20
-
jovokutato #20 http://www.origo.hu/tudomany/20150717-robot-ontudat-entudat-android-mesterseges-intelligencia-ai.html
-
jovokutato #19 A Google és a Facebook központi számítógépei szerintem már most közelítik az emberi viselkedés határait..
http://www.origo.hu/techbazis/20150629-robot-ember-felidegesitette-google-mesterseges-intelligencia-teszt-kerdes-beszelgetes.html
http://hirek.prim.hu/cikk/2015/07/04/az_elet_ertelmet_fogalmazta_meg_a_google_chatbotja
De nemsokára a számítási kapacitás is meglesz arra,hogy számítógépen modellezik az emberi agyat..
http://hvg.hu/tudomany/20150730_szuperszamitogepet_rendelt_obama_2025re
A közeljövő új szuperszámítógépei is képesek lehetnek az emberi agy utánzására..
http://mta.hu/mta_hirei/az-agykutatas-evtizede-kezdodhet-europaban-131232/
Az AI már nagyon közel van...
-
Szefmester #18 Én = Ha küldök inputot a hangszórókba és az megszólal akkor én voltam. Ha nem küldök inputot a hangszóróba és megszólal akkor nem én voltam, tehát megnézem ki volt. Ha más volt akkor az nem én, hanem ő.
Szerintem.... -
Imi3est #17 Lehet hogy az "Én" bonyolultnak tűnik, de mi van ha mégis megfejtik? Elég sok bonyolult dolgot megfejtettek az utóbbi évtizedekben. Amúgy az "ÉN"-re is vannak már elméletek. Volt már pár meglepetés mikor pl kiderült hogy nem a föld a világ közepe, és nem a nap, hanem van még sok csillag, a nap csak egy a sok közül. Az Én is csak egy a sok közül. Persze minden emberi lénynek a saját énje a világ közepe, de az emberek is csak élőlények akik történetesen egy kicsit nagyobb aggyal fejlődtek ki mint a többi állat. Gépi tanulás is létezik, csak még nem olyan fejlett, és nincs alatta egy olyan komoly feldolgozó egység mint az agy. De ez lehet csak idő kérdése. -
dyra #16 olyan egyszerű dolgot felejtesz el mint az "ÉN". Tolhatsz mögé akármennyi adatbázist ha nincs ÉN tudata akkor akármennyire is "okos" lesz csak egy gép marad. Albert Einstein-nek micsoda képzelőerőre volt szüksége ahhoz, hogy "kitalálja" a relativitás elméletét szerintem ilyen felfedezéseket ÉN tudat nélkül nem lehet tenni. A gép levezeti neked a világra legjobban illő matematikai elméleteket, aztán ennyi. Amíg nem rendelkeznek én tudattal ezek lesarkítva kalapácsok és vésők az ember kezében.
ui: jelen pillanat a tudósaink nem tudják, hogy működik a tudat. Akkor pedig ki fog "életet" lehelni a gépbe?
Utoljára szerkesztette: dyra, 2015.08.27. 10:22:23 -
Imi3est #15 Ha a számítástechnika fejlődése a következő 10-20-30 évben is úgy fog haladni mint az előző 10-20 évben, akkor simán utoléri egy számítógép az agy feldolgozási sebességét, sőt le is hagyja. Lehet hogy az agy párhuzamos feldolgozásban nagyon jó, de a procik soros feldolgozásban már most sokkal jobbak mint az agy, és ráadásul a procik is a párhuzamos feldolgozás felé mennek. Egy mai proci is több száz milliárd műveletet végez másodpercenként. A rajtuk futó programok is egyre fejlettebb, és ha meglesz a számítási teljesítmény, és valakik megírják rá a programot ami a világról modellt tud alkotni akkor elérheti az agy teljesítményét. És ha ez bekövetkezik akkor az elég komoly változásokat fog okozni. Pl ki alkalmazna embert ha a gép is el tud végezni minden munkát olcsóbban?
