27
  • fonak
    #27
    Ez van, amíg az EU-ra parancsolt szankciók miatt csökkent az EU-orosz kereskedelem, az amerikai-orosz még nőtt is állítólag, szankciók ide vagy oda:)
  • caius marius
    #26
    "A másolást azért nem csinálják, mert még ha le is másolnák, akkor is drágább lenne otthon gyártani. Akkor meg minek amíg meg lehet venni olcsóért az orosztól?"
    Mondjuk mert amíg az oroszoktól vásárol, addig a csúnya, rossz, gonosz demokrácia ellenségét támogassa.
  • fonak
    #25
    Mert mások nem? :) A franciák pl. szerinted nem segítik a cégeiket akár ipari kémkedéssel? A japánok meg nem másoltak anno ugyanolyan gátlástalanul, mint manapság a kínaiak? :)
  • errorista
    #24
    " Le tudná, csak másokkal ellentében tiszteletben tartják a szerző jog fogalmát a nagy cégek, nem mint Kína... "

    Most az az USA, akik a "szövetségesi" hírszerzését is ipari kémkedésre használja?
    Utoljára szerkesztette: errorista, 2015.06.13. 02:02:39
  • kamov
    #23
    Amiből az oroszok sokat indítanak az a Szojuz rakéta.
    Viszont ebből csak a töredéke az, ami külföldi műholdak kereskedelmi indítása.
    A Proton eladások erősen csökkennek, pár év és kifutnak a kereskedelmi rendelések.

    A amerikai Lockheed rendelkezik az RD-180 teljes gyártási licenszével, azonban egyrészt csak drágábban tudnák gyártani, másrészt öt évbe telne a kapacitás felépítése. A drágább hajtómúvet meg már a SpaceX előretörése miatt sem engedhetik meg maguknak.

    Ezért aztán 2019-től pár év alatt az ULA a Vulcan rakétával kiváltaná az orosz hajtóműves Atlast.
    Az új rakéta az RD-180-hoz hasonló működési elvű, de kerozin helyett az olcsóbb folyékony földgázt (metán) használó, amerikai BE-4 hajtóművet használná, amit a Blue Origin már fejleszt.
  • fonak
    #22
    > Tök logikus, hogy nem a régi sajátjukat kezdik el gyártani, hanem megveszik a régi oroszt addig, amíg a saját újat kifejlesztik.

    A SpaceX már kifejlesztette közben. :) (mármint a Merlint) A Pentagon áttérhet a Falcon rakéták használatára hamarosan, ha igény van az oroszok bojkottálására. A Szojuz/Progresszre sem lesz örökké szükség, ott lesz a Dragon meg a CST-100. (Az Orion is egyszer, ha igaz, bár azt nem űrállomástaxinak szánják).
  • VolJin
    #21
    Tisztában vagy azzal, hogy ezek a rakéták a 60-s évek színvonala? Az amerikaiak leálltak ezek gyártásával az űrsikló használatakor. Ahogy leállították az űrsiklókat, választhattak, hogy felépítik a gyárakat újra vagy megveszik az oroszoktól. Osztottak, szoroztak, és bevásároltak, hogy így egyenlőre olcsóbb, amíg kifejlesztünk újakat, mert azóta változtak az igények.
    Tök logikus, hogy nem a régi sajátjukat kezdik el gyártani, hanem megveszik a régi oroszt addig, amíg a saját újat kifejlesztik.

    És nem azért fejlesztik az újat, mert az jobb, hanem a paraméterei olyanok, amikre igény lesz olyan eszközök feljuttatására, ami a terveikben szerepel.
    Utoljára szerkesztette: VolJin, 2015.06.12. 10:52:22
  • molnibalage83
    #20
    Te most komolyan abból extrapolálsz, hogy hány rakétát indítottak tavaly? Az fel sem merült benned, hogy ennyi az igény...? Ha ezzel akarsz igazolni bármit is, akkor nagyon nem vagy képben...
  • molnibalage83
    #19
    Ez megint min alapszik? Megnéztem a '60-as évek óta asz összes hordozórakéta felbocsátási statisztikát? Agyfaszt kapok és a falnak megyek, amikor élből ekkora marhaságokat ír le... Linkeljem vagy megtalálod magad is?
  • cylontoaster
    #18
    A minőség is számít, nem csak a mennyiség. És a rakétatechnológiát nem hasonlíthatod össze pusztán az utóbbi pár év felbocsátásainak számával.
    Az USA épp átalakította az iparának ezt a részét, és fejleszt, és amíg nincs meg a következő generációs technika (az olcsó és többnyire újrahasználható gépek szerintem ezt jelentenék), addig megveszi mástól a szükséges részeket, és nem költ még arra is, hogy erre a (remélhetőleg) pár évre létrehozzon egy új gyártósort.

    És még ha elfigadjuk is azt, hogy az orosz technika fejlettebb, akkor is mérföldekre vagy attól, hogy bebizonyítsd, hogy a jenkik nem tudják lemásolni.

