38
  • KZM
    #38
    Itt csak az a baj, hogy a "nano" és a "robot" szavak jelentése nincs meg.
    Nem is fogom elmagyarázni, mert minek: itt kicsi űrszondákról van szó a valóságban.

    Nincs azzal gond, ha valaki nem érti a szavakat. A baj akkor van, ha nem érti, de címet ír belőlük.
  • Tetsuo
    #37
    Inkább két zsidó és egy antiszemita. ;-)
  • cylontoaster
    #36
    Sőt, a gyíkok a farkukat is vissza tudják növeszteni. Próbálkozz.

    Ez nem egy béna gépes játék, hogy van x pénzed meg y kutatód, aztán megmondod nekik hogy ezt fejlesszenek, és akkor az lesz. Aki a hibernálást kutathatná, baromira nem rendelkezik azzal a tudással, ami a cikkben szereplő kütyühöz kell.
  • Tetsuo
    #34
    Az adó-, vevő-antennákra kiváncsi lennék.
  • Tetsuo
    #33
    Szerinted minden ilyen jellegű katonai kísérlet publikus? :-)
  • sárkánylovag
    #32
    Aztán a sugárzás meg az akku problémája meg kutyafene mi ?
    A naprendszeren kívül igazán sok napcella nem működik :)
    A mobilmérető atomreaktor meg igazán vicces gondolat.
    A nanorobot meg valóban megtévesztő , mert teljesen más dolog.
  • cylontoaster
    #31
    Természetesen ha zömében robotok vannak, akkor ilyen gondok nincsenek. De az meg olyan pénz, ami belátható időn belül garantáltan nem lesz belepumpálva.

    Tartós emberi jelenléthez meg kicsit több kell ennél. Oké hogy van jég, de erősen kérdéses hogy mennyi, illetve mennyire hozzáférhető.
    Ugyanez az oxidokra is, azért az állati messze van a lélegezhető levegőtől.

    Napenergia is több problémát vet fel, mint amennyit megold. Mivel itt nem apró bázisról beszélünk, hanem batár nagy, gyártást emgvalósítóról. Ahhoz pedig nem kevés energia kell.

    Nyilván minden megoldható, kérdés mennyit kell ehhez innen felküldeni. De amíg kategóriákkal többet, mint amennyit nyerhetünk egy állandó bázissal, addig nem lesz ott semmi. Szóval ez egyelőre scifi.
  • Caro
    #30
    Igen, lusta vagyok :D Minek? Minden megoldást úgy sem tudok itt felsorolni, nem is érdemes. Meg aztán ennél jóval több megoldandó feladat van.
    Egyébként jég van, napenergia van, a hold talaja tele van oxidokkal, úgyhogy a levegő is megoldható. A sugárvédelem jogos, de ha bemásznak 10 m-el a felszín alá, nagyjából ott lennének vele, mint itt is.

    Persze ezen dolgok nagy része az emberi jelenléthez kell, a gépeink szerencsére sokkal igénytelenebbek. És egy holdbázis valószínűleg erről is szólna: nagyon kevés ember, nagyon sok gép.

    Elvi akadálya nincs, csak pénz kérdése az egész (abból persze sok kell).
  • duke
    #29
    Rossz a cim, nem ugy nanorobot, hogy milliomod millimeter, hanem mobiltelefon meretuekrol van szo. Amugy fantasztikus, hogy eljutottunk odaig, hogy egyaltalan felmerul a gondolat, hogy egy mas naprendszerbe kuldjunk szondat, millio fenyevnyi tavolsagara. Merjunk nagyok lenni.
  • cylontoaster
    #28
    Azért mert te állítottad, hogy lehetséges :) De most akkor vagy lusta vagy válaszolni, vagy nem tudsz, csak beböfögted, hogy márpedig lehet, megalapozatlanul.

    A koncepciók sokszor scifik, és legtöbbször nem arról szólnak amit te állítasz. Teljesen más egy ISS-hez hasonló kutatóbázis, meg egy általad vizionált, önálló gyártósorral és ezt támogató infrával rendelkező bázis.