A másik ami még durvább, hogy ha egyszer ez létrejön, akkor miért ne raknának alá gyorsabb procit egy éven belül, miért ne kötnék internetre hogy még gyorsabban fejlődjön, és ezzel mondjuk a tulajdonosnak még több hasznot hozzon? Ha egyszer létrejön az emberi szintű mesterséges intelligencia, akkor nincs akadálya hogy továbbfejlődjön egy embernél sokkal intelligensebb szuper inteligenciává, mert nincsenek meg a biológiai korlátai mint az embernek: sokkal gyorsabban kommunikálhat, bővíthatő a memóriája, fejlesztheti saját magát, hiszen megvan a működési elv. Na ha ez létrejön akkor kb vége a világnak ahogy eddig ismertük :). A kérdés hogy az emberiséggel mi lesz egy ilyen szuper lény mellett.
Erről amúgy van egy jó cikk angolul:
The AI revolution -
dyra #14 ez nézőpont kérdése. Szerintem nem. -
#13 És még ennél dúrvább lehetőségek is fennálnak, amelyek túlmutatnak az IT-n. -
#12 Pont erről van szó. És habár egyetértek a cikk szinte minden megállapításával, az agy az elme jórészt nem tudatos info feldolgozó képességét figyelmen kívül hagyja.
Az agy fizikai korlátai miatt, mert az üzemi frekije is Hz-ekben és nem MHz, vagy GHz-ben mérhető, vagy az idegrostok ingerület tovvábbítási sebessége miatt gyakorlatilag 1 másodperc állandó késésben van a valósághoz képest. Ezt hihetetlen mennyiségű párhuzamos adatfeldolgozással, és alternativ modellek párhuzamos futtatásával kompenzálja. Különben pl. a boxolók, karatésok védései, elhajlásai nem működnének.
Ennek a hatalmas információ özönnek csak töredéke kerül a tudatos zónába. Jó példa erre a regressziós hipnózisban végzett info kinyerés, ami azt mutatja hogy az agy szinte holografikus infomennyiséggel rendelkezik minden adott pillanatban. De a korlát is itt van, mert hogy nem is egy de akár rengeteg párhuzamos valóságkép fut és hívható utólag elő.
Amikor a feketecica megjelenik a járda szélén a tudatalatti màr le is modellezte, hogy mi lesz ha lelép és már fel is készült a vészfékezésre. Ha sor kerül erre, a tudatos elme csak utólag értesül róla, és betöltődik minden eddig nem tudatosított info, amit úgy érzèkel hogy szinte magáll az idő. -
Macropus Rufus #11 "tudat alattija"
az nem ember... az egy külső szerver??? A tudat alatti is te vagy csak nem tudod befolyásolni olyan 1xün. De az is te vagy. Ráadásul a tudat alattid a szerzed tapasztaltok alapján dönt, aminek egy része a tudatos énből kerül oda. Szóval az nem egy másik lény. Az ember dönt. Nem más. -
fszrtkvltzttni #10 Ha a gépeknek is megengednének akkora hibalehetőséget mint amivel az emberek dolgoznak, akkor az indiai utak se jelentenének gondot. Csak éppen a gépektől sokkal többet várunk, hibátlan működést. -
jovokutato #9 Pedig az AI teste az fém vagy műanyag-ötvözetből fog felépülni..
Az agya sem biológiai agy lesz,hanem vagy fém-tehát szuperszámítógép-vagy nanofolyadék,de akár egy most még nem alkalmazott vmi-pl atomi elveken működő-.
A kutatások az emberi agy megismerésének mindkét irányában,biológiai terén is és számítástechnikai terén is komoly eredményeket értek már most el:
http://www.origo.hu/tudomany/20150819-mesterseges-agy-emberi-szerv-laboratorium-neurologiai-betegsegek-borsejtek.html
http://napihirek.network.hu/blog/napi-hirek-hirei/kozelebb-jutottunk-a-mesterseges-agyhoz
http://richpoi.com/cikkek/tudomany/kozelebb-kerultek-a-kutatok-a-mesterseges-agy-megalkotasahoz.html
http://www.origo.hu/tudomany/20120918-blue-brain-project-minden-eddiginel-pontosabb-agymodell-keszult.html
-
gemihu #8 Ami kimaradt,hogy a direkt nekik kijelölt sávban közlekednének.