    A presztizses rész csak bullshit, eltörpül a gazdasági dolgok mellett. Ha ennyire érdekelné őket a presztízsveszteség akkor nem állítják le az űrsiklókat. Tolhatták volna a pénzt még bele, csak a gazdasági hátrány fontosabb volt.
  • Papichulo
    #17
    Keves dolog van amiben az oroszok minimum egy szinten vannak a nyugattal, a raketatechnika ilyen. Bar az is igaz, hogy csak elvesztettek az urversenyt.
  • caius marius
    #16
    A kínai gazdasággal csak várd ki a végét, sokak szerint már régen az. A logika pedig rém egyszerű: az oroszok 34 felbocsátást tudnak magukénak tavalyról az usákok pedig 22-őt. Az usákok vesznek rakéta hajtóművet az oroszoktól, és nem pedig fordítva.
    A pénz mellett azért gondolom a presztizsveszteség sem kutya.
  • cylontoaster
    #15
    Ilyen logika mentén akkor a kínai gazdaság a legerősebb, mert a gyárakból kijövő termékek számát nézve elsők.

    Megépíteni a gyártáshoz szükséges infrát, aztán fizetni a drágább munkabéreket, kicsit többe fáj mint megvenni simán. Tisztán gazdasági ok, nem kell belekeverni, hogy tudja meg nem tudja vagy ki akarja lemásolni. Nem akarják, mert nem éri meg.
    Az utolsó két mondatod megérne egy külön kört, de tartok tőle hogy jobb, ha nem fejted ki mire gondoltál..
  • caius marius
    #14
    Az orosz űripar sem ment le mélyalvásba. Nem is tudnának egy ekkora projektet csak úgy befejezni. A rakéta technikájuk pedig, csak a felbocsájtások számát tekkintve, simán veri az usákokat. Tudod erre mondják, h pénz beszél...
    Azt egy szóval nem állítottam, h az amerikai űripar idiótákból állna. Rengeteg világraszóló eredményük van, amit tálalnak is szépen. Talán pont ezért hiszik azt sokan, hogy ők a legjobbak...
  • molnibalage83
    #13
    Ne szórakozzál már. A jenkik a '70-es évek végén megalkották az a kriogén hajtómű rendszer amit senki más nem tudott megközelíteni sem több paraméterben.

    A másolást azért nem csinálják, mert még ha le is másolnák, akkor is drágább lenne otthon gyártani. Akkor meg minek amíg meg lehet venni olcsóért az orosztól?

    @caius
    Igen, a másolás nem könnyű, csak a jenki űripar sem idiótákból áll. Ellenben az orosz űripar pihent egy laza 10+ évet és hagyták el a szakik.
  • caius marius
    #12
    Bizony, bizony. Ott a pont. Nem olyan könnyű másolni mint ahogyan azt itt hiszik. Minden szakmának megvannak a saját apró fortélyai amit sehol nem tanítanak, sehol nincs leírva. Ezeket a dolgokat ki kell tapasztalni, a tudást össze kell gyűjteni, nem mindent lehet ellopni. Az amik ha tehetnék lenyúlnák az egészet, de nem tudják.
    Faterom mesélte, h anno a németek jártak úgy, hogy valami kohászati üzemüket megdöglesztették a népeket pedig elbocsájtottak. 15-20 év elteltével eszükbe jutott, hogy felélesszék a gyártást. Ugye papíron megvolt minden, le volt írva mit és hogyan kell csinálni. Aztán mikor a gyártott darabokról kiderült, hogy a kanyarba sincs a minősége akkor vakarództak, hogy most aztán mi legyen. Az öreg szakik már nyuggerek voltak a fiatalok meg nem értettek hozzá.
    Úgyhogy aki azt hiszi, hogy minden csak úgy hip-hop lemásolható, az óriásit téved.
    Utoljára szerkesztette: caius marius, 2015.06.11. 08:39:41
  • Montar
    #11
    Mindazoknak, akik azt gondolják gyermeki naivitással, hogy az amik pusztán tisztességből nem akarják lemásolni, pedig pikk-pakk kiköhögnék az usákok saját RD180-ját, szóval mindazok nézzenek szét kicsit a neten, úgy a a korábbi hazai, de angol nyelvterületen is, és gyorsan beláthatják, hogy akarták, de nem tudják reprodukálni. Anno számtalan cikk megjelent erről.
    De pusztán józan gondolkodás kellene az elfogult amerikabarát és russzofób szemellenző helyett, s látni lehetne, hogy ha a másolás menne, akkor nem akarna maga a Pentagon(!!!) ekkora áldozatot hozni, azaz hozzájutni a vágyott termékhez, akár olyan áron is, hogy a jelenlegi szankciókat eltöröljék! Ez súlyos arcvesztéssel járna usaország számára, mégis felveti a Pentagon. Hoppá.
  • fonak
    #10
    Az ULA-nak nem robbant fel rakétája mostanában. Te az Antaresre gondolhatsz, az nem RD-180-at használ, hanem kukázott (eredetileg a 70-es években a szovjet holdrakétához - ami mindig felrobbant - gyártott) és felújított NK-33-ast (Aerojet AJ-26 néven), ami végül is az RD-180 egy elődjének tekinthető.
  • molnibalage83
    #9
    Le tudná, csak másokkal ellentében tiszteletben tartják a szerző jog fogalmát a nagy cégek, nem mint Kína... Egyszerűen azért veszik, mert ez olcsóbb. Mi értelme lemásolni, ha az egész többe kerülne? Van X pénz, kell X rakéta. Hogy az olcsóbb? Így. Akkor így lesz. A jenki sokszor kicsit hülye, de az azért szorult beléjük józan ész.

