5
  • Irasidus
    #5
    A Merkúr nem jégből van, hanem nagyrészt vasból. A jégben az árapály okozta súrlódás és alakváltozás igen jelentős. Egy vasgolyóban csak feszültséget okoz, alakváltozást nem igazán, semmiféle extra hőt nem ad. Ha feszültség túl nagy, azaz túl nagy az árapályerő akkor darabokra esik, de nem olvad meg. Azonkívül a Merkúr Nap körüli ellipszispálya lapultsága: 0,206, ami igencsak egyenletesnek tekinthető.
  • stoppos
    #4
    Nem is az, hogy megolvassza, hanem hogy ne hagyja kihűlni teljesen. Ahhoz azért jóval kevesebb energia kell, de hogy én ezt nem fogom tudni kiszámolni, az hótziher. :)
  • Irasidus
    #3
    Árapályt okoz, de az árapályerő nagysága nem elég arra, hogy egy vasgolyót megolvasszon. Ezt ki is lehet számolni.
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2015.05.16. 00:20:13
  • Cyberdog
    #2
    Egy teoretikus kérdés csak. Nem lehetséges, hogy esetleg az a mag, mégsem szilárd? A nap tömegvonzása, nem okoz esetleg árapály jelenséget? Az állandó súrlódás, hőt termel, a hő hatására meg az olvadt rétegek áramlanak sötöbörö...
  • NEXUS6
    #1
    Sokak szerint ez csak maradvány mágnesesség, a bolygó egykor valóban sokkal erősebb mágneses térrel rendelkezett, amely belefagyott a mostani szilárd közetekbe, amely kb 70%-ban fémekből áll. Gyakorlatilag úgy néz ki, mintha egy régi forró jupiter megmaradt magja lenne, amiről a nap 4 Mrd év alatt elfújta a könnyebb elemekből álló külső rétegeket.