogod venni.
    Ugyanúgy ahogy te se hagyod ott a biztositási ügynök, játekfejlesztő, mobiltelefon gyarto eladó stb jólfizető munkahelyedet hogy önkéntes szívsebész legyél, úgy a cégek sem fognak átállni mobilgyártásból olyan technológia kutatására, ami a szegény éhező afrikai gyerekeken segít. Kb ugyanaz mint amikor szidják a rendszert az emberek, mert az élelmiszeripar a fele kaját kidobja míg mások éheznek, de ők maguk is ugyanúgy hagyják megromlani az ételt a hűtőben még ha tudják hogy nem fogják megenni, ahelyett hogy odaadnák a házuk alatt gubasztó hajléktalannak. Ennyit az idealistákról.
    Öröm az ürömben, hogy a kutatások és eredményei nem teljesen szeparáltak, és a legújabb nagyteljesítményű mobilchipek kijelzők hasznosak lehetnek az orvostudományban is például. De persze ennél sokkal bonyolultabb összefonódások vannak a kutatásokban.
  • gforce9
    #14
    Én bírom az idealistákat. Valamilyen szinten én is az vagyok. :)
  • molnibalage83
    #13
    Bulics keveri a szezont a fazonnal és olyan szinten idealista rózsaszín világképe van, hogy az már-már megmosolyogtató.
  • wraithLord
    #12
    "Ne a tudománytól várd el, hogy ezt az óriási alapproblémát megoldja. A tudomány csak eszközöket tud adni az azt használni kívánók kezébe. A világot nem tudja megváltoztatni."

    Hát kb... Én is ilyesmit akartam írni, plusz amit Cat is kifejtett.

    A tudomány mindennel foglalkozik (legalábbis ami a tudomány módszereivel megismerhető). Az más kérdés, hogy a hatalom, a politika, a pénz mit akar, és mit nem akar az eredményeivel kezdeni...
    Nem sok értelme van annak a kijelentésnek, hogy "a tudomány öncélú". A tudomány eszköz/eszközöket ad az ember kezébe, nem pedig rendelkező, végrehajtó, irányító stb. személy vagy szervezet.
  • giacomo gesso
    #11
    Ebből a szempontból a két dolgot érdemes (lenne) egymáshoz igazítani;
    1. A tudományos, technológiai fejlődés exponenciális, azaz egyre gyorsuló ütemmű (akár a szingularitásig https://hu.wikipedia.org/wiki/Technol%C3%B3giai_szingularit%C3%A1s ), ha akarjuk, ha nem.
    2. Állítólag a nép az úr. Még(?) demokrácia vagy mi a szösz van.

    Ha tehát azt szeretnénk (mármint elég sokan => úm. "a nép"), hogy az amúgy rengeteg erőforrásból gazdálkodni képes multinacionális bio-, nano-, robot-, űr-, információ-technológiai ill. hadiipari cégek által haszonelvűen végzett fejlesztésekből lehetőleg minél több hasznosuljon a "köz" javára, akkor bizony ezt az érdeket mielőbb fel kell(ene) ismerni és a politikán (nem feltétlenül a mai politikusokon) keresztül ezt az akaratot kifejezni és érvényesíteni kell(ene).
    Valami ilyesmire szolgálna akár egy ilyen transz-humanista párt is.

    De, ahogy itt is látom, a "köz" (nem éppen a regnáló politikusok ill. mainstream média ellenében) XIX. sz-i mentalitással inkább migráncsozni meg cigányozni óhajt.


    Utoljára szerkesztette: giacomo gesso, 2016.08.26. 11:45:14
  • kvp
    #10
    Ok, egyreszt az tenyleg lehet problema, hogy a politikusok jelentos resze a jogaszok kozzul kerul ki, bar ez valahol ertheto, ha a torvenyeket is ok hozzak.