    Űrliftre is van koncepció, meg ingyenáramegenerátorra is.
  • halgatyó
    #27
    Huhh!!! A sok bevándorló majmot kilőjük az alfa Centaurira:-))))
    Vagy mi megyünk oda előlük előbb-utóbb
  • Caro
    #26
    Most erre miért tőlem vársz választ? Mintha nem dolgoztak volna ki épp elég holdbázis koncepciót.
  • ostoros
    #25
    Majd az idegenek támadásnak veszik, idejönnek, és kicsinálnak minket. Én szóltam.
  • Sequoyah
    #24
    Miert is kene nanometeres nagysagrendben megoldani? Az a jovo zeneje, eloszor ezen a projecten legyunk tul.
  • NEXUS6
    #23
    Úgy tűnik régebben a nóbeldíjasok voltak, akik egyből megkapták a pápai tévedhetetlenség és a mindenhez értés adományát. Ma ezek mellé bejönnek a netmilliárdosok is. Pláne ha egy nóbeldíjassal együtt vannak valahol.
    XD

    Szal ezexerint a harvardon végzett pszihológus/programozók egyből értenek az asztrofizikához és az űrhajózáshoz is. Van még a magyar felsőoktatásnak hova fejlődni az tutti!:)
  • gforce9
    #22
    ok, mindezt vagy hasonlókat oldd meg nanométeres nagyságrendben :) Mondjuk kezdd az antennával :)
  • Sequoyah
    #21
    Mit kell csinalnia ennek a szondanak, fotozni egyet, aztan hazatelefonalni hogy elkuldje a fotot. Ja es a navigacioval felismerni, hogy odaert.
    Ezt az en telefonom mind tudja

    Egyebkent pedig a mai telefon kb annyit tud, mint 20-30 eve egy szobanyi szamitogep.
  • gforce9
    #19
    Hát de :) kisebb a különbség egy szoba méretű számítógép és egy telefon között, mint a telefon és a cikkben felvázolt tudású nanorobot között.
  • Sequoyah
    #18
    Mobiltelefon meretu szondakrol beszelunk most. Ilyen mar most is van, nem kell nagysagrendnyi fejlodes mar hozza.
  • kissssss
    #17
    látom epikurosz visszatért...
  • globint
    #16
    Szóval lehet sokféle lézer, de leginkább vagy süt, vagy dekoráció. Egyik sem alkalmas nano-űrhajó űrbéli felgyorsítására.
    https://sg.hu/cikkek/116123/elkeszult-az-uj-kinai-lezerfegyver
  • cylontoaster
    #15
    Az űrállomásnak semmi köze ehhez, nincs tervben hogy többszörösére növeljék és gyártósorokat létesítsenek benne. Szóval ez csak sima mellédumálás.

    Akkor pár probléma, lássuk mennyire tudsz megoldást:
    - víz
    - levegő
    - élelmiszer
    - sugárvédelem
    - (alacsony gravitáció)

    - nyersanyag (nem csak az 1-2 fontosabb, minden olyan amit itt lent használunk)
    - energiaforrás
    - mindehhez szerszám, mert ha nulláról akarsz mindent ott kezdeni akkor várhatsz egy darabig

    Mivel ez meglehetősen nagy mértéket kell öltsön, kell minden ami egy ember életéhez kell, mert ha párhavonta cserélgeted az embereket, akkor olyan forgalom van a személyszállítás miatt, hogy pont semmit nem nyertél. Ezt már fel se sorolom..

    Vagy innen küldesz oda egy csomó létfontosságú dolgot, folyamatosan, vagy teljesen önálló kolóniát csinálsz. (Vagy robotikus minden, de ezt te se hiheted.) Előbbi esetben nem nyersz semmit, az utóbbi meg bazinagy beruházás, ha(!) elméletben lehetséges a problémák megoldása, akkor sem lesz aki ennyit tud áldozni rá.
  • Caro
    #14
    Igen, adott. Annál jobban, mint az űrállomáson.
  • asgh
    #13
    Amiket felsoroltál, azokra mind létezik technikai megoldás, csak a finanszirozásuk problémás. (Hogy miért, az most offtopic.)
    Ez a felvetés viszont arról szól, hogy egy kellően inspiráló és még megoldatlan feladat megoldásához fejlesszenek technológiát.
    Amúgy felesleges pont Zuckerberget ekézned, nem az ő ötlete, csak egyike a támogatóknak.
  • cylontoaster
    #12
    Persze, mert a Holdon csak úgy teremnek azok a dolgok, amiket utána az űrbe akarsz juttatni.
    Ja nem, de minden feltétel adott egy állandóés teljesen önellátó, a földi infrastruktúrát teljesen pótolni tudó kolónia létrehozásához.
    Ja nem, ez se igaz.
  • Caro
    #11
    Mert a Földön minden tevékenységünknek van célja :)
    A Holdnak egyébként bőven lehetne szerepe, mert onnan sokkal könnyebb az űrbe juttatni bármit is, akár nagyobb terheket is.
  • molnibalage83
    #10
    Használtak? Miféle múlt idő van itt? Nem készült még ilyen cucc, soha semmilyen műholda nem pusztítottak el lézerrel. Eddig összesen asszem három műholdat lőttek le.

