14
  • end3
    #14
    Szerintem meg nem "államiság", de sok okos számítógép, de méginkább mobil felhasználó kell csak.
  • end3
    #13
    Az fog történni, hogy a folyamatosan mozgó árak, meghatározott alogritmusok szerint változnak. Kiszámolva, hogy a haszon hogyan, milyen mértékű változtatással maximalizálható legjobban. Ez is csak egy eszköztára (lesz) a kereskedelemnek. Azt viszont drasztikusan büntetném, ha valaki a megrendelés és fizetés között, vagy az ár elfogadása után v. alatta változtatna árat. Azaz, a "kosár" megnyitása után az ár már ne változzon.
    Utoljára szerkesztette: end3, 2016.02.03. 12:56:08
  • Skylake
    #12
    Továbbiak itt a kínai modellről:

    http://www.volkskrant.nl/buitenland/china-rates-its-own-citizens-including-online-behaviour~a3979668/
  • Skylake
    #11
    Hát igen, sajnos az állami szféra kénytelen lesz felnőni ezekhez a digitális szférákhoz - úgy általában. Ennek csupán egy hátránya lesz a jövőben: mikor felnő hozzájuk, akkor a hatalom mindenkori gyakorlói ezzel vissza is fognak élni.
  • Skylake
    #10
    Azért nem kéne ellenvéleményre mindjárt a másik pólussal jönni.

    Egyébként a fent idézett statisztikában a lényeg elég jól benne van: "végül a válaszolók 94 százaléka tartotta elfogadhatatlannak azt, hogy az internetes boltok attól tegyék függővé az áraikat, hogy valaki melyik kerületben vagy utcában lakik. (Nem a kiszállítási díjról van szó, hanem az adott környéken lakók gazdagságáról.)" Ez vajon hol kommunizmus?

    Persze, lehet ilyen rendszereket építeni, de hogy teljes körűen működjenek, azaz "hatékonyan", ehhez viszont kell jó adag represszió is az állam részéről: Kínában pedig éppen ilyet akarnak csinálni, természetesen a minimális személyiségi jogok lerombolásával:

    index.hu/tech/2016/01/15/kina_kreditrendszera_allami_megfigyeles_big_data/

    Merthogy ahhoz, hogy a gazdasági szereplők ilyen szinten tudjanak a kedves drága fogyasztókról mindent, ahhoz bizony kell vastagon állami szerepvállalás, már az adattömeg rendelkezésre bocsátását tekintve, ami ehhez a diszkriminatív sz*rhoz kell. Annak előteremtésének módja: az állam kényszerítő ereje. És semmi más.
  • tamolnar213
    #9
    Van itt is jó néhány kommunista, ahogy elnézem.
  • SupraMKIII
    #8
    Én azon a jelenségen vagyok kiakadva, hogy valami annyi USD-be kerül az amcsiknál, mint EUR-ba nálunk. Ez hogy is van?
  • Cat #7
    Csak éppen a GVH-nak nincs joga eljárnia mondjuk az Amazonnal szemben.
  • Skylake
    #6
    Ez ugye tulajdonképpen "a külföldieknek a külföldiekre árazott étlapot visszük ki" típusú megoldás?

    Nincs több kérdésem.

    Az ilyen típusú dolgokkal szemben hozták létre az olyan intézményeket, amelyek itthoni megfelelőjét Gazdasági Versenyhivatalnak hívják.

    http://gvh.hu/
  • Akva
    #5
    "Aligha tisztességes, ha valaki azért jut hozzá olcsóbban bizonyos termékekhez, mert egy adott helyen lakik."

    Az még kevésbé tisztességes, ha azért keres kevesebbet, mert egy adott helyen lakik, ezért törvényben kéne kényszeríteni a mocsok kapitalistákat, hogy Etiópiában is ugyanakkora béreket fizessenek, mint Svájcban.
  • NEXUS6
    #4
    Én meg szt tartom marha tisztességtelennek az EU-ban, hogy csak azért kap valski kevesebb fizut, mert adott helyen lakik, fogyasztóvédőkém! ;)
  • yamato41
    #3
    Szerintem meg adja mindenki annyiért, amennyiért megveszik. Egyedül a piaci erőfölénnyel történő visszaélést kell figyelni. Ennyi erővel egy ingyenes, városon belüli kiszállítás is problémás, míg az ország többi részére pénzért viszik. Miért kerülök hátrányos megkülönböztetésre, ha nem BP-en lakom?
  • Cat #2
    A külföldieknek történő brutális felárazás nemhogy a Balatonon a németekkel, de Budapesten is működik: csomó boltban látom a feliratot, hogy euróval is lehet fizetni, aztán ott van alatta, hogy 270-nel váltják :D És ezek nem a sarki fűszeresek, hanem ruhaboltok vagy gyorséttermek.
  • kvp
    #1
    A dinamikus, valtozo es szemelyre szabott arakat tekinti a legtobb kapitalista a jovonek, amikor az aram ara is folyamatosan valtozik az adott pillanat fogyasztasa es az adott kerulet ellatottsaga, tovabba az adott fogyaszto fontossaga (esetleg borszine es vallasi hovatartozasa) fuggvenyeben. Ezek a dolgok valamiert az emberek jelentos reszenek nem tetszenek, de tobbnyire megis sikerul keresztulverni es bevezetni oket, jellemzoen olyan helyeken ahol a kapitalizmust a demokracia fole helyezik. Osi valtozata az a boltos, aki a vevore nezve allapitja meg a termekei arat, probalva maximalizalni a vevobol kihuzhato penz mennyiseget.