    Az is jogos, hogy kolthetnenk tobbet a tudomanyra. Viszont a transzhumanistak jovokepe a mostani emberiseg megszuneset jelentene, ami raadasul az anyagi korlatok miatt igazabol csak a gazdagok es az altaluk kivalasztott tudosok/muveszek szamara jelentene tulelesi eselyt. Raadasul a nagytokesek igazabol ezt a jovokepet finanszirozzak mar most is, csak kevesbe publikus modon. (errol a cikkben emlitett politikus vagy tud vagy nem)

    Ez is egy jovokep, de valahol a ketto kozott kellene haladni, azaz az emberiseg egesze es lehetoleg vele egyutt a bolygonkon kifejlodott teljes bioszfera megorzese lenne az idealis ut. Persze ez az amire ma se anyagi, se politikai akarat nincs es a tarsadalom nagy reszet sem erdekli.
  • Cat #9
    "annyira öncélú a tudományos élet manapság. "
    Amiről te írsz, annak semmi köze a tudományhoz, kizárólag politika. És nem is pénz vagy akarat kérdése, lásd a németek problémakezelési csődjét, mert a másik oldalról is kell ugyanaz a hozzáállás, ami nem mindenkinél van meg. (Lásd a cigányságot, amibe a magyaroktól kezdve a spanyolokon, olaszokon át egészen a franciákig, angolokig mindenkinek beletört a bicskája. Mert igen, nyugat-európában is vannak cigányok, és az ottani felzárkoztató programok sem sikeresek.)
  • Kaeblo
    #8
    Én nem tudom, hogy mit lehetne csinálni a jelenlegi lehetőségekből, ami jobb szignifikánsan lenne a mostani rendszernél. Úgy gondolom, hogy nagyobb változást ezen is a technológia fejlődése hozhat, például olyan gépek amiket erre tervezünk, felokosított emberek vagy simán nagyon okos általános mesterséges intelligenciák.

    De egyébként biztosan már nálam ebben témában kompetensebb emberek is gondolkoztak ezen a problémán, szóval biztos nem én fogok erre megoldást találni.

    A bajt látja elég sok ember, azzal önmagában még nincs probléma. A pestisről is tudta mindenki régen, hogy probléma mégsem volt jó eszköz a megoldáshoz.
  • gforce9
    #7
    Nemcsak a személyeknek, de a meghatározó hatalmaknak is más más az érdekük. Ha felrajzolsz háromszöget a térképre mondjuk Moszkva-Delhi-Casablanca vonatkozásban a háromszögön belüli országok között is akkora különbségek vannak érdekekben, világnézetben, célokban, hogy elképesztő. Plusz még kívülről beledumálnak a nagyok.