-
gemihu #7 Én valami egységes új tömegközlekedési rendszer részeként tudom elképzelni inkább őket,ahol eltérő kapacitású járművek szolgálnák ki az eltérő igényeket.
A lényeg,hogy mondjuk hívnád a rendszert, megmondanád az célt, erre kiszámítaná,hogy melyik közeli jármű tud felvenni és mikor. A nagyobb kapacitásúak olcsóbbak lennének , ha pedig személyit akarsz,akkor az drágább. -
kvp #6 Indiaban is mukodokepes lenne a google robotautoja, csak mas szabalyokat kell beletolteni. Peldaul a darpa onvezeto katonai teherautoja az autoroncsokat es a gyanus ut menti kupacokat is nagy ivben keruli, mert azokban szokott lenni IED, viszont ha szukseges a tulelesehez akkor a nem barati gyalogsagon (civileken) is gond nelkul atgazol.
Ugyanigy lehet irni olyan szabalyrendszert, ami az indiai cammogasban a kresz szabalyait figyelmen kivul hagyva, ha kell a 'jardan' a gyalogosok kozott hajtva megy a celja fele. Ettol meg nem ut el senkit, de mondjuk be lehet allitani, hogy lassu, de kitarto gurulassal zavarja el maga elol az utjaba allo embereket (akar egy zebrarol is), akik ha elallnak az utbol akkor jo, ha meg nem akkor megall es megvarja amig elmennek, mondjuk duhos dudalas es motorbogetes kozepette. Lassabb lenne mint a kockazatokat bevallalo helyi soforok, de atmenne mindenen, meg akar a piros lampan is, csak valamivel ovatosabban mint az emberek.
Tehat fontos, hogy minden kornyezetre irhato MI es ezek akar kombinalhatoak is, tehat az adott auto a foldrajzi helyzete es szituacio alapjan donti el, hogy amerikai, europai, indiai vagy iraki stilusban vezet. Raadasul ezek a tudasbazisok minden robotautora letolthetoek, tehat ha egyszer megtanul valamit az egyik, akkor az osszesnek at tudja adni. -
InfoCsill #5 A molekuláris biológia fejlődése nagyon fontos szerepet fog játszani majd ebben az egészben, de az agy biofizikájának és biokémiájának minél pontosabb megértése is, így elég nagy botránynak tartom, hogy az Európában, és egyébként az egész világon nívós biofizikus mesterképzést itthon a kedves kormányunk idén elkaszálta.
Utoljára szerkesztette: InfoCsill, 2015.08.26. 13:10:48 -
InfoCsill #4 A mellettünk levő épületben dolgoznak a biológusok. Mikor találkozom velük, és szóba jön a mesterséges intelligencia, mi mindig másképp gondolunk rá, mint az informatikusok. Nagyon másként. Mire ez a valóság lesz (és hát semmilyen fizikai elv nem korlátozza a bekövetkeztét) addigra már rég nem szilíciumlapokból és drótokból fog állni, vagy semmiféle hasonlósága nem lesz egy mai számítógéppel, hanem az már egy bioorganikus élőlény lesz. Ehhez még nem csak az informatikának kell fejlődnie, mint alkalmazott tudományágnak, hanem az alaptudományoknak/alapkutatásoknak is, mint a fizika, biológia és a kémia, vagy az alkalmazott tudományok közül még az orvostudományok. Mindez elkerülhetetlen a bekövetkeztéhez. A természetnek több milliárd éve volt megtalálni az Univerzumban az egyik -talán leghatékonyabb- módszert az élet felépítésére. Nem hiszem, hogy az, amit pár évtizede az villamosmérnökök/informatikusok elképzeltek mesterséges intelligenciaként, illetve annak megjelenéseként, bármiféleképp fedné majd a valóságot. Az már valami teljesen más lesz, a mai bioorganikus élőlények egy új nemzedéke, avagy a mi tökéletesítésünk, a természet tökéletesítése, és a mi alatt nem konkrétan minket, mint fajt értem, hanem akár egy új faj létrehozása a saját mintánkra, mert nyilván a saját agyunk (és más fajok agyának) és szervezetének (fizikai, kémiai, biológiai) működésének le utánzására/tökéletesítésére épül az egész folyamat, és ezek nélkül nem hiszem, hogy valaha is megvalósítható lesz a mesterséges intelligencia, legalábbis olyan formában nem, amilyenként ma az informatikusok elképzelik ezt az egészet. Felejtsétek már el végre ezeket a humanoid fémrobotokat, ez csak a 20. századi Sci-Fi vetülete. Persze nyilvánvalóan a mai szint és munka az informatikusok részéről mind szükséges az eléréséhez, de mire megvalósul, az már valami teljesen más lesz, szóval hajrá.
