4
  • gforce9
    #4
    Valóban benéztem, 2/3-ra gondoltam, hogy festve volt. félreolvastam a cikket.
  • gaszton421
    #3
    nem jó a számítás mert a jelöletlenek aránya nem 1/3 hanem kétharmad. Te azt számoltad ki mekkora lett volna az esélye annak hogy mindhárom a megjelöltek közül került volna ki, (ami mellesleg már eléggé jól mutatta volna a jelölgetés kontraproduktív voltát), de nem ez történt hanem egy 2/3 valószínűségügymás után háromszor, tehát 8/27-es valószínűséggel, ami nagyjából tényleg 28%. igaz kicsit pontatln a dolog mert minden elejtett tehén után változott a valószínűség de kis mértékben mert megbomlott az elpusztult tehenek miatt. A 28% viszont tényleg azt jelenti hogy még nem zárható ki hogy véletlenül választottak így az oroszlánok.
  • gforce9
    #2
    Nem, nem 28% az esély. ha 1 áldozat lett volna a jelöletlenek közül, akkor az esély 0.33 ha 2 akkor 0.33*0.33 ha 3 akkor ha jól dereng, 0.33*0.33*0,33 azaz ~0.035

    Tehát 3.5% eséllyel lehet véletlenül így választani. De majd jönnek matekosok és leírják, nekem ez a képlet dereng. Ami így saccra valósnak is tűnik, hogy 100 húzásból csak 3 lesz olyan ami mondjuk mindegyike csak az alsó 1/3-adba esik.
  • Archenemy
    #1
    "62 egyedet számláló szarvasmarha csorda egyharmadára festett plusz szemeket társaival. A tízhetes tesztidőszak eredményei bíztatóak voltak: egyetlen festett jószágnak sem lett baja, az oroszlánok három jelöletlen állattal végeztek. "

    Erre amúgy ~28% esély van, hogy teljesen véletlenszerű áldozatválasztás esetén is pont így ejtik el a prédákat az oroszlánok. Nem mondanám túl tudományos eljárásnak.

    De amúgy az ötlet jó.