    Ne a tudománytól várd el, hogy ezt az óriási alapproblémát megoldja. A tudomány csak eszközöket tud adni az azt használni kívánók kezébe. A világot nem tudja megváltoztatni.
  • kgpro
    #6
    Igazad van Kaeblo, de pont ez a baj, hogy kis személyes érdekek és ahogy írod, nagyon igaz, "szükségszerűen nem átfogó látókörükkel" formálják a világot. Nekem az a véleményem, hogy pont ez a rossz, mert az így magárahagyott folyamatok, kis személyes érdekekből kifolyólag nem feltétlen viszik jó irányba a világot, még akkor sem, ha maga az élet is kis egyedi atomok molekulák pillanatnyi "érdekének" megfelelően alakult azzá, amit ma látunk.
    Igazad van, hogy nincs egy szuper fővezér, aki megmondja a tutit, persze nem is lenne jó, mert nincs egy ember sem aki ekkora ász, de, ha mi a hétköznapi beszélgetésekben, mint ez a fórum is, demagóg módon látjuk a bajt, akkor miért ne lehetne ezt társadalmi erejűvé tenni? Csak akarat kell hozzá olyanok részéről, akik ebben döntéshozók.
    ...jó tudom, ez is demagóg...
    Utoljára szerkesztette: kgpro, 2016.08.26. 07:23:45
  • kgpro
    #5
    Kedves Bulics!
    Nagyon egyetértek veled, mégha demagógnak is mondja a világ ezt a gondolkodást, de már bocs, ki nem sza..ja le őket.
    Sajnos pont azért nem működik ma normálisan a tudomány, amit a cikk az elején ír, vagyis amit a Transzhumanista Párt megelégelt, hogy szinte csak jogászból lesz politikus. (ezek szerint nem csak nálunk)
    Az ilyen politikusnak a világhoz való hozzáállása messze földhöz ragadtabb, mint egy szabadgondolkodású tudósé.
    A tudományt, már gyerekkorában is utálta, mert tele volt matekkal, de ma, hogy már lett belőle "valaki" büszkén hangoztatja, hogy ő bizony olyan hülye volt matekból, mint az ágyú, ezzel mintegy erényt fabrikálva saját fogyatékosságából.
    Ez a jellegzetességük az egész gondolkodásukra, döntéseikre, jövőképükre rányomja a bélyegét. Az ilyen ember nem akar a tudománnyal semmilyen kapcsolatot kialakítani, mert nem érti sem annak létfontosságú lényegét, sem azt, hogy ő maga is függ tőle! Képtelen felfogni a közvetett összefüggést, annak ellenére sem, hogy egész élettere a tudomány eredményeire épül, mely élettér nélkül viszont már nem életképes!!!
    Van persze kivétel, de sajnos kevés, és szerintem az egész társadalom is valami hasonló cipőben jár. (Csak egy rövid példa: Kor kérdése, sajnos én emlékszem rá, hogy a Vitraynak a telefonos TV-s kvízjátékában, a 60 Ft-os kérdésnél, amikor megtudta a játékos, hogy matekkérdés következik, (kb. 2+2=4), akkor nem akart tovább játszani, hanem hazavitte a 40 Ft-ot.)
    Ilyen emberek mellett a tudománynak esélye sincs.
    Ezzel együtt persze messze nem biztos, sőt, hogyha tudósokból álló grémium vezetné az államokat, akkor minden szuper lenne, mert sajnos nekik másfajta "fogyatékosságuk" van, ami más társadalmi döntésekben teszi alkalmatlanná őket.
    Na és akkor mindennek az alján (mögött) ott áll a pénz.... Akárki osztja is szét, máris manipulálva van ilyen-olyan érdekek által, mert ma ebből lehet megélni. A tudomány is ebből tud megélni, illetve maguk a tudományművelők is.
    Vagyis, ha a tudományos munkásságnak nincs közvetlen profitja, (lásd az összes eladható baromságot, az okostelefontól a IoT-ig ), amiből újra teremtheti saját költségvetését, akkor marad az állami költségvetési rendszer (adóból származó pénz), ahol a politikus kezébe - aki nem ért hozzá - kerül annak eldöntése, hogy melyik tudományos projektet finanszírozzák.
    Így a józanész ismét kirekesztődik a folyamatból!
    Én is demagóg leszek; kellene egy igazán jó együttműködés a világ vezetésére, ahol nem a magárahagyott folyamatok egymástól való (pénz)függősége termelik ki a jó utat a jövőnek, mert mint látjuk, ez így nem működik, hanem okos, nem pénzelvű döntések sorozata.
  • Kaeblo
    #4
    Te itt a jelenről beszélsz a cikk nem erről szól. Most még nyilván nincs megoldás minden problémára, de egyre több megoldás születik minden nap. Az összes kérdésedre amit feltettél relatíve egyszerű a válasz. Azért mert az emberek ezt akarják, ezekre költünk főleg. A legtöbb ember egy személyként okostelefont vesz, és nem ad pénzt egy önellátó migráns településre.
    A tudomány meg kb úgy működik, hogy arra fejlődik amerre tud, attól függően hogy mire van pénz, ember és mik a rendelkezésre álló egyéb erőforrások, beleértve azt is, hogy eddig miket fejlesztettek ki.
    Nincsen egy szuper fő vezérlő, mint ahogy te gondolod, ez egy nagyon összetett rendszer, amit az egyes pici emberek hajtanak a saját szükségszerűen nem átfogó látókörükkel és egyéni motivációikkal.
  • Bulics
    #3
    Azzal van nekem mindig egy kis bajom, hogy annyira öncélú a tudományos élet manapság. Beszélünk itt okostelefonokról okos autókról, robotokról, és e-közben, (talán demagóg leszek) haldoklik a világ. Komolyan, gyakorlatilag dúl a harmadik világháború, migránsok ezrei tódulnak európába, amit mi "magyarok" persze csak arra használunk hogy Európa alá b*sszunk de megoldani képtelenek vagyunk. Erre miért nincs tudományos megoldás?
    Miért nincsen egy kész terv arra hogy olyan várost/tábort építtessünk velük, önálló mezőgazdasági termeléssel(pl.:hidrophonia), önálló energia ellátással(pl.:napelem), önálló és automatizált gazdasági folyamatokkal, amit itt megtanulhatnak hazatérve pedig megvalósíthatnak.