Utoljára szerkesztette: InfoCsill, 2015.08.26. 12:57:51 -
dyra #3 az emberek szeretik magukat abba a hitben tartani, hogy ők döntenek. Közben mire egy ember dönt addigra már regés rég döntött a tudat alattija és valójában csak elhiteti magával, hogy döntött. Ugyan nekem nem mesélje senki, hogy egy éles helyzetben bárkinek ideje lenne a másodperc tized részében meghoznia a döntését. A döntése a korábbi tapasztalatain alapul mire tudatosul benne az események láncolata addigra már vége van a hirtelen helyzetnek. A gépek ezzel szemben valóban irányítottan döntenek a helyzetnek legmegfelelőbben amit a program készítője határoz meg. Filozófiailag a gépek döntése tudatosabb mint az emberé. Az más kérdés, hogy mi szeretjük hitegetni magunkat. Valójában ha minden döntésünket végig kellene gondolnunk és kihozni a legracionálisabb megoldást akkor reggel ébredés után egy pohár vizet sem tudnánk inni. -
gforce9 #2 "....fel tudja ismerni, hogy az illető milyen korú, milyen ruhákba öltözött, és ez alapján fel tudja becsülni, hogy mennyi az esélye annak, hogy váratlanul kiugorjo...."
Egy ilyen kérdésnek a kezelésében a gép jobb sokkal. Ugyanis nemcsak a reakcióideje sokkal jobb, de még azt is látja, amit az ember nem. Pl tudja, hogy iskola van a közelben és ha a padkán sövény nő és beláthatatlan, akkor lassít. Egyébként pedig bebaszna, ha az ember úgy vezetne, hogy az útszélén álló gyalogost a kinézete alapján osztályozná, amikor temérdek más dologra is kellé figyelni. Egy robotautóhoz amúgy sem szükséges MI. -
SupraMKIII #1 Abszolult egyetértek.
Azért, mert egy autó és egy ember is végig tud vezetni egy útvonalon, még nem jelenti azt, hogy a teljesítményük egyenértékü.
A különbség, hogy a gép egy szabályrendszert követ, az ember pedig érti a helyzetet, és ezért felül is tudja bírálni a saját kis szabályrendszerét.
Pl. ha valaki áll az út mellett, az ember fel tudja ismerni, hogy az illető milyen korú, milyen ruhákba öltözött, és ez alapján fel tudja becsülni, hogy mennyi az esélye annak, hogy váratlanul kiugorjon a kocsi elé: Hol vannak még ettől az önvezető autók?!?!
És még ha képesek is lennének rá: Elég gáz lenne, ha egy kocsi 60 litert fogyasztana csak azért, mert 50kw-ot esznek a benne lévő számítógépek :-)
Szerintem a mesterséges értelem létrehozható, de nem ezekkel a számítógépekkel - ahhoz alapvetően más megközelítés kell