    Anno a USMC-nek kellet STOL/VTOL gép. Fejleszthettek volna sajátot 0-ról? Igen. Megtették? Nem. Minak, ha ott volt a Harrier? Fogták azt, átszabták itt-ott és lett belőve AV-8.

    (Az angol never a Harrier, az AV-8 a jenki típusjelzés, de az angol névvel szokták sokszor használni.)
    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2015.06.10. 22:24:16
  • kvp
    #8
    "Természetesen az amik megpróbálták/megpróbálják lemásolni, de csak nem jön össze. A Pentagon kérése tulajdonképpen eme kudarcuk nyílt beismerése.
    És nem a műszaki megoldásokat nem tudják reprodukálni, hanem a mögötte lévő gyártástechnológia ismeretlen, amellyel ezeket a kimagaslóan jó műszaki tartalmat az oroszok elérték."

    Azert az meglepo, hogy az amerikai ipar annyira melyre kerult, hogy nem tudnak barmit lemasolni. Lassan kina jobb gyarto (masolo) kapacitassal fog rendelkezni a specialis felszerelesek teruleten is. Vagy lehet egyszeruen annyival olcsobb az orosz, hogy nem akarnak penzt beleolni a sajat gyartasba.

    "A Proton nem RD 180-asokat használ! Nagyon gyermeteg elképzeléseid vannak azért bizonyos dolgokról!"

    Az ULA legutobbi felrobbant raketajarol beszelek, nem az oroszok probalkozasarol. Az Atlas ugyanis ezt hasznalja es ebbol nemreg fustolt el egy az inditas utan nem sokkal. A proton hidrazines. (Azert a valasz elott nem artana neha ertelmezni is amit leir egy-egy hozzaszolo.)
  • VolJin
    #7
    Régen gyártottak ilyeneket az amerikaiak, csak amikor áttértek az űrsiklóra, leálltak velük.
  • noland
    #6
    Vajon hol van a Világegyetem vége? Van e egyáltalán vége a Világegyetemnek? A tér vajon végtelen e vagy véges? Köszi!
  • fonak
    #5
    Ha leszarnák a szellemi tulajdon védelmét, akkor szerintem le tudnák másolni, csak akkor az oroszok perelnének.
    Az meg elég nagy arcvesztés lenne az USA-nak, ha pont őket vádolnák meg szabadalomlopással:)
  • Montar
    #4
    Nem motor, hanem hajtómű, rakétahajtómű. Hosszú évek óta vásárolják az amik az orosz RD 180-as hajtóművet, ez a cikk főszereplője, kár, hogy cikk szerzője ezt elfelejtette megemlíteni.
    Azért vásárolják, mert kategóriájában olyan kimagaslóan jó műszaki/gazdaságossági paraméterekkel rendelkezik, amilyen nincs az usákoknál. Természetesen az amik megpróbálták/megpróbálják lemásolni, de csak nem jön össze. A Pentagon kérése tulajdonképpen eme kudarcuk nyílt beismerése.
    És nem a műszaki megoldásokat nem tudják reprodukálni, hanem a mögötte lévő gyártástechnológia ismeretlen, amellyel ezeket a kimagaslóan jó műszaki tartalmat az oroszok elérték. A Proton nem RD 180-asokat használ! Nagyon gyermeteg elképzeléseid vannak azért bizonyos dolgokról!
  • Hawaii
    #3
    "sot lehet eleve arra is lettek kitalalva"

    Ennek analógiájára: Lehet, hogy az ég kék.
  • kvp
    #2
    Gyakorlatilag a ket tartalyon es a vazon kivul minden a motoregysegbe van epitve, tehat a raketa technologiajanak 95%-arol van szo. A gond ott van, hogy az oroszoknak nem feltetlen erdekuk, hogy mukodo hajtomuveket adjanak el. A legutobbi orosz hajtomuves raketa is felrobbant, szoval nem biztos, hogy jo otlet az oroszoktol vasarolni barmit is.

    Egyebkent a szankciok csak az EU-t erintik, az USA kozben noveli a kereskedelmet az oroszokkal, tehat a szankciok csak az EU gyengitesere jok, sot lehet eleve arra is lettek kitalalva.

    Szerintem az ULA talaljon fel sajat hajtomuvet vagy masolja le hazilag az orosz rendszert. Van meg belole egy par hasznalhato peldanyuk.
  • T_I
    #1
    Nem rakétáról van szó, hanem annak motorjáról. Az a bizonyos tölcsér alakú rész meg a körülötte lévő szivattyúk, hidraulika stb. A fenti képen a kék gyűrűtől balra eső részről van szó.