    A földi bioszféra az emberi tevékenység miatt egy új nagy kihalási korszakban van. Miért nem ezzel foglalkozik a tudomány? Veszélyes illetve szennyező anyagok kiválása természetre ártalmatlan anyagokkal, energia használat optimalizásása stb. Csak az okos telefon nevű játékszer van, amit félévente dobunk ki a kukába mert nincs normális mód az újrahasznosítására. Miért nincsenek még a forgalomban a lebomló műanyagok.

    Hogyha mindenki(mármint mindenki aki a fejlett nyugaton él) örökké élhet mert nem öregszik meg, mi lesz a népszaporulattal. Ilyenekbe belegondolt valaki?

    A jelen kor problémáit figyelmen kívül hagyva azzal "kampányolni", hogy majd megyünk az űrbe és nem öregszünk meg.... hát.. izé... most erre mit mondjak?!?

    Ezért mondom hogy hihetetlenül öncélú a tudomány mostanában. Plusz nekem az is eszembe jutott, hogy most két film is jött rövid időn belül egymás után(előtte meg 10 évig semmi), ami az űrutazást "népszerűsíti" de mindenesetre romantizálja. Nem lehet hogy a Nasa mindenhova pénzt ömleszt, hogy népszerűsítse magát? Mert a Plútó megvolt, a következő célállomás meg 200 évnyi utazásra van és abba már nem szívesen fektetne be senki. A Nasa pénz nélkül marad, ha csak meg nem nyeri a tömegeket. Tudom hogy ez egy kicsit a gyikemberes összeesküvésnek hangzik, de azért nekem gyanús. Persze értem hogy sajnos a pénz az úr...

    Kicsit gyakorlatiasabban kellene szerintem a tudományos missziót folytatni, mert mi az istennek kell okostelefon, meg olyan virtuális sisak amit megd*ghatsz, amikor a hülye barom köznép egyik országban megszavazza, az országnak, az Eu ból való kilépést(amit persze azonnal mindenki megbánt csak gondolkodni sajnos nem sikerült nekik), egy másik országban pedig októberben a lakosság 70%-a egy olyan intézkedés ellen szavaz ami NEM LÉTEZIK!!!!!
    Ja, és szelektív hulladék gyűjtésre egyik sem képes..
  • AcsMarci
    #2
    Örök élet ingyen sör nélkül? Ezt már a keresztények feltalálták. Valami nevet is adtak neki. Mi is volt? Megvan! Pokol.
  • NEXUS6
    #1
    Miafax!?
    A XXI. szd multikulti kozmopolitizmusát, transzhumanizmusnak nevezik? Köszcsi ma is tanultam valamit,...
    hogy kiktől tartsam magam távol.
    XD