    A Solwind szondták ASM-135 ASAT-tal 1985-ben.
    A kínaiak egy BM-mel hasonló módon kinetikusan 2007-ben.
    AGEIS rendszerrel és SM-3-mal 2008-ban.
  • Omega
    #9
    Ennek az ötletnek pont az a lényege, hogy a nem túl távoli jövőben (50 éven belül) megvalósíthatóvá válik, amiket írtál nem jó példák, mert nem biztos hogy ilyenek. Azt viszont én sem értem, hogy akarják a hűtést megoldani. Ahogy írták már előttem is, eddig ilyen nagy energiájú lézersugarakat műholdak és rakéták elpusztítására használtak csak.
  • NEXUS6
    #8
    "E mellett olyan – ehhez képest bagatel – problémákkal sem bírunk globálisan megbírkózni, mint mondjuk globális felmelegedés, a Közel-Keleten terpeszkedő iszlám állam, rák és keringési eredetű halálokok tömege, fosszilis energiahordozók teljes kivezetése. Csak ami így eszembe jutott."

    Tök demagóg amit írsz!
    Nagyon jól tudod hogy az általad felvetett problémák mindegyikét megfogják oldani az önvezérlő elektromos autók, egy csomó más globális kérdés mellett!
    XD
  • molnibalage83
    #7
    Kéne? Mi célja lenne az ottlétnek?
  • Skylake
    #6
    Energiatárolás? Adóteljesítmény? Csak két dolog, ami eszembe jutott. Zucko kb. el sem tudja képzelni mekkora időtáv az, amíg bármi odaér. Ez nem valami durr bele IT fejlesztés, amit reggel kitalál, délben a meetingen benyom, estére meg kész az alpha, és b*sztathatja, hogy tenyérbemászó cége terméket faragjon belőle, b*zmeg!

    Úgy tűnik, sokat sikerült szippantani a kokainból. Túl sokat képzelnek saját fontosságukról, meg túl sok olyan scifi-t olvastak.

    Itt helyben, ezen a szerencsétlen kék bolygón még azt sem tudjuk megoldani, hogy az óceánfenék feltérképezése után kitermeljünk onnan ami szükséges. Egy nagyobb méretű elsüllyedt tárgyat sem tudunk jelentősebb mélységből jelenlegi technológiai színvonalon.

    E mellett olyan – ehhez képest bagatel – problémákkal sem bírunk globálisan megbírkózni, mint mondjuk globális felmelegedés, a Közel-Keleten terpeszkedő iszlám állam, rák és keringési eredetű halálokok tömege, fosszilis energiahordozók teljes kivezetése. Csak ami így eszembe jutott.

    Nanorobotokkal a Centaurihoz? Hagyjuk már! Már rég a Holdon kéne lennünk, kozmikus értelemben itt van egy köpésre. Meg a Marson! De még ezt sem sikerült meglépni.
  • MerlinW
    #5
    Többek között, a napszél sosem gyorsítaná őket a fénysebesség ötödéig. A lézereknek sok fajtája van, nem megyek bele, olvass utána. Nagyobb vitorla: 1-2 nanométer méretű robotokról beszélünk. 1 milliméter 1 millió nanométer. Ezért.
  • Kara kán
    #4
    http://www.discovery.com/tv-shows/other-shows/videos/stephen-hawkings-universe-time-travel-starship/
    http://www.extremetech.com/extreme/184143-nasa-unveils-its-futuristic-warp-drive-starship-called-enterprise-of-course
    https://hu.wikipedia.org/wiki/Neumann-szonda
    Utoljára szerkesztette: Kara kán, 2016.04.14. 09:21:08
  • Caro
    #3
    Miért nem jó az ionmeghajtás? Ok. nem 20 év lenne, hanem mondjuk 100, de cserébe 80 évvel korábban elkezdhetjük, mint mire nanorobotjaink lesznek :)
  • globint
    #2
    A lézerrel felgyorsítani kb. olyan, mint az űrhajót ágyugolyóval lődözni, hogy felgyorsuljon. Ha egy lézerrel el lehet pusztítani műholdat, akkor ne mondja nekem senki, hogy egy vékony napvitorla gond nélkül kibírná a szükséges és elégséges lézerimpulzusokat. Miért nem jó egy kicsit nagyobb vitorla, amit a napszél hajtana?
  • gforce9
    #1
    Tegyük fel, hogy az ötlet megvalósítható. Hogyan küldik vissza az infót? Apró antennák, oké. Azoknak a jele elég erős lenne az itteni detektáláshoz?