11
  • SupraMKIII
    #11
    Nah, hát ez igazi magyar törvény, tényleg mindenki úgy értelmezi, ahogy tetszik:

    "1. § (2)A légtér egyéb – nem légiközlekedési – célú igénybevételének minősül: különböző lövedékek, rakéták, valamint olyan eszközök légtérbe juttatása, amely tömegüknél, kisugárzott energiájuknál és egyéb tulajdonságaiknál fogva a légiközlekedés biztonságára vagy az élet- és vagyonbiztonságra veszélyt jelenthetnek."

    Hát, ha akarom, ez alapján egy kis méretű drón nem számít egyéb légtér igénybevételnek. A probléma szerintem az, hogy ha úgy nézem, ennek a feltételnek egy sárkényrepülő, egy famodell, vagy akár még egy eldobott kavics is megfelelhet...
  • SupraMKIII
    #10
    Köszi a linket! Ezek szerint amin nincs kamera, az más kategória?
  • aru
    #9
    Egy ismerősömet valaki tavaly nyáron feljelentette és 60 ezer volt a bírság. Vecsésre kellett neki menni kihallgatásra és bíróságra is.
    Minden kamerás drón UAV-nek számít és engedélyt kell igényelni arra területre koordinátákkal ahol használni akarod.

    http://www.nkh.gov.hu/web/legugyi-hivatal/eseti-legter-igenybevetelenek-engedelyezese
    Utoljára szerkesztette: aru, 2015.08.31. 14:06:43
  • SupraMKIII
    #8
    http://www.metropol.hu/cikk/1183132-szabalyozott-repules
    "Hogy ez a szabályozás mennyire nem életszerű, azt Farkas András, az NKH elnökhelyettese is elismerte az említett beszélgetésen, és hozzátette, hogy a hatóság jelenleg nem is büntet emiatt."

    http://printscreen.hu/itt-a-jo-ido-filmezzunk-taviranyitasu-helikopterrol-de-mik-a-szabalyai
    "A repülőmodell szabadon használható magánterületen – a terület tulajdonosának hozzájárulásával."

    Szóval azért annyira nem gáz, különösen 5kg alatt.
  • SupraMKIII
    #7
    Nah, ez érdekes, mert nemrég még arról jött a cikk, hogy nincs...

    Pontosan hol van ez a szabályozás? Mert ez így kicsit meredeknek tűnik - ez alapján a 4cm-es drón használatáért is 60 ezres büntetés jár?
  • aru
    #6
    Van szabályozás. Jelenleg minden drónrepűlésre GPS koordinátákkal engedélyt kell kérni a légügyi hatóságnál az illeték befizetésével. Ha e nélkül reptetsz és a rendőr megállít vagy feljelentenek, akkor 60 ezres bírásgra lehet számítani az első alkalommal.
  • SupraMKIII
    #5
    Én mondjuk éppen több drónnal is rendelkezem, de az, hogy nem okoz kárt, azt vitatnám. Egyszer elbambultam, és beleléptem a forgó rotorba - hát gyógyulgatott jó pár napig, pedig sima10x4.5-ös rotor volt csak... Vagy ki lehet számolni, hogy egy 2-3 kilós cucc mekkorát üt 100 km/h sebességel leesve.

    Én csak azt nem értem miért nem lehet értelmes szabályozást hozni!

    Miért kell pl. oktatási vagy sok embert tartalmazó területek/objektumok felett repülni? Ezt akár be is tilthatják, de ennek a felmáréséhez a józan ész is elég!
    Vagy miért nem lehet megkülönböztetni a kamerát hordozó és a felvevő eszköz nélküli drónokat? Erre pl. kötelező jelzést is elő lehetne írni...
    Esetleg súly és teljesítmény alapján is lehetne sorolni őket: pl. az 1kg alattiakra ne legyen korlátozás...
    stb.

    De ha a hiszti és a pánik keltés lesz, akkor itt is biztos idióta szabályozás lesz...
  • Adamyno
    #4
    65 kilós drónt szerintem nem mindenki tart otthon :D Még az 1-2 kilós komolyabb cuccok is 0,5-1,5 millió forint, de a legalja is 200 rongy felett van. Az ilyen olcsó kínai játékok meg elvileg nem nagy kárt okoznak ha leesnek. Nekem van olyanom is, nem mindom hogy aláállok de ha véletlen rám esne, az törne el, nem én :)
  • vision5
    #3
    Adamyno: az a probléma, hogy jelenleg nincs szabályozva szinte semmi a drónok működésében. Ha egy iskola fölött repülő max. 65kg-os drón lezuhan valamelyik gyerek fejére, nem minősül bűncselekménynek, csak balesetnek.
  • Tetsuo
    #2
    Egyszerűbb lenne betiltani a civil drónokat. ;-)
  • Adamyno
    #1
    Nem értem mi a probléma azzal ha valaki iskola felett repül.
    Atomerőművet meg repülőtereket még megérteném. Simán engedném 500m magasságig. Meg lehetne ezt oldani egyébként mert a legtöbb gps alapú UAV-ban már eleve tiltott zónák ezek és a magasságkorlátozás is ugyanígy beépíthető lenne és saját felelősségre ki lehetne kapcsolni. Viszont hogy ellenőrzik, hogy ki reptet? Akkor legyen kötelező valami rádiós azonosító adás is amit a felhasználóhoz lehet kötni. Az azonosítatlan cuccokat meg simán leszedhetik lézerrel azt csókolom. Ez utóbbival csak az a gond, hogy nem mindegy hova esik. Talán a hálós begyűjtés jobb lenne. Nekem is van, tudom hogy veszélyes is tud lenni ezért nagyon oda kell figyelni, akár alkalmassági vizsga is lehetne rá. Itt most nem a 20-50 ezres ultra könnyű modellekről beszélek, hanem a több kilós, amik kamerát is visznek. Sajnos a quadcopternek nincs szárnya szóval ha megáll a rotor akkor zuhanás van, nincs siklórepülés. Ennyiből jobb az RC airplane.